a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Dünya Glokom Haftası

Dünya Glokom Haftası   Gözden beyne bilgi taşıyan optik sinire zarar veren bir grup göz hastalığı olup, geri döndürülemeyen körlük nedenlerinden biri olan glokom kronik bir hastalıktır.İlaç, lazer tedavisi ve cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.Dünya Glokom Haftası 8-14 Mart tarihleri arasındadır.   Gözden beyne bilgi taşıyan optik sinire zarar veren bir grup göz hastalığı olup, […]

10 Mart 2015 - 10:12 'de eklendi ve 1446 kez görüntülendi. A+A-

Dünya Glokom Haftası

Dünya Glokom Haftası

 

Gözden beyne bilgi taşıyan optik sinire zarar veren bir grup göz hastalığı olup, geri döndürülemeyen körlük nedenlerinden biri olan glokom kronik bir hastalıktır.İlaç, lazer tedavisi ve cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.Dünya Glokom Haftası 8-14 Mart tarihleri arasındadır.

 

Gözden beyne bilgi taşıyan optik sinire zarar veren bir grup göz hastalığı olup, geri döndürülemeyen körlük nedenlerinden biri olan glokom kronik bir hastalıktır.İlaç, lazer tedavisi ve cerrahi müdahale ile tedavi edilebilir.Dünya Glokom Haftası 8-14 Mart tarihleri arasındadır.

 

Glokom da erken muayene önemlidir, çünkü göze verdiği zarar geri döndürülemez. Birçok glokom tipi (çoğu kez hasta belirtilerinin farkına varmadan) görüşe zarar verir ve zamanla körlüğe yol açabilir.

 

Çeşitleri:

Glokomun temel olarak dört tipi vardır. Açık-açılı glokom, en sık görülen glokom tipidir. Bu tip glokomda optik sinir hasar görerek yavaş yavaş görüş alanının kaybına yol açar. Kapalı-açılı glokom, en az görülenidir. Bu tip glokom kronik veya ağrılı bir basınçla ani olarak gelişebilir. Göz yaralanması veya üveitis gibi diğer göz hastalıklarının bir sonucu olarak gelişen sekonder glokom ile konjenital glokom da diğer glokom tipleridir.

 

Risk Faktörleri:

Obezite, alkol ve sigara kullanımı, hipertansiyon ve diyabet, ailede bilinen öykü (genetik yatkınlık) ile ileri yaş da olası bir risk faktörüdür.

 

Global Prevelans:

2013 yılında toplam glokom hasta sayısının (40-80 yaş arası) 64.3 milyon, yine 40-80 yaş arası nüfus için global glokom prevelansının % 3.54 olduğu tahmin edilmektedir. Bu sayının dünya genelinde 2020 yılında % 18.3 artışla 76 milyona, 2040 yılında ise 111.8 milyona ulaşacağı öngörülmektedir. Glokom hasta sayısındaki artışın önemli ölçüde Asya ve Afrika ülkelerinde olacağı düşünülmektedir.

 

Ülkemizde Durum:

Ülkemizde glokom vakalarının insidans ve prevelansı ile ilgili net rakamlara ulaşamamakla birlikte, son 3 yıllık dönemde Bakanlığımıza bağlı hastanelerde TİG veritabanındaki veriler incelendiğinde;

 

Yaklaşık 45 bin yatan hastanın % 90’ının 40 yaşın üzerinde olduğu görülmüştür. Bu doğrultuda; glokomun neden olduğu görme kaybının geri dönüşü mümkün olmadığından ülkemizde 40 yaş üzerinde bulunan 27.4 milyon kişinin risk altında olduğu dikkate alınmalıdır. Dolayısıyla, 40 yaşın üzerinde olan ve risk taşıyan kişilerin periyodik göz muayenelerini yaptırmaları tavsiye edilmektedir. Yapılan muayenede görme keskinliğinin belirlenmesi ve rutin göz kontrollerinin yanı sıra göz içi basıncının yani göz tansiyonunun ölçümü, göz içi sıvısının dışa boşaldığı kanalların yer aldığı bölgenin kontrolü ve göz sinirinin durumunun değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır.

 

Kadın ve erkek arasındaki glokom insidansında herhangi bir farklılık göze çarpmamaktadır (Kadınlarda % 52, erkeklerde % 48).

 

2014 yılında primer glokom vakalarının çoğunluğunu açık-açılı glokom oluştururken, kapalı-açılı glokom yaklaşık vakaların % 10 düzeyinde olduğu görülmüştür.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyor...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup kenara çektiğinizde görmeniz kısa süreli de olsa düzeliyor mu? Bu durumun ...

Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz...

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gözlük

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda gözlük ortaya çıkıncaya kadar gerek doğuştan gerekse sonradan göz bozukluğu...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayında

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize staj yapma imkanı sağlayan platform...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Ulusal görme tarama programı Ulusal görme tarama progr...

Görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini sap...

Sektör açıklama bekliyor! Sektör açıklama bekliyor!...

Ağustos ayı başından bu yana Johnson&Johnson firmasının üret...

Gözlük imparatoru geride ne kadar miras bıraktı? Gözlük imparatoru geride ...

Bir yetimhaneden gözlük imparatorluğuna giden çarpıcı yaşamı...

Arıkan İş ortakları ile buluşuyor Arıkan İş ortakları ile b...

Kurulduğu 1985 yılından bu yana saat ve gözlük sektöründe is...

Katkı payı revize edilmeli! Katkı payı revize edilmel...

Türkiye'de devletin gözlük çerçevesi ve camı için verdiği de...

Magazin HABERLERİ
Web TV