a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Ehliyet Yasası Yeniden Düzenlenmeli!

Sizlere bir optisyen olarak ülkemizin kanayan bir yarasından trafik terörünün en önemli sebebinden bahsetmek istiyorum. Hepimizin bildiği üzere trafik kazaları sürücülerin yaptığı hatalardan kaynaklanır ki bunun en önemli sebebi sağlık yönünden kişinin eksik kalmasıdır. Psikolojik rahatsızlıkları, görme bozuklukları ve sinir sistemi hastalıklarını saymazsak sürücülerin trafik kurallarına uymamaları sonucu kaza yapmaları çok küçük oranlara tekabül eder. […]

18 Ağustos 2015 - 20:01 'de eklendi ve 1698 kez görüntülendi. A+A-

Ehliyet Yasası Yeniden Düzenlenmeli!

Sizlere bir optisyen olarak ülkemizin kanayan bir yarasından trafik terörünün en önemli sebebinden bahsetmek istiyorum. Hepimizin bildiği üzere trafik kazaları sürücülerin yaptığı hatalardan kaynaklanır ki bunun en önemli sebebi sağlık yönünden kişinin eksik kalmasıdır.

Psikolojik rahatsızlıkları, görme bozuklukları ve sinir sistemi hastalıklarını saymazsak sürücülerin trafik kurallarına uymamaları sonucu kaza yapmaları çok küçük oranlara tekabül eder. Kişinin kırmızı ışıkta geçmesinin sebebi bile psikolojik olarak destek alması gerektiği anlamına gelir. Kurallara uymayan sürücülerin genel anlamda kurallara karşı bilinç altına yerleşen bir problemleri vardır.
Peki bunları neden anlattım. Ülkemizde mevcut ehliyet yasasına göre 18 yaşında alınan bir ehliyet süresiz olarak denetlenmemektedir. Sürücü 18 yaşından sonra hangi rahatsızlığa yakalanırsa yakalansın trafiğe çıkması serbesttir. Örneğin epilepsi (sara) hastası trafiğe çıkamaz diye bir kural yoktur. Dolayısıyla trafikte yaşanan kazaların neredeyse %100 ‘ ü sağlık nedenli kazalardır.
Yakın zamandan bir örnek verecek olursak : Bursa’da motoru bozulan gençler emniyet şeritine çekiyor. Arkadan gelen 70 küsür yaşında ki sürücü de vuruyor gencecik çocuklara. 11 yaşında gencecik bir kardeşimiz vefat ediyor abisi ise hala tedavi görüyor hastanede. Mazareti görmedim oluyor. Görmüyorsan seni zorla doktora gönderecek bir devlet olmalı !
Soruyorum sizlere :
Bunun hesabını sadece görmeyen vatandaş mı verecek ? Yoksa bunu denetlemeyi unutan devlet mi verecek ?
Bu işin bir denetim mekanizması olmalı!
70 küsür yaşında ki sürücü ” görmedim ” mazareti ile trafiğe çıkıyorsa bunun denetimini kim yapacak ?
18 yaşında aldığımız ehliyeti 118 yaşına kadar kullanıyoruz kimse de ” gel bakalım aradan yıllar geçti sen kör müsün sağır mısın ” demiyor ! Ehliyetler değişiyor ödenen paralar artıyor ama işin sağlık kontrolü hiç denetlenmiyor. Kişiler ehliyetini aldıktan sonra görme bozukluğu başta olmak üzere psikolojik rahatsızlık ve sinir sistemine dair onlarca rahatsızlığa yakalanmış ve halâ araç kullanıyor olabilir. Nitekim rahatsızlık ve hastalıklar insanlar için. Sonuç trafikte oluşan binlerce kaza ve gencecik insanların aramızdan ayrılması oluyor.
Teknolojinin ilerlediğinden, uzaya uydu gönderdiğimizden bahseden yetkililer ülkemizde hala geri kalmış bazı uygulamaları ise ne hikmetse değiştirmemek için inat ediyor. Bu durumda sizin, benim gibi vatandaşların canını yakıyor.

