a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Gözlük masraflarında sigortalının cebinden çıkan para arttı.

SAĞLIK HARCAMALARI YILLIK CİROSU 250 MİLYAR EURO’YU AŞAN,ALMANYA’DA DİŞ TEDAVİSİ İLE GÖZLÜK YA DA İLAÇ MASRAFLARINDA SİGORTALININ CEBİNDEN ÇIKAN PARA ARTTI….   Federal Alman Sağlık Bakanı Ulla Schmidt: “Her yıl, bütçede öngörülenden fazla harcama yapılıyor.” Alman sağlık sistemi 250 milyar euroluk hâsılat hacmiyle en önemli ekonomik branşlar arasında yer alıyor. 1881 yılında Almanya İmparatoru 1. […]

11 Eylül 2014 - 1:19 'de eklendi ve 1307 kez görüntülendi. A+A-

Gözlük masraflarında sigortalının cebinden çıkan para arttı.

SAĞLIK HARCAMALARI YILLIK CİROSU 250 MİLYAR EURO’YU AŞAN,ALMANYA’DA DİŞ TEDAVİSİ İLE GÖZLÜK YA DA İLAÇ MASRAFLARINDA SİGORTALININ CEBİNDEN ÇIKAN PARA ARTTI….

 

Federal Alman Sağlık Bakanı Ulla Schmidt: “Her yıl, bütçede öngörülenden fazla harcama yapılıyor.

Alman sağlık sistemi 250 milyar euroluk hâsılat hacmiyle en önemli ekonomik branşlar arasında yer alıyor.
1881 yılında Almanya İmparatoru 1. Wilhelm ve Reich Şansölyesi Otto von Bismarck sosyal sigorta sisteminin temellerini attılar. Almanya’daki işçi durumundan memnun değildi. Düşük ücretle haftada 60 saat çalışıyordu.

İşçinin hastalanması, ailesinin açlığa mahkûm olması anlamına geliyordu. 1883 yılında sağlık sigortası, 1884’te kaza sigortası ve 1889 yılında da emeklilik sigortası yasaları yürürlüğe girdi. Çalışıp para kazanan sigortaya prim ödeyecek, hastalandığı ya da kaza geçirdiği için çalışamayan ise tedavi görecek ve devletten para yardımı alacaktı. Bismarck modeli sigorta sisteminin temelinde sosyal dayanışma yatıyordu. Sigorta priminin üçte ikisini çalışan, üçte birini ise işveren ödüyordu. Günümüzde ise sigorta primini işçi ile işveren yarı yarıya ödüyor.

 

Değişmeyen değişim!
Son 20 yılda Alman sağlık sigortası 14 kez değişikliğe uğradı. Reformlar sigortalının külfetini arttırdı. Diş tedavisi ile gözlük ya da ilaç masraflarında sigortalının cebinden çıkan para arttı. Devlet tarafından organize edilen sağlık sistemi bütün ihtiyaçları karşılamasına rağmen son yıllarda önemli gedikler vermeye başladı. Bundan da en çok hastalar ve sağlık personeli etkilendi.

 

Vizite tartışması
Hekimlerin sigortalarca karşılanan vizite ücretleri de yıllardır tartışma konusu. Çoğu hekim, ‘özel sağlık sigortasına kayıtlı hastalarım olmasa, muayenehaneyi kapatırdım, resmi sigortalar çok az ücret ödüyor’, diyor. Almanya’daki bütün sigortalıların yüzde onu özel sağlık sigortalarına kayıtlıdır.(Türkiye’de özel sağlık sigortası oranı %1 lere ulaşmamıştır) Üst gelir grubundakilerin özel sağlık sigortası yaptırması yüzünden, dayanışma prensibiyle işsiz, yaşlı ve ağır hastaları da sigorta etmek zorunda olan resmi sigortalar önemli gelir kaybına uğruyor. Özel sigortaları bu gruba dâhil kişilere temel sağlık hizmetleri sigortası yapma mecburiyeti getiren yasa geçen yıl yürürlüğe girdi.

