a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

e-reçete…

Sayın yetkililer,   Yeni uygulamaya konulan e-reçete sistemi nedeniyle biz gözlükçülerin yaşadığı sıkıntılardan söz etmek istiyoruz.   Toplum sağlığını ilgilendiren, optik sektörünün daha kolay işlem yapması ve devletin haklarının korunması için büyük bir çaba harcayarak hazırlamış olduğunuz yeni “Medula Optik, e-reçete” uygulaması maalesef beklentimiz doğrultusunda işlememektedir. Bir türlü düzgün çalışmayan e-reçete sistemi, meslektaşlarımızı gerçekten mağdur […]

08 Temmuz 2015 - 15:45 'de eklendi ve 1716 kez görüntülendi. A+A-

e-reçete…

Sayın yetkililer,

 

Yeni uygulamaya konulan e-reçete sistemi nedeniyle biz gözlükçülerin yaşadığı sıkıntılardan söz etmek istiyoruz.

 

Toplum sağlığını ilgilendiren, optik sektörünün daha kolay işlem yapması ve devletin haklarının korunması için büyük bir çaba harcayarak hazırlamış olduğunuz yeni “Medula Optik, e-reçete” uygulaması maalesef beklentimiz doğrultusunda işlememektedir. Bir türlü düzgün çalışmayan e-reçete sistemi, meslektaşlarımızı gerçekten mağdur etmeye başlamıştır. Müşterileri ile tatsızlıklar yaşamaya, zaten bozuk olan işlerinin daha da bozulmasına yol açan sistem nedeniyle OptisyeninSesi Haber sitemizin okurları sürekli mailler göndermekte ve sizlere iletmemiz için sıkıntılarını, sorunlarını aktarmaktadırlar.

 

Bilemiyoruz haberiniz var mı? Ama hastanelerden ne yazık ki e-reçete çıkmamaktadır. Hastaneler adeta e-reçete sisteminden hiç haberleri yokmuş gibi davranmakta, hatta kâğıda basılı reçetelere yazmaları gereken“Sistem çalışmadığından dolayı manuel reçete düzenlenmiştir” uyarısını bile yazmamaktadırlar.

 

Hastaları hastaneye geri göndermek, eksikliklerin tamamlanmasını istemek çoğu zaman nahoş tartışmalara neden olmaktadır. Hiç yoktan yere optisyenlik müesseseleri hasta ile karşı karşıya gelmekte, ya reçete sahibi kişi bütün sorumluluğu gözlükçüye yıkmakta, ya da gözlükçü meslektaşlarımız, hastaneler tarafından verilmiş, uygun olmayan reçeteleri aldığı takdirde akıbetinin ne olacağı bilememektedir.

 

Hastanelerin de bu uygulamaya gereken özeni gösterecekleri güne kadar, hiç olmazsa bir süreliğine “Sistem Çalışmadığından Dolayı Manuel Reçete Düzenlenmiştir” ibaresi olmasa da optisyenlik müesseselerinin reçete almalarına izin verilmesi yani biraz daha esnek davranılması uygun olacaktır.

 

Optisyenlik Müesseseleri, Ramazan ayı ve yaz tatilerinin başlaması nedeniyle zaten sınırlı miktarda çıkan reçeteleri alarak, bir de cezalı duruma düşmemeleri için tedbir alınmalıdır. Zira hastanelerin yazdığı eksik reçete ile geri çevirdiğimiz her hasta bir daha bizi tercih etmeyebilmektedir.

 

Günümüz piyasa şartlarının sorunları ortada iken bir tek reçetenin bile önemli olduğu düşünülürse, meslektaşlarımızın yakınmalarının ne kadar doğru olduğu anlaşılacaktır.

 

Sistemin doğru çalışmadığını zaten siz biliyorsunuzdur. Sisteme girmenin bile sürekli hata verdiğini ve reçete girme aşamasındaki saç-baş yolduran aksaklıklarını ise tek tek yazmayacağım ama hiç olmazsa girişte yazdığımız şifre vs. sonrası neden “ENTER” tuşunun iş görmediğini, doğrulama kodunun ne işe yaradığını, mutlaka maus ile ilgili yere tıklamak gerektiğini de anlayabilmiş değiliz. Bilgi işlemcileriniz için bir kaç dakikalık iş olan bu aksaklık eminim kendilerini bizim yerimize koyarak, empati ile daha iyi hale getirilebilecektir.

