a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Diplomasız gözlükçüleri, kapatılma endişesi sardı

TÜMGÖZDER Genel Başkanı İsa Alpat, Türkiye’de 5 bin 191 gözlükçü bulunduğunu söyledi. Murat Kaya – Tüm İşveren Gözlükçüler ve Optisyenler Derneği (TÜMGÖZDER) Genel Başkanı İsa Alpat, Türkiye’de 5 bin 191 gözlükçü bulunduğunu belirterek, “Bunlardan optisyen diploması olmayan 2 bin 500’ü kapatılma riskiyle karşı karşıya” dedi. Alpat, yaptığı açıklamada, Türkiye’deki 5 bin 191 gözlükçüden 500’ünün ilkokul, 2 […]

06 Temmuz 2013 - 13:50 'de eklendi ve 1179 kez görüntülendi. A+A-

Diplomasız gözlükçüleri, kapatılma endişesi sardı

44TÜMGÖZDER Genel Başkanı İsa Alpat, Türkiye’de 5 bin 191 gözlükçü bulunduğunu söyledi.

Murat Kaya – Tüm İşveren Gözlükçüler ve Optisyenler Derneği (TÜMGÖZDER) Genel Başkanı İsa Alpat, Türkiye’de 5 bin 191 gözlükçü bulunduğunu belirterek, “Bunlardan optisyen diploması olmayan 2 bin 500’ü kapatılma riskiyle karşı karşıya” dedi.

Alpat, yaptığı açıklamada, Türkiye’deki 5 bin 191 gözlükçüden 500’ünün ilkokul, 2 binin ise lise mezunu olduğunu söyledi. Sağlık Bakanlığının yayımladığı yönetmeliğe göre, optisyenlik alanında en az ön lisans düzeyinde mesleki eğitim veren yüksekokullardan mezun olanların “optisyen” unvanını kullanabileceğine dikkati çeken Alpat, bu eğitime sahip olmayanların ise optisyen sertifikası sahiplerini sorumlu müdür olarak çalıştırmak koşuluyla iş yeri açabildiğini belirtti.

Mesul müdürün işten ayrılması halinde ruhsatın iptal edilerek iş yerinin kapatılacağını ifade eden Alpat, şunları söyledi:

Birçok üniversite şu anda optisyenlik programı açıyor ama herkesin yükseköğretime devam etme şansı yok. Bu sorunun çaresi, Eskişehir’deki Anadolu Üniversitesinin açıköğretim programlarıdır. Biz yıllardır bu işi yapıyoruz ve işimizin de ustasıyız. Bunun için uzaktan eğitim programlarına geçiş hakkı istiyoruz. Deniyor ki ‘uygulamalı dersler var, uzaktan eğitim programı olmaz.’ Bizler zaten uygulamaları iş yerlerimizde yapıyoruz, sadece teorik dersleri internet üzerinden almak istiyoruz. Okul bitiminde ise diplomamızı alıp kendi ruhsatımızla iş yerimizi gönül rahatlığıyla açmak istiyoruz.”

Bu konuda Sağlık Bakanlığı ile yaptıkları görüşmelerden sonuç alamadıklarını belirten Alpat, “Bir başkasının diplomasıyla iş yeri açabiliyorsunuz ancak bu kişi diplomasını alıp gittiği anda iş yeriniz kapatılma riskiyle karşı karşıya kalıyor. İş yerinde 5 kişi istihdam ediyoruz, onca masraf yapıyoruz ancak bu kişi başka bir gözlükçü 50-100 lira fazla verince diplomasını alıp gidiyor” diye konuştu.

Anadolu Üniversitesinde optisyenlik alanında bölüm açılmasını, açıköğretimde iki yıl eğitim alıp iş yerlerine kendi diplomalarını asmak istediklerini dile getiren Alpat, “Mevcut sistemde biz düz lise mezunu olduğumuz için istesek de optisyenlik bölümlerine sınavsız geçiş yapamıyoruz.

