OptisyeninSesi
OptisyeninSesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
br/>
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Doktorun yazmadığı gözlükler göze zarar verir!

Güneş ışınlarının göze zararları, güneş gözlüğü kullanımı ile ilgili genel bilgilendirme yapan Sermal Arslan, göz sağlığı için uyarı ve önerilerde bulundu.

06 Temmuz 2019 - 12:25 'de eklendi ve 2570 kez görüntülendi. A+A-

Doktorun yazmadığı gözlükler göze zarar verir!

Elazığ’da özel bir hastanenin başhekimi Uzm. Dr. Sermal Arslan, güneş ışınlarının göze verdiği zararlar ve bu zararların önlenmesi, onarılması hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Güneş ışınlarının göze zararları, güneş gözlüğü kullanımı ile ilgili genel bilgilendirme yapan Sermal Arslan, göz sağlığı için uyarı ve önerilerde bulundu.

Arslan, güneş ışınlarının zararlı madde taşıyan ışınlar olduğunu belirterek, “Bu ışınlar dalga boyu olarak kişileri rahatsız eder. Belli bir dalga boyu üzerindeki, özellikle 700nm üzerindeki dalga boyu ışınları göze zarar verir. Bu ışınlar zarar vermeye gözün kornea tabakasından başlar lensi ve retinayı etkiler. Özellikle retinada mature dediğimiz görme merkezini etkileyen zararlı ışınlar oldukça kötü sonuçlar doğurur.

Bunların başında da mavi ışığı süzmeyen ve direk gözün retinasına teması büyük hasar verir. Bu mavi ışık genellikle belirli bir dalga boyunun üzerindedir. Bu dalga boyundan bu mavi ışıktan bizim uzak durmamız gerekir. Mavi ışıktan koruyan güneş gözlükleri ve mavi ışıktan koruyan gözlük camına takılan filtre özelliği taşıyan aparatlar önemli . Bunların nasıl yapıldığı ile ilgili bilgi veriyim; Biz hastalara gözlük yazdığımız zaman mavi ışıktan korumasını öneririz ve gözlük camlarına ilaveten bunu da yazarız . Bu kaplamalar gözlükçü ve ya bir optikçi tarafından yapılır.Mavi ışık sadece güneşte yoktur. Bilgisayar ışıklarında , televizyon ışığında, florasan ışığında vardır .Bunların dalga boyları farklıdır ama en zararlı ışın budur. İleride sarı nokta hastalığı dediğimiz yaşa bağlı makula dejenerasyonu , makulapati , distroflekorn , retina distrofleri , mature distroflerine yol açar ondan korumamız gerekir.Bunun dışında korneada parlak ışık, kaynak yaparken bakılan ışık ve ya göze tutulan lazer ışınlarının kornea ve retinaya verdiği zararlar var. Bunlardan da korunmak gerekir. Göz buna karşı tamamen savunmasızdır. Koruyucu özelliği yoktur ama gözlüklerin özellikle güneş gözlüklerinin buna karşı koruyuculuğu vardır. Biz polarize özellikli mavi ışığı engelleyen koyu renkli güneş gözlükleri öneririz.

Onun dışında gözlük kullanan kişilere de gözlüğün camına takılan filtre yapıcı aparatlar öneririz. Bilgisayarı çok sık kullanan kişiler için ekrana takılan ekran koruyucuları vardır bunların kullanılması önemlidir, özellikle mavi ışığı filtreleyen ekran koruyucuları.

Gözü koruyan başka şeylerde vardır; vitaminler, sebzeler, meyveler özellikle hayvansal gıdalardan düşük, bitkisel gıdalardan yoğun beslenmeli gözün mature tabakası ve korneasını iyi bir şekilde korur. Bunların başında da C vitamini ve E vitamini ile zengin yapraklı sebzeler ceviz ve balık gibi omega-3 içeren besinler gözümüzü oldukça korumaktadır.” diye konuştu.

“DOKTORUNUZUN YAZMADIĞI GÖZLÜKLER GÖZÜNÜZE ZARAR VERİR”

Merdiven altı üretimli gözlüklerin göze verdiği zararlara değinen Arslan, ““Kişide görme bozukluğu varsa eğer göz hekimine başvurduktan sonra göz hekiminin detaylı muayenesi sonucunda yazılan gözlük reçetesini işin eğitimini almış diplomasını almış optikçiye götürmesi gerekir. Göz reçetesinde zaten göz numaraları dışında demin bahsettiğim gibi filtreli cam yazıyorsa gözlükçü gözlüğü yapıp gelen hastaya takdim etmesi gerekir. Hasta gözlüğü taktıktan sonra etrafın net olup olmadığını incelemelidir. Görüntüsü doktorun onu muayene ettiği camlar gibi ise onu kullanmalıdır . Hasta şüphede kalırsa gözlüğü reçetesi ile beraber göz doktoruna geri götürüp muayene olmalıdır. Dışarıdan gelişi güzel alınan camların içerisindeki bazı özellikler mercek görevi görebilir. Mercek görevi gördüğü için de lenste, kornea’da ve retina’da harabiyet yaratabilir. Gözlüğü doğru yerlerden almak ve camları sertifikalı gözlüleri kullanmak gerekir. Çok pahalı olması gerekmese bile gözlük camının bir sertifikası vardır. Türk Standartları Enstütüsü’nün verilerine uygun mu? Işığı hangi seviyede geçirir yüzde 30 mu yüzde 40 mı yüzde 80 mi? bu konuda hastaların bilinçlenmesi gerekir.” diye konuştu.

