Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Gözlük sektöründe gümrük düzenlemeleri

Kullanma oranının yüksekliği, o toplumun gelişmişlik düzeyinin de bir göstergesi kabul edilen ve son asırların en büyük keşfi sayılan gözlük; gözleri dış etkilere karşı koruyan ve insanların net görememe sorununu çözen bir tedavi aracıdır.

18 Ağustos 2016 - 15:23 'de eklendi ve 2237 kez görüntülendi. A+A-

Gözlük sektöründe gümrük düzenlemeleri

mehmetcardak1Başlangıçta estetik kaygılardan uzak sadece net görmeyi sağlayan bu araç, moda olgusuyla beraber büyük bir değişim göstermiş; eskiden ihtiyaç olarak görülen gözlüğe günümüzde bu çok önemli sağlık gereci olması niteliği yanında estetik özelliği ile de bir aksesuar olarak bakılmaya başlanmıştır.

Gözlükler; Optik (numaralı), güneş, sportif faaliyetlerde, çalışma ortamında kullanılan koruyucu gözlükler olarak üç gruba ayrılmaktadır.
Gözlük mağazalarında satılan optik ve güneş gözlüklerinin çerçeveleri metal türleri, asetat, plastik, optyl ve karbon materyallerden oluşmaktadır.
Koruyucu iş gözlüklerine, örnek olarak kaynak gözlükleri, iş güvenliği gereçleri temin edilen iş yerlerinde satılmaktadır.

OPTİK SEKTÖRÜNDE GÜMRÜK DENETİMİ

Gözlük çerçevesi, gözlük camı ve mamul gözlük ithalatı yasa dışı faaliyete konu olabilen gruplardır.
Gözlük sektörünün Gümrük Tarife İstatistik Pozisyonu (GTİP) 90.01 ile 90.05 arasında yer almaktadır.
Gümrük idaresince; bu tür ürünlerde yasadışı faaliyete mücadele çalışmaları kapsamında, 2015 yılında 44 olayda yaklaşık 7 milyon TL değerinde 269 bin parça, bir kısmı sahte bir kısmı ise orijinal nitelikte olduğu tespit edilen gözlük ve gözlük çerçevesi ele geçirilmiştir.

Buna ek olarak 2016 yılının ilk 3 ayında gerçekleşen 7 olayda 42 bin parça gözlük ve çerçeve cinsi eşya yakalanmış olup, ele geçirilen eşyanın mali değeri yaklaşık olarak 9.1 milyon TL’dir.

İTHALAT VE İHRACAT HACMİ

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi’nin, optik sektöründeki gümrük düzenlemeleri ve vergilendirmeler konusundaki açıklamalarına göre; 2015 yılı itibariyle, optik sektöründe kullanılan ürünlerde 860 milyon ABD Doları değerinde ithalat gerçekleşirken, 121 milyon ABD Doları değerinde ihracat gerçekleşmiştir.

Bu ürünlerin 2015 yılı toplam ithalat içerisindeki payı % 0,42 iken, ihracat içerisindeki payı % 0,08 olmuştur.

Diğer taraftan, söz konusu ürünlerde 2015 yılı ihracat işlemlerinde bir önceki yıla kıyasla % 8,72 oranında, ithalat işlemlerinde de % 9,82 oranında azalış gözlenmektedir.

KIYMET VE VERGİ ORANLARI

İthalat Rejimi Kararı’na Ek II Sayılı Liste’de yer alan optik alet ve cihazların ithalinde tabi olduğu gümrük vergi oranı Türk Gümrük Tarife Cetveli’nde sınıflandırıldığı gümrük tarife istatistik pozisyonu ve menşe ülkesine göre farklılık göstermektedir.

4458 Sayılı Gümrük Kanunu’nun 24. maddesine göre; gümrük kıymeti, eşyanın satış bedelidir. Satış bedeline gerekli düzeltmeler yapılarak fiilen ödenen veya ödenecek fiyata ulaşılmaktadır.

Türk Gümrük Tarife Cetveli’nin 90.04 tarife pozisyonundan ithali gerçekleştirilen optik ürünlerinin ithalatı esnasında vergilendirilmesi 4458 Sayılı Gümrük Kanunu, Gümrük Yönetmeliği ve 3065 Sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu çerçevesinde yapılmaktadır.

