a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

EMRULLAH KARDEŞLE KARGA KARDEŞ

Önce bir gözlükçü mağazası açılır bir yerde. Çok değil bir sene sonra aynı yere uğradığınızda o dükkanın etrafına nasıl da başka gözlükçü dükkanlarının açıldığını görüp şaşkınlığa uğrarsınız. – Listeye uygun cam, çerçeve fiyatı veriyorsun. Bakıyorsun ki bazı uyanık(!) meslektaşların hemen devreye girmiş. Fiyat düşmüş yarıya. – Muayeneden yeni çıkan sigortalı bir hastanın iki yanında bitiveren […]

19 Eylül 2012 - 19:06 'de eklendi ve 1344 kez görüntülendi. A+A-

EMRULLAH KARDEŞLE KARGA KARDEŞ

Önce bir gözlükçü mağazası açılır bir yerde. Çok değil bir sene sonra aynı yere uğradığınızda o dükkanın etrafına nasıl da başka gözlükçü dükkanlarının açıldığını görüp şaşkınlığa uğrarsınız.

– Listeye uygun cam, çerçeve fiyatı veriyorsun. Bakıyorsun ki bazı uyanık(!) meslektaşların hemen devreye girmiş. Fiyat düşmüş yarıya.

– Muayeneden yeni çıkan sigortalı bir hastanın iki yanında bitiveren iki gözlükçü, hastanın koluna girerek kendi dükkanlarına doğru ters yönde çekiştirmeye başlarlar. Aksilik bu ya hastanın kolu çıkar.

Rekabetin bu boyuta ulaştığı böyle bir örnek bana aktarıldığında gülme krizine girdiğimi hiç unutmuyorum.Ne acıdır ki geldiğimiz nokta buydu. Hani derler ya :”Ağlasam mı, gülsem mi?” ( Yıllar önce bu olayı bana aktaran arkadaşım Şahap’ın kulakları çınlasın.)

Herhangi bir kişinin kendi mesleğinde para kazanma çabası içinde olması kadar doğal bir şey olabilir mi? Ama para kazanmaya çalışmanın da bir şekli olmalı. Kendini diğer meslektaşlarından soyutlayıp, kısa vadede para kazanmayı düşünmek, uzun vadede kendisinin de içinde bulunduğu sektöre hiç bir yarar sağlamayacaktır.

Bu şekilde davranmak, bu günü kurtarmak adına geleceği feda etmek anlamına gelmez mi? Ne yazık ki mesleğimizde sadece para kazanmayı düşünen insanların sayısı azımsanmayacak kadar da yüksek. Bu tip insanlar bu yüzden geleceği kurtarmak adına yapılan çalışmalara genellikle burun kıvırırlar. Burada da bu tip iki kişinin yorumuna değinmeden geçemeyeceğim.

Levent Kırca’nın Olacak O Kadar oyununda dediği gibi “TAM YERİNE DENK GELDİ. MANZARA KOYDUK.”

– “Hala sistem yok cumartesi saat 15,15. Ne kadar rahat çalışıyoz.”

( Anlaşılıyor ki arkadaşın sistemle başı belada. O anda başka bir şey düşünemiyor.)

– “Herkes toplantıda Emrullah kardeş. Şu anda sistemle kimse ilgilenemez… İşler yoğun…”

( Burada da anlaşılıyor ki Emrullah kardeşle aynı kafada olan karga kardeş ağzında kalan peyniri de uzun vadede tilkiye kaptıracağının bilincinde değil. )

Bunun gibi örnekleri çoğaltmak çok kolay. Peki bu tür olumsuzluklara karşı bizim arkadaşlarımızın çoğunun yaptığı neydi? Benim gördüğüm kadarıyla ağlama, sızlanma ve birbirini şikayet etme yada birbirlerine küsüp kendi kabuğuna çekilme idi. Bu durum aslında kimin veya kimlerin işine geliyordu? Bunun cevabını vermeden önce bizim insanımızın gerçekten bunu iyice düşünmesi gerekiyor.

Yoksa BİLMEYEREK BAŞKALARINA HİZMET ETMENİN BAŞKA BİR ŞEKLİ MİYDİ?

