a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Estetik lens öne çıktı

Oksijen geçirgenliği 5 kat artan yeni jenerasyon lenslerin, enfeksiyon kapma ve tahriş olma riskini azaltması, uykuda çıkarmaya gerek kalmaması, kullanıcı sayısını 10 kat artırıp 1.6 milyona ulaştırdı. Satılan her 10 lensten 7’sini renkli lenslerin oluşturması, pazarın 720 milyon liraya ulaşmasını sağladı. Estetik amaçlı numarasız lenslerin payı yüzde 40’ı buldu. SİLİKON hidrojel teknolojisiyle oksijen geçirgenliği 5 […]

18 Ocak 2011 - 18:17 'de eklendi ve 1705 kez görüntülendi. A+A-

Estetik lens öne çıktı

Oksijen geçirgenliği 5 kat artan yeni jenerasyon lenslerin, enfeksiyon kapma ve tahriş olma riskini azaltması, uykuda çıkarmaya gerek kalmaması, kullanıcı sayısını 10 kat artırıp 1.6 milyona ulaştırdı.

Satılan her 10 lensten 7’sini renkli lenslerin oluşturması, pazarın 720 milyon liraya ulaşmasını sağladı. Estetik amaçlı numarasız lenslerin payı yüzde 40’ı buldu.

SİLİKON hidrojel teknolojisiyle oksijen geçirgenliği 5 kat birden artan yeni jenerasyon kontakt lenslerin, enfeksiyon kapma ve tahriş olma riskini azaltması, uykuda bile çıkartılmaya gerek duyulmaması, son 3 yılda kullanıcı sayısının 10 kat birden artmasını sağladı. Satılan her 10 lensten 7’sini renkli lenslerin oluşturması, 1 milyon 600 bin Türk’ün göz renginin değişmesine yol açtı. Bu da 720 milyon liraya ulaşan toplam pazarda, estetik amaçlı numarasız lens payının yüzde 40’ı bulmasından kaynaklandı.

Yıllık maliyet 450 TL
Yıllık solisyon ve lens masrafının kullanıcı başına 450 lira olduğu pazarda, günlük, haftalık, aylık ve yıllık kullanılabilen çeşitlerin yanı sıra, uykuda çıkarılmayan, yakın ve uzak düzeltme yapabilen lensler bulunuyor. Türkiye’de satışa sunulan lenslerin yüzde 95’ini Bausch & Lomb, Ciba Vision, Dura Soft, Johnson & Jonhson, Wesley Jessen ve VSY gibi ithal markalar oluşturuyor. ediliyor ve satışa sunuluyor. Anadolu Tıp ise Sivas’ta oluşturduğu tesislerinde Zarccom markasıyla üretim yaparak, pazardan yüzde 5 pay alıyor. Anadolu Tıp, Sivas’ta ürettiği lensleri iç piyasanın yanı sıra, 25 farklı ülkeye de ihraç ediyor.

Pazarın hakimi aylık lens
Arkadaşımız Mehtap Özcan’ın yaptığı araştırmaya göre, satışların yüzde 80’ini silikon hidrojel lensler oluşturuyor. Bu yeni jenerasyon ürünler, pazarın hızla büyümesini sağlıyor. Şeffaf lensler kısa süreli olarak kullanılıyor. 6 çift ya da 15 çift olmak üzere iki farklı ambalajda satılan şeffaf lenslerin bazı çeşitleri gece çıkartılıp atılıyor ve her gün yenileniyor. Bazıları ise bir hafta ve aylık kullanılabiliyor. Renkli lensler ise uzun süre kullanım özelliği bulunuyor. Genellikle bir yıl süreyle kullanılabiliyor. Bu lenslerin sağlıklı olmaları için mutlaka haftada bir ya da 10 günde bir bakımlarının yapılması gerekiyor. Kullanıcıların yüzde 45’i aylık lensleri tercih ediyor.

Renklide yeşil öne çıkıyor
Görsel amaçlı kullanılan renkli lensler, ağırlıklı olarak internet üzerinden sipariş ediliyor. Lens satışlarının yüzde 40’ını yeşil, yüzde 30’unu mavi, yüzde 10’unu da bal rengi olanlar oluşturuyor. Şefaf lenslerin satış oranı ise yüzde 20’yi geçmiyor. Lensi, ağırlıklı olarak kadınlar kullanıyor. Kadınların oranı numaralı lenslerde yüzde 75, estetik amaçlı numarasız lenslerde ise yüzde 90’ı buluyor.

