a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Farkına varmak/ Farkında olmak – İlker Ayaz

Müzakere yolu ile bir sorunun ve/veya bir problemin çözümümde sebep sonuç ilişkileri, kazandırdıkları kaybettirdikleri enine boyuna tartışılarak hareket etmek en doğru yöntem olacaktır.

04 Aralık 2014 - 14:15 'de eklendi ve 2431 kez görüntülendi. A+A-

Farkına varmak/ Farkında olmak – İlker Ayaz

Geçmiş zamanı anlatır, farkına varmak.

Kaybedileni, ellerimiz arasından kayıp gideni tasvir eder.

O andan sonra geri dönüş yoktur artık. Olan olmuş yaşanan yaşanmıştır. Kısacası insanoğlu için üzüntülü sıkıntılı bir andır. Bir dolu Keşkeler barındırır içerisinde. Bir harf değişikliği bu kadar mana değişikliğine yol açar mı diye düşüneceksiniz. Farkında olmak başka anlamlar yükler hayatımıza. Hayatı bilerek emniyetli farkında yaşamak çok şey katar bizlere. En azından yaşanılanlar hata olmaktan çıkmıştır artık. Duygular ile değil mantık ile hareket etmenin gerçeğidir farkında olmak. Anı anlatır şimdiki zamanı. Her şey geçmiş değildir o an. Olayları sebeplerini ve sonuçlarını şekillendirme şansı verir insana…

Bir dolu mazerete gebedir, farkına varmak. İtiraf edemediğimiz türlü bahanelerle, mazeretler ile geçiştirmeye çalıştığımız. Hep deriz ya şimdiki aklım olsaydı neler yapardım neler. Her insanın pişmanlıkları vardır eskiye dair. Çocukluk yılları, okul yılları, gençlik vs. Eğitim sürecini tamamlayamayanlar okulunu yarım bırakanlar, hayatlarını bugün tekrar değerlendirdiklerinde yâ da farkına vardıklarında diyelim, geçmişin pişmanlıklarını yaşarlar iç dünyalarında

Ticaret hayatında yapılan yanlışlar, hatalar yâ da kaybettiklerimiz, bugün oturup tekrar düşündüğümüzde, yâ da yaşananların farkına vardığımızda desek daha doğru olur. Ne pişmanlıklar barındırır geçmişe dair. Yaşanılanları çoğu zaman kader cihetinden değerlendiririz. Biraz olsun içimizi rahatlatır, bizim dışımızda değerlendirmek, hatalarımızı yok saymak, bir nebze olsun ruhumuzu rahatlatma çabaları, görmemezlikten gelmek Deve Kuşu misali.

Bugün 40’lı yaşlarda olmanın rahatlığı ile geçmişe dönüp baktığımda, benimde bir dolu hatalarım olduğu gerçeği ile yüzleşmek her insana zor geldiği gibi bana da zor geliyor aslında. Gençlik yıllarımızda ebeveynlerimizin bize yaptıkları nasihatler, bugün bir anne baba gözü ile değerlendirdiğimde çok başka manalar kazanıyor içimde.

Lise yılları yeni bitmişti 1990 başları idi üniversite ile iş hayatı arasında sıkışan kararsızlıklarım tercihimi iş hayatından yana kullanmam ile son buldu. Aslında o güne kadar hiç planlamadığım bir meslek bundan sonra benim hayatımı şekillendiren, daha sonraları tercihlerim sebebi ile hiç pişman olmadığım bir sektöre de tam anlamı ile adım attığım yıllar idi. Ailemin inanılmaz teşvikleri olmuştu seçimlerimde. Bir yerde mesleklerin babadan oğula geçmesi de alışkanlık haline gelmiştir yaşadığımız bu güzel topraklarda.

