a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Gözlük şirketlerinin hisse senetleri düştü

İki çeyrek üst üste çift haneli büyümenin ardından, gözlük şirketlerinin ortalama hisse senedi fiyatı 30 Eylül’de sona eren çeyrekte ağırlıklandırılmamış bazda ortalama yüzde 7 düştü (aşağıdaki grafiğe bakın).

17 Ekim 2023 - 14:03 'de eklendi ve 2159 kez görüntülendi. A+A-

Gözlük şirketlerinin hisse senetleri düştü

Bu aynı zamanda, aynı dönemde yüzde 3 gerileyen 1.500’den fazla şirketten oluşan küresel bir endeks olan MSCI Dünya Endeksi ile karşılaştırıldığında alışılmadık bir düşük performansa işaret ediyor.

Ancak grafiklerimizdeki şirketlerin ortalama hisse senedi fiyatı, üç şirketteki (Safilo, National Vision ve Vuzix) keskin düşüşler nedeniyle zayıfladı ve bu düşüşler olmasaydı yüzde 4 oranında gerileyecekti.

Bu bağlamda, sektör devi EssilorLuxottica, hisse fiyatı sadece çeyrekte yüzde 4,3 oranında gerilediği için nispeten iyi bir performans sergiledi. Grubun Temmuz sonunda açıkladığı olumlu çeyrek sonuçları hisse değerinde küçük bir artışı tetikledi. Ancak bu durum, Eylül sonunda yaşanan ve büyük ölçüde Fransız borsasındaki genel olumsuz eğilimle bağlantılı görünen bir düşüşle dengelendi. Uzun vadeli gelişime bakıldığında, GrandVision’ın satın alınmasının tamamlanmasının ardından 2021 sonunda ulaşılan 187 €’luk tarihi zirveye nispeten yakın olan grubun hissesi 165 €’dan fiyatlandırıldı.

Oftalmik lensler segmentinde Essilux’un ana rakiplerinden biri olan HOYA, hisse değerinde çift haneli bir düşüşle nispeten daha düşük bir performans sergilemiştir. Bununla birlikte, olumsuz eğilim büyük ölçüde, satışların son aylarda keskin bir şekilde düştüğü ve grup düzeyinde faaliyet marjında bir düşüşü tetikleyen grubun BT bölümünden kaynaklanmaktadır. Buna karşılık, grubun Life Care bölümü son çeyrekte iyi bir performans göstermiş ve özellikle lens satışlarında yıllık bazda yüzde 17’lik bir artış kaydetmiştir.

Cooper Companies, Bausch + Lomb ve Menicon’daki önemli düşüşlerle birlikte, grafiğimizdeki tüm kontakt lens şirketlerinin hisse senedi fiyatları bu çeyrekte düşüş gösterdi. Japon grubun hisse fiyatı bu yılın başından bu yana yüzde 40 değer kaybetti ve satışlardaki ilerlemenin yavaşladığını ve marjların düştüğünü gösteren son üç aylık sonuçlar olumsuz eğilimi daha da belirginleştirdi.

Perakende sektöründe bu çeyreğe National Vision’ın hisse senedi fiyatındaki büyük düşüş damgasını vurdu. ABD’de, özellikle National Vision’ın odaklandığı giriş segmentindeki zorlu pazar koşullarının yanı sıra, perakende grubu Walmart ile olan ortaklığının sona erdiğini gördü. Şirketin hisse değeri şu anda Ekim 2021’deki seviyesinin üçte birinden daha az.

Avrupa’da Fielmann’ın hisse fiyatı, grubun yarı yıl için olumlu sonuçlar açıklamasının (satışlarda çift haneli artış ve marj cephesinde iyileşme ile) ve ABD’de SVS’nin satın alınmasının tamamlanmasının ardından son çeyrekte iki kez arttı. Ancak Alman grubun hisse değeri, Alman borsasındaki genel olumsuz eğilimin (DAX, yüzde -6) ortasında son üç ayda keskin bir düşüş (yüzde -16) gösterdi. Yatırımcılar, Almanya ve diğer pazarlardaki kalifiye optisyen sıkıntısına bağlı olarak personel maliyetlerinde devam eden artış nedeniyle karlılıkta daha fazla iyileşme konusunda şüphe duyuyor olabilirler. Ancak daha uzun vadeli bir analiz yapıldığında Fielmann’ın hisse senedi fiyatının bir yıl önceki tarihi düşük seviyesine kıyasla yüzde 40 oranında toparlandığı görülüyor.

İskandinavya’nın önde gelen perakendecisi Synsam’ın hisseleri de İsveç borsasındaki düşüşe (yüzde -8) ve çift haneli satış artışı ve yüksek karla gelen olumlu çeyrek sonuçlarına rağmen önemli ölçüde (yüzde -18) geriledi. Yatırımcılar, şirketin karlılığının önemli bir ayağı olan grubun abonelik planlarındaki düşük fiyat karışımı nedeniyle Synsam’ın hisselerine karşı dikkatli davranmış olabilir. Bununla birlikte, hisse senedi fiyatındaki bu üç aylık düşüş, şirketin hisselerinin 2021’in sonundaki İlk Halka Arz’dan bu yana değerinin yaklaşık yarısını kaybetmesi nedeniyle daha uzun bir eğilimle uyumludur.

