a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Göz bozukluğunu ortadan kaldıran göz damlası yapıldı

İsrailli bilim insanları, miyop ve hipermetropu ortadan kaldıran göz damlası yaptılar. Domuzlarda olumlu sonuç veren damlanın bu yıl yapılacak insan testleri de başarılı olursa gözlük tarihe karışacak.

11 Kasım 2021 - 22:25 'de eklendi ve 8190 kez görüntülendi. A+A-

Göz bozukluğunu ortadan kaldıran göz damlası yapıldı

Son zamanlarda patentli “nanodroplar” ın domuzlarda iyileştirdiği görülmüştür. İnsanlara yönelik klinik testler bu yıl daha sonra yapılacaktır.

Shaare Zedek Tıp Merkezi ve Bar-Ilan Üniversitesi Nanoteknoloji ve İleri Materyaller Enstitüsü’ndeki bir uzman Doktor ekibi, korneaları onardığı ve kısa ve uzun görüşlülüğü geliştirdiği göz damlası geliştirdi. “Nanodroplar” olarak adlandırılan nano parçacık çözümü, domuzların kornealarında başarıyla kullanılmıştır.

İnsanlara yönelik klinik çalışmaların bu yıl içinde yapılması bekleniyor ve eğer başarılı olursa, bu devrimci buluş potansiyel olarak gözlük ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Araştırma ekibinin lideri Dr. David Smadja’ya göre, göz damlaları miyopi, hipermetropi ve diğer refrakter rahatsızlıklardan şikayet eden hastaların oftalmolojik ve optometri tedavilerinde devrim yaratabilir.

Çarşamba günü Dr. Smadja tarafından, Kudüs’teki Steinberg Oditoryumu’nda düzenlenen iki yıllık bienal araştırma günü Shaare Zedek’te ortaya çıktı. Nanodropların multifokal lensleri değiştirmek için kullanılabildiğini ve insanların farklı mesafelerden nesneyi görmelerine izin verebileceğini söyledi.

Smadja, “Bu, refrakter problemleri düzeltmek için yeni bir konsept” dedi. Bununla birlikte, gözlüklerin yerine tamamen uygulanacak damlaların ne sıklıkla uygulanacağını söylemedi.

Araştırma özetine göre, Dr. Smadja ve meslektaşları tarafından yürütülen deneyde, çeşitli konsantrasyonlarda sentetik nanopartiküller ile doldurulmuş nano damlaların damlatılmasından önce ve sonra domuz gözlerinin refraktif kusurlarının analizi yer almıştır. Sonuçlar hem miyopik (yakın görüşlülük) hem de hipermetropik (uzak görüş) kırılma hatası için hata düzeltmesinde belirgin iyileşme gösterdi.

Eğer insanlardaki sonuçlar başarılı olursa, ileriye dönük hastalar sadece bir akıllı telefon uygulamasının gözlerini taramak, kırılmalarını ölçmek, bir lazer deseni oluşturmak ve daha sonra bir optik modelin gözlerinin kornea yüzeyi üzerine “kornea damlatması” yapmasını gerektirecektir.

Smadja’nın araştırması, son iki yıldır Shaare Zedek doktorları ve hemşireleri tarafından yürütülen 160 eserden oluşan tarafsız bir jüri tarafından seçilen iki eserden biriydi. Hastane personeli, her yıl farklı tıp ve bilim dergilerinde yaklaşık 330 makale yayınlamaktadır. Hastane araştırmacıları için kurulmuş bir araştırma ve geliştirme şirketi olan Shaare Zedek Mada’it (Scientific) aracılığıyla.

Bu, ilk kez göz damlasında nanoteknolojinin kullanımının araştırılması değil. Bu alanda artan araştırmalar, tıp ve cerrahi alanında yeni kapılar açmıştır. Oküler hastalıkları tedavi etmek için nanoteknoloji tabanlı sistemler geliştirmek için şimdiden yapılmış önemli araştırmalar yapılmıştır.

UCL Institute of Opthalmology, London’daki araştırmacılar, AMD (yaşa bağlı maküler dejenerasyon) ilacı Avastin ile yüklü küçük nanopartiküllerin formülasyonlarını oluşturma olasılığını gösterdi. Sonuçta ortaya çıkan göz damlaları, hastalara enjekte edilen ilaçlara kıyasla, genellikle rahatsızlık veren, güvenli ve etkili bir şekilde kullanılabilir.

Yakın zamanda yapılan bir başka deneyde, Ulusal Tayvan Okyanus Üniversitesi’nden araştırmacılar, bakteriyel göz enfeksiyonlarını tedavi etmek için spermidinle kaplı karbon kuantum noktaları geliştirdiler. Araştırmacılar, yeni kuantum noktalarının, keratite neden olan antibiyotiğe dirençli bakterileri öldürmek için göz damlalarında kullanılması için iyi bir potansiyele sahip olduğuna inanıyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, 1700 bijuteri ürünü, 190 şemsiye ve 18 kol saati ele geçirildi....

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni karar!

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48 sayılı Kararı aynen şöyledir:...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı ödemesi

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

Taziye Mesajı Taziye Mesajı

Canımızı Askeri cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurladık....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük...

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, ...

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni ...

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı öd...

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığ...

Taziye Mesajı Taziye Mesajı

Canımızı Askeri cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurladık....

Teoman’ a gözlük reklamından 17 Milyon! Teoman’ a gözlük re...

Başarılı müzisyen söylenenlere göre hem saat hem de gözlük m...

Sgk reçeteleri ve hatalar hakkında! Sgk reçeteleri ve hatalar...

Yaklaşan yaz ayları ve Kurum personelinin yıllık izinlerde o...

Kamuoyuna Duyuru Kamuoyuna Duyuru

Muğla Optisyen-Gözlükçüler Odası Yönetim Kurulu ve üyeleri o...

Katılım Paylarına yeni düzenleme! Katılım Paylarına yeni dü...

Hükümetin ek bütçe teklifi, SGK tarafından hastalardan alına...

Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 8...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio...

Van’da gümrük kaçakçılığı operasyonu Van’da gümrük kaçak...

Van’da polis ekiplerince düzenlenen gümrük kaçakçılığı opera...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx