OptisyeninSesi
OptisyeninSesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Gözlük sektöründe gümrük düzenlemeleri

Kullanma oranının yüksekliği, o toplumun gelişmişlik düzeyinin de bir göstergesi kabul edilen ve son asırların en büyük keşfi sayılan gözlük; gözleri dış etkilere karşı koruyan ve insanların net görememe sorununu çözen bir tedavi aracıdır.

18 Ağustos 2016 - 15:23 'de eklendi ve 1879 kez görüntülendi. A+A-

Gözlük sektöründe gümrük düzenlemeleri

mehmetcardak1Başlangıçta estetik kaygılardan uzak sadece net görmeyi sağlayan bu araç, moda olgusuyla beraber büyük bir değişim göstermiş; eskiden ihtiyaç olarak görülen gözlüğe günümüzde bu çok önemli sağlık gereci olması niteliği yanında estetik özelliği ile de bir aksesuar olarak bakılmaya başlanmıştır.

Gözlükler; Optik (numaralı), güneş, sportif faaliyetlerde, çalışma ortamında kullanılan koruyucu gözlükler olarak üç gruba ayrılmaktadır.
Gözlük mağazalarında satılan optik ve güneş gözlüklerinin çerçeveleri metal türleri, asetat, plastik, optyl ve karbon materyallerden oluşmaktadır.
Koruyucu iş gözlüklerine, örnek olarak kaynak gözlükleri, iş güvenliği gereçleri temin edilen iş yerlerinde satılmaktadır.

OPTİK SEKTÖRÜNDE GÜMRÜK DENETİMİ

Gözlük çerçevesi, gözlük camı ve mamul gözlük ithalatı yasa dışı faaliyete konu olabilen gruplardır.
Gözlük sektörünün Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) 90.01 ile 90.05 arasında yer almaktadır.
Gümrük idaresince; bu tür ürünlerde yasadışı faaliyete mücadele çalışmaları kapsamında, 2015 yılında 44 olayda yaklaşık 7 milyon TL değerinde 269 bin parça, bir kısmı sahte bir kısmı ise orijinal nitelikte olduğu tespit edilen gözlük ve gözlük çerçevesi ele geçirilmiştir.

Buna ek olarak 2016 yılının ilk 3 ayında gerçekleşen 7 olayda 42 bin parça gözlük ve çerçeve cinsi eşya yakalanmış olup, ele geçirilen eşyanın mali değeri yaklaşık olarak 9.1 milyon TL’dir.

İTHALAT VE İHRACAT HACMİ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin, optik sektöründeki gümrük düzenlemeleri ve vergilendirmeler konusundaki açıklamalarına göre; 2015 yılı itibariyle, optik sektöründe kullanılan ürünlerde 860 milyon ABD Doları değerinde ithalat gerçekleşirken, 121 milyon ABD Doları değerinde ihracat gerçekleşmiştir.

Bu ürünlerin 2015 yılı toplam ithalat içerisindeki payı % 0,42 iken, ihracat içerisindeki payı % 0,08 olmuştur.

Diğer taraftan, söz konusu ürünlerde 2015 yılı ihracat işlemlerinde bir önceki yıla kıyasla % 8,72 oranında, ithalat işlemlerinde de % 9,82 oranında azalış gözlenmektedir.

KIYMET VE VERGİ ORANLARI

İthalat Rejimi Kararı’na Ek II Sayılı Liste’de yer alan optik alet ve cihazların ithalinde tabi olduğu gümrük vergi oranı Türk Gümrük Tarife Cetveli’nde sınıflandırıldığı gümrük tarife istatistik pozisyonu ve menşe ülkesine göre farklılık göstermektedir.

4458 Sayılı Gümrük Kanunu’nun 24. maddesine göre; gümrük kıymeti, eşyanın satış bedelidir. Satış bedeline gerekli düzeltmeler yapılarak fiilen ödenen veya ödenecek fiyata ulaşılmaktadır.

Türk Gümrük Tarife Cetveli’nin 90.04 tarife pozisyonundan ithali gerçekleştirilen optik ürünlerinin ithalatı esnasında vergilendirilmesi 4458 Sayılı Gümrük Kanunu, Gümrük Yönetmeliği ve 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu çerçevesinde yapılmaktadır.

