a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Estetik lens öne çıktı

Oksijen geçirgenliği 5 kat artan yeni jenerasyon lenslerin, enfeksiyon kapma ve tahriş olma riskini azaltması, uykuda çıkarmaya gerek kalmaması, kullanıcı sayısını 10 kat artırıp 1.6 milyona ulaştırdı. Satılan her 10 lensten 7’sini renkli lenslerin oluşturması, pazarın 720 milyon liraya ulaşmasını sağladı. Estetik amaçlı numarasız lenslerin payı yüzde 40’ı buldu. SİLİKON hidrojel teknolojisiyle oksijen geçirgenliği 5 […]

18 Ocak 2011 - 18:17 'de eklendi ve 1596 kez görüntülendi. A+A-

Estetik lens öne çıktı

Oksijen geçirgenliği 5 kat artan yeni jenerasyon lenslerin, enfeksiyon kapma ve tahriş olma riskini azaltması, uykuda çıkarmaya gerek kalmaması, kullanıcı sayısını 10 kat artırıp 1.6 milyona ulaştırdı.

Satılan her 10 lensten 7’sini renkli lenslerin oluşturması, pazarın 720 milyon liraya ulaşmasını sağladı. Estetik amaçlı numarasız lenslerin payı yüzde 40’ı buldu.

SİLİKON hidrojel teknolojisiyle oksijen geçirgenliği 5 kat birden artan yeni jenerasyon kontakt lenslerin, enfeksiyon kapma ve tahriş olma riskini azaltması, uykuda bile çıkartılmaya gerek duyulmaması, son 3 yılda kullanıcı sayısının 10 kat birden artmasını sağladı. Satılan her 10 lensten 7’sini renkli lenslerin oluşturması, 1 milyon 600 bin Türk’ün göz renginin değişmesine yol açtı. Bu da 720 milyon liraya ulaşan toplam pazarda, estetik amaçlı numarasız lens payının yüzde 40’ı bulmasından kaynaklandı.

Yıllık maliyet 450 TL
Yıllık solisyon ve lens masrafının kullanıcı başına 450 lira olduğu pazarda, günlük, haftalık, aylık ve yıllık kullanılabilen çeşitlerin yanı sıra, uykuda çıkarılmayan, yakın ve uzak düzeltme yapabilen lensler bulunuyor. Türkiye’de satışa sunulan lenslerin yüzde 95’ini Bausch & Lomb, Ciba Vision, Dura Soft, Johnson & Jonhson, Wesley Jessen ve VSY gibi ithal markalar oluşturuyor. ediliyor ve satışa sunuluyor. Anadolu Tıp ise Sivas’ta oluşturduğu tesislerinde Zarccom markasıyla üretim yaparak, pazardan yüzde 5 pay alıyor. Anadolu Tıp, Sivas’ta ürettiği lensleri iç piyasanın yanı sıra, 25 farklı ülkeye de ihraç ediyor.

Pazarın hakimi aylık lens
Arkadaşımız Mehtap Özcan’ın yaptığı araştırmaya göre, satışların yüzde 80’ini silikon hidrojel lensler oluşturuyor. Bu yeni jenerasyon ürünler, pazarın hızla büyümesini sağlıyor. Şeffaf lensler kısa süreli olarak kullanılıyor. 6 çift ya da 15 çift olmak üzere iki farklı ambalajda satılan şeffaf lenslerin bazı çeşitleri gece çıkartılıp atılıyor ve her gün yenileniyor. Bazıları ise bir hafta ve aylık kullanılabiliyor. Renkli lensler ise uzun süre kullanım özelliği bulunuyor. Genellikle bir yıl süreyle kullanılabiliyor. Bu lenslerin sağlıklı olmaları için mutlaka haftada bir ya da 10 günde bir bakımlarının yapılması gerekiyor. Kullanıcıların yüzde 45’i aylık lensleri tercih ediyor.