Bu durum, Mister Spex ve Warby Parker’ın geçtiğimiz çeyrekte hisse senedi fiyatlarında görülen artışla tezat oluşturuyor çünkü her iki perakendeci de önemli artışlar ve marj iyileştirmeleri ile olumlu sonuçlar açıkladı. Ancak bu şirketlerin hisseleri de şu anda 2021’deki halka arz zamanındaki değerlerinin çok altında işlem görüyor.

Son üç ayda, çoğunlukla olumlu çeyrek sonuçlarıyla hisseleri değer kazanan diğer perakendeciler arasında Kits Eyecare, Jins ve Paris Miki yer alıyor.

Gözlük üreticisi kategorisinde, Safilo’nun hisseleri cansız sonuçlar nedeniyle keskin bir düşüş eğiliminde kaldı. İtalyan grup, en büyük pazarı olan ABD’de süregelen zorlukların da etkisiyle son çeyrekte satışlarında yüzde 7’lik bir düşüş ve karında daralma bildirdi. Grubun hisse senedi fiyatı bu yılın başından bu yana neredeyse yarı yarıya düştü.

Son iki çeyrekte keskin bir toparlanmanın ardından Inspecs’in hisse fiyatı bu çeyrekte neredeyse yüzde 20 düştü. Son yarı yıl sonuçları, düşük tek haneli bir ciro büyümesi ve grubun lens işindeki operasyonel iyileştirmeler sayesinde grup düzeyinde siyaha dönüş gösterdi, ancak yine de kırmızıda kaldı. Ancak daha uzun vadeli bir perspektiften bakıldığında, Inspecs hisseleri 2022 sonundaki tarihi düşük seviyesinden bu yana değerini iki katına çıkardı.

Diğer dikkat çekici değişikliklerde, Vuzix hisseleri, sağlam bir gelir artışına rağmen, çeyrekte 2021’deki zirve fiyatının yüzde 15’ine geriledi. Bununla birlikte, akıllı gözlük şirketinin yönetimi, özellikle önümüzdeki yıl bir kalkış beklenen OEM platformu olmak üzere, işinin geleceği konusunda yükselişini sürdürüyor.

Çinli lens üreticisi Conant Optical, fiyat-karma odaklı satış ve kar artışları sayesinde geçtiğimiz çeyrekte hisselerinin yüzde 22 değer kazandığını gördü.

İtalyan OEM gözlük üreticisi iVision Tech, Ağustos başındaki halka arzının ardından ilk kez grafiğimizde yer alıyor. Şirketin hisse fiyatı o tarihten bu yana yüzde 11 oranında düştü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Avrupa Komisyonu anket çalışması Avrupa Komisyonu anket çalışması

AB pazarında tıbbi cihazların bulunabilirliğinin izlenmesini destekleyen bir çalışma başlatılmıştır....

Dostluk Dostluk

Herşeyi sınırsızca paylaşabildiğiniz bir dost, yola birlikte çıkacak denli güven duyduğunuz bir arkadaş, size her zaman huzur verecek b...

OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku....

Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetimi devraldı Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetim...

Benedikt Hoffmann, Alcon'un yeni Vision Care Avrupa Ticari Operasyonlar Başkanı olacak. Jan Thore Foehrenbach ise Vision Care Franchise...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Avrupa Komisyonu anket çalışması Avrupa Komisyonu anket ça...

AB pazarında tıbbi cihazların bulunabilirliğinin izlenmesini...

Dostluk Dostluk

Herşeyi sınırsızca paylaşabildiğiniz bir dost, yola birlikte...

OptisyeninSesi e dergi/ 121.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Benedikt Hoffmann Alcon’da yönetimi devraldı Benedikt Hoffmann Alcon&#...

Benedikt Hoffmann, Alcon'un yeni Vision Care Avrupa Ticari O...

Hasta bilgilerini paylaşmayın! Hasta bilgilerini paylaşm...

Aynı durum gözlükçüler içinde geçerlidir. Hasta verilerini p...

Aracınız kışa hazır, Gözleriniz de hazır mı? Aracınız kışa hazır, Gözl...

Sonbaharda çoğu insan arabasını yeniler ve daha çok güvenliğ...

Fatura/ Reçete teslim süresinin uzatılması Fatura/ Reçete teslim sür...

19 Kasım 2023 tarihinde yaşanan yağışlar sonucunda meydana g...

Türkiye Göz Sağlığı Araştırması Türkiye Göz Sağlığı Araşt...

Türkiye’de Optik Sektörü AB ülkelerine göre çok daha farklı ...

Afet bölgesinde yapılacak uygulamalar Afet bölgesinde yapılacak...

Depreme bağlı olumsuz etkilerin Adıyaman, Hatay, Kahramanmar...

Miyopluğun asıl sorumlusu bilgisayar ekranları Miyopluğun asıl sorumlusu...

Batı Avustralya'da yapılan bir araştırma miyopluğun asıl sor...

Magazin HABERLERİ
Web TV