Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Essilor ve Luxottica birleşmesindeki neden?

Farkında mısınız bilmiyoruz ama 16 Ocak itibarıyla bir gözlük imparatorluğu doğdu…

08 Mayıs 2017 - 10:33 'de eklendi ve 1999 kez görüntülendi. A+A-

Essilor ve Luxottica birleşmesindeki neden?

Birleşmeden Doğan İmparatorluk: Essilor Luxottica

İtalyan Luxottica ve Fransız Essilor’un birleşmesi toplam 46 milyar avroluk bir değer ve 15 milyar avro yıllık cirosu olan yeni bir şirket yarattı. Bundan sonra küresel gözlük pazarını değerlendirirken ilk anacağımız firma Essilor Luxottica olacak.

Avrupa’daki en büyük birleşmelerden birine imza atan iki grup, Persol, Ray-Ban ve Oakley gibi markaları dünyanın en büyük gözlük camı üreticisi Essilor ile biraya getirdi.

Luxottica’nın 81 yaşındaki kurucusu ve 18 milyar avroluk kişisel servetiyle İtalya’nın ikinci en zengin insanı Leonardo Del Vecchio’nun işaret ettiği gibi, birbirini tamamlayan iki ürün artık bir arada; yani çerçeveler ve camlar. Bu arada söz konusu birleşme sonucunda Del Vecchio yüzde 38 ile firmanın en büyük hissedarı oldu. Ancak Essilor CEO’su Hubert Sagnier, Del Vecchio ile yönetimde eşit haklara sahip olacak.Birleşmenin ilan edilmesiyle beraber Luxottica hisselerinde yüzde 8.6, Essilor hisselerinde ise 12.2’lik bir artış oldu.

Birleşmenin, 95 milyar euroluk gözlük pazarında, reçeteli gözlüklere ve güneş gözlüklerine talebin arttığı bir dönemde gerçekleşmesi olağan karşılanıyor. Öyle ki, Luxottica ve Essilor dünyada 2.5 milyar insanın tedavi edilmemiş görme sorunları olduğunu söylüyor.

JP Morgan Cazenove’den bir analistin Reuters’e yaptığı açıklamaya göre birleşmenin stratejik boyutu oldukça açık: Her iki firma da son zamanlarda birbirinin alanlarına girmeye başlamıştı. Luxottica lens tedarikçilerine yatırım yaparken, Essilor online satış mecraları satın alıyordu. Bu anlaşmayla iki firma arasında sürtüşme de sona ermiş oldu.

Birleşmenin sonucunda Essilor Luxottica’nın kârında orta vadede 600 milyon avroluk bir artış öngörülürken, Grand Visions ve Safilo Group gibi firmaların artık oldukça geride kalması bekleniyor.

Anlaşmanın yıl sonunda kesinleşmesi beklenirken, Essilor Luxoticca’nın toplamda 140 bin çalışanı olacak ve firmanın merkezi Paris’te kurulacak. Hikayenin devamında bu gözlük devinin neler yapacağını beraber göreceğiz.

Ocak ayında birleşmelerini ilan ettiklerinden sonra, Essilor ve Luxottica’yı bir araya getirme konusundaki muazzam teklif anlaşması hakkında çok az yorum yapıldı.

Uluslararası ticaretteki sektörün en büyük firmalarından Luxottica, İtalya’nın  lider çerçeve üreticisi iken Fransız Essilor, dünyanın bir numaralı lens ve kontakt lens üreticisidir.

İki şirket birleşmenin kamu yararına olduğunu belirtse de cevap açık değildir.

Essilor, “Tarafların faaliyetleri oldukça tamamlayıcı nitelikte ve anlaşma önemli sinerji ve yenilik yaratacak ve müşterilere faydalı olacaktır” diyor.

Ancak sektörde huzursuzluk var gibi görünüyor.

İngiltere Optometristler Derneği’nden Gordon Ilett, “Artık [genişleyen] bu grubun, imalattan son kullanıcıya kadar olan ürün tedarikinin tüm yönlerini kontrol etmesini sağlıyor. “Müşterileri olarak kalan işletmeler, dolaylı olarak kendilerine yüklenen şartlar ve koşullarla kontrol edilecektir. “Bu birleşmeyi takiben İngiltere pazar payı, rekabet otoriteleri tarafından incelenmek için yeterli olup olmadığı tartışmaya açık, ancak bunun etkisi tüketici için tercihi azaltacak ve büyük olasılıkla kalitesiz ürünlerin daha uzun vadede sonuçlanacağını” ekliyor.