 

Sayın yetkili, sizlerden öncelikli talebimiz; “Sistem Çalışmadığından Dolayı Manuel Reçete Düzenlenmiştir” ibaresinin, hastanelerin bu konuda hassasiyet göstermesi sağlanana kadar esnetilmesi büyük bir rahatlık sağlayacaktır.

 

E-reçete sistemini hazırlayan bilgi işlem çalışanlarının oturduğu koltuğun yanına bir uzman gözlükçü oturtarak danışılması, uygulamanın iyileştirilmesi için büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu naçizane tavsiyemizden alınmayacağınızı umarak, yakınmalarımızı dikkate almanızı önemle istirham ediyor, işlerinizde başarılar diliyoruz.

 

Saygılarımızla

optis3

 

b

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İmtiyaz İmtiyaz

İmtiyaz; Haksız Kazancın Kanun Gücüyle Kazanımıdır....

SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri...

2022 yılı SGK Sözleşmesi için Kurum tarafından daha önceden yayınlanan duyuru gereği sözleşme bedeli nasıl ve ne zamana kadar yatırmalı...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

Müessese çalışanlarına eğitim semineri Müessese çalışanlarına eğitim semineri...

50 kişi ile sınırlanan toplantıya tam katılım sağlandı. Programa katılan Beta Optik yönetim kurulu başkanı Sn. Murat Balcı, Meslek etiğ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(3 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest
3 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Ali
Ali
6 yıl önce

Bir başka sorun: Dün manuel reçete kaydı yaptım ama kayıt sırasında karekod sorgulama sayfasını yeni bir sekmede(pencerede) açamadım. Tek pencere üzerinden sayfalar arasında ileri geri yaparak kayıtı tamamladım ve bu da zamanımı aldı. Önceki sistemde karekod sorgulama sayfasını yeni bir pencere de açıyordum ve kolaylıkla kayıt yapıyordum. Önceki sistemdeki gibi karekod sorgulama yeni pencereden açılsın.

Mağdur Meslektaş
Mağdur Meslektaş
6 yıl önce

E-devlet ten girin şikayetlerinizi ilgili kuruma ordan da bildirin 5binin üzerinde gözlük mağazası olduğunu düşünürsek baya etkili olacaktır veya herkesin kullandığı gibi twet ile gündem oluşturulabilir

NECATİ ÖNDER
NECATİ ÖNDER
6 yıl önce

……… İLE …….. ANKARADA SGK DA NE ZAMAN TOPLANTI YAPSALAR DEDİĞİM DEDİK KANUN DIŞI UYGULAMALARI GÖRÜYORUZ YETER YA ÇEKİN ELİNİZİ MESLEĞİMİZDEN

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
İmtiyaz İmtiyaz

İmtiyaz; Haksız Kazancın Kanun Gücüyle Kazanımıdır....

SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri SGK Sözleşme Ücreti Ödeme...

2022 yılı SGK Sözleşmesi için Kurum tarafından daha önceden ...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Müessese çalışanlarına eğitim semineri Müessese çalışanlarına eğ...

50 kişi ile sınırlanan toplantıya tam katılım sağlandı. Prog...

Zodyak 3 – Hayat bazen tatlıdır! Zodyak 3 – Hayat bazen ta...

Herkese merhabalar! Sonbaharın burçlarına geldiğimizi hisset...

Mavi ışık ve Fotobiyolojik ürün güvenliği Mavi ışık ve Fotobiyoloji...

Mavi ışık korumasını öne çıkararak Kimi? Neyi? Kimden? korum...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Lens reçete süresi nedir? Lens reçete süresi nedir?...

Gözlük ve her türlü kontaktlens reçetelerinin geçerlilik sür...

Koronavirüs günlerinde mavi ışıktan korunulmalı! Koronavirüs günlerinde ma...

Mavi ışığın çocukların ve yetişkinlerin göz sağlığı üzerine ...

KOSGEB Desteği KOSGEB Desteği

Destek başvurusu aşamasında KBS üzerinden onaylanan taahhütn...

Magazin HABERLERİ
Web TV
3
0
Fikirlerinizi bekliyorum lütfen yorum yapınx
()
x