a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Göz hekimliğinden istifa etti, Çin’e lens satıyor

Göz hekimi olan Ercan Varlıbaş, İran’dan Japonya’ya, Peru’dan Çin’e toplam 52 ülkeye lens ihracatı yapan bir girişimci… Varlıbaş’ın ‘göz’ bebeği Çin’den Peru’ya lens satıyor. Varlıbaş, inşaat yatırımlarıyla tanınan bir marka. Ama Süleyman Varlıbaş’ın en büyük oğlu kendisine, aile işinden çok farklı bir kariyer seçmiş. Göz hekimi olan Ercan Varlıbaş, İran’dan Japonya’ya, Peru’dan Çin’e toplam 52 […]

04 Aralık 2011 - 16:17 'de eklendi ve 1482 kez görüntülendi. A+A-

Göz hekimliğinden istifa etti, Çin’e lens satıyor

Göz hekimi olan Ercan Varlıbaş, İran’dan Japonya’ya, Peru’dan Çin’e toplam 52 ülkeye lens ihracatı yapan bir girişimci…

Varlıbaş’ın ‘göz’ bebeği Çin’den Peru’ya lens satıyor.
Varlıbaş, inşaat yatırımlarıyla tanınan bir marka. Ama Süleyman Varlıbaş’ın en büyük oğlu kendisine, aile işinden çok farklı bir kariyer seçmiş. Göz hekimi olan Ercan Varlıbaş, İran’dan Japonya’ya, Peru’dan Çin’e toplam 52 ülkeye lens ihracatı yapan bir girişimci…
Ercan Varlıbaş, son yıllarda inşaat sektöründe hızlı yükselen şirketlerden Varlıbaş’ın veliahtlarından…Varlıbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş’ın en büyük oğlu. Ercan Varlıbaş kendisine, aile işinden çok farklı bir kariyer rotası çizmiş. 1967 yılında Trabzon’da doğan Varlıbaş, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirerek göz hastalıkları uzmanı olmuş. Ama doktorluk yerine ticareti seçen Varlıbaş, kendi deyimiyle ‘resmi olarak hiçbir hastayı muayene etmeden’ göz hekimliğinden istifa etmiş.
“Ticaret yapmak istiyordum. Bu nedenle doktorluğu bıraktım” diyen Varlıbaş, 1997 yılında Varlıbaşlar Sağlık Yatırımları (VSY) şirketini kurmuş. İlk aşamada yurtdışından aldığı temsilciliklerle lens satışı ve pazarlaması gerçekleştiren Varlıbaş, 2008 yılında, göz içi lensi üretimi yapmaya karar verdiklerini söylüyor.
Aldığı bu karar ile İstanbul Ataşehir’de fabrika kurduklarını belirten Varlıbaş, “VSY’nin sektöründe küresel bir oyuncu olarak yer almasını istiyoruz. Dünya göz içi lens pazarında, yerli bir firma olarak söz sahibi olacağız” diyor.
‘İthalatı yüzde 55 azalttık’
Türkiye’nin göz içi lens ihtiyacının yıllık ortalama 500 bin adet olduğunu kaydeden Varlıbaş, şöyle devam ediyor:
“Buna karşın SSK ve özel hastane verilerine göre, ülkemizde yıllık 300 – 350 bin katarakt ameliyatı yapılıyor ve hastalara göz içi lens takılıyor. Biz sadece 2011 yılında, yurtiçinde 165 bin adet göz içi lens satışı gerçekleştirdik. VSY üretime başlamadan önce Türkiye’de göz içi lenslerinin tamamına yakını ithal ediliyordu. Son iki yılda Türkiye göz içi lens ihtiyacının yüzde 55’ten fazlasını karşılayarak ülke ekonomisine katkı sağladık. Pazardan gelen arzı karşılayabilmek için Bu yıl başında, 500 bin adet olan göz içi lensi üretim kapasitemizi 1 milyon adede çıkardık.”
Teknoloji ihraç ediyor
İthalata dayalı bir sektörde Türkiye’yi teknoloji ihraç eder bir konuma getirmiş olmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Ercan Varlıbaş, Almanya’dan Fransa’ya, İran’dan Macaristan’a, Japonya’dan Peru’ya, Çin’den?Fas’a kadar  toplam 52 ülkeye ihracat yaptıklarını belirtiyor.
500 milyon dolar ciro hedefliyor
Varlıbaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve VSY Sağlık Yatırımları Grubu Genel Müdürü Dr. Ercan Varlıbaş, gelecekte 500 milyon dolar ciroya ve 2 milyar dolarlık şirket değerine ulaşmayı hedeflediklerini söylüyor. Varlıbaş, ilk on yıl içerisinde VSY’nin distribütörlük ağını 140 ülkeye ulaştırmayı planladıklarını belirtiyor.