1965’li yıllar, Babamın İstanbul’da Gözlükçülük yaptığı, bugün bile anılarını, o güne dair güzellikleri anlatırken heyecanlandığı güzel yıllar imiş. Farklı sebeplerden bırakmak zorunda kaldığı mesleğini soyundan gelen bir evladının devam ettiriyor olması da onun için ayrı bir mutluluk. Bugün düşündüğümde iki kız evladım var şahsen çocuklarımın çok sevdiğim mesleğimi devam ettirmeleri bana ayrı bir mutluluk verir.

Her dönemde olduğu gibi günümüzde de sektörümüz ile ilgili sıkıntılardan bahsetmek mümkün. İçinde bulunduğumuz şu günlerde yaşanılan sıkıntılar, halledilemeyecek ölçekli önemli problemler değil aslında. Haklı taleplerimizi dün olduğu gibi bu günde yetkili mercilere iletmeye devam edeceğiz.

Dikkatli bakıldığında görülecek ki Gözlükçü Meslektaşlar olarak aynı şeyleri istiyoruz. Mesleğimizin kötüye gitmesi için talepte bulunan meslektaş yok gibi. Henüz mezun olmamış genç Optisyenlerin doğal olarak devlet kadrolarında 657 tabi devlet memuru olmak için haklı talepleri var. Ulusal kanallar, radyo ve görsel basında yapılan reklamlar ve kampanyalar karşısında rahatsızlıklarını belirten meslektaşlar. Haksız rekabet karşısında mücadele kabiliyetini yitirmiş yâda bu uğurda imkânlarını en üst seviyeye kadar zorlamış ve tükenme noktasına gelmiş meslektaşlar.

Görülüyor ki bu sıkıntıları değişik açılardan analiz ederek çoğaltmak mümkün. Önemli olan yaşanılan bu sıkıntılar için ne gibi bir çözüm üretiyoruz. Sadece yaşanılan sıkıntılardan bahsetmek, yâda üzerinde sürekli konuşmak sıkıntıların yok olmasına sebep olmuyor. Öyleyse birlikte harekete geçmek lazım ancak türlü imkânsızlıklar sebebi ile birlikte hareket etmemiz imkânsız olabiliyor.

Haklı taleplerimizi yetkili mercilere iletmek üzere bir temsilciye, temsilcilere ihtiyacımız var. Bunun da en güzel örneği sivil toplum örgütleri yani DERNEKLER. Bizler gözlükçüler olarak imkânsızlıklar, personel azlığı, vakit darlığı gibi türlü sebepler ile taleplerimizi yetkili mercilere iletmekte sıkıntılar yaşayabiliyoruz. Burada en doğru yöntem Sivil Toplum Örgütlerimizin temsiliyetinde hareket etmek olacaktır.

Bizlere düşen en önemli görev örgütlü hareket etmenin öneminin farkındalığında, maddi manevi desteğimizi esirgememek olacaktır. Kol kırılır yen içinde kalır. Atasözünün de anlattığı gibi sektörel anlamda yaşanılan sıkıntılara müzakere yolu ile çözüm yolları bulmak. Toplum önünde sosyal medya kanalları ile bu problemleri çözmeye çalışmak doğru bir yöntem değil.

Yazımın başında da söylediğim gibi yapılan hataların farkına varmak, bizim için bir kıstas olacaktır. Ancak çözüm için çok geç kalınmış olabilir. Çoğulcu demokrasiler de olduğu gibi müzakere yolu ile bir sorunun ve/veya bir problemin çözümümde sebep sonuç ilişkileri, kazandırdıkları kaybettirdikleri enine boyuna tartışılarak hareket etmek en doğru yöntem olacaktır.

FARKINDA OLMAK hayatımızı bu minvalde yaşamak dileği ile tüm meslektaşlarıma Saygılarımı iletiyorum.

 

İlker AYAZ
Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu/ Genel Sekreter

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2 bin kaçak gözlük yakalandı 2 bin kaçak gözlük yakalandı

Edirne'de bir tırda gümrük kaçağı 2 bin gözlük ele geçirildi....

