Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

En genç üye 101 yaşında

Yüzyıl önce kurulan ama yollarına sessiz sedasız devam eden bu firmaların tarihleri çok eski olsa da bilinirlilik oranları yüksek değil.

10 Temmuz 2011 - 22:01 'de eklendi ve 3368 kez görüntülendi. A+A-

En genç üye 101 yaşında

Resmi olarak da Türkiye’nin ilk gözlükçüsüyüz, bizden eski gözlükçü yoktur. Babam 1951’de kurulan Gözlükçüler Derneği’nin kurucu üyesidir. İlk başkanıdır.”

Ülkemizde 100 yıllık firmaların sayısı az. Oysa Osmanlı’da şekercisinden aktarına, nalburundan şerbetçisine pek çok meslek grubu ve bu meslekleri devam ettiren aileler vardı.Nesiller değişti, bir kısmı zamanla yok olup gitti bu aile şirketlerinin. Daha doğrusu Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçişte çoğu faaliyetlerine son verdi. Az olsa da ayakta kalanlar var. Sayıları yaklaşık 40’a yakın olan bu firmaların 24’ü on gün önce bir araya gelerek 100 Yıllık Markalar Birliği’ni kurdu. 1800’lü yıllarda kurulan firmaların üçüncü, dördüncü kuşak temsilcileri 21 Haziran’da Hyatt Regency Otel’de ilk kuruluş toplantısını gerçekleştirdi. Birliğin başında Ece Ajandaları’nın üçüncü kuşak temsilcisi Seydali Gönel var.

Markalar sadece İstanbul merkezli değil. Manisa’dan helva, Balıkesir’den de bir şekerci yer alıyor. Birlikteki Konyalı, Vefa Bozacısı, Güllüoğlu, Rebul Eczanesi, Emgen Optik, Bebek Badem Ezmecisi gibi markaların çoğu aile şirketi. Olmayanlara da rastlıyoruz. Bazı aileler zamanla hisselerini sattıkları için işletmeleri başkaları yapıyor ancak isimleri hâlâ yaşatılıyor. Eminönü’ndeki şekerci Hafız Mustafa bunlardan biri.

Böylesine özel bir organizasyonda Hamidiye Suları, tarihi şekerci Ali Muhiddin Hacı Bekir ve Kurukahveci Mehmet Efendi gibi firmaların yer almaması dikkatimizi çekiyor. Kurukahveci Mehmet Efendi Yönetim Kurulu Üyesi Özdemir Ayer, 100 Yıllık Markalar Birliği’ne katılmamalarının özel bir sebebi olmadığını söylüyor. Birliğe güç katmanın en çok Kurukahveci Mehmet Efendi’ye yakışacağını hatırlattığımızda, 1777 tarihinde kurulan Ali Muhiddin Hacı Bekir’in de olmadığını söylüyor. Ancak Ali Muhidddin Hacı Bekir Şekerleri’nin Genel Müdürü İlyas Tunaoğlu, “Muhtemelen yakın bir tarihte biz de iştirak edebiliriz. Yönetim kurulu toplandıktan sonra karar vereceğiz.” diyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Hamidiye Suları’nın ise birlikte yer almasına belediye yetkilileri sıcak bakmamış. Reklam ve Tanıtım Sorumlusu Gökhan Kopuz, “Daha katılıp katılmayacağımız belli değil, görüşmeler ve değerlendirmeler yapılıyor.” diye bir açıklamada bulunuyor. Bu durum aklımıza ‘Acaba 100 Yıllık Markalar Birliği’ne katılıp katılmama konusunda kararsız kalan firmalar arasında bir güç dengesi oluşturulamadı mı?” sorusunu akla getiriyor.

Sessiz sedasız yüzyıl geçirenler

Birlikte yer alan bazı firmaları hiç tanımadığımızı fark ediyoruz. Mesela Emgen Optik, Tevfik Aydın saatleri, Alevli Züccaciye, Petek Saraciye… Yüzyıl önce kurulan ama yollarına sessiz sedasız devam eden bu firmaların tarihleri çok eski olsa da bilinirlilik oranları yüksek değil.

EMGEN OPTİK’in 3. kuşak sahibi Çetin Emgen ortalarda gözükmemelerini şöyle açıklıyor:

“Bizi 40-50 yaşın üstündekiler tanır. Şov yapmayı sevmeyiz. Her yerde gözükmeyiz, mütevazı yaşarız ama bilen bilir. Dedem, annem, babam hepsi eczacıdır fakat babam 1925’te eczane işinden vazgeçiyor ve Beyoğlu’ndaki Emgen hanı satın alıyorlar. Yalnız optik işini yapıyor. FİTAŞ sinemasının tam karşısında yerimiz. Beyoğlu’nun en eskisiyiz. O açıdan da hiç tanıtım yapmadık. Bu birlik bize bir ivme oldu. Resmi olarak da Türkiye’nin ilk gözlükçüsüyüz, bizden eski gözlükçü yoktur. Babam 1951’de kurulan Gözlükçüler Derneği’nin kurucu üyesidir. İlk başkanıdır.”