“ÇOCUKLAR ZARARLI IŞINLARDAN DAHA ÇOK ETKİLENİR”

Arslan göze alınan ışıklardan çocuklar ve yetişkinlerin aynı derecede etkilenmediklerini, çocukların yetişkinlere göre daha fazla etkilendiğini söyledi.

Çocukların güneş ışınlarından, televizyon ve bilgisayar ışınlarından yetişkinlere göre daha fazla etkilendiğine dikkat çeken Arslan, “Çünkü çocukların ışıklara maruz kalma süreleri daha fazladır. Yetişkinler çok fazla güneşin altında kaldıkları zaman bunu fark edip yerlerini değiştirebilirler. Fakat çocuklar bu güneş ışınlarının etkisi altında kalırlar yani maruz kalma süreleri daha fazladır. Onların lensleri, göz bebeği büyüklükleri, göz renkleri, gözün büyüklüğü, ten renkleri, saç rengi ..vb tamamen etkilenme maruziyet derecesini değiştirir. Mesela açık göz rengi ve ten rengine sahip çocuklar koyu göz rengi ve ten rengine sahip çocuklara göre daha fazla etkilenir.

Çocuklarımızın tamamen güneş gözlüğü kullanmaları gerekir. Özellikle 2,5-3 yaşından sonra güneş gözlüğü kullanmalıdır. Çocuklar güneşin çok yoğun olduğu saatlerde güneşe çıkmamalılar fakat çıkmaları gerektiği durumlarda ise güneş gözlüğü ve şapka takmalarını öneririm.” ifadelerine yer ver verdi.

“LENSLERİN YANLIŞ KULLANIMI KALICI HASARLARA HATTA GÖZ KAYBINA NEDEN OLUYOR”

Lens kullanımına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Arslan, lensin özellikle 15-16 yaşından sonra kullanılması önerisinde bulundu.

Lensi kesinlikle bir doktor reçetesi ile alınması gerektiğini vurgulayan Arslan, şunları kaydetti: “Lensi almadan önce göz doktoruna başvurup lensin numaraları, çapları ölçtürülmelidir. Alınan reçete doğrultusunda optikçiye gitmek gerekir. Lens kullanılmadan önce eller temiz bir şekilde yıkanılmalı, gözün her hangi bir hastalığı olmaması gerekir. En başta gözde alerjik konjonktivit kirpik dibi enfeksiyonu, kornea da bozukluk, göz kuruluğu olmaması gerekir. Lens kullanımı için bunlar normalse lens kullanılabilir. Hastalarıma uyurken lens takmayı önermiyorum fakat gece gündüz takılan lensler var. Bunları kullanabilir hastalarımız.

Genellikle bunlar 30 gün takılabiliyor ama ortalama haftada bir çıkarılıp temizlenmesi ve gece lenssiz uyumalarını tavsiye ederim ama en doğrusu kişilerin sabah lens takıp akşam eve geldiklerinde lensi çıkarmaları ve hafta sonu lens kullanmamalarıdır. Nedeni ise şu kornea dediğimiz doku tamamen avasküler damardan yoksun bir dokudur. Korneamız yani lensi taktığımız gözün en dış tabakası göz kapağından beslenir. Göz kapağının altında ki damarlarda difizyon yoluyla beslenir biz göz kapağı ile kornea arasına bir yabancı cisim olan lensi taktığımızda korneamızın beslenmesi yaklaşık olarak yüzde 70 oranında azalır. Kornea havadan gelen oksijeni almaz. Piyasada ki en iyi lensler bile yaklaşık olarak yüzde 30 gaz geçirgenliğine sahiptir.

O yüzden mümkün olduğunca korneamızın üzerine lens takmamak, akşamları ve hafta sonları çıkarmak gerekiyor. Aynı şekilde çıkarırken de elimizi temiz bir şekilde yıkamamız gerekiyor. Özellikle hanımlar lens taktıktan sonra makyaj yapmalılar. Aksi takdirde makyaj artıkları göz ile temas edip onu çizebilirler. Lens ile havuz veya suya girmemeleri gerekir. Küçük yaşta lens kullanılmaya başladığında uzun süre kullanmış olduklarından kornea inceliğine, korneada enfeksiyon riskini arttırmaya neden olur. Lensi yanlış kullandığımız zaman sonuçları çok kolay tedavi edilemiyor ve iyileşmesi çokça uzun sürüyor, ameliyat gerektirebiliyor ve hatta göz kaybına neden olabiliyor.”

LENS KULLANANLAR GÜNEŞTE GÜNEŞ GÖZLÜĞÜ KULLANMALI!

