a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Trafik kazalarında görme keskinliğinin önemi

Sadece (2007) yılında, Avrupa’da Karayolu Trafik Kazalarında (43.000) kişi ölmüştür. Türkiye’de 5000 vatandaşımız, her yıl kaza yerinde, 6000 insanımız ise, bu kazalar sebebiyle, 30 gün içinde hastanelerde dramatik şekilde hayatını kaybetmektedir. Şimdiye kadar trafik kazalarında kaybettiğimiz vatandaşımızın sayısı, Kurtuluş Savaşı’nda kaybettiklerimizden fazladır. Yetersiz Görme Yeteneği, her yıl Avrupa’da meydana gelen (1.3 milyon) Yol Kazalarının sıkça […]

01 Ağustos 2012 - 1:59 'de eklendi ve 1078 kez görüntülendi. A+A-

Trafik kazalarında görme keskinliğinin önemi

Sadece (2007) yılında, Avrupa’da Karayolu Trafik Kazalarında (43.000) kişi ölmüştür.

Türkiye’de 5000 vatandaşımız, her yıl kaza yerinde, 6000 insanımız ise, bu kazalar sebebiyle, 30 gün içinde hastanelerde dramatik şekilde hayatını kaybetmektedir. Şimdiye kadar trafik kazalarında kaybettiğimiz vatandaşımızın sayısı, Kurtuluş Savaşı’nda kaybettiklerimizden fazladır.

Yetersiz Görme Yeteneği, her yıl Avrupa’da meydana gelen (1.3 milyon) Yol Kazalarının sıkça görülen sebebidir. Kazalara sebep olan en önemli faktörün, “yetersiz görme” olduğu belirlenmiştir.

İtalya Devleti Trafik Kazaları Araştırma Enstitüsü’nün 2008 yılı verilerine göre, kazaların %59’unun doğrudan ve asıl sebebi, “görme algılaması yetersizliği”nden kaynaklanmaktadır.

Trafik Kazalarına sebep olan “görme bozukluğu”nun kesin etkisini sayısal olarak ortaya koymak zor olmakla birlikte, son zamanlarda yapılan araştırmalara göre, kazaların artmasında bunun etkili olduğu açık şekilde görülmektedir.

Avrupa ülkelerinde, gözlük kullanma oranı %60-80’lerin üzerindeyken, maalesef ülkemizde %15’ler civarındadır. Bu oran, bizim vatandaşlarımızın gözlerinin sağlam olduğunu göstermez.

Aksine ne kadar ihmal edildiğinin belgesidir. Bizim vatandaşımız yasal bir zorunluluk olmadan kendi isteği ile muayeneye gitmez.

Gözünde oluşan kataraktın ve miyopinin farkında değildir. İnsanlar görmenin kendi gördükleri kadar olduğunu zannetmekte ve bu konuyu önemsememektedir.

Yapılan bir araştırmada, hafif ve orta derecede gelişmiş bir katarakt arazının, sürücünün tehlikeyi sezme yeteneğinde belirgin bir bozulma ve azalma yaptığı anlaşılmıştır.

Görmenin bozulması tabii bir süreç olup, insan vücudunun yaşlanması ile bu bozulma oranı artmaktadır. Gözleri tedricen (azar azar) kötüleşmeye başlayan birçok sürücü, görme kusurunun düzeltilmesi yapılmadan kara yollarında vasıta sürücülüğü yapmaktadır. Bu sebeple, sürücünün belli takvimlerde “Rutin Görme Kontrolüne” tabi olması, yol ve trafik emniyetinin geliştirilmesi için zaruridir.

Kontrollerde genel muayene pratisyen doktorlar tarafından yapılabilir, ancak göz ve görme sağlığının muayenesi, mutlaka göz tabipleri tarafından yapılmalıdır. Araç muayenehane istasyonları çok donanımlı hale getirilirken, sürücü göz muayenelerinin pratisyen hekimlere bırakılmasının büyük yanlışlık olduğu kanaatindeyiz.

Göz ve görme sağlığı 4-5 yıllık periyotlarla mutlaka göz hekimleri tarafından yapılmalıdır.