Tevfik Aydın saatlerinin 3. kuşak temsilcisi Ömer Fatih Aydın ise, “Babam İstanbul’un ilk Müslüman tüccarlarından. İlk mağazamız Eminönü meydanında açılıyor. Bizim sattığımız sadece mal değil, hizmet. Saatlerimiz öyle bir-iki senelik değil, evladiyelik. Hep en kaliteli malları sattık. İstanbul’da iki mağazamız var. Bu yüzden adımız bilinmiyor olabilir.” diyor.

MEHMET SADIK VEFA – VEFA BOZACISI

Daha önce de kurulması gereken bir birlik. Biz kimiz, köklerimiz nereden geliyor bunları somutlaştıran bir güçler birliği. Birlikte olursak daha fazla dikkat çekeriz. Her ülke yüz yıllık markalarını medaı iftarımız diye anlatıyor. Biz çok geç kaldık. İnşallah bundan sonra ülkemizi her yerde hep birlikte temsil edeceğiz.

EMİNE DİNDAR – KOSKA HELVACISI

Ülkemizde 100 seneyi aşan firma sayısı çok az olduğu için bir araya gelip markalaşmaya dikkat çekmek istedik. Bu markayı yüz yıldır taşıyoruz ve daha da ileri götüreceğiz inşallah. Tarihi geçmişimizi anlatan bir sergi planlıyoruz. “100 Yıllık Markalar Sergisi”ni kasım ya da aralıkta yapacağız. Tüm markalar, eski bilgi, belge ve dokümanlarıyla geçmişlerini anlatacak.

MEHMET MÜDERRİSOĞLU – REBUL ECZANESİ

Yüzyıl dayanabilen markalar bundan sonra nasıl ayakta kalır? Birliğin amacı bu. Biz de bu amaca hizmet etmek için katıldık. Çok da iyi oldu, içimizde çok büyük markalar var. Rebul’u anlatmak kitaplarla olacak bir hadise, kitabını da hazırlıyoruz zaten.

 

SEVİNÇ ÖZARSLAN 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlük camı ve teknolojileri Gözlük camı ve teknolojileri

Haftanın Gündemin de konuk Hoya Türkiye satış ve pazarlama direktörü sn. Hakan Kayra, Türkiye de cam teknolojileri ve sektördeki gelişm...

Bu paraya ancak gözlük kılıfı alınır! Bu paraya ancak gözlük kılıfı alınır!...

Devletin verdiği gözlük bedeli 17 yıldır neden artmıyor?...

TOGB ne yapıyor? TOGB ne yapıyor?

Haftanın Gündeminde Birlik genel sekreteri sn. Cihad Dinçel, birlik yönetiminin çalışmalarını anlatıyor....

Kampanya! Kampanya!

Pandemi döneminde yanınızda olmaya devam ederek 11-12 Mart tarihlerinde yapacağımız kampanya ile sizlere avantajlı ve büyük sürprizler ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Bu paraya ancak gözlük kılıfı alınır! Bu paraya ancak gözlük kı...

Devletin verdiği gözlük bedeli 17 yıldır neden artmıyor?...

Kampanya! Kampanya!

Pandemi döneminde yanınızda olmaya devam ederek 11-12 Mart t...

Oda Aidatları Oda Aidatları

Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği...

Kar körlüğüne dikkat! Kar körlüğüne dikkat!

GÖZ uzmanı Prof. Dr. Ayşe Öner Öztürk, soğuk hava dalgasıyla...

Vefa Ziyareti Vefa Ziyareti

TOGB Yönetimi Sn. Binali Yıldırım' ı makamında ziyaret etti....

Reklam ve Tanıtım Yönetmeliğinin Uygulanmasına İlişkin Kılavuz Reklam ve Tanıtım Yönetme...

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu tarafınd...

Budapeşte Budapeşte

Tuna Nehri ve üzerindeki köprüler ile şehri görkemli kılan m...

Suat Şen ile söyleşi Suat Şen ile söyleşi

Meslektaşımız Sn. Suat Şen ile sektör üzerine bir söyleşi...

SGK, 2020 Kasım Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2020 Kasım Ayı Reçet...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Numaralı gözlükler gider olarak yazılabilir mi? Numaralı gözlükler gider ...

Numaralı gözlük gider yazılıp KDV’sini indirilebilir mi?...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Switch to mobile version
Daha fazla Geçmişten Günümüze, Haberler
61 yıl sonra ilk göz doktoru !

Şanlıurfa'nın Akçakale ilçesinde 61 yıl önce hizmete açılan Devlet Hastanesine ilk kez göz doktoru atandı. Edinilen bilgiye göre, 1950 yılında...

Kapat