a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

En genç üye 101 yaşında

Yüzyıl önce kurulan ama yollarına sessiz sedasız devam eden bu firmaların tarihleri çok eski olsa da bilinirlilik oranları yüksek değil.

10 Temmuz 2011 - 22:01 'de eklendi ve 3718 kez görüntülendi. A+A-

En genç üye 101 yaşında

Resmi olarak da Türkiye’nin ilk gözlükçüsüyüz, bizden eski gözlükçü yoktur. Babam 1951’de kurulan Gözlükçüler Derneği’nin kurucu üyesidir. İlk başkanıdır.”

Ülkemizde 100 yıllık firmaların sayısı az. Oysa Osmanlı’da şekercisinden aktarına, nalburundan şerbetçisine pek çok meslek grubu ve bu meslekleri devam ettiren aileler vardı.Nesiller değişti, bir kısmı zamanla yok olup gitti bu aile şirketlerinin. Daha doğrusu Osmanlı’dan Cumhuriyet’e geçişte çoğu faaliyetlerine son verdi. Az olsa da ayakta kalanlar var. Sayıları yaklaşık 40’a yakın olan bu firmaların 24’ü on gün önce bir araya gelerek 100 Yıllık Markalar Birliği’ni kurdu. 1800’lü yıllarda kurulan firmaların üçüncü, dördüncü kuşak temsilcileri 21 Haziran’da Hyatt Regency Otel’de ilk kuruluş toplantısını gerçekleştirdi. Birliğin başında Ece Ajandaları’nın üçüncü kuşak temsilcisi Seydali Gönel var.

Markalar sadece İstanbul merkezli değil. Manisa’dan helva, Balıkesir’den de bir şekerci yer alıyor. Birlikteki Konyalı, Vefa Bozacısı, Güllüoğlu, Rebul Eczanesi, Emgen Optik, Bebek Badem Ezmecisi gibi markaların çoğu aile şirketi. Olmayanlara da rastlıyoruz. Bazı aileler zamanla hisselerini sattıkları için işletmeleri başkaları yapıyor ancak isimleri hâlâ yaşatılıyor. Eminönü’ndeki şekerci Hafız Mustafa bunlardan biri.

Böylesine özel bir organizasyonda Hamidiye Suları, tarihi şekerci Ali Muhiddin Hacı Bekir ve Kurukahveci Mehmet Efendi gibi firmaların yer almaması dikkatimizi çekiyor. Kurukahveci Mehmet Efendi Yönetim Kurulu Üyesi Özdemir Ayer, 100 Yıllık Markalar Birliği’ne katılmamalarının özel bir sebebi olmadığını söylüyor. Birliğe güç katmanın en çok Kurukahveci Mehmet Efendi’ye yakışacağını hatırlattığımızda, 1777 tarihinde kurulan Ali Muhiddin Hacı Bekir’in de olmadığını söylüyor. Ancak Ali Muhidddin Hacı Bekir Şekerleri’nin Genel Müdürü İlyas Tunaoğlu, “Muhtemelen yakın bir tarihte biz de iştirak edebiliriz. Yönetim kurulu toplandıktan sonra karar vereceğiz.” diyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki Hamidiye Suları’nın ise birlikte yer almasına belediye yetkilileri sıcak bakmamış. Reklam ve Tanıtım Sorumlusu Gökhan Kopuz, “Daha katılıp katılmayacağımız belli değil, görüşmeler ve değerlendirmeler yapılıyor.” diye bir açıklamada bulunuyor. Bu durum aklımıza ‘Acaba 100 Yıllık Markalar Birliği’ne katılıp katılmama konusunda kararsız kalan firmalar arasında bir güç dengesi oluşturulamadı mı?” sorusunu akla getiriyor.

Sessiz sedasız yüzyıl geçirenler

Birlikte yer alan bazı firmaları hiç tanımadığımızı fark ediyoruz. Mesela Emgen Optik, Tevfik Aydın saatleri, Alevli Züccaciye, Petek Saraciye… Yüzyıl önce kurulan ama yollarına sessiz sedasız devam eden bu firmaların tarihleri çok eski olsa da bilinirlilik oranları yüksek değil.