Uzm Dr. Sermal Arslan, lens kullananların güneş gözlüğü de kullanması gerektiğini belirterek, “Güneş gözlüğü demin bahsettiğim filtre özelliği taşıyan polorize cam , mavi ışını geçirmeyen ve ya az geçiren bir güneş gözlüğü alıp kullanmalılar.” dedi.

“GÖZÜ 1 SAAT ARAYLA 15 DAKİKA DİNLENDİRMELİYİZ!”

Gözün dinlenme süresinin göz sağlığı için önemli olduğunu ifade eden Arslan, şöyle konuştu: “Şimdi doğal sürecinde olmayan bir dinlenme süreci var, ortalama 8 saat uyuma sürecimiz var korneanın dinlenme süreci için yeterli. Yoğun olarak gözü kullanan kişiler özellikle dikkat gerektiren işleri yapan kişiler, bilgisayar ekranına maruz kalan kişiler, çok okuyan kişiler gözlerini 1 saat arayla 15 dakika dinlendirmeliler. Kornea göz kapağının altında ki damarlardan beslendiği için gözleri kapatmak ta en iyi gözü dinlendirme yöntemlerinden biridir. 5-10 dakika süre bu dinlenme için yeterlidir. Göz sağlığı için bol sıvı alınmalıdır. bunun yanında hayvansal gıdalar değil de bitkisel gıdalardan beslenmelidir. Omega3 içeren besinler ve yapraklı sebzeler göz sağlığı için oldukça faydalıdır. Günde 2-3 ceviz 10 günde 15 günde bir yenilen balık, gözün içerisinde bulunan retinanın, korneanın, irisin vitamin deposudur. Sigara içilen ortamlardan uzak durulması gerekir. Günde en az 8 saat uyumak gerekir.

Klima önlerinde çok fazla zaman geçirmemek gerekir ki göz kuruluğunun nedenlerinden biri budur.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
TOGB Basın Açıklaması TOGB Basın Açıklaması

Birliğimiz tarafından yapılmış olan bâzı iş ve işlemler hakkında aşağıdaki hususların meslektaşlarımızın bilgisine sunulmasında fayda g...

Sosyal hayatımız yok! Sosyal hayatımız yok!

Meslektaşlarımızın da bir sosyal hayatı olduğunu düşündüğümüzde içler acısı bir durumla karşı karşıyayız....

SGK, 2019 Haziran Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2019 Haziran Ayı Reçete Bedelleri Ö...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık bankalar gelen ödemeleri bir gün bekletemeyeceklerdir. Ödemelerinizi almanız g...

Kapalıçarşı’da 600 bin liralık operasyon Kapalıçarşı’da 600 bin liralık ope...

Emniyet güçleri İstanbul Kapalıçarşı'da 3 iş yerine ve bir depoya baskın düzenledi. Yasa dışı yollarla yurda sokulan kol saati ve gözlü...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
TOGB Basın Açıklaması TOGB Basın Açıklaması

Birliğimiz tarafından yapılmış olan bâzı iş ve işlemler hakk...

Sosyal hayatımız yok! Sosyal hayatımız yok!

Meslektaşlarımızın da bir sosyal hayatı olduğunu düşündüğümü...

SGK, 2019 Haziran Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2019 Haziran Ayı Reç...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Kapalıçarşı’da 600 bin liralık operasyon Kapalıçarşı’da 600 ...

Emniyet güçleri İstanbul Kapalıçarşı'da 3 iş yerine ve bir d...

T.O.G.B. Birlik Merkez yönetim kurulu görev değişimi T.O.G.B. Birlik Merkez yö...

T.O.G.B. Birlik Merkez yönetim kurulu, 06.09.2019 tarihinde ...

Mersin Optisyen ve Gözlükçüler Odası göreve başladı Mersin Optisyen ve Gözlük...

Odaların kuruluşuna dair tebliğ Resmi Gazete'de yayımlanması...

Türk şirketler ABD pazarını bilmiyor Türk şirketler ABD pazarı...

Türkiye'de çok sayıda küçük şirket bulunduğunu ve rekabet iç...

İstanbul Optisyen ve Gözlükçüler Odası üye kayıtları başladı İstanbul Optisyen ve Gözl...

İstanbul Optisyen ve Gözlükçüler Odası üye kayıtlarına başla...

1663 Tıbbi Cihazda “Gözlük” hariç iyileştirme yapıldı! 1663 Tıbbi Cihazda “...

Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, Resmi Gazete’de yayımlanan Yeni S...

Gözlük Paketleme, Montaj İşçisi Alınacak! Gözlük Paketleme, Montaj ...

Eylül ayı itibari ile İŞKUR üzerinden 13 adet vasıfsız gözlü...

Magazin HABERLERİ
Web TV
CLOSE
CLOSE
Daha fazla Haberler, Sağlık
2019 Yılı İkinci Geçici Vergi Döneminde Uygulanacak Değerleme Oranı

2019 yılı ikinci geçici vergi döneminde uygulanacak yeniden değerleme oranı % 8,84 (yüzde sekiz virgül seksen dört) olarak tespit edilmiştir.

Kapat