Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Gözlük İthalatına getirilen ek vergi de yeni gelişme!

Türkiye’nin AB Ülkeleri ve serbest ticaret anlaşması yaptığı ülkelerin dışında kalan ülkelerden gerçekleştirilen gözlük çerçevesi, Güneş gözlüğü ve bunların aksam ve parçalarının ithalatında sektör bir yıldır büyük kayıplar yaşıyor.

01 Haziran 2018 - 15:33 'de eklendi ve 1811 kez görüntülendi. A+A-

Gözlük İthalatına getirilen ek vergi de yeni gelişme!

1.6.2017 tarih ve 30083 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanarak, AB üyesi ülkeler ve Türkiye’nin serbest ticaret anlaşması yaptığı ülkelerin dışında kalan ülkelerden gerçekleştirilen gözlük ve bunların aksam ve parçalarının ithalatında yüzde 29,8 ilave gümrük vergisinin getirilmesi 1.6.2017 tarih ve 30083 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 20-12-1995 tarih ve 95//7606 sayılı ithalat Rejimi Kararına Ek 2017110310 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına ekli tabloda yer alan ürünlerin ithalatında ilave gümrük vergisi getirilmesine ilişkin kararın üzerinden bir yıl geçti.

Bugüne kadar İstanbul ticaret Odası “Gözlükçülük Meslek Komitesi” olarak bir dizi girişimlerde bulunuldu ve henüz olumlu bir sonuç alınamamıştır. Konu ile ilgili temaslar devam etmektedir.

İstanbul Ticaret Odası Gözlükçülük Meslek Komitesi Meclis üyesi Sn. Numan Hocaoğlu’ ek vergi kararının çıkmasının ardından,5 Haziran 2017 de Avukatı aracılığı ile Danıştay’ a yapmış olduğu yürütmeyi durdurma itirazı İlk olumlu sonucunu vermiştir. Süreç devam etmektedir.

Danıştay Savcısı mütalaasının özeti; Olayda; sektöre ilişkin ekonomik göstergeler ve ithalatın seyrine yönelik çeşitli verilerden faydalanılarak, yerli sanayinin korunması, üretim ve istihdamın artırılması, Üreticilerin ithalat baskısı nedeniyle faaliyetlerine son vermelerinin önlenmesi amacıyla Bakanlar Kurulunca 474 sayılı Kanunun 2’nci maddesinin birinci ftkrası hükmüne dayanılarak, anılan Ürünlerin ithalatında mevcut gumrük vergilerinin yanında ilave gümrük vergisi uygulanması yolunda davaya konu düzenleme tesis edilmiş ise de, yukarıda da açıklandığı ve yetki veren kanun maddesinin ikinci fıkrasında da belirtildiği üzere, Bakanlar Kuruluna tanınan yetkinin taraf olduğumuz uluslararası anlaşmalarla sınırlandırıldığı; artan bir ithalatın yerli üreticiler için ciddi bir zarar doğurduğunu ileri süren DTÖ(Dünya Ticaret Örgütü) üyesi bir ülkenin, ancak DTÖ Kurucu Anlaşmasının ek Korunma önlemleri Anlaşmasında öngörülen usule göre yapacağı soruşturma sonucu ciddi zarar tehdidini ortaya koyması halinde korunma tedbirlerine başvurabileceği dikkate alındığında, plastik ve diğer maddelerden olan çerçeveler ile bunların aksam ve parçaları, güneş ve diğer gözlüklerin ithalatında ” ilave vergi” öngören düzenleyici işlemde, kurucu üyesi olduğumuz DTÖ Kurulu Anlaşması ve Korunma Tedbirleri Anlaşması hükümlerine uygunluğu görülmemiştir.

Açıklanan nedenlerle, davanın kabulü ile 1.6.2017 tarih ve 30083 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2017/10310 sayılı ithalat Rejimi Kararına Ek Bakanlar Kurulu Kararına ekli tabloda 9003.11, 9003.19, 9003.90, 9004.10 ve 9004’90 gümrük tarife pozisyonunda yer alan ve ismi belirtilen ürünlerin ithalatına ek% 29.8 oranında ilave gümrük vergisi getirilmesine ilişkin düzenlemenin iptali gerektiği düşünülmektedir.

 

Mukaddes ARAS/ Danıştay Savcısı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Yumuşak Kontakt Lensler Ve Teknolojileri” Bilimsel toplantısı yapıldı “Yumuşak Kontakt Lensler Ve Teknol...

Dünyaca ünlü kontakt Lens üreticisi ALCON firması tarafından organize edilen, gerek toplumumuzun göz sağlığı, gerekse optisyenlik müess...

OptisyeninSesi e dergi/ 58.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 58.Sayı

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden OptisyeninSesi e dergi, okuma alışkanlıklarını değiştirmeye devam ediyor. S...

Fırsatçılık değil, indirim yaptı! Fırsatçılık değil, indirim yaptı!

Nazilli’de işletmeci Gürsel Baytok, döviz yükselişini fırsatçılığa çevirenlere karşı, iş yerinde “Paramıza sahip çıkıyoruz” kampanyası ...

GOK ve TOOMD Başkanı Sn. Turgut Vardi’ den Dolar Tepkisi GOK ve TOOMD Başkanı Sn. Turgut Vardi’ d...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği, Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu genel başkanı Turgut Vardi, yaptığı açıklamayl...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
“Yumuşak Kontakt Lensler Ve Teknolojileri” Bilimsel toplantısı yapıldı “Yumuşak Kontakt Le...

Dünyaca ünlü kontakt Lens üreticisi ALCON firması tarafından...

OptisyeninSesi e dergi/ 58.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 5...

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden ...

Fırsatçılık değil, indirim yaptı! Fırsatçılık değil, indiri...

Nazilli’de işletmeci Gürsel Baytok, döviz yükselişini fırsat...

GOK ve TOOMD Başkanı Sn. Turgut Vardi’ den Dolar Tepkisi GOK ve TOOMD Başkanı Sn. ...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği, Gözlükçüler v...

Alanya’da 300 dolar bozdurana güneş gözlüğü bedava Alanya’da 300 dolar bozdu...

Antalya'nın Alanya ilçesinde bir gözlük mağazasının sahibi, ...

Optik Koop niçin kuruldu? Optik Koop niçin kuruldu?...

Evet Kooperatifler nedir? Sektör olarak bize nasıl katkı sağ...

Kırma Kusurları Toplumların Ekonomik Gelişmesini Sınırlar Kırma Kusurları Toplumlar...

Geçmişte uygulanan fon, döviz fiyatlarındaki yüksek artış, e...

Optisyenlik MYO’ ları arası bilgi yarışması Optisyenlik MYO’ la...

İstanbul Ticaret Odası Gözlükçülük Meslek Komitesi ile Türki...

Dolar artıyor, sektörümüz daralıyor! Dolar artıyor, sektörümüz...

Sektörlerde maliyetlerin artmasının beraberinde gelecek zam ...

İhtiyaç sahipleri yıl boyu et ile buluşacak İhtiyaç sahipleri yıl boy...

Türk Kızılay’ı Kadıköy Şubesi OptisyeninSesi Haber aracılığı...

Magazin HABERLERİ
Web TV