Türklerin renk tercihi (%)
Yeşil: 40
Mavi: 30
Bal: 10
Şeffaf: 20

Yanlış kullanım sorun yaratıyor
LENS kullanımına başlanmadan önce, mutlaka bir göz hekiminin kontrolünden geçmek gerekiyor. Kornea eğriliği, lensin çapı, oksijen geçirgenliği, materyalin uygunluğu ve gözde alerji-kuruluk varlığının olup, olmadığının araştırılması gerekiyor. Göz sağlığına uygun olmayan lens kullanımı, alerji, kızarma veya iltihap oluşumlarına yol açabiliyor. Uygunsuz kontak lens kullanımı sonucunda Acantomoebe keratiti (korneanın bir tür mantar enfeksiyonu) oluşumuna ve göz bozukluklarına da neden olabiliyor.

Kadınlar daha yatkın
LENS kullanımında erkek oranının düşük olmasının en önemli unsurunu piskolojik nedenler oluşturuyor. ‘Renkli lens takıyor’ denilmesinden çekiniliyor. Ayrıca, lens takıp, çıkartmak uğraşmak da istenmiyor. Kadınlar makyaj yapmanın verdiği alışkanlıkla, takıp, çıkartmaya erkeklerden daha fazla yatkın oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Moncler Lunettes EssilorLuxottica’ya geçiyor Moncler Lunettes EssilorLuxottica’...

EssilorLuxottica ve Moncler, Moncler gözlüklerinin tasarımı, üretimi ve dünya çapında dağıtımını kapsayan özel bir lisans anlaşması imz...

“Silmo İstanbul Award” ödülünü Emgen Optik aldı “Silmo İstanbul Award” ödülü...

24 Kasım akşamı, Çırağan Sarayı' nda gerçekleştirilen SILMO 2023 Optik Fuarı ödül töreninde, yılın en iyi "Optik Mağaza" kategorisinde,...

Mido Optik Fuarı destek programı Mido Optik Fuarı destek programı

03- 05 Şubat 2024 tarihleri arasında İtalya' nın Milano kentinde düzenlenecek olan Mido Optik fuarında katılımcı olarak stand açmayı dü...

İthalatta gözetim ve korunma önlemi uygulamaları İthalatta gözetim ve korunma önlemi uygu...

İthalatta Gözetim ve Korunma Önlemi Uygulamaları Kapsamında Hesaplanan Katma Değer Vergisinin İndirim Hakkının Kaldırılmasına Dair Kara...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Moncler Lunettes EssilorLuxottica’ya geçiyor Moncler Lunettes EssilorL...

EssilorLuxottica ve Moncler, Moncler gözlüklerinin tasarımı,...

“Silmo İstanbul Award” ödülünü Emgen Optik aldı “Silmo İstanbul Awa...

24 Kasım akşamı, Çırağan Sarayı' nda gerçekleştirilen SILMO ...

Mido Optik Fuarı destek programı Mido Optik Fuarı destek p...

03- 05 Şubat 2024 tarihleri arasında İtalya' nın Milano kent...

İthalatta gözetim ve korunma önlemi uygulamaları İthalatta gözetim ve koru...

İthalatta Gözetim ve Korunma Önlemi Uygulamaları Kapsamında ...

24 Kasım Öğretmenler Günü 24 Kasım Öğretmenler Günü...

Öğretmenler Günü, öğretmenlik mesleğini icra eden kimseleri ...

Silmo İstanbul 2023 Optik Fuarı başlıyor Silmo İstanbul 2023 Optik...

Silmo İstanbul 2023 Optik Fuarı, daha yeni ve daha genişleye...

EssilorLuxottica Bliz’i spor portföyüne entegre ediyor EssilorLuxottica BlizR...

EssilorLuxottica, spor gözlükleri, kar gözlükleri ve kask ma...

Verimsiz uyku ile göz tansiyonu arasında bağlantı olabilir Verimsiz uyku ile göz tan...

Yapılan bir araştırmada, verimsiz uykunun göz tansiyonu (glo...

SILMO İSTANBUL 2023 Fuarındayız SILMO İSTANBUL 2023 Fuarı...

Hooptik.com ailesi olarak SILMO İSTANBUL 2023 Fuarındayız....

Türk optik sektörüyle buluşuyor Türk optik sektörüyle bul...

Novus Optik, Silmo İstanbul Optik Fuarında Türk optik sektör...

Magazin HABERLERİ
Web TV