a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

GÖZLÜKÇÜ/OPTİSYEN MESLEKTAŞLARIMIZA DUYURU

2 Kasım 2011 tarihinde yayımlanan 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının teşkilat ve görevleri hakkında KHK ile kurulan Sağlık Meslekleri Kurulu’nun görev, çalışma usullerini belirleyen yönetmelik 14 Aralık 2012 Cuma günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bilindiği üzere Sağlık Meslekleri Kurulu 663 sayılı Kararnameyle hükümetin KHK çıkartma yetkisinin sona ermesine 1 gün kala Türkiye […]

30 Ocak 2013 - 18:38 'de eklendi ve 1166 kez görüntülendi. A+A-

GÖZLÜKÇÜ/OPTİSYEN MESLEKTAŞLARIMIZA DUYURU

2 Kasım 2011 tarihinde yayımlanan 663 sayılı Sağlık Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının teşkilat ve görevleri hakkında KHK ile kurulan Sağlık Meslekleri Kurulu’nun görev, çalışma usullerini belirleyen yönetmelik 14 Aralık 2012 Cuma günü Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bilindiği üzere Sağlık Meslekleri Kurulu 663 sayılı Kararnameyle hükümetin KHK çıkartma yetkisinin sona ermesine 1 gün kala Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ve Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ile birlikte kurulmuştu.

Kurulun görevleri arasında;

Sağlık mesleklerinin eğitim müfredatı hakkında görüş bildirmek,

Sağlık mesleklerinin etik ilkelerini belirlemek ile uyumu denetlemek,

Mesleki uygulamalarda yetersizliği tespit edilen sağlık meslek mensuplarının mesleki yeterlilik, hasta hakları ile etik ilkeler eğitimine tâbi tutulmasına ve bu eğitimlerin süresi ile müfredatına karar vermek,

Sağlık engeli sebebiyle mesleğin icrasının yasaklanmasına karar vermek,

Meslek icrasından geçici veya sürekli men etmeye karar vermek,

Uzman hekim ve uzman diş hekimi dışındaki sağlık meslek mensuplarının sertifikalı eğitim alanları ve sertifikalı eğitim alanlarının müfredatları hakkında görüş bildirmek, gibi görevler bulunmaktadır.

Görüldüğü üzere; 663 sayılı KHK ve bu kararnameye uygun olarak hazırlanan yönetmelik ile sağlık meslek mensuplarına mesleki, hasta hakları ve etik ilkelerle ilgili eğitimler verilmesinin yanı sıra ömür boyu meslekten men etmeye karar verme yetkisi de Sağlık Meslekleri Kurulu’na tanınmaktadır.

Mesleki konularda yetersizliği görülen sağlık çalışanlarının bir düzen dâhilinde bilgilerini tazelemeleri başta hasta hakları ve meslek etiği olmak üzere gerekli görülen tüm konularda eğitim almaları kabul edilebilir çalışmalardır.

Öte yandan, Hak yoksunluğu içeren kuralların önleme ve iyileştirme amaçlarına uygun olarak ölçülü, adil ve orantılı olması gerekirken getirilen yaptırımların bu özelliklerden tamamen uzak olduğu açıktır.

Demokratik toplumlarda kişilerin hak ve özgürlükleri, bağımsız mahkemelerce yapılan adil yargılamalar neticesinde kısıtlanabilir. Bu bağlamda değerlendirildiğinde; yürütme erki tarafından oluşturulacak olan sağlık meslekleri kuruluna tanınan meslekten sürekli ya da geçici men edebilme yetkisinin kuvvetler ayrılığı ilkesine ters düştüğü ve anti demokratik bir uygulama olduğu su götürmez bir gerçektir. Sağlık meslekleri mensuplarının kişisel hak ve  özgürlüklerine müdahale anlamına gelen böyle bir uygulamayı kabul etmemiz mümkün değildir.

Mesleki ve evrensel hukuk kuralları ile bağdaşmayan yeni bir yapılanma ile kişilerin mesleklerini yapma haklarının elinden alınması demokrasi ile bağdaşmaz.

Doğru uygulama sağlık meslek mensuplarının tespit edilen hukuk dışı davranışlarının konu ile ilgili ihtisas yapmış uzman meslek mensuplarının muhakemesinde değerlendirilerek karara bağlanmasıdır.

Sağlık Meslekleri Kurulu tarafından meslekten men cezası verilen bir GÖZLÜKÇÜYE yargı yolu ile beraat kararı verildiğinde oluşacak mağduriyetin hesabını kim verecektir?

Her iki durumu da bağımsız ve özgürce mesleğimizi yapabilme şartlarımızın yok edildiği uygulamalar olarak görüyor ve tümden reddediyoruz.

Sonuç itibariyle; Konu ile ilgili tüm mesleki ve kişilik haklarımıza sahip çıkacağımızı ve hukuki mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğimizi tüm sağlık camiasına ve meslektaşlarımızın bilgisine sunarız.

.

GOK YK

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip olmak, etrafımızda ki güzellikleri görebilmek, görerek yaşayabilmek…...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisyenlik müesseseleri adına Kurumunuzdan talep ettiğimiz SUT ve EK3D değişiklik...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve boyasında yüksek oranda kurşun içerdiği saptanan market gözlükleri piyasadan ...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırıl...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm sektöründe kağıt ve plastiğin yanında atık camlar da değerlendiriliyor....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip ...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik T...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisye...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü ...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve bo...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekono...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm s...

Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can! Her Kurban, Lösemili Çocu...

“O saçları dökülmüş, soluk yüzlü lösemili çocukları görünce ...

Koronavirüs vakaları arttı Koronavirüs vakaları artt...

Türkiye genelinde koronavirüs vakalarında kısıtlamaların tam...

Sağlık Alanında Reklam Yasağı ve Nedenleri Sağlık Alanında Reklam Ya...

Sağlık alanında reklamın neden yasak olduğunun yanıtı, rekla...

Gece görüşleri artık daha güvenli! Gece görüşleri artık daha...

Avustralyalı araştırmacılar, son derece hafif, ucuz ve seri ...

Güneş gözlüğünde zaman aşımına dikkat! Güneş gözlüğünde zaman aş...

Gözlerimizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için güneş ...

İş yaptıkları şirketi satın aldılar İş yaptıkları şirketi sat...

Gazi, gözlük camlarının iç pazarda satışının yanı sıra Porte...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx