a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

“Gözümüze Dokunmayın” Sektör Toplantısı Sonuçları!

Toplantı 16. Ağustos 2013 günü Taksim Green Park Otel’ de Bursa Sağlık Kuruluşları Derneği Genel Sekreteri Dr. Feza Şen moderatörlüğü’ nde yapıldı. Toplantıya Avrupa Göz Hastanelerinden Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan, OHSAD Yönetim Kurulundan İsmet Karakaya ve Dr. Murat Yonguç, Medical Park Hastaneleri Grup Muhasebe Müdürü Serdal Serin, Özel GOP Hastanesi Operasyonel Birimler Koordinatörü Ömer […]

20 Ağustos 2013 - 13:42 'de eklendi ve 928 kez görüntülendi. A+A-

“Gözümüze Dokunmayın” Sektör Toplantısı Sonuçları!

otelToplantı 16. Ağustos 2013 günü Taksim Green Park Otel’ de Bursa Sağlık Kuruluşları Derneği Genel Sekreteri Dr. Feza Şen moderatörlüğü’ nde yapıldı.

Toplantıya Avrupa Göz Hastanelerinden Prof. Dr. Ömer Kamil Doğan, OHSAD Yönetim Kurulundan İsmet Karakaya ve Dr. Murat Yonguç, Medical Park Hastaneleri Grup Muhasebe Müdürü Serdal Serin, Özel GOP Hastanesi Operasyonel Birimler Koordinatörü Ömer Kurnaz ve Av. Bülent Özer konuşmacı olarak katıldılar.

Ülkemizde sunulan özel göz sağlığı hizmetinin yaklaşık % 80’ini sunan Özel Sağlık Kurumu temsilcilerinin yanı sıra, “Türkiye Göz Nurunu Koruma Vakfı, Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği, Türk Oftalmoloji Derneği” Temsilcileri de toplantıya katılarak interaktif bölümde görüşlerini ifade ettiler.

SUT değişimi ile Göz Hekimlerinin günlük 60 olan muayene sınırı 40’a indirilmiş, katarakt operasyonu yapan hekimlerin ameliyat yapmaları durumunda 30 dk mesailerinden düşülmesi sonrası hasta kabul edebileceği ve katarakt ameliyatı olan hastalara ilk 6 ay içinde Lazer Kapsulektomi + sineoşiotomi (yag lazer) yapılması halinde aynı kurumda ise ücretin ödenmeyeceği farklı kurumda ise ücretin ilk ameliyat yapan kurumdan mahsup edilmesi Tebliğ değişikliği ile bir çok göz merkezini mağdur etmiştir. Ayrıca da katarak operasyon ücretlerinde bir miktar artış sağlanmıştı.

Toplantıda 01.08.2013 günü Sağlık Uygulama Tebliğinde yapılan Göz Hastalıklarını ilgilendiren değişiklikler ve getireceği olumsuz koşullar tartışıldı ve SUT değişimleri madde madde ele alındı.

Toplantının Sonuçları:

1. Göz alanında yapılan SUT değişikliği akabinde Ülkemizde faaliyet gösteren bir Göz Hastaneleri Grubunun sahibi ve yetkilileri tarafından görsel ve yazılı basında yapılan açıklamaların etik olmadığı, kendisi hekim olmayan birinin hastaları yanıltabilecek ifadeler ile basın açıklaması yapmasının ve göz alanında faaliyet gösterilen diğer sağlık kurumlarında sunulan göz hizmetleri hakkındaki yanıltıcı ifadeleri kullanmasının doğru olmadığı ve sektörü yansıtmadığı deklare edildi.

2. Kamu tarafından sunulan hizmetlerde sınır koymayan Sosyal Güvenlik Kurumu’nun Özel Sağlık Kurumlarına sınır koymasının taraflı ve hakkaniyetli olmadığı ayrıca hukuka açıkça aykırı olduğu görüşü ifade edildi.