Meslek kuruluşları, ilaç lobisi ve sigortalar arasındaki çıkar çekişmesini dengelemekle yükümlü olan Almanya Sağlık Bakanı Ulla Schmidt yıllar önce başlatılan reform hamleleri sırasında önemli tecrübeler edinmiş. Schmidt, “Diğer hiçbir branşta sağlık sistemindeki kadar para dönmüyor. Her yıl, bütçede öngörülenden fazla harcama yapılıyor. Bu sistemin aktörleri çıkarlarını kabul ettirmek ve lobileri kullanmak için gerekli paraya sahipler. Bunun faturasını, resmi sigortalı sayısı 70 milyonu bulduğu için aslında en güçlü konumda olması gereken sigortalı ve hastalar ödüyor” diyor.

 

Yoğun direniş
Almanya aynı zamanda, dünyanın en pahalı dördüncü sağlık hizmeti sunan ülkesi durumunda Yıllık cirosu 250 milyar Euro’yu aşan Alman sağlık sistemi siyasi ajandanın öncelikli konusu olmayı sürdürecek. Sağlık hizmetleri pahalanırken, sağlık sigortasına prim ödeyenlerin sayısı azalıyor. Almanya’nın nüfusu yaşlanıyor, doğum oranı ise düşüyor. Bu gelişme, sosyal dayanışma prensibine dayalı sigorta sistemini tehlikeye sokuyor. Kitle partileri Alman sağlık sisteminin geleceği ile ilgili farklı görüşleri benimsiyor. Sağlık bakanına kalsa, özel sigortaları kapatıp herkesi zorunlu resmi sigortalı yapacak. Ama karşısındaki güçlü direnişi bir türlü kıramıyor.

 
Kaynak:
Monika Lohmüller/ Çeviri: Ahmet Günaltay
Editör: Meltem Karagöz

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
29. SILMO d’Or’un kazananları 29. SILMO d’Or’un kazananlar...

SILMO d'Or, Paris'teki SILMO Fuarında 29. kez verildi. 24 Eylül 2022'de fuar merkezinde açıklanan on tasarım ve inovasyon kategorisinin...

Oğlumun aklına uyup gözlükçü açtık! Oğlumun aklına uyup gözlükçü açtık!...

Bu dükkan hızlı bir şekilde her şeyi yutacak kadar büyük bir kara deliktir. Ben bu mesajı çoktan aldım ama yine oğluma ve hanıma laf an...

Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız...

Kamu sektörü ile özel sektör arasında köprü olan bu odalar, asli görevleri olan üyelerinin gelişmesine katkı sunarken ürettikleri proje...

Ağustos ayı katılım payı ödemesi Ağustos ayı katılım payı ödemesi

Ağustos ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
29. SILMO d’Or’un kazananları 29. SILMO d’Or̵...

SILMO d'Or, Paris'teki SILMO Fuarında 29. kez verildi. 24 Ey...

Oğlumun aklına uyup gözlükçü açtık! Oğlumun aklına uyup gözlü...

Bu dükkan hızlı bir şekilde her şeyi yutacak kadar büyük bir...

Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız Ankara Ticaret Odası seçi...

Kamu sektörü ile özel sektör arasında köprü olan bu odalar, ...

Ağustos ayı katılım payı ödemesi Ağustos ayı katılım payı ...

Ağustos ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalışt...

Komitelerle başardık Komitelerle başardık

İTO’nun sektör temsilcilerinin buluştuğu müşterek toplantıda...

Çocukları ve gençleri bekleyen tehlike: Körlük Çocukları ve gençleri bek...

Hollandalı uzmanlara göre, yakın gelecekte çocuk ve gençler ...

Ek Yerleştirmeler Sonrası Optisyenlik Programları Ek Yerleştirmeler Sonrası...

Ek yerleştirme sonuçları incelendiğinde, boşta kalan 1050 ko...

Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Magazin HABERLERİ
Web TV