OptisyeninSesi
OptisyeninSesi
Optisyenin Sesi Reklam
Ada Optical
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Gözlük sektöründe gümrük düzenlemeleri

Kullanma oranının yüksekliği, o toplumun gelişmişlik düzeyinin de bir göstergesi kabul edilen ve son asırların en büyük keşfi sayılan gözlük; gözleri dış etkilere karşı koruyan ve insanların net görememe sorununu çözen bir tedavi aracıdır.

18 Ağustos 2016 - 15:23 'de eklendi ve 1487 kez görüntülendi. A+A-

Gözlük sektöründe gümrük düzenlemeleri

mehmetcardak1Başlangıçta estetik kaygılardan uzak sadece net görmeyi sağlayan bu araç, moda olgusuyla beraber büyük bir değişim göstermiş; eskiden ihtiyaç olarak görülen gözlüğe günümüzde bu çok önemli sağlık gereci olması niteliği yanında estetik özelliği ile de bir aksesuar olarak bakılmaya başlanmıştır.

Gözlükler; Optik (numaralı), güneş, sportif faaliyetlerde, çalışma ortamında kullanılan koruyucu gözlükler olarak üç gruba ayrılmaktadır.
Gözlük mağazalarında satılan optik ve güneş gözlüklerinin çerçeveleri metal türleri, asetat, plastik, optyl ve karbon materyallerden oluşmaktadır.
Koruyucu iş gözlüklerine, örnek olarak kaynak gözlükleri, iş güvenliği gereçleri temin edilen iş yerlerinde satılmaktadır.

OPTİK SEKTÖRÜNDE GÜMRÜK DENETİMİ

Gözlük çerçevesi, gözlük camı ve mamul gözlük ithalatı yasa dışı faaliyete konu olabilen gruplardır.
Gözlük sektörünün Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) 90.01 ile 90.05 arasında yer almaktadır.
Gümrük idaresince; bu tür ürünlerde yasadışı faaliyete mücadele çalışmaları kapsamında, 2015 yılında 44 olayda yaklaşık 7 milyon TL değerinde 269 bin parça, bir kısmı sahte bir kısmı ise orijinal nitelikte olduğu tespit edilen gözlük ve gözlük çerçevesi ele geçirilmiştir.

Buna ek olarak 2016 yılının ilk 3 ayında gerçekleşen 7 olayda 42 bin parça gözlük ve çerçeve cinsi eşya yakalanmış olup, ele geçirilen eşyanın mali değeri yaklaşık olarak 9.1 milyon TL’dir.

İTHALAT VE İHRACAT HACMİ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin, optik sektöründeki gümrük düzenlemeleri ve vergilendirmeler konusundaki açıklamalarına göre; 2015 yılı itibariyle, optik sektöründe kullanılan ürünlerde 860 milyon ABD Doları değerinde ithalat gerçekleşirken, 121 milyon ABD Doları değerinde ihracat gerçekleşmiştir.

Bu ürünlerin 2015 yılı toplam ithalat içerisindeki payı % 0,42 iken, ihracat içerisindeki payı % 0,08 olmuştur.

Diğer taraftan, söz konusu ürünlerde 2015 yılı ihracat işlemlerinde bir önceki yıla kıyasla % 8,72 oranında, ithalat işlemlerinde de % 9,82 oranında azalış gözlenmektedir.

KIYMET VE VERGİ ORANLARI

İthalat Rejimi Kararı’na Ek II Sayılı Liste’de yer alan optik alet ve cihazların ithalinde tabi olduğu gümrük vergi oranı Türk Gümrük Tarife Cetveli’nde sınıflandırıldığı gümrük tarife istatistik pozisyonu ve menşe ülkesine göre farklılık göstermektedir.

4458 Sayılı Gümrük Kanunu’nun 24. maddesine göre; gümrük kıymeti, eşyanın satış bedelidir. Satış bedeline gerekli düzeltmeler yapılarak fiilen ödenen veya ödenecek fiyata ulaşılmaktadır.

Türk Gümrük Tarife Cetveli’nin 90.04 tarife pozisyonundan ithali gerçekleştirilen optik ürünlerinin ithalatı esnasında vergilendirilmesi 4458 Sayılı Gümrük Kanunu, Gümrük Yönetmeliği ve 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu çerçevesinde yapılmaktadır.

