a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Göz hekimliğinden istifa etti, Çin’e lens satıyor

Göz hekimi olan Ercan Varlıbaş, İran’dan Japonya’ya, Peru’dan Çin’e toplam 52 ülkeye lens ihracatı yapan bir girişimci… Varlıbaş’ın ‘göz’ bebeği Çin’den Peru’ya lens satıyor. Varlıbaş, inşaat yatırımlarıyla tanınan bir marka. Ama Süleyman Varlıbaş’ın en büyük oğlu kendisine, aile işinden çok farklı bir kariyer seçmiş. Göz hekimi olan Ercan Varlıbaş, İran’dan Japonya’ya, Peru’dan Çin’e toplam 52 […]

04 Aralık 2011 - 16:17 'de eklendi.

Göz hekimliğinden istifa etti, Çin’e lens satıyor

Göz hekimi olan Ercan Varlıbaş, İran’dan Japonya’ya, Peru’dan Çin’e toplam 52 ülkeye lens ihracatı yapan bir girişimci…

Varlıbaş’ın ‘göz’ bebeği Çin’den Peru’ya lens satıyor.
Varlıbaş, inşaat yatırımlarıyla tanınan bir marka. Ama Süleyman Varlıbaş’ın en büyük oğlu kendisine, aile işinden çok farklı bir kariyer seçmiş. Göz hekimi olan Ercan Varlıbaş, İran’dan Japonya’ya, Peru’dan Çin’e toplam 52 ülkeye lens ihracatı yapan bir girişimci…
Ercan Varlıbaş, son yıllarda inşaat sektöründe hızlı yükselen şirketlerden Varlıbaş’ın veliahtlarından…Varlıbaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş’ın en büyük oğlu. Ercan Varlıbaş kendisine, aile işinden çok farklı bir kariyer rotası çizmiş. 1967 yılında Trabzon’da doğan Varlıbaş, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’ni bitirerek göz hastalıkları uzmanı olmuş. Ama doktorluk yerine ticareti seçen Varlıbaş, kendi deyimiyle ‘resmi olarak hiçbir hastayı muayene etmeden’ göz hekimliğinden istifa etmiş.
“Ticaret yapmak istiyordum. Bu nedenle doktorluğu bıraktım” diyen Varlıbaş, 1997 yılında Varlıbaşlar Sağlık Yatırımları (VSY) şirketini kurmuş. İlk aşamada yurtdışından aldığı temsilciliklerle lens satışı ve pazarlaması gerçekleştiren Varlıbaş, 2008 yılında, göz içi lensi üretimi yapmaya karar verdiklerini söylüyor.
Aldığı bu karar ile İstanbul Ataşehir’de fabrika kurduklarını belirten Varlıbaş, “VSY’nin sektöründe küresel bir oyuncu olarak yer almasını istiyoruz. Dünya göz içi lens pazarında, yerli bir firma olarak söz sahibi olacağız” diyor.
‘İthalatı yüzde 55 azalttık’
Türkiye’nin göz içi lens ihtiyacının yıllık ortalama 500 bin adet olduğunu kaydeden Varlıbaş, şöyle devam ediyor:
“Buna karşın SSK ve özel hastane verilerine göre, ülkemizde yıllık 300 – 350 bin katarakt ameliyatı yapılıyor ve hastalara göz içi lens takılıyor. Biz sadece 2011 yılında, yurtiçinde 165 bin adet göz içi lens satışı gerçekleştirdik. VSY üretime başlamadan önce Türkiye’de göz içi lenslerinin tamamına yakını ithal ediliyordu. Son iki yılda Türkiye göz içi lens ihtiyacının yüzde 55’ten fazlasını karşılayarak ülke ekonomisine katkı sağladık. Pazardan gelen arzı karşılayabilmek için Bu yıl başında, 500 bin adet olan göz içi lensi üretim kapasitemizi 1 milyon adede çıkardık.”
Teknoloji ihraç ediyor
İthalata dayalı bir sektörde Türkiye’yi teknoloji ihraç eder bir konuma getirmiş olmaktan mutluluk duyduklarını ifade eden Ercan Varlıbaş, Almanya’dan Fransa’ya, İran’dan Macaristan’a, Japonya’dan Peru’ya, Çin’den?Fas’a kadar  toplam 52 ülkeye ihracat yaptıklarını belirtiyor.
500 milyon dolar ciro hedefliyor
Varlıbaş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve VSY Sağlık Yatırımları Grubu Genel Müdürü Dr. Ercan Varlıbaş, gelecekte 500 milyon dolar ciroya ve 2 milyar dolarlık şirket değerine ulaşmayı hedeflediklerini söylüyor. Varlıbaş, ilk on yıl içerisinde VSY’nin distribütörlük ağını 140 ülkeye ulaştırmayı planladıklarını belirtiyor.
Varlıbaş, “Tuzla’da proje bedeli 150 milyon dolar olan ikinci bir fabrika yatırımına başladık. Yeni tesiste göz içi lenslerinin yanı sıra kontakt lens solüsyonu, viskoelastik ve BSS gibi ürünler üreterek, göz sağlığı alanındaki ürün gamını genişletmeyi planlıyoruz” diye anlatıyor.
Teknolojide ‘büyük ödülü’ kazandı
Üç yılda göz sağlığı alanına toplam 250 milyon dolar tutarında yatırım yaptıklarını kaydeden Ercan Varlıbaş, “Türkiye, VSY ile birlikte katarakt lensi üretiminde Avrupa’nın yeni üssü oldu” diyor.
Katarak hastaları için yakın, orta ve uzak mesafeleri bir arada net olarak görmelerini sağlayan lens ürettiklerini ifade eden Varlıbaş, “2010 yılında TÜBİTAK, TTGV ve TÜSİAD tarafından verilen 9. Teknoloji Ödülleri’nde Büyük Ödül’ü kazandık” diye anlatıyor.
VSY’de şu anda 210 kişinin istihdam edildiğini belirten Varlıbaş, “Tuzla’daki fabrikamızda üretime başlamasıyla birlikte 250 kişi daha istihdam edeceğiz” diyor.
TürkTelekom: Görme engelliler telefondan kitap dinleyecek
Türk Telekom, Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Laboratuvarı işbirliğiyle Telefon Kütüphanesi projesini hayata geçirdi. Telefon Kütüphanesi projesi, Türk Telekom’un görme engelli müşterilerine yüzlerce sesli kitabı ev telefonları üzerinden ücretsiz olarak dinleme olanağı sunuyor. “Bir fark yaratsak yeter, Türkiye’ye Değer” sloganıyla sosyal sorumluluk projeleri hayata geçiren Türk Telekom, yüzlerce sesli kitabın görme engelli müşterilerine ücretsiz olarak sunduğunu açıkladı.
Optisyeninsesi Haber
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bazı insanlar daha yüksek hızda görüyor Bazı insanlar daha yüksek hızda görüyor...