EMGEN OPTİK’in 3. kuşak sahibi Çetin Emgen ortalarda gözükmemelerini şöyle açıklıyor:

“Bizi 40-50 yaşın üstündekiler tanır. Şov yapmayı sevmeyiz. Her yerde gözükmeyiz, mütevazı yaşarız ama bilen bilir. Dedem, annem, babam hepsi eczacıdır fakat babam 1925’te eczane işinden vazgeçiyor ve Beyoğlu’ndaki Emgen hanı satın alıyorlar. Yalnız optik işini yapıyor. FİTAŞ sinemasının tam karşısında yerimiz. Beyoğlu’nun en eskisiyiz. O açıdan da hiç tanıtım yapmadık. Bu birlik bize bir ivme oldu. Resmi olarak da Türkiye’nin ilk gözlükçüsüyüz, bizden eski gözlükçü yoktur. Babam 1951’de kurulan Gözlükçüler Derneği’nin kurucu üyesidir. İlk başkanıdır.”

Tevfik Aydın saatlerinin 3. kuşak temsilcisi Ömer Fatih Aydın ise, “Babam İstanbul’un ilk Müslüman tüccarlarından. İlk mağazamız Eminönü meydanında açılıyor. Bizim sattığımız sadece mal değil, hizmet. Saatlerimiz öyle bir-iki senelik değil, evladiyelik. Hep en kaliteli malları sattık. İstanbul’da iki mağazamız var. Bu yüzden adımız bilinmiyor olabilir.” diyor.

MEHMET SADIK VEFA – VEFA BOZACISI

Daha önce de kurulması gereken bir birlik. Biz kimiz, köklerimiz nereden geliyor bunları somutlaştıran bir güçler birliği. Birlikte olursak daha fazla dikkat çekeriz. Her ülke yüz yıllık markalarını medaı iftarımız diye anlatıyor. Biz çok geç kaldık. İnşallah bundan sonra ülkemizi her yerde hep birlikte temsil edeceğiz.

EMİNE DİNDAR – KOSKA HELVACISI

Ülkemizde 100 seneyi aşan firma sayısı çok az olduğu için bir araya gelip markalaşmaya dikkat çekmek istedik. Bu markayı yüz yıldır taşıyoruz ve daha da ileri götüreceğiz inşallah. Tarihi geçmişimizi anlatan bir sergi planlıyoruz. “100 Yıllık Markalar Sergisi”ni kasım ya da aralıkta yapacağız. Tüm markalar, eski bilgi, belge ve dokümanlarıyla geçmişlerini anlatacak.

MEHMET MÜDERRİSOĞLU – REBUL ECZANESİ

Yüzyıl dayanabilen markalar bundan sonra nasıl ayakta kalır? Birliğin amacı bu. Biz de bu amaca hizmet etmek için katıldık. Çok da iyi oldu, içimizde çok büyük markalar var. Rebul’u anlatmak kitaplarla olacak bir hadise, kitabını da hazırlıyoruz zaten.

 

SEVİNÇ ÖZARSLAN 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan bir coğrafyanın en ucunda bir yerdesiniz, ne piyas...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürütümü, teslimi, incelenmesi, itirazların değerlendirilmesi ve ödeme işlemleri...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıl...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji şirketi Amazon.com, ses kontrollü sanal asistan Alexa ile yeni Carrera Akıl...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef ...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firmasının web sayfası komple kopyalanarak yeni oluşturulan sayfada müşteri, yeni ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Meslektaş Meslektaş

Meslektaş ta, misafir de bizim için önemlidir. Akdeniz'e bir...

Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürüt...

Safilo Group ve Amazon yeni Carrera Akıllı Gözlüklerini piyasaya sürüyor Safilo Group ve Amazon ye...

Küresel gözlük şirketi Safilo Group ve çok uluslu teknoloji ...

Siber dolandırıcılar gözlükçüleri hedef alıyor Siber dolandırıcılar gözl...

Almanya da internet üzerinden satış yapan bir gözlük firması...

AB ve Türkiye arasında tıbbi cihazların serbest dolaşımı AB ve Türkiye arasında tı...

Tıbbi Cihaz Yönetmeliği ve Vücut Dışında Kullanılan (İn Vitr...

20 milyar dolarlık taklit 20 milyar dolarlık taklit...

Dünyada taklit pazarının büyüklüğü 350 milyar doları aştı. T...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Modo, İtalya’nın Independent Markasını Satın Aldı Modo, İtalya’nın In...

Italia Independent koleksiyonunun Modo Group'un yörüngesinde...

De Rigo ve Philipp Plein ortaklığı genişletiyor De Rigo ve Philipp Plein ...

De Rigo Grubu, Philipp Plein şirketler grubuyla işbirliğini ...

Hayatı Daha Güzel Gösteren Protez Hayatı Daha Güzel Göstere...

Benim için gözlük demek ıssız adaya düşersem yanıma alacağım...

Magazin HABERLERİ
Web TV