a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

E-Reçetelerin SGK’ ya Teslimatı

SGK’ ya gönderilecek e-reçete hakkında bilgilendirme

01 Ağustos 2015 - 18:00 'de eklendi ve 6680 kez görüntülendi. A+A-

E-Reçetelerin SGK’ ya Teslimatı

Ankara/SGK Kocatepe Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezi, E-reçete olarak Kuruma gönderilecek evraklarla ilgili bir bildiri yayınladı.

SGK Kocatepe Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezince yayınlanmış olan bilgilendirme yazısındaki kurallar;

E-reçete olarak Kurumumuza gönderilecek evraklar;

1- Fatura, (Fatura aslı, 2.nci nüshası veya 1 adet fotokopisi, Fatura tarihi e-reçete olarak sisteme girilen ayın son günü olarak kesilecektir.)
2- Fatura Dilekçesi, 3 nüsha
3- İcmal listesi.(isim listesi) 2-nüsha
4- Yeşil Kartlılar, 65 yaş ve 2022 den (60cl, 60c3 ve 60c9) aylık alanlar Devlet Hastanesi dışında(Özel ve Üniversiteler) gözlük reçetesi yazdırdıklarında devlet hastanesi sevk belgesi.(2012/10 sayılı genelgenin 8 maddesi)

(Sadece e-reçete olarak giriş yapılması durumunda fatura, fatura dilekçesi ve isim listesi mavi şeffaf dosya içinde gönderilmesi.) E- reçete girişlerde hak sahibine Ek/2 beyan formu 2 nüsha çıktısı alınarak açıklama kısmına hak sahibi tarafından kontrol edilerek ne almış ise onun beyanı ile bir nüshasını aldım ibaresi yazılarak her iki çıktıyı imza ettirilmesi, bir nüshası hak sahibine verilmesi, bir nüshası müessesede saklanması.

06/07/2015 tarih itibariyle zeyilname-2’nin 6.3.1 maddesinin d) şıkkında belirtildiği gibi, e-reçetenin düzenlenememesi halinde, manuel olarak düzenlenen reçete üzerinde, e-reçete olarak düzenlenememesine ilişkin “Sistemlerin çalışmaması nedeniyle e-reçete düzenlenememiştir” ibaresi el yazısı ya da kaşe ile belirtilmeli ve bu ibare reçeteyi düzenleyen hekim tarafından onaylanmalıdır.

Manuel olarak sisteme giriş yapılan reçetede, daha önce aranan kriterler geçerli olacaktır. (2013 Optik Sözleşmesi, 2013/6 sayılı genelge ve Zeyilname-2.)

E-reçete ve manuel reçetelerin aynı ay içinde bulunması durumunda; icmal listesi üzerinde e-reçete ve manuel reçeteler ayrı gösterilmiş olup, manuel reçetelerde eski kriterler geçerlidir. [Sarı klasör içerisinde fatura, fatura çıktısı, icmal listesi, reçeteler(reçete arkası olması gerekenler), reçete çıktıları sıralı ve icmal listesine uygun sıra numara verilmiş şekilde gönderilmesi.]

Sağlık Uygulama Tebliğinin(SUT) 3.3.3 – Görmeye yardımcı tıbbi malzemeler maddesinin, 3.3.3.A – Gözlük cam ve çerçevesi kısmında, (1) Gözlük cam ve çerçevenin temininde göz sağlığı ve hastalıkları uzman hekimleri tarafından düzenlenen reçeteye dayanılarak işlem yapılacaktır. Nedeniyle göz sağlığı ve hastalıkları uzman hekim dışındaki gözlük reçeteleri ödenmemekte ve MEDULA Optik sistemine girişlerine izin verilmemektedir.

E- reçete uygulamasında optik müesseseleri tarafından yapılan hataları en az seviye indirmektir, ilgilinin T.C. ve e-reçete numarası ile MEDULA Optik sistemine giriş yapan Optik müesseselerine reçeteler elektronik ortamda sisteme girilmiş şekilde gelmekte olup, Kurumumuzun Optik Sözleşmesinin 6.3.5 maddesine (Müessese tarafından reçete düzenleme tarihinden itibaren 10 (on) iş günü içerisinde yapılan hasta müracaatları…) ve 6.3.6 maddesine {…reçete içeriği 5(beş) iş günü içerisinde karşılama) uygun olarak girişe izin vermektedir. Kurum zararı olması hallerinde sistem girişe izin vermemektedir.

Optik müesseselerince yapılacak hatalar; uzak veya yakın gözlük reçetesinde sağ ve sol camlar vp veya her iki taraf 00 olması durumda camların tedavi özelliği olmadığı için ödeme yapılmamaktadır. Bu şekilde olan cam numaralarının girilmemesi.

Her iki gözden bir tanesinde numaralı cam olması halinde ödenmektedir.

