a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

ECOO–EUROM-EUROMNONTACT BASIN BÜLTENİ

Türkiye’nin trafik kazalarında yılda verdiği can kaybı kurtuluş savaşında verdiğimiz şehitlerimizden fazladır. Bu kazaların ülke ekonominde yarattığı kayıp ise 20 milyarın üzerindedir. BU ÜÇ MESLEK ÖRGÜTÜNCE AVRUPA KONSEYİNE SUNULAN RAPOR Avrupa Birliği(EU) üyesi devletlere, Araç sürücülerinin görmesinin, en iyi değerlendirilmesi hususundan bölünmüş kara yolları üzerindeki ÖLÜMLERDE,2020 yılına kadar yardım edilmesi için üyelere çağrı yapmaktadır. Brüksel–15.06.2011 […]

01 Temmuz 2011 - 13:12 'de eklendi ve 2104 kez görüntülendi. A+A-

ECOO–EUROM-EUROMNONTACT BASIN BÜLTENİ

Türkiye’nin trafik kazalarında yılda verdiği can kaybı kurtuluş savaşında verdiğimiz şehitlerimizden fazladır. Bu kazaların ülke ekonominde yarattığı kayıp ise 20 milyarın üzerindedir.

BU ÜÇ MESLEK ÖRGÜTÜNCE AVRUPA KONSEYİNE SUNULAN RAPOR
Avrupa Birliği(EU) üyesi devletlere, Araç sürücülerinin görmesinin, en iyi değerlendirilmesi hususundan bölünmüş kara yolları üzerindeki ÖLÜMLERDE,2020 yılına kadar yardım edilmesi için üyelere çağrı yapmaktadır.
Brüksel–15.06.2011 Çeviri: Nejat KAYIN
Bugünkü basın bültenindeki bir rapor, Avrupa içinden geçen, vasıta sürücülerinin görmelerinin değerlendirilmesinde, yapılan önemli değişimler üzerine dikkat çekmekte iyi standartları uygulayan ülkelerdeki değerlendirmeleri harmonize eden(Uyumlaştıran)bir kanuni düzenleme yapılmasını önermektedir.
Avrupa Birliği 2020 yılına kadar Avrupa’nın tamamında bölünmüş karayollarındaki ölümleri önlemek için kanun tasarısını KOMİSYONA havale etmiştir.
Bu açıklanan amaca, kanuni manada ulaşabilmek için, sürücülerin davranışlarını değiştirmek, karayolu vasıtalarının Teknik Standartlarını yükseltmek ve yolların tasarımını geliştirmek gerekmektedir. Araç sürücülerine ait Ehliyetle ilgili 2009/113/EC sayılı komisyon direktifindeki, şoförlerin emniyetli bir sürücülük yapması için, Gözlerindeki görüş talepleri, halen Avrupa üye devletlerinde uygulanmaktadır. Hazırlanan bu rapor görmenin değerlendirmesindeki uyumlaştırmada, bu direktifin başarılı olmadığını belirlemektedir.
RAPOR, Birçok Avrupa ülkelerinin, gerçekte Miadı(Kullanım süresi) dolmuş olan ve tablo testine dayalı ehliyet verme olarak bilinen, sürücü görmesi değerlendirilmesine devam ettiklerini ve bunların var olan Avrupa Birliği standartlarına uygun olmadığını not etmektedir. Buna ek olarak diğer birçok ülkelerde sadece sınırlı değerlendirme yapılırken (7) ülkede, profesyonel olmayan sürücülere görme için devam eden değerlendirmelere ait bir istem bulunmamaktadır.
Bu rapor ECOO- Avrupa Optometri ve optik konseyi, EUROM-Düzeltici lensler, çerçeveler ve Optisyenler için enstrümanlar ‘a ait 700 şirketi kapsayan Avrupa Ulusal birliği ve EUROCONTACT –Kontakt lens ve kontakt lens bakım ürünleri ve ulusal imalatçıları birliği ile bağlantılı olarak geliştirilmiştir.
ECOO adına konuşan Mark NEVIN;
Avrupa komisyonu, sürücülerin kariyer yapmaları esnasında ve ilk defa ehliyet vermeden önce, önerilen uygun görme testini refüze eden( istemeyen) ve bu direktife uygun TARAMA yapmayan üye devletleri uyarmalıdır.
Algılama, sezgi bilgisinin %90 oranındaki verilerine göre, görme bozukluğundan ve zayıf görmeden ileri gelen vasıta sürücülüğünde, bozuk görme sürücü performansına etki etmektedir. Bu bakımdan Avrupa Birliğinin Avrupa’nın tamamında kara yolları güvenliğinin potansiyel geliştirilmesi için zorunlu bir alan olarak ele alınması gerekmektedir demiştir.
EUROM –Adına konuşan Bertrand DE LİME :
Biz Komisyonunun zayıf performans gösteren üye devletlerinde vasıta sürücülerinden beklediği uygulama şeklini değiştirmekteki değerlendirmesini desteklemeli ve güvenli bir sürücülük için daha iyi bir görme performansına erişmek üzere çalışmalıyız demiştir.
 EUROCONTACT adına konuşan ANNE MARİE WOLTERS
Avrupa komisyonu şayet bu önemli konuda, topluma gerektiği gibi uygun bir şekilde seslenemiyorsa, komisyon, üye devletlerin sürücülük uygulamalarında daha etkin monitör olmalı ve sürücü ehliyeti direktiflerini revize etmeye karar vermelidir. Avrupa komisyonunun, Avrupa kara yollarında daha iyi görmeyi güvenceye alması için, biz desteklemeye hazırız demiştir.
ECOO Başkanı ARMİN DUDDEK yukarıdakilere ek olarak;
Araç sürücülerinin, kendilerine ait görme performansını değerlendirecek merci’i seçebilmeleri önemlidir. Raporun belirttiği üzere Göz doktorları,Optometrisler,Tabipler, ve Optisyenler gibi herhangi bir sürücünün görme performansını değerlendirmede uzman olan kişileri ve ekipmanları ihtiva eden ve tıbbi pratisyenleri içeren bir yer (kurum) olmalı ve böyle bir yer sürücü tarafından seçilmelidir.
Basın bülteninde belirtilen rapor’un detay içeriği için temas edilecek yer:
(ECOO) Sekreterliği- Rue Montoyer 51, box 7 B-1000 Brüksel T +32 (0)2 739 16 15 F +32 (0)2 737 95 01 Email:secretariat@ecoo.info
 

