a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Trafik kazalarında görme keskinliğinin önemi

Sadece (2007) yılında, Avrupa’da Karayolu Trafik Kazalarında (43.000) kişi ölmüştür. Türkiye’de 5000 vatandaşımız, her yıl kaza yerinde, 6000 insanımız ise, bu kazalar sebebiyle, 30 gün içinde hastanelerde dramatik şekilde hayatını kaybetmektedir. Şimdiye kadar trafik kazalarında kaybettiğimiz vatandaşımızın sayısı, Kurtuluş Savaşı’nda kaybettiklerimizden fazladır. Yetersiz Görme Yeteneği, her yıl Avrupa’da meydana gelen (1.3 milyon) Yol Kazalarının sıkça […]

01 Ağustos 2012 - 1:59 'de eklendi ve 1386 kez görüntülendi. A+A-

Trafik kazalarında görme keskinliğinin önemi

Sadece (2007) yılında, Avrupa’da Karayolu Trafik Kazalarında (43.000) kişi ölmüştür.

Türkiye’de 5000 vatandaşımız, her yıl kaza yerinde, 6000 insanımız ise, bu kazalar sebebiyle, 30 gün içinde hastanelerde dramatik şekilde hayatını kaybetmektedir. Şimdiye kadar trafik kazalarında kaybettiğimiz vatandaşımızın sayısı, Kurtuluş Savaşı’nda kaybettiklerimizden fazladır.

Yetersiz Görme Yeteneği, her yıl Avrupa’da meydana gelen (1.3 milyon) Yol Kazalarının sıkça görülen sebebidir. Kazalara sebep olan en önemli faktörün, “yetersiz görme” olduğu belirlenmiştir.

İtalya Devleti Trafik Kazaları Araştırma Enstitüsü’nün 2008 yılı verilerine göre, kazaların %59’unun doğrudan ve asıl sebebi, “görme algılaması yetersizliği”nden kaynaklanmaktadır.

Trafik Kazalarına sebep olan “görme bozukluğu”nun kesin etkisini sayısal olarak ortaya koymak zor olmakla birlikte, son zamanlarda yapılan araştırmalara göre, kazaların artmasında bunun etkili olduğu açık şekilde görülmektedir.

Avrupa ülkelerinde, gözlük kullanma oranı %60-80’lerin üzerindeyken, maalesef ülkemizde %15’ler civarındadır. Bu oran, bizim vatandaşlarımızın gözlerinin sağlam olduğunu göstermez.

Aksine ne kadar ihmal edildiğinin belgesidir. Bizim vatandaşımız yasal bir zorunluluk olmadan kendi isteği ile muayeneye gitmez.

Gözünde oluşan kataraktın ve miyopinin farkında değildir. İnsanlar görmenin kendi gördükleri kadar olduğunu zannetmekte ve bu konuyu önemsememektedir.

Yapılan bir araştırmada, hafif ve orta derecede gelişmiş bir katarakt arazının, sürücünün tehlikeyi sezme yeteneğinde belirgin bir bozulma ve azalma yaptığı anlaşılmıştır.

Görmenin bozulması tabii bir süreç olup, insan vücudunun yaşlanması ile bu bozulma oranı artmaktadır. Gözleri tedricen (azar azar) kötüleşmeye başlayan birçok sürücü, görme kusurunun düzeltilmesi yapılmadan kara yollarında vasıta sürücülüğü yapmaktadır. Bu sebeple, sürücünün belli takvimlerde “Rutin Görme Kontrolüne” tabi olması, yol ve trafik emniyetinin geliştirilmesi için zaruridir.

Kontrollerde genel muayene pratisyen doktorlar tarafından yapılabilir, ancak göz ve görme sağlığının muayenesi, mutlaka göz tabipleri tarafından yapılmalıdır. Araç muayenehane istasyonları çok donanımlı hale getirilirken, sürücü göz muayenelerinin pratisyen hekimlere bırakılmasının büyük yanlışlık olduğu kanaatindeyiz.

Göz ve görme sağlığı 4-5 yıllık periyotlarla mutlaka göz hekimleri tarafından yapılmalıdır.

Mevcut sürücülerin tamamının bir yıl içerisinde, mecburi olarak görme testine tabi tutulması gerekir. Çünkü görme yeteneğinin azalması tabii bir süreçtir. Az bir masrafla da restore edilebilir.

Ayrıca, toplu taşıma sürücülerinde, tabiat şartlarına göre, güneşli havalarda polarize, sisli havalarda anti far gözlük bulundurulması gerekir. Uluslararası standartlara göre üretilmiş bir güneş gözlüğü gözleri UV radyasyonundan korur, trafik sinyalizasyon ışıklarını homojen şekilde geçirir, parlamayı azaltır, kontrast duyarlılığını artırır.

Ucuz ve işportada satılan güneş gözlükleri ile araç kullanılırken trafikte sinyal ışık renklerinin algılanmasında güçlük meydana gelebilir, bu da sürüş güvenliğini bozarak kazalara sebep olur. Kolayca kırılabileceği için göz ve yüz yaralanmalarına sebep olur, alerji ve tahriş yapar.

Taylan Küçüker

(Anadolu Gözlükçüler ve Optisyenler Federasyonu Başkanı)

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane ...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile 10 saat arasında görme bozukluğunu giderdiği belirtildi....

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı!

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, mucizelerinin yanında beklenmedik sorunları da beraberinde getirebiliyor....

2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı ne kadar?

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteyen birçok genç için staj, kariyer yolculuğunun en önemli adımlarından biridi...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hakkı

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nasıl kullanılacak? Bilinen adıyla işçi olanlar 4857 sayılı İş Kanunu kapsamınd...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
AHMET DERMAN
AHMET DERMAN
21 Temmuz 2012 17:13

SAĞLIK BAKANLIĞINCA BÜTÜN VATANDAŞLARIN ,SGK TARAFINDAN YILDA BİR DEFA MECBURİ GÖZ MUAYENESİNE TABİ OLMASI, ÖNLEYİCİ SAĞLIK HİZMETİ KAPSAMINDA SAĞLANMALIDIR.

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternati...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile ...

Dikkat, konjonktivit mevsimi başladı! Dikkat, konjonktivit mevs...

İçimizi ısıtan bahar aylarına geçiş döneminde uyanan doğa, m...

2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı n...

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteye...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hak...

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nası...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaş...

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bay...

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!...

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sek...

Gözlük takmak kazancı artırıyor! Gözlük takmak kazancı art...

Bangladeşli işçilerin katıldığı bir araştırmada gözlük kulla...

Güneş gözlüğünüzü 2-3 yılda bir değiştirin! Güneş gözlüğünüzü 2-3 yıl...

Nasıl ki lens veya numaralı gözlüklerinizi yeniliyorsanız, g...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafında...

2024’te fuarcılık hizmetlerine 83 milyon TL bütçe 2024’te fuarcılık hizmetl...

İzmir Ticaret Odası (İZTO) 2023 yılında fuarcılık hizmetleri...

Magazin HABERLERİ
Web TV