Söz konusu ürünlerin gümrük vergisi oranı, 2016 yılı İthalat Rejimi Kararı eki listeye göre hesaplanmakta olup, buna göre optik ürünlerinin ithalatı mezkûr listede belirtilen % 2,9 gümrük vergi oranına tabidir.

Diğer taraftan, 90.04 tarife pozisyonunda sınıflandırılan ürünler için KDV oranı bu maddelerin tarife pozisyonuna göre değişiklik göstermekte olup, bu oran % 8 veya % 18 olarak değişebilmektedir.

YATIRIM TEŞVİK POLİTİKASI

Optik sektöründe ithal edilen ürünler için teşvik uygulaması yoktur!
Tüketim ürünlerinin ithaline yönelik bir teşvik uygulaması bulunmamakla birlikte Ekonomi Bakanlığının, bölgesel yatırım farklılıklarını minimize etmek, yatırım düzeyini yükseltmek ve istihdam sağlamak adına yürüttüğü bir yatırım teşvik politikası bulunmaktadır.

Firmalar, gerekli şartları yerine getirmeleri durumunda, yatırım teşvik belgesi temin etmekte ve belgenin gümrük idarelerine ibraz edilmesi durumunda ithal edilen makine ve teçhizat, gümrük vergisinden muaf ve KDV’den istisna tutulabilmektedir.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Asgari ücretin net hesabı ve işverene maliyeti Asgari ücretin net hesabı ve işverene ma...

6385 sayılı kanunun 9. maddesiyle yapılan düzenleme ile 01.09.2013 tarihinde itibaren geçerli olmak üzere 5510 sayılı kanunun 81.maddes...

İlan-Reklam Vergisi Uyarısı İlan-Reklam Vergisi Uyarısı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gelirler Müdürlüğü, mükellefleri beyanlarını 31 Ocak'a kadar verebilecekleri konusunda bilgilendirdi....

Gözlük yardımı sistemi değişiyor Gözlük yardımı sistemi değişiyor

Yunanistan'da, 5 yıldır süren ekonomik kriz ülkedeki sosyo ekonomik dengelerde köklü değişikliklere neden olurken, hükumetin sosyal güv...

YÖK’ten üniversiteli işsizler sorununa fren YÖK’ten üniversiteli işsizler soru...

Başkan Saraç, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Yükseköğretim Eğitim Programları Danışma Kurulu ile Meslek Yüksekokulları Ko...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Asgari ücretin net hesabı ve işverene maliyeti Asgari ücretin net hesabı...

6385 sayılı kanunun 9. maddesiyle yapılan düzenleme ile 01.0...

İlan-Reklam Vergisi Uyarısı İlan-Reklam Vergisi Uyarı...

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gelirler Müdürlüğü, mükellefl...

Gözlük yardımı sistemi değişiyor Gözlük yardımı sistemi de...

Yunanistan'da, 5 yıldır süren ekonomik kriz ülkedeki sosyo e...

YÖK’ten üniversiteli işsizler sorununa fren YÖK’ten üniversitel...

Başkan Saraç, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Y...

Gereksiz katarakt ameliyatları konusunda kamu denetimi artmalı Gereksiz katarakt ameliya...

Katarakt ameliyatlarının dikkat çekici seviyede yüksek olduğ...

OptisyeninSesi e dergi/ 51.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 5...

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden ...

İndirimlere, kampanyalara 2.5 milyon lira ceza! İndirimlere, kampanyalara...

Gümrük Bakanlığı’na bağlı Reklam Kurulu sağlık reklamlarını ...

İşte Meslek Kodları… İşte Meslek Kodları…...

Artık idari para cezası var. Meslek kodunun sisteme girilmem...

Kurum Ödemeleri Güncelleme ! Kurum Ödemeleri Güncellem...

Yeni yılın gelmesi ile birlikte bir çok banka, çalışan ve em...

İstanbul da “TOOMD” Hazır… İstanbul da “TOOMD&...

Bugün Ankara tüm gözlükçüler ve optisyenler derneği ile İsta...

Magazin HABERLERİ
Web TV