Örneğin; uzak veya yakın sağ cam Sf +0,50 Cyl +1.00 Aks 100, sol cam Vp veya 00 olması halinde ödeme yapılmaktadır. Mesul Müdür İzinli iken reçete kabul edilmemesi, Mes. Müd. İzinli iken reçete girişi yapılması kesinti nedenidir. Yeşil Kartlılar, 65 yaş ve 2022 den (60cl, 60c3 ve 60c9) aylık alanlar Devlet Hastanesi dışında(Özel ve Üniversiteler) gözlük reçetesi yazdırdıklarında devlet hastanesi sevk belgelerini eklemeleri gerekmektedir.

Sevk belgesi olmaması kesinti nedenidir. Icmal(isim) listesi ile sistemde kayıtlı hak sahiplerin aynı olması gerekmektedir. İcmal(isim) listesi önce alınıp sonradan silmeler ve eklenme yapıldığında en son işlemden sonra yeniden icmal listesi ve fatura dilekçesi alınması gerekmektedir. Kuruma teslim edilen fatura ve eki belgeler iki türlü incelenmektedir.(2009/44 ve 2011/62 sayılı genelgeye göre)

a- Örnekleme yöntemini kabul eden müesseseler. Medula optik sisteminde sadece Örneklemeye düşen reçeteler incelenir,

b- Örnekleme yöntemini kabul etmeyen müesseseler. Fatura ve ekinde bulunan reçetelerin tamamı İncelenir. E -reçete örnekleme yöntemini kabul etmeyen müesseselerin sistem üzerinden her reçeteye girilmesi durumdan göz yorulması, fazla zaman alması nedeniyle iş yükünün artacağı, Ödemelerin düzenli ve zamanında yapılamayacaktır.

Örneklemede ise e-reçetede, reçete arkası bilgilerin olmaması, kesintilerin neler olacağı yukarıda belirtilmiş olup, kesinti olması halinde ilgili optik müessesesinin Medula ekranında kesinti uyarısı gitmekte ve bu kesintinin faturaya yansıyan tutarı faturanın %5′ ini geçtiği takdirde, müessesenin 5 iş günü içerisinde dilekçe vermesi halinde incelenen dönem reçetesinde örnekleme kaldırılarak reçetelerin tamamı incelenmekte olup faturadan sadece kesinti tutarı kesilmektedir.

E-reçetede uzman doktor bifokal/progressif olarak belirtilmemiş ise sistem izin vermemektedir. Bu durum Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğünce incelenmektedir.

optisyeninsesilogo

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kar körlüğüne dikkat! Kar körlüğüne dikkat!

Göz uzmanı Prof. Dr. Ayşe Öner Öztürk, soğuk hava dalgasıyla birlikte ülkemizi etkisi altına alan kar yağışının, göz sağlığı için tehli...

İngiltere’de sektör anketi İngiltere’de sektör anketi

Yapılan bir anket, pandeminin geniş kapsamlı etkisinin yanı sıra endüstri profesyonellerinin kalıcı olarak benimsediği yenilikleri ve u...

Gözler ne zaman ölüneceğini gösteriyor Gözler ne zaman ölüneceğini gösteriyor...

British Journal of Ophthalmology isimli dergide yayınlanan bir bilimsel çalışma ile gözlerin insanın biyolojik yaşını, dolayısıyla da g...

İmtiyaz İmtiyaz

İmtiyaz; Haksız Kazancın Kanun Gücüyle Kazanımıdır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Kar körlüğüne dikkat! Kar körlüğüne dikkat!

Göz uzmanı Prof. Dr. Ayşe Öner Öztürk, soğuk hava dalgasıyla...

İngiltere’de sektör anketi İngiltere’de sektör...

Yapılan bir anket, pandeminin geniş kapsamlı etkisinin yanı ...

Gözler ne zaman ölüneceğini gösteriyor Gözler ne zaman ölüneceği...

British Journal of Ophthalmology isimli dergide yayınlanan b...

İmtiyaz İmtiyaz

İmtiyaz; Haksız Kazancın Kanun Gücüyle Kazanımıdır....

SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri SGK Sözleşme Ücreti Ödeme...

2022 yılı SGK Sözleşmesi için Kurum tarafından daha önceden ...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Müessese çalışanlarına eğitim semineri Müessese çalışanlarına eğ...

50 kişi ile sınırlanan toplantıya tam katılım sağlandı. Prog...

Zodyak 3 – Hayat bazen tatlıdır! Zodyak 3 – Hayat bazen ta...

Herkese merhabalar! Sonbaharın burçlarına geldiğimizi hisset...

Mavi ışık ve Fotobiyolojik ürün güvenliği Mavi ışık ve Fotobiyoloji...

Mavi ışık korumasını öne çıkararak Kimi? Neyi? Kimden? korum...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyorum lütfen yorum yapınx
()
x