a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

E-Reçetelerin SGK’ ya Teslimatı

SGK’ ya gönderilecek e-reçete hakkında bilgilendirme

01 Ağustos 2015 - 18:00 'de eklendi.

E-Reçetelerin SGK’ ya Teslimatı

Ankara/SGK Kocatepe Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi, E-reçete olarak Kuruma gönderilecek evraklarla ilgili bir bildiri yayınladı.

SGK Kocatepe Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezince yayınlanmış olan bilgilendirme yazısındaki kurallar;

E-reçete olarak Kurumumuza gönderilecek evraklar;

1- Fatura, (Fatura aslı, 2.nci nüshası veya 1 adet fotokopisi, Fatura tarihi e-reçete olarak sisteme girilen ayın son günü olarak kesilecektir.)
2- Fatura Dilekçesi, 3 nüsha
3- İcmal listesi.(isim listesi) 2-nüsha
4- Yeşil Kartlılar, 65 yaş ve 2022 den (60cl, 60c3 ve 60c9) aylık alanlar Devlet Hastanesi dışında(Özel ve Üniversiteler) gözlük reçetesi yazdırdıklarında devlet hastanesi sevk belgesi.(2012/10 sayılı genelgenin 8 maddesi)

(Sadece e-reçete olarak giriş yapılması durumunda fatura, fatura dilekçesi ve isim listesi mavi şeffaf dosya içinde gönderilmesi.) E- reçete girişlerde hak sahibine Ek/2 beyan formu 2 nüsha çıktısı alınarak açıklama kısmına hak sahibi tarafından kontrol edilerek ne almış ise onun beyanı ile bir nüshasını aldım ibaresi yazılarak her iki çıktıyı imza ettirilmesi, bir nüshası hak sahibine verilmesi, bir nüshası müessesede saklanması.

06/07/2015 tarih itibariyle zeyilname-2’nin 6.3.1 maddesinin d) şıkkında belirtildiği gibi, e-reçetenin düzenlenememesi halinde, manuel olarak düzenlenen reçete üzerinde, e-reçete olarak düzenlenememesine ilişkin “Sistemlerin çalışmaması nedeniyle e-reçete düzenlenememiştir” ibaresi el yazısı ya da kaşe ile belirtilmeli ve bu ibare reçeteyi düzenleyen hekim tarafından onaylanmalıdır.

Manuel olarak sisteme giriş yapılan reçetede, daha önce aranan kriterler geçerli olacaktır. (2013 Optik Sözleşmesi, 2013/6 sayılı genelge ve Zeyilname-2.)

E-reçete ve manuel reçetelerin aynı ay içinde bulunması durumunda; icmal listesi üzerinde e-reçete ve manuel reçeteler ayrı gösterilmiş olup, manuel reçetelerde eski kriterler geçerlidir. [Sarı klasör içerisinde fatura, fatura çıktısı, icmal listesi, reçeteler(reçete arkası olması gerekenler), reçete çıktıları sıralı ve icmal listesine uygun sıra numara verilmiş şekilde gönderilmesi.]

Sağlık Uygulama Tebliğinin(SUT) 3.3.3 – Görmeye yardımcı tıbbi malzemeler maddesinin, 3.3.3.A – Gözlük cam ve çerçevesi kısmında, (1) Gözlük cam ve çerçevenin temininde göz sağlığı ve hastalıkları uzman hekimleri tarafından düzenlenen reçeteye dayanılarak işlem yapılacaktır. Nedeniyle göz sağlığı ve hastalıkları uzman hekim dışındaki gözlük reçeteleri ödenmemekte ve MEDULA Optik sistemine girişlerine izin verilmemektedir.

E- reçete uygulamasında optik müesseseleri tarafından yapılan hataları en az seviye indirmektir, ilgilinin T.C. ve e-reçete numarası ile MEDULA Optik sistemine giriş yapan Optik müesseselerine reçeteler elektronik ortamda sisteme girilmiş şekilde gelmekte olup, Kurumumuzun Optik Sözleşmesinin 6.3.5 maddesine (Müessese tarafından reçete düzenleme tarihinden itibaren 10 (on) iş günü içerisinde yapılan hasta müracaatları…) ve 6.3.6 maddesine {…reçete içeriği 5(beş) iş günü içerisinde karşılama) uygun olarak girişe izin vermektedir. Kurum zararı olması hallerinde sistem girişe izin vermemektedir.

Optik müesseselerince yapılacak hatalar; uzak veya yakın gözlük reçetesinde sağ ve sol camlar vp veya her iki taraf 00 olması durumda camların tedavi özelliği olmadığı için ödeme yapılmamaktadır. Bu şekilde olan cam numaralarının girilmemesi.

Her iki gözden bir tanesinde numaralı cam olması halinde ödenmektedir.