Potansiyel baskı

Anlaşma, bu yılın sonlarına doğru devam ederse, EssilorLuxottica olarak anılacak olan yeni şirket, endüstrinin devi olacak.

Dünya ya gözlük camı ve çerçeveleri satacaklar ama şu anda Luxottica’ya ait olan ABD ve Avustralya’daki Sunglass Hut ve LensCrafters gibi kendi optisyenlik müesseselerini de koruyacaklardır.

Anonim kalmalarını isteyen bağımsız ve uzun süreli bağımsız bir İngiltere toptancısı, firmaların birleşmesi ile çok güçlü olacağını söyleyerek muhtemelen bazı rakiplerini sıkacağını söyledi.

“Bu iki şirket birleştiğinde, üst düzey markalı çerçeveler sunan bir çerçeve tedarikçisi olacak ve ayrıca İngiliz optisyenlere gözlük camı pazarlamaları nedeniyle, bağımsız perakendeci müesseselerin hemen hemen her şeyini kontrol edebileceklerdir.

 

OptisyeninSesi Dış Haberler

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gereksiz katarakt ameliyatları konusunda kamu denetimi artmalı Gereksiz katarakt ameliyatları konusunda...

Katarakt ameliyatlarının dikkat çekici seviyede yüksek olduğunu söyleyen Dünyagöz Ankara Bölge Direktörü Hüseyin Kılavuz, SGK’nın provi...

OptisyeninSesi e dergi/ 51.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 51.Sayı

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden OptisyeninSesi e dergi, okuma alışkanlıklarını değiştirmeye devam ediyor. S...

İndirimlere, kampanyalara 2.5 milyon lira ceza! İndirimlere, kampanyalara 2.5 milyon lir...

Gümrük Bakanlığı’na bağlı Reklam Kurulu sağlık reklamlarını inceledi. 225 sağlık reklamı mevzuata aykırı bulundu, 2 milyon 657 bin lira...

İşte Meslek Kodları… İşte Meslek Kodları…

Artık idari para cezası var. Meslek kodunun sisteme girilmemesi ile ilgili idari para cezası uygulamasına 1/1/2018 tarihinde başlandı....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gereksiz katarakt ameliyatları konusunda kamu denetimi artmalı Gereksiz katarakt ameliya...

Katarakt ameliyatlarının dikkat çekici seviyede yüksek olduğ...

OptisyeninSesi e dergi/ 51.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 5...

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden ...

İndirimlere, kampanyalara 2.5 milyon lira ceza! İndirimlere, kampanyalara...

Gümrük Bakanlığı’na bağlı Reklam Kurulu sağlık reklamlarını ...

İşte Meslek Kodları… İşte Meslek Kodları…...

Artık idari para cezası var. Meslek kodunun sisteme girilmem...

Kurum Ödemeleri Güncelleme ! Kurum Ödemeleri Güncellem...

Yeni yılın gelmesi ile birlikte bir çok banka, çalışan ve em...

İstanbul da “TOOMD” Hazır… İstanbul da “TOOMD&...

Bugün Ankara tüm gözlükçüler ve optisyenler derneği ile İsta...

Yıl 1938 Türkiye ye Kontaktlens Geldi. Yıl 1938 Türkiye ye Konta...

Göz Hastalıkları Mütehassısı Sotiri Kondorupudis, Galatasara...

Kar körlüğüne dikkat! Kar körlüğüne dikkat!

GÖZ uzmanı Prof. Dr. Ayşe Öner Öztürk, soğuk hava dalgasıyla...

SGK, 2017 Ekim Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2017 Ekim Ayı Reçete...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Dünya markası güneş gözlükleri tek tık ile kapınızda! Dünya markası güneş gözlü...

Optigo, hızlı ve kolay sipariş verebilmenin yanı sıra, günlü...

Magazin HABERLERİ
Web TV