Renklide yeşil öne çıkıyor
Görsel amaçlı kullanılan renkli lensler, ağırlıklı olarak internet üzerinden sipariş ediliyor. Lens satışlarının yüzde 40’ını yeşil, yüzde 30’unu mavi, yüzde 10’unu da bal rengi olanlar oluşturuyor. Şefaf lenslerin satış oranı ise yüzde 20’yi geçmiyor. Lensi, ağırlıklı olarak kadınlar kullanıyor. Kadınların oranı numaralı lenslerde yüzde 75, estetik amaçlı numarasız lenslerde ise yüzde 90’ı buluyor.

Türklerin renk tercihi (%)
Yeşil: 40
Mavi: 30
Bal: 10
Şeffaf: 20

Yanlış kullanım sorun yaratıyor
LENS kullanımına başlanmadan önce, mutlaka bir göz hekiminin kontrolünden geçmek gerekiyor. Kornea eğriliği, lensin çapı, oksijen geçirgenliği, materyalin uygunluğu ve gözde alerji-kuruluk varlığının olup, olmadığının araştırılması gerekiyor. Göz sağlığına uygun olmayan lens kullanımı, alerji, kızarma veya iltihap oluşumlarına yol açabiliyor. Uygunsuz kontak lens kullanımı sonucunda Acantomoebe keratiti (korneanın bir tür mantar enfeksiyonu) oluşumuna ve göz bozukluklarına da neden olabiliyor.

Kadınlar daha yatkın
LENS kullanımında erkek oranının düşük olmasının en önemli unsurunu piskolojik nedenler oluşturuyor. ‘Renkli lens takıyor’ denilmesinden çekiniliyor. Ayrıca, lens takıp, çıkartmak uğraşmak da istenmiyor. Kadınlar makyaj yapmanın verdiği alışkanlıkla, takıp, çıkartmaya erkeklerden daha fazla yatkın oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Vefat ve Başsağlığı (Adana) Vefat ve Başsağlığı (Adana)

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

“Artisan Optik Web Sitesi Yenilendi.” “Artisan Optik Web Sitesi Yenilendi.”...

Optisyenlik müesseseleri kendi bilgileri ile kayıt oluşturarak, web sitesini kullanmaya başlayabilir....

Gözlük reçetesi yazmak bir sanattır! Gözlük reçetesi yazmak bir sanattır!

Sadece gözlük takmak dahi tüm yaş gruplarında %25 olguda görme artışı sağlar....

Guguk Kuşu Guguk Kuşu

Guguk kuşunun başka kuşların yuvalarına yumurtlayıp, yavrularını bu yuvalardaki ebeveynlere baktırdığını biliyor muydunuz?…...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Vefat ve Başsağlığı (Adana) Vefat ve Başsağlığı (Adan...

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

“Artisan Optik Web Sitesi Yenilendi.” “Artisan Optik Web Sitesi...

Optisyenlik müesseseleri kendi bilgileri ile kayıt oluşturar...

Gözlük reçetesi yazmak bir sanattır! Gözlük reçetesi yazmak bi...

Sadece gözlük takmak dahi tüm yaş gruplarında %25 olguda gö...

Guguk Kuşu Guguk Kuşu

Guguk kuşunun başka kuşların yuvalarına yumurtlayıp, yavrula...

Optisyeninsesi e dergi/ 112.Sayı Optisyeninsesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Göz damlası orucu bozar mı? Göz damlası orucu bozar m...

Göz, insan vücudunda kendi kendini yenileyemeyen tek organ. ...

Ramazan Ayı LÖSEV Desteği Ramazan Ayı LÖSEV Desteği...

Bağışladığınız koli koli mutluluklar lösemili ve kanserli ço...

SUT değişikliği ne zaman uygulanacak? SUT değişikliği ne zaman ...

Sosyal Güvenlik Kurumu Sağlık Uygulama Tebliğinde Değişiklik...

Sağlık Bakanlığı 42 bin 500 yeni personel alacak Sağlık Bakanlığı 42 bin 5...

Alım süreçlerinin başlatılması için, başvuru kılavuzları İŞK...

Kanun teklifi meclise sunuldu Kanun teklifi meclise sun...

5193 Sayılı Optisyenlik kanunu ve bazı kanunlarda ve 663 say...

Magazin HABERLERİ
Web TV