Mevcut sürücülerin tamamının bir yıl içerisinde, mecburi olarak görme testine tabi tutulması gerekir. Çünkü görme yeteneğinin azalması tabii bir süreçtir. Az bir masrafla da restore edilebilir.

Ayrıca, toplu taşıma sürücülerinde, tabiat şartlarına göre, güneşli havalarda polarize, sisli havalarda anti far gözlük bulundurulması gerekir. Uluslararası standartlara göre üretilmiş bir güneş gözlüğü gözleri UV radyasyonundan korur, trafik sinyalizasyon ışıklarını homojen şekilde geçirir, parlamayı azaltır, kontrast duyarlılığını artırır.

Ucuz ve işportada satılan güneş gözlükleri ile araç kullanılırken trafikte sinyal ışık renklerinin algılanmasında güçlük meydana gelebilir, bu da sürüş güvenliğini bozarak kazalara sebep olur. Kolayca kırılabileceği için göz ve yüz yaralanmalarına sebep olur, alerji ve tahriş yapar.

Taylan Küçüker

(Anadolu Gözlükçüler ve Optisyenler Federasyonu Başkanı)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Tutukluya gözlük yasağı geldi! Tutukluya gözlük yasağı geldi!

Japonya'da bir hapishane yönetimi, bir mahkumun tehdit edici gözükmesi nedeniyle gözlük takmasını yasakladığı için eleştirildi....

SGK Başkanı görevden alındı! SGK Başkanı görevden alındı!

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlık görevini vekaleten yürüten Cevdet Ceylan görevden alındı, yerine Kürşat Arat atandı....

Gözlük harcaması vergiden düşer mi? Gözlük harcaması vergiden düşer mi?

Beyannamedeki kazançtan indirilebilecek olan bu giderlerin, mükellefe, eşine ve küçük çocuklarına ait olması gerekmektedir....

E Reçete sıkıntısı devam ediyor! E Reçete sıkıntısı devam ediyor!

Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde optik sektörünü daha duyarlı olmaya davet ediyorum....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
AHMET DERMAN
AHMET DERMAN
21 Temmuz 2012 17:13

SAĞLIK BAKANLIĞINCA BÜTÜN VATANDAŞLARIN ,SGK TARAFINDAN YILDA BİR DEFA MECBURİ GÖZ MUAYENESİNE TABİ OLMASI, ÖNLEYİCİ SAĞLIK HİZMETİ KAPSAMINDA SAĞLANMALIDIR.

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Tutukluya gözlük yasağı geldi! Tutukluya gözlük yasağı g...

Japonya'da bir hapishane yönetimi, bir mahkumun tehdit edici...

SGK Başkanı görevden alındı! SGK Başkanı görevden alın...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Başkanlık görevini vekaleten yü...

Gözlük harcaması vergiden düşer mi? Gözlük harcaması vergiden...

Beyannamedeki kazançtan indirilebilecek olan bu giderlerin, ...

E Reçete sıkıntısı devam ediyor! E Reçete sıkıntısı devam ...

Ülkemizin geçtiği bu zor günlerde optik sektörünü daha duyar...

Gözde Uçuşan Cisimler Görmek Gözde Uçuşan Cisimler Gör...

Uçuşan cisimcikler retina yırtığı veya retina dekolmanının h...

Zamlar gözlükçüleri de vurdu! Zamlar gözlükçüleri de vu...

Gözlük fiyatlarındaki artış işlerindeki problemleri de berab...

UV indeksi nedir, ultraviyole radyasyondan nasıl korunmalı? UV indeksi nedir, ultravi...

UVI değeri ne kadar yüksekse güneş ışınlarının cilde ve gözl...

Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternati...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile ...

Hani denetlenecekti! Hani denetlenecekti!

Geçtiğimiz ay içinde sektörümüzde çokça konuşulan konuların ...

Yurt dışı denklik belgesi alan optisyenler Yurt dışı denklik belgesi...

Sağlık Bakanlığı yurt dışında öğreni̇m gören ve denklik belg...

Magazin HABERLERİ
Web TV
1
0
Would love your thoughts, please comment.x