Allah göstermesin bu hepimizin başına gelebilecek bir kaza örneği.

Bu yüzden toplumun görme sağlığını yükseltmeyi hedef edinmiş optisyenler olarak diyoruz ki :
Devlet en kısa zaman da bu ehliyet yasasını değiştirmeli! Sürücüler her yıl düzenli olarak sağlık muayenesi olmalı . Son bir yılda geçirdiği rahatsızlıklar ve kullandığı ilaçlar baz alınmalı ve ehliyeti onaylanırken bunlar dikkate alınmalı. Araçlar bile 2 yılda bir kez muayene olurken insanlara hiç muayene şartı getirilmemesi sizce de garip değil mi? Sürücülerin özellikle göz muayeneleri ve gözlük ile araç kullanıp kullanmadığı denetlenmeli. Ülkemizde alkol muayenesi olmasına rağmen (- ) eksi 5 diyoptri miyop değeri olan sürücüye kimse gözlük sormamaktadır. 65 yaş üstü insanların refleksleri zayıflamasına rağmen bunu dikkate almayan bir sistem var ülkemizde. Bu hususlara dikkat edilmemesi durumunda maalesef trafik kazasına uğrama ihtimalimiz %100’dür.
Bu konuda optik sektörünün tanınmış isimlerinden Ayla AYDEMİR ablamızın ailesinin başlattığı imza kampanyasını da sizlerle paylaşmak istiyorum. İmzalamak İçin TIKLAYINIZ.

https://www.change.org/p/ehliyet-yasas%C4%B1-d%C3%BCzenlensin-ba%C5%9Fka-canlar-yanmas%C4%B1n-udhb-meb-basin-tc-icisleri?recruiter=350223744&utm_source=share_petition&utm_medium=facebook&utm_campaign=autopublish&utm_term=mob-xs-share_petition-reason_msg

Sağlıklı kazasız belasız günler dilerim.
ismailuyar

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İmtiyaz İmtiyaz

İmtiyaz; Haksız Kazancın Kanun Gücüyle Kazanımıdır....

SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri...

2022 yılı SGK Sözleşmesi için Kurum tarafından daha önceden yayınlanan duyuru gereği sözleşme bedeli nasıl ve ne zamana kadar yatırmalı...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

Müessese çalışanlarına eğitim semineri Müessese çalışanlarına eğitim semineri...

50 kişi ile sınırlanan toplantıya tam katılım sağlandı. Programa katılan Beta Optik yönetim kurulu başkanı Sn. Murat Balcı, Meslek etiğ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
İmtiyaz İmtiyaz

İmtiyaz; Haksız Kazancın Kanun Gücüyle Kazanımıdır....

SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri SGK Sözleşme Ücreti Ödeme...

2022 yılı SGK Sözleşmesi için Kurum tarafından daha önceden ...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Müessese çalışanlarına eğitim semineri Müessese çalışanlarına eğ...

50 kişi ile sınırlanan toplantıya tam katılım sağlandı. Prog...

Zodyak 3 – Hayat bazen tatlıdır! Zodyak 3 – Hayat bazen ta...

Herkese merhabalar! Sonbaharın burçlarına geldiğimizi hisset...

Mavi ışık ve Fotobiyolojik ürün güvenliği Mavi ışık ve Fotobiyoloji...

Mavi ışık korumasını öne çıkararak Kimi? Neyi? Kimden? korum...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Lens reçete süresi nedir? Lens reçete süresi nedir?...

Gözlük ve her türlü kontaktlens reçetelerinin geçerlilik sür...

Koronavirüs günlerinde mavi ışıktan korunulmalı! Koronavirüs günlerinde ma...

Mavi ışığın çocukların ve yetişkinlerin göz sağlığı üzerine ...

KOSGEB Desteği KOSGEB Desteği

Destek başvurusu aşamasında KBS üzerinden onaylanan taahhütn...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyorum lütfen yorum yapınx
()
x