Yapılan araştırmalar sonucunda bazı insanların daha yüksek hızda gördüğü tespit edildi. Bu ses getiren ilginç bir detay oldu....

4 binden fazla vergi denetmeni sahaya çıkıyor 4 binden fazla vergi denetmeni sahaya çı...

TBMM'de görüşmeleri süren, vergi ve sosyal güvenlik alanına ilişkin düzenlemesiyle sahada 4 binden fazla vergi denetmeni yıl boyunca gö...

Gözlük sektöründe kaçak ürünler yükselişte! Gözlük sektöründe kaçak ürünler yükseliş...

Moda ürünü olarak kabul edilen güneş gözlüklerinde dünya genelinde kaçak yükseliş yaşanmaktadır....

2024 Optisyenlik taban puanları ile başarı sıralamaları açıklandı 2024 Optisyenlik taban puanları ile başa...

Optisyenlik (2 Yıllık) sıralama. 2024 TYT (YKS) Taban Puanlarına ve Başarı Sıralamaları son 2 yıla ait veriler aşağıdaki gibidir....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Bazı insanlar daha yüksek hızda görüyor Bazı insanlar daha yüksek...

Yapılan araştırmalar sonucunda bazı insanların daha yüksek h...

4 binden fazla vergi denetmeni sahaya çıkıyor 4 binden fazla vergi dene...

TBMM'de görüşmeleri süren, vergi ve sosyal güvenlik alanına ...

Gözlük sektöründe kaçak ürünler yükselişte! Gözlük sektöründe kaçak ü...

Moda ürünü olarak kabul edilen güneş gözlüklerinde dünya gen...

2024 Optisyenlik taban puanları ile başarı sıralamaları açıklandı 2024 Optisyenlik taban pu...

Optisyenlik (2 Yıllık) sıralama. 2024 TYT (YKS) Taban Puanla...

“Köylerde Gözlük Bakımı” İsimli Sosyal Sorumluluk Projesi “Köylerde Gözlük Ba...

Gözlük tamiri, gözlük temizleme işlemi, gözlük kullanırken d...

50’den fazla göz sorununu teşhis eden yapay zeka geliştirildi 50’den fazla göz so...

Yeni bir makine-öğrenme sistemi, 50’yi aşkın göz hastalığını...

Dünya Çapındaki Gözlük Müzeleri Dünya Çapındaki Gözlük Mü...

Gözlüklerin büyüleyici tarihi, dünyanın dört bir yanındaki g...

Mezunların istihdam oranı yüzde 75,6 Mezunların istihdam oranı...

Ön lisans mezunları için kayıtlı istihdam oranı ise 2022'de ...

EssilorLuxottica Supreme’i 1,5 milyar dolara satın aldı EssilorLuxottica Supreme&...

Sokak giyim markası Supreme'i VF Corporation'dan 1,5 milyar ...

OptisyeninSesi e dergi/ 128.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Magazin HABERLERİ
Web TV