a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Gözlük gözlükçüden alınır

Hüseyin Sarı, gözlükçü esnafının sıkıntılarının önüne geçmek için ruhsatsız çalışan ve gözlük imalatını iş yerinde yapmayan müesseselerin çok sıkı şekilde denetlenmesi gerektiğini söyledi.   Kubilay ELDEMİRCİ Sarı, ‘hazır okuma gözlükleri‘ adı altında pazarlarda satılan gözlüklerin toplama hammaddelerden yapıldığını ve kanserojen maddeler içerdiğini belirterek ‘gözlüğünüzü gözlükçüden alın’ dedi.   CHP Muratpaşa Meclis Üyesi Hüseyin Sarı, gözlükçü […]

11 Ekim 2014 - 14:11 'de eklendi ve 1484 kez görüntülendi. A+A-

Gözlük gözlükçüden alınır

Hüseyin Sarı, gözlükçü esnafının sıkıntılarının önüne geçmek için ruhsatsız çalışan ve gözlük imalatını iş yerinde yapmayan müesseselerin çok sıkı şekilde denetlenmesi gerektiğini söyledi.

 

Kubilay ELDEMİRCİ
Sarı, ‘hazır okuma gözlükleri‘ adı altında pazarlarda satılan gözlüklerin toplama hammaddelerden yapıldığını ve kanserojen maddeler içerdiğini belirterek ‘gözlüğünüzü gözlükçüden alın’ dedi.

 

CHP Muratpaşa Meclis Üyesi Hüseyin Sarı, gözlükçü esnafının sorunlarının göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi. Aynı zamanda Güllük Caddesi’nde işyeri bulunan ve geçmişte Antalya Optisyenler ve Gözlükçüler Derneği Başkanlığı da yapan Hüseyin Sarı, Antalya Gazetesine yaptığı özel açıklamada meslekte son dönemde yaşanan sıkıntıları dile getirdi.

 

TIBBI MESLEK ÖRGÜTÜYÜZ

Her meslekte olduğu gibi gözlükçünün de birçok sıkıntısı olduğunu kaydeden Sarı, “Biz 5193 sayılı Gözlükçülük ve Optisyenlik Kanunu’na bağlı olarak hizmet eden bir tıbbi meslek örgütüyüz ve aynı zamanda bir sağlık kuruluşuyuz. Dolayısıyla gözlükçülük mesleğini öyle her önüne gelen yapamaz. Bunun belirli bir kanunu var, belirli bir eğitimi alarak bu görevi yapıyoruz. Ancak gözlükçülerin birçok sorunu var. Örneğin ruhsatı kendine ait olmadan mesul müdürlük kavramı 2004 yılında yeni çıkan kanunla başladı. Bu şekilde ruhsatta başkasını mesul müdür olarak kullanan müteşebbisin önünü açan bir sistem çıktı. Böyle olunca bir başıbozukluk yaşanmaya başladı. Antalya bir turizm bölgesi olduğu için insanlar turistlere mesul müdür olmadan gözlük satmaya başladı. Bu şekilde Türkiye’nin imajı lekelenmeye başladı. Çünkü kaliteli, kişiye uygun, ölçüleri alınarak yapılan özel camları iyi yaptığımız zaman ülkemizin potansiyeli ortaya çıkıyor ve dışarıya da iyi bir izlenim veriyoruz. Ama biz uygulamayı düzgün yapmaz isek insanlar bizden gözlük almamaya başlıyor ve bunun kötü propagandasını yapıyor” dedi.

 

DENETLEME YAPILSIN

Ruhsatsız çalışan, gözlük imalatını işyerinde yapmayan ve cihaz kullanmayan müesseselerin çok sıkı denetlenmesini isteyen Hüseyin Sarı, şöyle konuştu: “Gözlükçü esnafının sıkıntılarının önüne geçmek çok zor değil. Ama öncelikle bu konuda İl Sağlık Müdürlüğü’nün üzerine düşen görevleri yapması gerekiyor. İl Sağlık Müdürlüğü’nün 5193 sayılı Gözlükçülük ve Optisyenlik Kanunu’na göre sadece kendisinden ruhsat almış gözlükçüleri denetlemekle yükümlü olmaması gerekiyor. Vatandaşın göz sağlığını suistimal eden kişilere de engel olması gerekiyor. Ruhsatsız çalışan, gözlük imalatını işyerinde yapmayan, cihaz kullanmayan müesseseler çok sıkı şekilde denetlenmeli. Çünkü bu şekilde halkımıza ‘hazır okuma gözlükleri‘ adı altında insan sağlığına son derece zararlı gözlükler pazarlarda çok kolay bir şekilde satılıyor. Bu gözlükler toplama hammaddelerden yapılıyor ve aynı zamanda kanserojen maddeler içeriyor. Ayrıca koruma filtreleri bulunmuyor. Vatandaşımızda ne yazık ki bilgisiz olduğu için ‘ucuz’ diye bunlara yöneliyor. İşte bunun önüne İl Sağlık Müdürlüğü ve zabıta ile geçilir. Bu tür satışlara mutlaka engel olunmalıdır.”

 

VERGİ KAÇAĞI VAR!

Hüseyin Sarı, güneş gözlüklerinin mutlaka Sağlık Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı’nın onayından geçmiş garantili ve sertifikalı gözlükçülerden garanti kartı karşılığında alınması gerektiğini, bu şekilde vergi kaçağının ortadan kalkacağını da sözlerine ekledi.

 

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız...

Kamu sektörü ile özel sektör arasında köprü olan bu odalar, asli görevleri olan üyelerinin gelişmesine katkı sunarken ürettikleri proje...

Ağustos ayı katılım payı ödemesi Ağustos ayı katılım payı ödemesi

Ağustos ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

Komitelerle başardık Komitelerle başardık

İTO’nun sektör temsilcilerinin buluştuğu müşterek toplantıda konuşan Başkan Şekib Avdagiç, 2018’den bu yana Meslek Komiteleri tarafında...

Çocukları ve gençleri bekleyen tehlike: Körlük Çocukları ve gençleri bekleyen tehlike: ...

Hollandalı uzmanlara göre, yakın gelecekte çocuk ve gençler ciddi biçimde görme bozukluğu ve kör olma tehlikesi ile karşı karşıya kalac...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız Ankara Ticaret Odası seçi...

Kamu sektörü ile özel sektör arasında köprü olan bu odalar, ...

Ağustos ayı katılım payı ödemesi Ağustos ayı katılım payı ...

Ağustos ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalışt...

Komitelerle başardık Komitelerle başardık

İTO’nun sektör temsilcilerinin buluştuğu müşterek toplantıda...

Çocukları ve gençleri bekleyen tehlike: Körlük Çocukları ve gençleri bek...

Hollandalı uzmanlara göre, yakın gelecekte çocuk ve gençler ...

Ek Yerleştirmeler Sonrası Optisyenlik Programları Ek Yerleştirmeler Sonrası...

Ek yerleştirme sonuçları incelendiğinde, boşta kalan 1050 ko...

Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Magazin HABERLERİ
Web TV