a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Görme engelliler ‘Navigöz’ ile güvenle yol alacak

Onur Yılmazer (17) ve Kubilay Togaç (17), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) düzenlediği Ortaöğretim Proje Yarışmaları’nda ‘Navigöz’ projesiyle bölge bazında derece alarak 2’nci oldu. 400 projeden sadece 8 projenin sergilenmek için seçildiği yarışmada Togaç ve Yılmazer’in geliştirdikleri gözlük, görme engellilerin hayatını kolaylaştırarak tek başlarına istedikleri yere ulaşabilmelerini sağlıyor. Gözlük üzerinde bulunan kamera sayesinde […]

07 Nisan 2014 - 16:04 'de eklendi ve 1419 kez görüntülendi. A+A-

Görme engelliler ‘Navigöz’ ile güvenle yol alacak

Onur Yılmazer (17) ve Kubilay Togaç (17), Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) düzenlediği Ortaöğretim Proje Yarışmaları’nda ‘Navigöz’ projesiyle bölge bazında derece alarak 2’nci oldu.

400 projeden sadece 8 projenin sergilenmek için seçildiği yarışmada Togaç ve Yılmazer’in geliştirdikleri gözlük, görme engellilerin hayatını kolaylaştırarak tek başlarına istedikleri yere ulaşabilmelerini sağlıyor. Gözlük üzerinde bulunan kamera sayesinde kullanıcı, çevresindekiler hakkında bilgi alıyor. Program tamamen sesli komutlarla çalışıyor. Görme engelli kullanıcı, tek başına kullanabileceği bu sistemle istediği yere gidebiliyor.

Maltepe Handan Hayrettin Yelkikanat Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde öğrenim gören Onur Yılmazer ve Kubilay Togaç, görme engellilerin ulaşımını kolaylaştırmak için bir proje geliştirdi. Yılmazer, “Görme engelli, programımızı açıp sesli olarak gitmek istediği yeri söylüyor. Görme engelli kullanıcı için bir rota çıkarılıyor. Kişiye yol tarifi yaparak sesli olarak gitmesi ve dönmesi gereken yerleri söylüyor. Program kamerayla aldığı görüntüleri işliyor ve kullanıcıya karşısındakiler hakkında bilgi veriyor.

Örneğin ‘Karşınızda bir kişi var. Karşınızda bir tabela var’ şeklinde kullanıcıya etrafındakiler hakkında bilgi veriyor.” bilgisini veriyor. Programın üç ana kısmı olduğunu belirten Yılmazer, “Navigasyon programını Android tabanlı cep telefonundan alıyoruz. Sonra kullanıcının hedefini sesli olarak alıyoruz. Google firmasının konuşmalarıyla iki konum arasında rota çıkartıyoruz. Kullanıcıya ‘5 metre sonra sola dönün, sağa dönün’ tarzında sesli komutlar veriyoruz. İkinci kısım görüntü algılama. Burada kullanıcının takacağı kameradan görüntü alıyoruz. Bu aldığımız görüntüleri belli algoritmalar kullanarak işliyoruz ve görüntüdeki nesneleri, yazıları ve resimleri buluyoruz.” diyor.

Projelerini geliştirmek istediklerini belirten Kubilay Togaç ise şunları kaydediyor: “Görme engelli derneklere başvurduk. Projemizi onlara da sunacağız. Bu şekilde projemizi geliştirmeyi planlıyoruz. İleride programı daha da geliştirip tüm dünyadaki kullanıcıların kullanabileceği bir hale getirmek istiyoruz.”

Ailelerinin bu süreçte kendilerini yalnız bırakmadıklarını ifade eden ikili, “Ailemiz hayırlı evlat olarak görüyor bizi. Özellikle topluma yararlı bir şeyler yaptığımız için destek aldık. Onların destekleri olmazsa bu kadar ilerleyemezdik. İnsanların dikkatini çekmek ve farkındalık oluşturmak istiyoruz. Arkadaşlarımıza çok vakit ayıramıyoruz. Güzel bir sonuç elde edebilmek için bir şeyleri feda etmek zorundayız.” diye konuşuyor.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyor...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup kenara çektiğinizde görmeniz kısa süreli de olsa düzeliyor mu? Bu durumun ...

Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz...

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gözlük

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda gözlük ortaya çıkıncaya kadar gerek doğuştan gerekse sonradan göz bozukluğu...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayında

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize staj yapma imkanı sağlayan platform...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Ulusal görme tarama programı Ulusal görme tarama progr...

Görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini sap...

Sektör açıklama bekliyor! Sektör açıklama bekliyor!...

Ağustos ayı başından bu yana Johnson&Johnson firmasının üret...

Gözlük imparatoru geride ne kadar miras bıraktı? Gözlük imparatoru geride ...

Bir yetimhaneden gözlük imparatorluğuna giden çarpıcı yaşamı...

Arıkan İş ortakları ile buluşuyor Arıkan İş ortakları ile b...

Kurulduğu 1985 yılından bu yana saat ve gözlük sektöründe is...

Katkı payı revize edilmeli! Katkı payı revize edilmel...

Türkiye'de devletin gözlük çerçevesi ve camı için verdiği de...

Magazin HABERLERİ
Web TV