Şunu söylemek gerekir ki bunca yıldan sonra çok yavaş da olsa bir değişim olmuş. Bir bakıyorsun herkes ODAcı olmuş. Yeni trend ODA olmak. Oda bu günlerde çok moda. ( Korkum bu sözcüğün erozyona uğratılması.) Ne yapmalıyız diyorum.

Hemen cevap geliyor. “Oda olmalıyız.” Bir arkadaşım, soruna atmosferik(!) yaklaşarak ” Bu mağaza zincirleri  tüm oksijenimizi çekiyor.” diyor. Bir başkası ” Nasıl görmüyorlar anlayamıyorum. Bu gözlükçülerin çoğu katarakt ameliyatı olmalı.” diyor.

Ona göre de sorunun çözümü ODA OLMAK. Telefonla yaptığım bir konuşmada da karşımdaki :”Sorunun çözümü bilimsel olmak zorunda. Mesleğimizdeki engelleri aşmanın tek yolu oda olmaktır.” diyor. Bıraksam daha da devam edecek .

Sözünü keserek: “PEKİ NASIL ODA OLACAĞIZ?” diyorum. Hemen konu değişiyor. “Galatasaray’ın son transferleri hakkında ne düşünüyorsun. Amrabat diye bir oyuncu almışlar. İzledin mi?  Tam bir felaket.” Hemen cevap veriyorum. Gerçekten de TAM BİR FELAKET…

Önemli not: Bu yazı İstanbul Maçka’da yapılan toplantıdan önce kaleme alınmıştır.

Göray UĞURLU

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip olmak, etrafımızda ki güzellikleri görebilmek, görerek yaşayabilmek…...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisyenlik müesseseleri adına Kurumunuzdan talep ettiğimiz SUT ve EK3D değişiklik...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve boyasında yüksek oranda kurşun içerdiği saptanan market gözlükleri piyasadan ...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırıl...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm sektöründe kağıt ve plastiğin yanında atık camlar da değerlendiriliyor....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Abonelik
Bildir
guest
1 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
HASAN AYDIN KUŞCU
HASAN AYDIN KUŞCU
9 yıl önce

GÜRAY KARDEŞ YORUM YAPARKEN NAZİK OLALIM..YORUMLARINA DİKKAT ET..SAYGI SINIRLARINI AŞMIYALIM .TERBİYE HER ZAMAN FAYDALIDIR.HERKESİN DÜŞÜNCELERİNE SAYGI DUYUN .SENİ TANIMIYORUM TABİİ Kİ SENDE BENİ TANIMAZSIN.AMA DİKKAT EDİYORUM HİÇ TENKİDE GELEMİYOSUN BİRAZ SAKİN ….TİLKİ KARGADAN HER ZAMAN O PEYNİRİ ALAMAZ ,HİKAYELERLENDE BU İŞLER YÜRÜMEZ.PEKİ NASIL ODA OLACAĞIZ?????????

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip ...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik T...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisye...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü ...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve bo...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekono...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm s...

Her Kurban, Lösemili Çocuklara Can! Her Kurban, Lösemili Çocu...

“O saçları dökülmüş, soluk yüzlü lösemili çocukları görünce ...

Koronavirüs vakaları arttı Koronavirüs vakaları artt...

Türkiye genelinde koronavirüs vakalarında kısıtlamaların tam...

Sağlık Alanında Reklam Yasağı ve Nedenleri Sağlık Alanında Reklam Ya...

Sağlık alanında reklamın neden yasak olduğunun yanıtı, rekla...

Gece görüşleri artık daha güvenli! Gece görüşleri artık daha...

Avustralyalı araştırmacılar, son derece hafif, ucuz ve seri ...

Güneş gözlüğünde zaman aşımına dikkat! Güneş gözlüğünde zaman aş...

Gözlerimizi güneşin zararlı ışınlarından korumak için güneş ...

İş yaptıkları şirketi satın aldılar İş yaptıkları şirketi sat...

Gazi, gözlük camlarının iç pazarda satışının yanı sıra Porte...

Magazin HABERLERİ
Web TV
1
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx