a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Gözlükçüler/ Optisyenler Derneklerine Çağrı

Bilindiği üzere son yıllarda Optisyenlik Mesleği büyük bir çöküş halinde, deyim yerindeyse yok olmaya doğru hızlı adımlar ile ilerliyor.   Üniversite sayıları 45’i buldu artık bir yılda mezun verilen Optisyen sayısı 2200’ü aştı. Optisyenlerin çalışma alanı Mesul Müdürlük ünvanı yetersiz kalıyor. Hatta bu yıl ilkler yaşanarak Optisyenler işsiz kaldı. Tespitlerimize göre 21 Optisyen işsiz kalarak […]

06 Haziran 2015 - 1:04 'de eklendi ve 1896 kez görüntülendi. A+A-

Gözlükçüler/ Optisyenler Derneklerine Çağrı

Bilindiği üzere son yıllarda Optisyenlik Mesleği büyük bir çöküş halinde, deyim yerindeyse yok olmaya doğru hızlı adımlar ile ilerliyor.

 

Üniversite sayıları 45’i buldu artık bir yılda mezun verilen Optisyen sayısı 2200’ü aştı. Optisyenlerin çalışma alanı Mesul Müdürlük ünvanı yetersiz kalıyor. Hatta bu yıl ilkler yaşanarak Optisyenler işsiz kaldı. Tespitlerimize göre 21 Optisyen işsiz kalarak başka Meslek grubuna yönelmiş bir vaziyette. Aslında daha açık belirtmek istersek işsiz Optisyen sayısı 21 den çok daha fazla neden mi? ikinci Üniversite okuyan Optisyenler, oldukça fazla ve çalışmıyor.

 

Birçoğu bu sayıyı da göz önüne alırsak 100 Optisyen Meslektaşımız Optisyenlik Mesleğinden kaçmanın derdine düşmüş ve aynı zamanda işsiz.

 

Şaşırtıcı olan ise son üç yılda bu noktaya gelmemizdir, daha da şaşırtıcı olan ise ya önümüz de ki üç yıl?

 

Gidişat böyle iken çare nedir? Aslında çare var ama eskiye dönmek imkânsız! Her sustuğumuz gün geriye dönülmesi daha da zor artık. Dertlere deva olmak var, Optisyenlere farklı kapılar açtırmak var.

 

Kamuda İstihdamdan bahsediyorum. Geçtiğimiz günler de Sağlık Bakanlığı Haziran ayında alacağı Personel cetvelini açıkladı ama biz Optisyenlere yine kadro verilmedi. Bir kişi dahi alım yok. 9045 Sağlık Personeli alınıyor ama bizleri yok sayıyorlar hala YOK.

 

Neden mi dersiniz: Mesleki tanımımız ve görevlerimiz de Kamuda İstihdam ile ilgili bir açıklama olmadığı sürece de Kamuda İstihdam nasıl düşünülebilir ve bu değişmeden nasıl çalışma yapılabilir.

 

Arkadaşlar, Stk’lar Kadro İçin çalışmalar yapıyorlar, bunu söylediler’ de…

 

Konuyu bizlerden daha iyi bilen yok, açıklayan da olmadığı için mesleki tanım ve görevler aynı duruyor. Mesleki tanım ve görevler değişmeden Kamuda İstihdam olması hayalcilik olsa gerek.

 

Dr. Ali Sait Septioğlu OptisyeninSesi Habere verdiği demeçte bu konuya değindi. Kısacası Mesleki tanım ve görevler değişmelidir dedi.

 

TİTCK Başkan Yardımcısı bunu söylüyor ama Stk’lar Meslek Tanımı değişmeden Kadro çalışması yapıyoruz diyor.

