a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Göz bozukluğunu ortadan kaldıran göz damlası yapıldı

İsrailli bilim insanları, miyop ve hipermetropu ortadan kaldıran göz damlası yaptılar. Domuzlarda olumlu sonuç veren damlanın bu yıl yapılacak insan testleri de başarılı olursa gözlük tarihe karışacak.

Göz bozukluğunu ortadan kaldıran göz damlası yapıldı

Son zamanlarda patentli “nanodroplar” ın domuzlarda iyileştirdiği görülmüştür. İnsanlara yönelik klinik testler bu yıl daha sonra yapılacaktır.

Shaare Zedek Tıp Merkezi ve Bar-Ilan Üniversitesi Nanoteknoloji ve İleri Materyaller Enstitüsü’ndeki bir uzman Doktor ekibi, korneaları onardığı ve kısa ve uzun görüşlülüğü geliştirdiği göz damlası geliştirdi. “Nanodroplar” olarak adlandırılan nano parçacık çözümü, domuzların kornealarında başarıyla kullanılmıştır.

İnsanlara yönelik klinik çalışmaların bu yıl içinde yapılması bekleniyor ve eğer başarılı olursa, bu devrimci buluş potansiyel olarak gözlük ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Araştırma ekibinin lideri Dr. David Smadja’ya göre, göz damlaları miyopi, hipermetropi ve diğer refrakter rahatsızlıklardan şikayet eden hastaların oftalmolojik ve optometri tedavilerinde devrim yaratabilir.

Çarşamba günü Dr. Smadja tarafından, Kudüs’teki Steinberg Oditoryumu’nda düzenlenen iki yıllık bienal araştırma günü Shaare Zedek’te ortaya çıktı. Nanodropların multifokal lensleri değiştirmek için kullanılabildiğini ve insanların farklı mesafelerden nesneyi görmelerine izin verebileceğini söyledi.

Smadja, “Bu, refrakter problemleri düzeltmek için yeni bir konsept” dedi. Bununla birlikte, gözlüklerin yerine tamamen uygulanacak damlaların ne sıklıkla uygulanacağını söylemedi.

Araştırma özetine göre, Dr. Smadja ve meslektaşları tarafından yürütülen deneyde, çeşitli konsantrasyonlarda sentetik nanopartiküller ile doldurulmuş nano damlaların damlatılmasından önce ve sonra domuz gözlerinin refraktif kusurlarının analizi yer almıştır. Sonuçlar hem miyopik (yakın görüşlülük) hem de hipermetropik (uzak görüş) kırılma hatası için hata düzeltmesinde belirgin iyileşme gösterdi.

Eğer insanlardaki sonuçlar başarılı olursa, ileriye dönük hastalar sadece bir akıllı telefon uygulamasının gözlerini taramak, kırılmalarını ölçmek, bir lazer deseni oluşturmak ve daha sonra bir optik modelin gözlerinin kornea yüzeyi üzerine “kornea damlatması” yapmasını gerektirecektir.

Smadja’nın araştırması, son iki yıldır Shaare Zedek doktorları ve hemşireleri tarafından yürütülen 160 eserden oluşan tarafsız bir jüri tarafından seçilen iki eserden biriydi. Hastane personeli, her yıl farklı tıp ve bilim dergilerinde yaklaşık 330 makale yayınlamaktadır. Hastane araştırmacıları için kurulmuş bir araştırma ve geliştirme şirketi olan Shaare Zedek Mada’it (Scientific) aracılığıyla.

Bu, ilk kez göz damlasında nanoteknolojinin kullanımının araştırılması değil. Bu alanda artan araştırmalar, tıp ve cerrahi alanında yeni kapılar açmıştır. Oküler hastalıkları tedavi etmek için nanoteknoloji tabanlı sistemler geliştirmek için şimdiden yapılmış önemli araştırmalar yapılmıştır.

UCL Institute of Opthalmology, London’daki araştırmacılar, AMD (yaşa bağlı maküler dejenerasyon) ilacı Avastin ile yüklü küçük nanopartiküllerin formülasyonlarını oluşturma olasılığını gösterdi. Sonuçta ortaya çıkan göz damlaları, hastalara enjekte edilen ilaçlara kıyasla, genellikle rahatsızlık veren, güvenli ve etkili bir şekilde kullanılabilir.

Yakın zamanda yapılan bir başka deneyde, Ulusal Tayvan Okyanus Üniversitesi’nden araştırmacılar, bakteriyel göz enfeksiyonlarını tedavi etmek için spermidinle kaplı karbon kuantum noktaları geliştirdiler. Araştırmacılar, yeni kuantum noktalarının, keratite neden olan antibiyotiğe dirençli bakterileri öldürmek için göz damlalarında kullanılması için iyi bir potansiyele sahip olduğuna inanıyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Google, Meta, Essilux AR Alliance’ın yönetim kurulunda yer alıyor Google, Meta, Essilux AR Alliance’...

OLED mikro ekranların üreticisi EssilorLuxottica ve MicroOLED, son on iki ay içinde AR Alliance'a kurucu üye olarak katıldılar. Birkaç ...

Oakley’in milyarder kurucusu devam ediyor! Oakley’in milyarder kurucusu devam...

Oakley'in Kurucusu 210 Milyon Dolarlık Rekor Malikane Satışından Sonra Mütevazı Evini 68 Milyon Dolara Satıyor....

EssilorLuxottica Diesel Gözlükleri İçin 10 Yıllık Lisans Anlaşması İmzaladı EssilorLuxottica Diesel Gözlükleri İçin ...

EssilorLuxottica, İtalyan denim markası Diesel'in gözlük koleksiyonlarını tasarlamak, üretmek ve dünya çapında dağıtmak için münhasır l...

Ülkelere göre gözlük ve kontakt lens kullanımı Ülkelere göre gözlük ve kontakt lens kul...

Ülkelere Göre Gözlük Ve Kontakt Lens Kullanan Nüfusun Yüzdesi:...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Google, Meta, Essilux AR Alliance’ın yönetim kurulunda yer alıyor Google, Meta, Essilux AR ...

OLED mikro ekranların üreticisi EssilorLuxottica ve MicroOLE...

Oakley’in milyarder kurucusu devam ediyor! Oakley’in milyarder...

Oakley'in Kurucusu 210 Milyon Dolarlık Rekor Malikane Satışı...

EssilorLuxottica Diesel Gözlükleri İçin 10 Yıllık Lisans Anlaşması İmzaladı EssilorLuxottica Diesel G...

EssilorLuxottica, İtalyan denim markası Diesel'in gözlük kol...

Ülkelere göre gözlük ve kontakt lens kullanımı Ülkelere göre gözlük ve k...

Ülkelere Göre Gözlük Ve Kontakt Lens Kullanan Nüfusun Yüzdes...

SGK Reçete bedelleri ödemesi SGK Reçete bedelleri ödem...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can! Her Kurban, Lösemili Çocu...

“O saçları dökülmüş, soluk yüzlü lösemili çocukları görünce ...

En stressiz meslekler belli oldu! En stressiz meslekler bel...

Amerikan ve Türk iki şirketin yaptığı araştırmalardan elde e...

OptisyeninSesi e dergi/ 127.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Fielmann ABD’de daha da genişliyor! Fielmann ABD’de dah...

Fielmann Group'un iştiraki Fielmann USA, ABD'li gözlükçü zin...

Göz doktorları canlı yayında 70 göz ameliyatı yapacak Göz doktorları canlı yayı...

Ankara Bilkent Şehir Hastanesi ve Türk Oftalmoloji Derneği i...

Magazin HABERLERİ
Web TV