a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

E-Reçetelerin SGK’ ya Teslimatı

SGK’ ya gönderilecek e-reçete hakkında bilgilendirme

01 Ağustos 2015 - 18:00 'de eklendi ve 6957 kez görüntülendi. A+A-

E-Reçetelerin SGK’ ya Teslimatı

Ankara/SGK Kocatepe Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi, E-reçete olarak Kuruma gönderilecek evraklarla ilgili bir bildiri yayınladı.

SGK Kocatepe Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezince yayınlanmış olan bilgilendirme yazısındaki kurallar;

E-reçete olarak Kurumumuza gönderilecek evraklar;

1- Fatura, (Fatura aslı, 2.nci nüshası veya 1 adet fotokopisi, Fatura tarihi e-reçete olarak sisteme girilen ayın son günü olarak kesilecektir.)
2- Fatura Dilekçesi, 3 nüsha
3- İcmal listesi.(isim listesi) 2-nüsha
4- Yeşil Kartlılar, 65 yaş ve 2022 den (60cl, 60c3 ve 60c9) aylık alanlar Devlet Hastanesi dışında(Özel ve Üniversiteler) gözlük reçetesi yazdırdıklarında devlet hastanesi sevk belgesi.(2012/10 sayılı genelgenin 8 maddesi)

(Sadece e-reçete olarak giriş yapılması durumunda fatura, fatura dilekçesi ve isim listesi mavi şeffaf dosya içinde gönderilmesi.) E- reçete girişlerde hak sahibine Ek/2 beyan formu 2 nüsha çıktısı alınarak açıklama kısmına hak sahibi tarafından kontrol edilerek ne almış ise onun beyanı ile bir nüshasını aldım ibaresi yazılarak her iki çıktıyı imza ettirilmesi, bir nüshası hak sahibine verilmesi, bir nüshası müessesede saklanması.

06/07/2015 tarih itibariyle zeyilname-2’nin 6.3.1 maddesinin d) şıkkında belirtildiği gibi, e-reçetenin düzenlenememesi halinde, manuel olarak düzenlenen reçete üzerinde, e-reçete olarak düzenlenememesine ilişkin “Sistemlerin çalışmaması nedeniyle e-reçete düzenlenememiştir” ibaresi el yazısı ya da kaşe ile belirtilmeli ve bu ibare reçeteyi düzenleyen hekim tarafından onaylanmalıdır.

Manuel olarak sisteme giriş yapılan reçetede, daha önce aranan kriterler geçerli olacaktır. (2013 Optik Sözleşmesi, 2013/6 sayılı genelge ve Zeyilname-2.)

E-reçete ve manuel reçetelerin aynı ay içinde bulunması durumunda; icmal listesi üzerinde e-reçete ve manuel reçeteler ayrı gösterilmiş olup, manuel reçetelerde eski kriterler geçerlidir. [Sarı klasör içerisinde fatura, fatura çıktısı, icmal listesi, reçeteler(reçete arkası olması gerekenler), reçete çıktıları sıralı ve icmal listesine uygun sıra numara verilmiş şekilde gönderilmesi.]

Sağlık Uygulama Tebliğinin(SUT) 3.3.3 – Görmeye yardımcı tıbbi malzemeler maddesinin, 3.3.3.A – Gözlük cam ve çerçevesi kısmında, (1) Gözlük cam ve çerçevenin temininde göz sağlığı ve hastalıkları uzman hekimleri tarafından düzenlenen reçeteye dayanılarak işlem yapılacaktır. Nedeniyle göz sağlığı ve hastalıkları uzman hekim dışındaki gözlük reçeteleri ödenmemekte ve MEDULA Optik sistemine girişlerine izin verilmemektedir.

E- reçete uygulamasında optik müesseseleri tarafından yapılan hataları en az seviye indirmektir, ilgilinin T.C. ve e-reçete numarası ile MEDULA Optik sistemine giriş yapan Optik müesseselerine reçeteler elektronik ortamda sisteme girilmiş şekilde gelmekte olup, Kurumumuzun Optik Sözleşmesinin 6.3.5 maddesine (Müessese tarafından reçete düzenleme tarihinden itibaren 10 (on) iş günü içerisinde yapılan hasta müracaatları…) ve 6.3.6 maddesine {…reçete içeriği 5(beş) iş günü içerisinde karşılama) uygun olarak girişe izin vermektedir. Kurum zararı olması hallerinde sistem girişe izin vermemektedir.

Optik müesseselerince yapılacak hatalar; uzak veya yakın gözlük reçetesinde sağ ve sol camlar vp veya her iki taraf 00 olması durumda camların tedavi özelliği olmadığı için ödeme yapılmamaktadır. Bu şekilde olan cam numaralarının girilmemesi.

Her iki gözden bir tanesinde numaralı cam olması halinde ödenmektedir.