Örneğin; uzak veya yakın sağ cam Sf +0,50 Cyl +1.00 Aks 100, sol cam Vp veya 00 olması halinde ödeme yapılmaktadır. Mesul Müdür İzinli iken reçete kabul edilmemesi, Mes. Müd. İzinli iken reçete girişi yapılması kesinti nedenidir. Yeşil Kartlılar, 65 yaş ve 2022 den (60cl, 60c3 ve 60c9) aylık alanlar Devlet Hastanesi dışında(Özel ve Üniversiteler) gözlük reçetesi yazdırdıklarında devlet hastanesi sevk belgelerini eklemeleri gerekmektedir.

Sevk belgesi olmaması kesinti nedenidir. Icmal(isim) listesi ile sistemde kayıtlı hak sahiplerin aynı olması gerekmektedir. İcmal(isim) listesi önce alınıp sonradan silmeler ve eklenme yapıldığında en son işlemden sonra yeniden icmal listesi ve fatura dilekçesi alınması gerekmektedir. Kuruma teslim edilen fatura ve eki belgeler iki türlü incelenmektedir.(2009/44 ve 2011/62 sayılı genelgeye göre)

a- Örnekleme yöntemini kabul eden müesseseler. Medula optik sisteminde sadece Örneklemeye düşen reçeteler incelenir,

b- Örnekleme yöntemini kabul etmeyen müesseseler. Fatura ve ekinde bulunan reçetelerin tamamı İncelenir. E -reçete örnekleme yöntemini kabul etmeyen müesseselerin sistem üzerinden her reçeteye girilmesi durumdan göz yorulması, fazla zaman alması nedeniyle iş yükünün artacağı, Ödemelerin düzenli ve zamanında yapılamayacaktır.

Örneklemede ise e-reçetede, reçete arkası bilgilerin olmaması, kesintilerin neler olacağı yukarıda belirtilmiş olup, kesinti olması halinde ilgili optik müessesesinin Medula ekranında kesinti uyarısı gitmekte ve bu kesintinin faturaya yansıyan tutarı faturanın %5′ ini geçtiği takdirde, müessesenin 5 iş günü içerisinde dilekçe vermesi halinde incelenen dönem reçetesinde örnekleme kaldırılarak reçetelerin tamamı incelenmekte olup faturadan sadece kesinti tutarı kesilmektedir.

E-reçetede uzman doktor bifokal/progressif olarak belirtilmemiş ise sistem izin vermemektedir. Bu durum Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğünce incelenmektedir.

optisyeninsesilogo

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
SGK emeklilere indirim yapan kurum ve kuruluşları açıkladı SGK emeklilere indirim yapan kurum ve ku...

SGK, emeklilere yönelik olarak indirim yapan kurum ve kuruluşları 'emekliler.gov.tr' adresinden duyurmaya başladı. İl bazında duyurulan...

Sizinde sekiz zekanız var! Sizinde sekiz zekanız var!

Herkes sekiz zeka ile doğar desek ne düşünürsünüz?...

15 Temmuz Günümüz Kutlu Olsun. 15 Temmuz Günümüz Kutlu Olsun.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüz Kutlu Olsun....

Rusya gözlük pazarının yeni gerçekliği Rusya gözlük pazarının yeni gerçekliği...

Rusya'da Gözlük pazarının hacminin 2029 yılına kadar 280,7 milyon adete ulaşması, 2025 yılında ise tahmini %0,5 büyüme oranına ulaşması...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
SGK emeklilere indirim yapan kurum ve kuruluşları açıkladı SGK emeklilere indirim ya...

SGK, emeklilere yönelik olarak indirim yapan kurum ve kurulu...

Sizinde sekiz zekanız var! Sizinde sekiz zekanız var...

Herkes sekiz zeka ile doğar desek ne düşünürsünüz?...

15 Temmuz Günümüz Kutlu Olsun. 15 Temmuz Günümüz Kutlu O...

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüz Kutlu Olsun....

Rusya gözlük pazarının yeni gerçekliği Rusya gözlük pazarının ye...

Rusya'da Gözlük pazarının hacminin 2029 yılına kadar 280,7 m...

Nisan ayı SGK Reçete bedelleri ödemesi Nisan ayı SGK Reçete bede...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Pera Palas’taki Sırlarla Dolu Anahtar Pera Palas’taki Sırlarla ...

İstanbul Beyoğlu Tepebaşı’nda, Meşrutiyet Caddesi üzerinde, ...

Optisyenlik Müesseseleri ve Çalışanları için Mevzuat Optisyenlik Müesseseleri ...

Optisyenlik Müesseseleri, sağlıkla ilgili yasal yükümlülükle...

Gözlük ve tıbbi cihaz hakkında bilgilendirme Gözlük ve tıbbi cihaz hak...

Gözlük çerçevesi ve numaralı gözlük camı, 4703, 3359 ve 181 ...

Anlık çeviri yapabilecek yapay zekalı akıllı gözlük tanıtıldı Anlık çeviri yapabilecek ...

Akıllı gözlükler uzun yıllardır hayatımızda olsa da Apple Vi...

Barberini için güneş panelleri Barberini için güneş pane...

Orta İtalya'nın Abruzzo bölgesindeki Barberini fabrikasını ç...

Magazin HABERLERİ
Web TV