3. Yatırım olarak en pahalı, muayene olarak en uzun süreyi alan Göz Muayenesi için SUT’ta ödenen bedelin diğer muayene ücretlerine göre neden daha düşük olduğunun bugüne kadar anlaşılamadığı belirtildi.

4. Yapılan değişimlerin tıbbi gerekçelere dayanıp dayanmadığı ve Göz alanında yapılan değişimlerde Türk Oftalmoloji Derneği’nin görüşünün alınıp alınmadığı sorgulandı.

5. Yağ Lazer uygulaması ile ilgili yapılan değişimlerin tıbbi açıdan tam doğruları yansıtmadığı, adı geçen operasyonun katarak operasyonu olan bir hastaya ameliyat sonrası yapılabileceği gibi yıllar sonra da yapılabileceği ve yeni uygulamanın kötü kullanımı halinde katarakt operasyonu yapan sağlık kurumunun mağdur olacağı toplantıya katılan göz hekimlerince kati olarak belirtildi.

6. Uzlaşma ile sorunların çözülmesi için OHSAD bünyesinde sektörel çalışma yapılması kararlaştırıldı.

7. Ülkemizde yer alan Göz Hastaneleri ve Göz Merkezlerinin sivil toplum olarak hareket edebilmeleri için OHSAD bünyesinde Göz Hizmeti Sunan Özel Sağlık Kurumlarının bir çalışma komitesi kurabilecekleri, bu gerçekleşmediği takdirde sivil toplum olarak örgütlenebilecekleri ve ayrı bir dernek kurulabilmesinin gündeme gelebileceği görüşü benimsendi.

8. Her durumda müzakereler devam ederken mağdur olan kurumların mağduriyetinin bir an önce giderilmesi için ve 60 günlük dava açma süresinin kaçırılmaması açısından ivedilikle değişiklik maddeleri için yürütmenin durdurulması talepli iptal davalarının her kurumca ayrı ayrı açılarak hukuki platformlarda da hak aranması gerektiği karara bağlandı ve toplantı sonuçlarının deklare edilmesi kararlaştırıldı.

Toplantıya katılan ve destek veren başta OHSAD olmak üzere diğer tüm sayın derneklerimiz ile özel sağlık kurumların sayın yetkililerine ayrı ayrı teşekkür ederim.

NOT: Sadece Özel Göz Dal Merkezleri için ikinci ve ayrı bir toplantı yapılması gündemdedir, saygılarımla duyurulur.

65_b

 

 

Av.Bülent ÖZER

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ek Yerleştirmeler Sonrası Optisyenlik Programları Ek Yerleştirmeler Sonrası Optisyenlik Pr...

Ek yerleştirme sonuçları incelendiğinde, boşta kalan 1050 kontenjana 859 adayın yerleştirildiği görüldü....

Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyor...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup kenara çektiğinizde görmeniz kısa süreli de olsa düzeliyor mu? Bu durumun ...

Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz...

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gözlük

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda gözlük ortaya çıkıncaya kadar gerek doğuştan gerekse sonradan göz bozukluğu...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Ek Yerleştirmeler Sonrası Optisyenlik Programları Ek Yerleştirmeler Sonrası...

Ek yerleştirme sonuçları incelendiğinde, boşta kalan 1050 ko...

Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Ulusal görme tarama programı Ulusal görme tarama progr...

Görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini sap...

Sektör açıklama bekliyor! Sektör açıklama bekliyor!...

Ağustos ayı başından bu yana Johnson&Johnson firmasının üret...

Gözlük imparatoru geride ne kadar miras bıraktı? Gözlük imparatoru geride ...

Bir yetimhaneden gözlük imparatorluğuna giden çarpıcı yaşamı...

Arıkan İş ortakları ile buluşuyor Arıkan İş ortakları ile b...

Kurulduğu 1985 yılından bu yana saat ve gözlük sektöründe is...

Magazin HABERLERİ
Web TV