Söz konusu ürünlerin gümrük vergisi oranı, 2016 yılı İthalat Rejimi Kararı eki listeye göre hesaplanmakta olup, buna göre optik ürünlerinin ithalatı mezkûr listede belirtilen % 2,9 gümrük vergi oranına tabidir.

Diğer taraftan, 90.04 tarife pozisyonunda sınıflandırılan ürünler için KDV oranı bu maddelerin tarife pozisyonuna göre değişiklik göstermekte olup, bu oran % 8 veya % 18 olarak değişebilmektedir.

YATIRIM TEŞVİK POLİTİKASI

Optik sektöründe ithal edilen ürünler için teşvik uygulaması yoktur!
Tüketim ürünlerinin ithaline yönelik bir teşvik uygulaması bulunmamakla birlikte Ekonomi Bakanlığının, bölgesel yatırım farklılıklarını minimize etmek, yatırım düzeyini yükseltmek ve istihdam sağlamak adına yürüttüğü bir yatırım teşvik politikası bulunmaktadır.

Firmalar, gerekli şartları yerine getirmeleri durumunda, yatırım teşvik belgesi temin etmekte ve belgenin gümrük idarelerine ibraz edilmesi durumunda ithal edilen makine ve teçhizat, gümrük vergisinden muaf ve KDV’den istisna tutulabilmektedir.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Louis Vuitton, Christian Dior’u satın aldı Louis Vuitton, Christian Dior’u satın al...

Moda camiası büyük bir haberle çalkalandı. Dünyaca ünlü Fransız markası Louis Vuitton, başka bir dünya devi Christian Dior'u 12.1 milya...

Hazırmısınız? Hazırmısınız?

İSG Kanunun uygulaması ertelenen tek maddesi olan “50’den az çalışanı olan az tehlikeli sınıfta yer alan işletmeler ile tüm kamu sektör...

Lisans Tamamlamada Üst Öğrenim Belirsizliği Sonlandı. Lisans Tamamlamada Üst Öğrenim Belirsizl...

YÖK tarafından belirlenen ve sağlık çalışanlarına lisans tamamlamaları için tercih ettirilen bölümlerin üst öğrenim olarak kabul edilme...

ÜTS Toplantısı Yapıldı. ÜTS Toplantısı Yapıldı.

Sağlık Bakanlığınca uygulamaya girecek olan ÜTS-(Ürün Takip Sistemi) konusunda sorun yaşanmaması için bilgilendirilme amacı ile Sağlık ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Louis Vuitton, Christian Dior’u satın aldı Louis Vuitton, Christian ...

Moda camiası büyük bir haberle çalkalandı. Dünyaca ünlü Fran...

Hazırmısınız? Hazırmısınız?

İSG Kanunun uygulaması ertelenen tek maddesi olan “50’den az...

Lisans Tamamlamada Üst Öğrenim Belirsizliği Sonlandı. Lisans Tamamlamada Üst Öğ...

YÖK tarafından belirlenen ve sağlık çalışanlarına lisans tam...

ÜTS Toplantısı Yapıldı. ÜTS Toplantısı Yapıldı....

Sağlık Bakanlığınca uygulamaya girecek olan ÜTS-(Ürün Takip ...

Ege Üniversitesi Kontak Lens Semineri Düzenlendi Ege Üniversitesi Kontak L...

25 Nisan 2017 tarihinde Ege Üniversitesi Atatürk Sağlık Hizm...

SGK tarafından paylaşılması durduruldu! SGK tarafından paylaşılma...

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından 2015 yılında yürürlüğe sok...

Neden gözlüklerinizi ayakkabılarınız gibi düşünmelisiniz? Neden gözlüklerinizi ayak...

Uzmanlar birkaç tane gözlük sahibi olmanızı tavsiye ediyor....

Hergün 11 bin 817 kişi gözlük ve çerçeve işlemi yaptırıyor Hergün 11 bin 817 kişi gö...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), nüfusu 79 milyon 814 bin 871 k...

Fuar katılımına 250 bin TL destek verilecek Fuar katılımına 250 bin T...

Yurt dışında düzenlenen fuarlara katılacak firmalara, fuarın...

128 milyon dolarlık gözlük! 128 milyon dolarlık gözlü...

Baharın gelmesiyle güneş gözlüklerine talep artarken geçen y...

Magazin HABERLERİ
Web TV