Örneğin; uzak veya yakın sağ cam Sf +0,50 Cyl +1.00 Aks 100, sol cam Vp veya 00 olması halinde ödeme yapılmaktadır. Mesul Müdür İzinli iken reçete kabul edilmemesi, Mes. Müd. İzinli iken reçete girişi yapılması kesinti nedenidir. Yeşil Kartlılar, 65 yaş ve 2022 den (60cl, 60c3 ve 60c9) aylık alanlar Devlet Hastanesi dışında(Özel ve Üniversiteler) gözlük reçetesi yazdırdıklarında devlet hastanesi sevk belgelerini eklemeleri gerekmektedir.

Sevk belgesi olmaması kesinti nedenidir. Icmal(isim) listesi ile sistemde kayıtlı hak sahiplerin aynı olması gerekmektedir. İcmal(isim) listesi önce alınıp sonradan silmeler ve eklenme yapıldığında en son işlemden sonra yeniden icmal listesi ve fatura dilekçesi alınması gerekmektedir. Kuruma teslim edilen fatura ve eki belgeler iki türlü incelenmektedir.(2009/44 ve 2011/62 sayılı genelgeye göre)

a- Örnekleme yöntemini kabul eden müesseseler. Medula optik sisteminde sadece Örneklemeye düşen reçeteler incelenir,

b- Örnekleme yöntemini kabul etmeyen müesseseler. Fatura ve ekinde bulunan reçetelerin tamamı İncelenir. E -reçete örnekleme yöntemini kabul etmeyen müesseselerin sistem üzerinden her reçeteye girilmesi durumdan göz yorulması, fazla zaman alması nedeniyle iş yükünün artacağı, Ödemelerin düzenli ve zamanında yapılamayacaktır.

Örneklemede ise e-reçetede, reçete arkası bilgilerin olmaması, kesintilerin neler olacağı yukarıda belirtilmiş olup, kesinti olması halinde ilgili optik müessesesinin Medula ekranında kesinti uyarısı gitmekte ve bu kesintinin faturaya yansıyan tutarı faturanın %5′ ini geçtiği takdirde, müessesenin 5 iş günü içerisinde dilekçe vermesi halinde incelenen dönem reçetesinde örnekleme kaldırılarak reçetelerin tamamı incelenmekte olup faturadan sadece kesinti tutarı kesilmektedir.

E-reçetede uzman doktor bifokal/progressif olarak belirtilmemiş ise sistem izin vermemektedir. Bu durum Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğünce incelenmektedir.

optisyeninsesilogo

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane ...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile 10 saat arasında görme bozukluğunu giderdiği belirtildi....

Hani denetlenecekti! Hani denetlenecekti!

Geçtiğimiz ay içinde sektörümüzde çokça konuşulan konuların başında Luxottica firmasınca üretilen güneş gözlüğü markalarının, ucuz ürün...

Yurt dışı denklik belgesi alan optisyenler Yurt dışı denklik belgesi alan optisyenl...

Sağlık Bakanlığı yurt dışında öğreni̇m gören ve denklik belgesi alan Optisyen, Doktor, Di̇ş Heki̇mi Ve Eczacılar ile yardımcı sağlık pe...

EssilorLuxottica, kalan Shamir hisselerini satın aldı EssilorLuxottica, kalan Shamir hisseleri...

Essilor, 2011 yılında İsrailli gözlük camı üreticisi Shamir'in yüzde 50'sini 130 milyon dolara satın aldıktan sonra, kalan yüzde 50'sin...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Yakın gözlüğüne alternatif damla eczane raflarında yerini aldı Yakın gözlüğüne alternati...

Damlanın 40 yaş üstü bireylerde daha etkili olduğu ve 6 ile ...

Hani denetlenecekti! Hani denetlenecekti!

Geçtiğimiz ay içinde sektörümüzde çokça konuşulan konuların ...

Yurt dışı denklik belgesi alan optisyenler Yurt dışı denklik belgesi...

Sağlık Bakanlığı yurt dışında öğreni̇m gören ve denklik belg...

EssilorLuxottica, kalan Shamir hisselerini satın aldı EssilorLuxottica, kalan S...

Essilor, 2011 yılında İsrailli gözlük camı üreticisi Shamir'...

İstanbul’da dev kaçakçılık operasyonu! İstanbul’da dev kaç...

İstanbul’da düzenlenen operasyonlarda piyasa değerleri topla...

Ahiretten Mektubumdur! Ahiretten Mektubumdur!

Bugün ebediyete intikal edişimin 40. günü ve benim için bu ö...

Doğru Gözlükle Göz Kaymaları Düzeltilebilir Doğru Gözlükle Göz Kaymal...

Her yaşta tedavisi mümkün olan şaşılığın büyük çoğunluğu 2 -...

Kuru göz semptomuna maruz kalıyor Kuru göz semptomuna maruz...

Doğum Kontrol Hapı kullanan kadınlar sıklıkla artan kuru göz...

Aydın ailesinin Taziye mesajı Aydın ailesinin Taziye me...

Cenazemize iştirak edenlere, cenazemiz sebebiyle hayır kurul...

Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik Tıbbi Cihaz Yönetmelikler...

Tıbbi Cihaz Yönetmeliklerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yö...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Would love your thoughts, please comment.x