 

Bu yanlışı düzeltmek için, Kamuda İstihdamın önünü açmak için Sektörümüzü temsil eden Türkiye genelindeki Gözlükçüler/ Optisyenler derneklerinin bir araya gelerek Mesleğimizin tanımını ve görevlerini değiştirmek için el birliği ile aynı çatı altında bütün derneklerin katılımlarıyla çalışmalar yürütülmesini istiyoruz. Optisyenlerin, Meslek tanımını ve görevini değiştirmek için birlik olmaya davet ediyoruz.

 

Dernekler, Meslek için varsa bu derece önemli konuları (meslek tanımı ve görevi) sadece bir Derneğin inisiyatifine bırakılmasını istemiyoruz.

 

33 Derneğimizin sahip çıkmasını, değiştirmek ve günümüz şartlarına uyumlu güncellemek için çalışmalar yapmasını buradan;

 

KAMPANYAYI İMZALAYAN DESTEK VEREN MESLEKTAŞLARIMIZ İLE HEP BİRLİKTE İSTİYOR VE 33 DERNEĞE ÇAĞRIDA BULUNUYORUZ.

 

Meslek Tanım ve Görevlerimize Kamuda İstihdam Edilecek Olan Alanların Eklenmesini İstiyoruz.

 

1-İl Sağlık Müdürlükleri (denetleme)
2-Sgk İl Müdürlükleri (reçete inceleme)
3-Kamu Hastaneleri Göz Bölümleri (ön aşama göz ölçüm)

 

Bu kampanyayı imzalamak için tıklayınız

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Tutukluya gözlük yasağı geldi! Tutukluya gözlük yasağı geldi!

Japonya'da bir hapishane yönetimi, bir mahkumun tehdit edici gözükmesi nedeniyle gözlük takmasını yasakladığı için eleştirildi....

SGK Başkanı görevden alındı! SGK Başkanı görevden alındı!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlık görevini vekaleten yürüten Cevdet Ceylan görevden alındı, yerine Kürşat Arat atandı....

Gözlük harcaması vergiden düşer mi? Gözlük harcaması vergiden düşer mi?

Beyannamedeki kazançtan indirilebilecek olan bu giderlerin, mükellefe, eşine ve küçük çocuklarına ait olması gerekmektedir....

E Reçete sıkıntısı devam ediyor! E Reçete sıkıntısı devam ediyor!

Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde optik sektörünü daha duyarlı olmaya davet ediyorum....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(5 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

5 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
levent
levent
13 Haziran 2015 13:01

Sevgili Cihangir;
Üç kuruşa ve kölelik sistemi ile kurumsalların yanında çalışanlar(sözüm herkese değil)iş küçük işletmelere gelince özel şartlar çıkartıyorlar.Kurumsallarda ne şartlarla çalıştıklarını çok iyi biliyoruz. Raf silmem,paspas yapmam,dükkan temizlemem ne güzel memleket değilmi.Özel koşullar,askeri düzen,üç kuruş para,tazminatsız işten atılmalar kurumsallarda.Gerçekleri duymak zorunuza gitti sanırım. Birden ağresifleşmişsiniz.
Açın artık gözünüzü gerçekleri görün.Girdiniz bir düzenin içine yuvarlanıyorsunuz ve buna razısınız görüyorumki sisteme,düzene ve kötü yöneticilere hiç bir itirazınız yok.Sizide ağzınıza bir parmak bal çalıp kandırmışlar.

CİHANGİR
CİHANGİR
12 Haziran 2015 12:49

levent bey inanıyoum sizin tavrınızdan azdır kaf dağının tepesinde görmeyenleride ezdiğiniz aşikar ben şahsen kaf dağında görmedim hep alttan aldık efendiliğimizden ana baba terbiyemizden öden vermedik ama kaf dağının ucundayı bırakın ayakları yere basmayan çok kişiyle karşılaştım bu sektörde eğer içinizde kin kusmak varsa kininizi dükkanınızdakilere kusarsanız sevinirim artık bırakın taşlamayı hersene 220 mezun çıkıyor unun kuru tuzun kuru konuşuyosun babanın hayrına eğer ekmeğinin peşinde sende dahil olmak üzere o yüzden optisyeni patronu kalfası toptancısı sermayecisi toptancısı önce aynı gemide olduğumuzun farkına varmalıyız ufak dükkanlara oluyor olan yararı sadece zincir mağazalara var inşallah optometrist gözlükçülük sistemi gelirde bizde murat taştan… Read more »