Editörler için notlar,
1. Rapor online olarak;
 

http://www.ecoo.info/mm/ReportonDriverVisionScreeninginEurope.pdf
 
 

2.Avrupa Birliği Yol güvenli pozisyon tebliğ
http://ec.europa.eu/commission_2010-2014/kallas/headlines/news/2010/07/20100720_roadsafety_en.htm
  

3. ECOO website
 

www.ecoo.info
 
 

4. EUROM I website
 

http://www.eurom.org/index.php?option=com_content&task=view&id=5&Itemid=5
 
 

5. EUROMCONTACT website
 

http://www.euromcontact.org/
 
 

6. EC Directives 2006/126/EC and 2009/113/EC
 

7. ECOO pozisyon tebliğ
 
http://ecoo.info/mm/ECOO_Position-Paper_Vision-and-Driving.pdf
 
 ECOO’ya Dair, 
 Avrupa Optometri ve optik konseyi ECOO ,Avrupa içinde 75.000 optisyen ,Optometrist ,ve optik perakende müessesesini temsil etmektedir. 
 
 EUROM I ‘e Dair;
Optisyenlere ait 7000 şirket için, düzeltici gözlük camları, çerçeveler ve enstrümanların imalatı yapa ulusal birliği temsil etmektedir.
 

EUROMCONTACT ‘e dair; Kontakt lensleri ve kontakt lens bakım ürünlerinin imalatını yapan ulusal birliği temsil eden kuruluştur.
Çeviricinin notu: Ülkelerin karayollarında trafiğe çıkan araç sürücülerine kaza ve ölümlerin önlenmesi için, ehliyet vermede ve yenilemede Avrupa Birliği ve Avrupa komisyonunun üye ülkelere ilettiği ve direktif olarak yayınladığı konularla ilgili, ECOO’nun pozisyon paper tebliği olarak. Yayınladığı şoförlerin görme performansının belirlenmesinde izlenecek yolu gösteren tebliğler daha önce tercüme edilerek konfederasyon web sitesinde yayınlanmış üyelere de mail yolu ile gönderilmiştir.
Bu konunun asıl sahibi TC İçişleri Bakanlığı Trafikten sorumlu kuruluş ve TC Sağlık Bakanlığı şoför göz ve görme performansını belirleyerek ehliyet vermede fonksiyonu olan birimlerdir.
Türkiye’de göz ve görme sağlığının trafikteki rolü yeterli olarak dikkate alınmadığı için her gün 30 dan fazla kişi olay yerinde bir o kadar kişide olaydan sonra canını kaybetmektedir. Türkiye’nin trafik kazalarında yılda verdiği can kaybı kurtuluş savaşında verdiğimiz şehitlerimizden fazladır. Bu kazaların ülke ekonominde yarattığı kayıp ise 20 milyarın üzerindedir.
Trafik kazlarının sebebi araştırılırken, yol güvenliği, sürücü hatası, içkili araç kullanma, sürat gibi konular sürekli araştırılmaktadır.
Neden görmenin sürüş ve sürücü güvenliği üzerindeki etkisi önemsenmez ve gereği yapılmaz ?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2024 Yılı Ocak Ayı Katılım Payı Ödemesi 2024 Yılı Ocak Ayı Katılım Payı Ödemesi...

Ocak ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

OptisyeninSesi e dergi/ 123.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 123.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku....

Fuarlar Fuarlar

Fuarlar, ticareti geliştirmek amacıyla belli bir süre için kurulan pazardır....

SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 20...

25/02/2024 SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
2024 Yılı Ocak Ayı Katılım Payı Ödemesi 2024 Yılı Ocak Ayı Katılı...

Ocak ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığı...

OptisyeninSesi e dergi/ 123.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Fuarlar Fuarlar

Fuarlar, ticareti geliştirmek amacıyla belli bir süre için k...

SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT SUT Değişiklik Tebliği İş...

25/02/2024 SUT Değişiklik Tebliği İşlemiş Güncel 2013 SUT...

508 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirdi 508 milyon lira değerinde...

Ticaret Bakanlığı, Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştiri...

Optic World İzmir Fuarına sayılı günler kaldı Optic World İzmir Fuarına...

Ege bölgemizde ilk defa böylesine kapsamlı Uluslararası nite...

Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek ü...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon op...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıy...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı k...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Tekno...

Magazin HABERLERİ
Web TV