Varlıbaş, “Tuzla’da proje bedeli 150 milyon dolar olan ikinci bir fabrika yatırımına başladık. Yeni tesiste göz içi lenslerinin yanı sıra kontakt lens solüsyonu, viskoelastik ve BSS gibi ürünler üreterek, göz sağlığı alanındaki ürün gamını genişletmeyi planlıyoruz” diye anlatıyor.
Teknolojide ‘büyük ödülü’ kazandı
Üç yılda göz sağlığı alanına toplam 250 milyon dolar tutarında yatırım yaptıklarını kaydeden Ercan Varlıbaş, “Türkiye, VSY ile birlikte katarakt lensi üretiminde Avrupa’nın yeni üssü oldu” diyor.
Katarak hastaları için yakın, orta ve uzak mesafeleri bir arada net olarak görmelerini sağlayan lens ürettiklerini ifade eden Varlıbaş, “2010 yılında TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD tarafından verilen 9. Teknoloji Ödülleri’nde Büyük Ödül’ü kazandık” diye anlatıyor.
VSY’de şu anda 210 kişinin istihdam edildiğini belirten Varlıbaş, “Tuzla’daki fabrikamızda üretime başlamasıyla birlikte 250 kişi daha istihdam edeceğiz” diyor.
TürkTelekom: Görme engelliler telefondan kitap dinleyecek
Türk Telekom, Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı işbirliğiyle Telefon Kütüphanesi projesini hayata geçirdi. Telefon Kütüphanesi projesi, Türk Telekom’un görme engelli müşterilerine yüzlerce sesli kitabı ev telefonları üzerinden ücretsiz olarak dinleme olanağı sunuyor. “Bir fark yaratsak yeter, Türkiye’ye Değer” sloganıyla sosyal sorumluluk projeleri hayata geçiren Türk Telekom, yüzlerce sesli kitabın görme engelli müşterilerine ücretsiz olarak sunduğunu açıkladı.
Optisyeninsesi Haber
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan bir coğrafyanın en ucunda bir yerdesiniz, ne piyas...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürütümü, teslimi, incelenmesi, itirazların değerlendirilmesi ve ödeme işlemleri...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıl...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji şirketi Amazon.com, ses kontrollü sanal asistan Alexa ile yeni Carrera Akıl...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef ...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firmasının web sayfası komple kopyalanarak yeni oluşturulan sayfada müşteri, yeni ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürüt...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon ye...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji ...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözl...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firması...

AB ve Türkiye arasında tıbbi cihazların serbest dolaşımı AB ve Türkiye arasında tı...

Tıbbi Cihaz Yönetmeliği ve Vücut Dışında Kullanılan (İn Vitr...

20 milyar dolarlık taklit 20 milyar dolarlık taklit...

Dünyada taklit pazarının büyüklüğü 350 milyar doları aştı. T...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Modo, İtalya’nın Independent Markasını Satın Aldı Modo, İtalya’nın In...

Italia Independent koleksiyonunun Modo Group'un yörüngesinde...

De Rigo ve Philipp Plein ortaklığı genişletiyor De Rigo ve Philipp Plein ...

De Rigo Grubu, Philipp Plein şirketler grubuyla işbirliğini ...

Hayatı Daha Güzel Gösteren Protez Hayatı Daha Güzel Göstere...

Benim için gözlük demek ıssız adaya düşersem yanıma alacağım...

Magazin HABERLERİ
Web TV