TİTCK’ da Başkan değişimi TİTCK’ da Başkan değişimi

TİTCK Başkanı görevinden ayrıldı, yeni Başkan göreve başladı....

e-Rapor Sistemi Optik Reçete Bileşeni e-Rapor Sistemi Optik Reçete Bileşeni

e-Reçete Numarasının oluşturulması amacı ile e-Rapor sistemi Optik Reçete Bileşeni 13.09.2022 tarihinde devreye alınmıştır....

Güneş gözlüğü mevsimlik değildir. Güneş gözlüğü mevsimlik değildir.

İnsanlar, güneş gözlüklerini yıllarca moda-süslenme, kar, rüzgar ve yabancı cisimlerden korumak, görünür ışık yoğunluğunu azaltmak amac...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(3 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
levent
levent
6 Aralık 2014 18:59

BENDE SENİ İLKER KARDEŞİM.I LOVE YOU. 🙂

İlker AYAZ
İlker AYAZ
5 Aralık 2014 18:23

SENİ SEVİYORUM LEVENT BEY KARDEŞİM

levent
levent
5 Aralık 2014 17:22

Sayın İlker Ayaz; Bu yorumu yazarken inan çekinerek yazıyorum. Niyemi? Anlatayım; Taaa memleketin öbür ucundan her şeye maydonuzsun diyorlar ya bu sebeple. Aslında bu bir sindirme, susturma politikası bunu biliyorum. Bu sebeplede susmamak gerektiğinin bilincindeyim,şunun şurasında bu meslekte kaç kişi kaldık ki konuşan? Esnafından,toptancısına, tedarikçisinden, ithalatcısına, ihracaatcısından, üreticisine kadar her birimiz susuyoruz. Meslek dibe vurdu, halen susuyoruz. Mesleğin kolonlarına konuşan hacıbekir lokumlarına benzeyen şu an tadından yenmeyen dinamit lokumları herkesce görmezden geliniyor. Örneğin son dönemde Bayrampaşa da senelerdir çalışan ve mesleğimize göz diken göz hastanesi gibi. Orada bulunan meslekdaşlarımda, sizlerde konuyu olmamış sayıp görmezden geliyor, kulak arkası yapıyorsunuz. Bu atılımın… Read more »

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
2 bin kaçak gözlük yakalandı 2 bin kaçak gözlük yakala...

Edirne'de bir tırda gümrük kaçağı 2 bin gözlük ele geçirildi...

TİTCK’ da Başkan değişimi TİTCK’ da Başkan değişimi...

TİTCK Başkanı görevinden ayrıldı, yeni Başkan göreve başladı...

e-Rapor Sistemi Optik Reçete Bileşeni e-Rapor Sistemi Optik Reç...

e-Reçete Numarasının oluşturulması amacı ile e-Rapor sistemi...

Güneş gözlüğü mevsimlik değildir. Güneş gözlüğü mevsimlik d...

İnsanlar, güneş gözlüklerini yıllarca moda-süslenme, kar, rü...

Tıbbi Cihaz Taraflarının Dikkatine Tıbbi Cihaz Taraflarının ...

Tıbbi Cihaz Yönetmelikleri ürün güvenliğini sağlamak amaçlı ...

ETO’ da seçimler yapıldı ETO’ da seçimler ya...

Beyaz listeden giren meslektaşlarımızın da dahil olduğu 41 k...

29. SILMO d’Or’un kazananları 29. SILMO d’Or̵...

SILMO d'Or, Paris'teki SILMO Fuarında 29. kez verildi. 24 Ey...

Oğlumun aklına uyup gözlükçü açtık! Oğlumun aklına uyup gözlü...

Bu dükkan hızlı bir şekilde her şeyi yutacak kadar büyük bir...

Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız Ankara Ticaret Odası seçi...

Kamu sektörü ile özel sektör arasında köprü olan bu odalar, ...

Ağustos ayı katılım payı ödemesi Ağustos ayı katılım payı ...

Ağustos ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalışt...

Magazin HABERLERİ
Web TV