levent
levent
9 Haziran 2015 10:00

Sayın Murat Taştan Optisyenler burunlarından kıl aldırmadığı sürece,işsiz kalmaya mahkumlar.Doğrudur optisyen ihtiyaçı var fakat kendilerini kaf dağının tepelerinde gören,iş ve gelir beğenmeyen.Hakkından fazlasını işteyen ve özel şartlarla çalışmaya çalışanları unutmamalı. 🙁

Murat Taştan
Murat Taştan
6 Haziran 2015 12:53

Sevgili optiyeninsesi takipcileri, Öncelikli olarak optisyen üniversitelerinin çokluğundan ve bu durumun optisyenlerin mesul müdürlük yapamıyacaklarından ve işsiz kalacağından bahsedilmektedir. Optisyenin asil görevi optisyenlik olduğunu herkesin bilmesi gerekir.Ne kadar kanunda mesul müdür (sorumlu müdür) olarak tanısalar da o işin sahibi değildirler. Örnegin: Bir hastanede yüzlerce doktor çalışıyor.Her kliniğin Tek bir (mesul müdürü) sorumlu müdürü var.Diger çalışan doktorlar da mesul müdür kadar aynı unvana sahiptirler.Ama hepsi görevini layikiyle kaliteli şekilde yapıyor. Anlaşılacağı üzere, Ben optisyenlerin işsiz kalacağına inanmıyorum. Optisyenler asil görevi reçete ile gelen müşterisine reçetesine en uygun ürünü tanıtıp sattığı ürünü montajını yaparak müşterisinin teslim etmekle sorumludur. optisyenler HASTANELERdeki sistemde iş… Read more »

optisyen
optisyen
6 Haziran 2015 03:09

Dr. Ali Sait Septioğlu OptisyeninSesi Habere verdiği demeçte bu konuya değindi.

Kısacası Mesleki tanım ve görevler değişmelidir dedi.

TİTCK Başkan Yardımcısı bunu söylüyor ama Stk’lar Meslek Tanımı değişmeden Kadro çalışması yapıyoruz diyor.

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Tutukluya gözlük yasağı geldi! Tutukluya gözlük yasağı g...

Japonya'da bir hapishane yönetimi, bir mahkumun tehdit edici...

SGK Başkanı görevden alındı! SGK Başkanı görevden alın...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlık görevini vekaleten yü...

Gözlük harcaması vergiden düşer mi? Gözlük harcaması vergiden...

Beyannamedeki kazançtan indirilebilecek olan bu giderlerin, ...

E Reçete sıkıntısı devam ediyor! E Reçete sıkıntısı devam ...

Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde optik sektörünü daha duyar...

Gözde Uçuşan Cisimler Görmek Gözde Uçuşan Cisimler Gör...

Uçuşan cisimcikler retina yırtığı veya retina dekolmanının h...

Zamlar gözlükçüleri de vurdu! Zamlar gözlükçüleri de vu...

Gözlük fiyatlarındaki artış işlerindeki problemleri de berab...

UV indeksi nedir, ultraviyole radyasyondan nasıl korunmalı? UV indeksi nedir, ultravi...

UVI değeri ne kadar yüksekse güneş ışınlarının cilde ve gözl...

Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternati...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile ...

Hani denetlenecekti! Hani denetlenecekti!

Geçtiğimiz ay içinde sektörümüzde çokça konuşulan konuların ...

Yurt dışı denklik belgesi alan optisyenler Yurt dışı denklik belgesi...

Sağlık Bakanlığı yurt dışında öğreni̇m gören ve denklik belg...

Magazin HABERLERİ
Web TV
5
0
Would love your thoughts, please comment.x