Söz konusu ürünlerin gümrük vergisi oranı, 2016 yılı İthalat Rejimi Kararı eki listeye göre hesaplanmakta olup, buna göre optik ürünlerinin ithalatı mezkûr listede belirtilen % 2,9 gümrük vergi oranına tabidir.

Diğer taraftan, 90.04 tarife pozisyonunda sınıflandırılan ürünler için KDV oranı bu maddelerin tarife pozisyonuna göre değişiklik göstermekte olup, bu oran % 8 veya % 18 olarak değişebilmektedir.

YATIRIM TEŞVİK POLİTİKASI

Optik sektöründe ithal edilen ürünler için teşvik uygulaması yoktur!
Tüketim ürünlerinin ithaline yönelik bir teşvik uygulaması bulunmamakla birlikte Ekonomi Bakanlığının, bölgesel yatırım farklılıklarını minimize etmek, yatırım düzeyini yükseltmek ve istihdam sağlamak adına yürüttüğü bir yatırım teşvik politikası bulunmaktadır.

Firmalar, gerekli şartları yerine getirmeleri durumunda, yatırım teşvik belgesi temin etmekte ve belgenin gümrük idarelerine ibraz edilmesi durumunda ithal edilen makine ve teçhizat, gümrük vergisinden muaf ve KDV’den istisna tutulabilmektedir.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Haksız Rekabet ortamı yaratan firmalara düzenleme! Haksız Rekabet ortamı yaratan firmalara ...

Bazı optisyenlik müesseseleri ile rekabet şansınızı ortadan kaldıran firmalar arasındaki dikey anlaşmalara son vermek için Rekabet Kuru...

Kadro Mücadelesine Devam! Kadro Mücadelesine Devam!

Optisyenlerin Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ile Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezlerinin Optik Servislerine atamalarının yapılması için k...

Bir dönem kapanıyor! Vergi sistemi değişecek Bir dönem kapanıyor! Vergi sistemi değiş...

Yatırımın önünde engel haline dönüşen KDV sisteminde değişiklik için harekete geçildi. "Önce öde, sonra devletten al" dönemi kapanacak....

Optisyenlik Meslek Yüksek Okulları Optisyenlik Meslek Yüksek Okulları

2017 sınav sonucuna göre Üniversite tercihi yapacak olan ve önlisans ( iki yıllık ) program olan Optisyenlik başarı sıralaması ile bu b...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Haksız Rekabet ortamı yaratan firmalara düzenleme! Haksız Rekabet ortamı yar...

Bazı optisyenlik müesseseleri ile rekabet şansınızı ortadan ...

Kadro Mücadelesine Devam! Kadro Mücadelesine Devam!...

Optisyenlerin Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ile Sağlık Sos...

Bir dönem kapanıyor! Vergi sistemi değişecek Bir dönem kapanıyor! Verg...

Yatırımın önünde engel haline dönüşen KDV sisteminde değişik...

Optisyenlik Meslek Yüksek Okulları Optisyenlik Meslek Yüksek...

2017 sınav sonucuna göre Üniversite tercihi yapacak olan ve ...

Sektörün sıkıntısı veri eksikliği! Sektörün sıkıntısı veri e...

Sektörümüzün, günlük işleyişi esnasında ve/veya özel projele...

Sağlık sektöründe 60 bin kurumun e-Fatura’ya geçirilmesi planlanıyor Sağlık sektöründe 60 bin ...

Sosyal Güvenlik Kurumu’na fatura düzenleyen tüm özel hastane...

Gözlük Kullanıcılarının Cam Tercihleri! Gözlük Kullanıcılarının C...

Okan Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Opti...

LVMH yönetim ekibine Nicola Brandolese’yi atadı LVMH yönetim ekibine Nico...

Nicola Brandolese gözlük devi Luxottica’dan Mayıs ayında Fra...

Optisyenlik Okulları Hakkında Bildiri! Optisyenlik Okulları Hakk...

Optisyenler Platformu Optisyenlik Meslek Yüksek Okullarının ...

Ataması yapılmayınca bunalıma girdi. Ataması yapılmayınca buna...

Ataması yapılmadığı için bir süredir bunalımda olduğu öğreni...

Magazin HABERLERİ
Web TV