Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Gözlük İthalatına getirilen ek vergi de yeni gelişme!

Türkiye’nin AB Ülkeleri ve serbest ticaret anlaşması yaptığı ülkelerin dışında kalan ülkelerden gerçekleştirilen gözlük çerçevesi, Güneş gözlüğü ve bunların aksam ve parçalarının ithalatında sektör bir yıldır büyük kayıplar yaşıyor.

01 Haziran 2018 - 15:33 'de eklendi ve 1611 kez görüntülendi. A+A-

Gözlük İthalatına getirilen ek vergi de yeni gelişme!

1.6.2017 tarih ve 30083 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanarak, AB üyesi ülkeler ve Türkiye’nin serbest ticaret anlaşması yaptığı ülkelerin dışında kalan ülkelerden gerçekleştirilen gözlük ve bunların aksam ve parçalarının ithalatında yüzde 29,8 ilave gümrük vergisinin getirilmesi 1.6.2017 tarih ve 30083 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 20-12-1995 tarih ve 95//7606 sayılı ithalat Rejimi Kararına Ek 2017110310 sayılı Bakanlar Kurulu Kararına ekli tabloda yer alan ürünlerin ithalatında ilave gümrük vergisi getirilmesine ilişkin kararın üzerinden bir yıl geçti.

Bugüne kadar İstanbul ticaret Odası “Gözlükçülük Meslek Komitesi” olarak bir dizi girişimlerde bulunuldu ve henüz olumlu bir sonuç alınamamıştır. Konu ile ilgili temaslar devam etmektedir.

İstanbul Ticaret Odası Gözlükçülük Meslek Komitesi Meclis üyesi Sn. Numan Hocaoğlu’ ek vergi kararının çıkmasının ardından,5 Haziran 2017 de Avukatı aracılığı ile Danıştay’ a yapmış olduğu yürütmeyi durdurma itirazı İlk olumlu sonucunu vermiştir. Süreç devam etmektedir.

Danıştay Savcısı mütalaasının özeti; Olayda; sektöre ilişkin ekonomik göstergeler ve ithalatın seyrine yönelik çeşitli verilerden faydalanılarak, yerli sanayinin korunması, üretim ve istihdamın artırılması, Üreticilerin ithalat baskısı nedeniyle faaliyetlerine son vermelerinin önlenmesi amacıyla Bakanlar Kurulunca 474 sayılı Kanunun 2’nci maddesinin birinci ftkrası hükmüne dayanılarak, anılan Ürünlerin ithalatında mevcut gumrük vergilerinin yanında ilave gümrük vergisi uygulanması yolunda davaya konu düzenleme tesis edilmiş ise de, yukarıda da açıklandığı ve yetki veren kanun maddesinin ikinci fıkrasında da belirtildiği üzere, Bakanlar Kuruluna tanınan yetkinin taraf olduğumuz uluslararası anlaşmalarla sınırlandırıldığı; artan bir ithalatın yerli üreticiler için ciddi bir zarar doğurduğunu ileri süren DTÖ(Dünya Ticaret Örgütü) üyesi bir ülkenin, ancak DTÖ Kurucu Anlaşmasının ek Korunma önlemleri Anlaşmasında öngörülen usule göre yapacağı soruşturma sonucu ciddi zarar tehdidini ortaya koyması halinde korunma tedbirlerine başvurabileceği dikkate alındığında, plastik ve diğer maddelerden olan çerçeveler ile bunların aksam ve parçaları, güneş ve diğer gözlüklerin ithalatında ” ilave vergi” öngören düzenleyici işlemde, kurucu üyesi olduğumuz DTÖ Kurulu Anlaşması ve Korunma Tedbirleri Anlaşması hükümlerine uygunluğu görülmemiştir.

Açıklanan nedenlerle, davanın kabulü ile 1.6.2017 tarih ve 30083 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2017/10310 sayılı ithalat Rejimi Kararına Ek Bakanlar Kurulu Kararına ekli tabloda 9003.11, 9003.19, 9003.90, 9004.10 ve 9004’90 gümrük tarife pozisyonunda yer alan ve ismi belirtilen ürünlerin ithalatına ek% 29.8 oranında ilave gümrük vergisi getirilmesine ilişkin düzenlemenin iptali gerektiği düşünülmektedir.

 

Mukaddes ARAS/ Danıştay Savcısı

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlük Sektörü Sanayicilerinin Dikkatine! Gözlük Sektörü Sanayicilerinin Dikkatine...

Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kan...

İşverenlere 100 TL Asgari Ücret Desteği İşverenlere 100 TL Asgari Ücret Desteği...

20/6/2018 tarihli ve 30454 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan 2018/11668 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile asgari ücret desteğine esas pa...

İngiliz sağlık sisteminin finansmanı için vergi artışına gidiyor İngiliz sağlık sisteminin finansmanı içi...

İngiltere Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanı Hunt: "İngiltere'nin sağlık sistemine gelecek 5 yıl boyunca yapılacak yıllık ortalama yüzde 3,4...

Yeni kurulan derneklere mahkeme’ den şok karar! Yeni kurulan derneklere mahkeme’ d...

14-20 Aralık 2017 tarih aralığında kurulan 25 adet Gözlükçüler ve Optisyenler derneklerinin Sağlık Bakanlığına, Oda ve Birlik kurulması...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlük Sektörü Sanayicilerinin Dikkatine! Gözlük Sektörü Sanayicile...

Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla ...

İşverenlere 100 TL Asgari Ücret Desteği İşverenlere 100 TL Asgari...

20/6/2018 tarihli ve 30454 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan ...

İngiliz sağlık sisteminin finansmanı için vergi artışına gidiyor İngiliz sağlık sisteminin...

İngiltere Sağlık ve Sosyal Bakım Bakanı Hunt: "İngiltere'nin...

Yeni kurulan derneklere mahkeme’ den şok karar! Yeni kurulan derneklere m...

14-20 Aralık 2017 tarih aralığında kurulan 25 adet Gözlükçül...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhumeye Allah tan Rahmet, Kederli Ailesine Sevenlerine ve ...

Almanya’ nın en iyi ciro yapan optik zincir mağazaları! Almanya’ nın en iyi...

Zirvedeki 10 zincirin 2016-2017 yıllarına ait ciroları ve pa...

Ramazan Bayramında Yollar Yine Kan Gölüne Döndü Ramazan Bayramında Yollar...

Ramazan bayramında yollar yine kan gölüne döndü. Meydana gel...

İngiliz Optisyenler Derneği Tarihi Müzesi İngiliz Optisyenler Derne...

Muhtemelen Londra'ya gidenler, daha büyük ve daha iyi biline...

“EssilorLuxottica” İlk Genel Kurul Bildirisi “EssilorLuxottica&#...

EssilorLuxottica, 7 Haziran 2018 tarihli toplantısında, Essi...

Güneş gözlüğü ile ilgili bu bilgi sizi çok şaşırtacak! Güneş gözlüğü ile ilgili ...

Karadeniz Optisyen Gözlükçüler Derneği Başkanı Ali Mutlu, Ça...

Magazin HABERLERİ
Web TV