Puanları da yüksek olduğu için sınavlarda başarılı olamıyoruz” dedi. – Niğde

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyor...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup kenara çektiğinizde görmeniz kısa süreli de olsa düzeliyor mu? Bu durumun ...

Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz Göz Anatomisi/ Doç. Dr. İbrahim Şahbaz...

Her biri kendi konusunda uzman, eğitim camiamızın ve sektörümüzün seçkin isimlerinin bilgi ve birikimlerini aktaracağı eğitim programım...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gözlük

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda gözlük ortaya çıkıncaya kadar gerek doğuştan gerekse sonradan göz bozukluğu...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayında

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize staj yapma imkanı sağlayan platform...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(8 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

8 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
engin
engin
8 Temmuz 2013 17:37

Bende Yıllarda mesul müdürlük yaptım Şimdi Çok şükür kendi mağazamı açtım İzmirde.
Diplomaya verdiğiniz Paralar Gözünüze bu kadar batıyorsa Girersin sınava Kazanırsın 2 sene dükkanını kapatır diplomanı açarsın yeniden.
En fazla 2 sene çalışmayan dükkana kira ödemiş olursun.Madem bu mesleği yıllardır yapıyosun 1992-93 te sınav açıldı 2004 de Kurs açıldı optisyenlik bölümleri 1996 dan beri faal Sadece 2006-2012 arasında SINAVSIZ Geçiş vardı.Diğer yıllar niye gidip almadınız.

engin
engin
8 Temmuz 2013 17:40
Reply to  engin

Ayrıca Hiçbir optisyen 100 tl için Yıllarca çalıştığı yeri bırakıp gitmez.İtibarını zedelemez Zedeletmez. Mutlaka bir Güvensizlik olmuştur Ondan.Hatayı birazda kendinizde arayın.

murat
murat
8 Temmuz 2013 19:46
Reply to  engin

her şey nasip nasip olmadıktan sonra hiç bir şey olmaz diploması olupta bu işten ekmek yiyemeyenlerde var her şey ALLAH ‘ın nasibi…..

kemal
kemal
8 Temmuz 2013 11:43

öncelikle isa beye tşk etmek istiyorum isa başkan haklıu bizler zaten bu mesleği icra ediyoruz bazı optisyenlere 100tl fazla verildiği zaman hemen işi bırakıp gide biliyor peki hiç düşünüyormu bu dükkan optisyen bulabilirmi nezaman nasıl bulabilir işte bizler bunu istemiyoruz hakkımız olan uzaktan eğitim istiyoruz siz optisyenler gelinde doğu ve güney doğuda optisyen bulabilirmisiniz yoksa bulamazmısınız işte ozaman biz gözlükçülerin sıkıntısını anlarsınız doğu ve güney doğuda diploma sıkıntısı çok yetkililere sesleniyorum gelin bizimsıkıntılarımızı görün optisyenler doğuya ve güneydoğuya gelmiyorlar gelende 3000tlden ağzını açıyor yeter diyoruz sesimize kulak verin saygılarımla

murat
murat
8 Temmuz 2013 15:10
Reply to  kemal

kemal bey e katılıyorum doğuda optisyen bulmak çok zor neler çektiğimizi çekenler bilir ben şuan 2500tl optisyene veriyorum sırf doğu olduğu için…

esra
esra
2 Ağustos 2013 12:26
Reply to  murat

murat bey doguluyum optisyelik mezunuyum ve işsizim optisyen bulmak zor degil doğuda optik sektorunde iş yok.

EMİN SAMİ
EMİN SAMİ
6 Temmuz 2013 15:17

İsa bey Tümgözder isimli derneğin başkanısınız ama anlaşılan şahsınızın gözlükçülük ruhsatnameside yok. Gözlükçü enflasyonu yaşanan şu günlerde mesleği iyice batırmak için uğraştığınızın farkındamısınız..sadece bir diploma sahibi olmak için uğraşıyorsunuz ama bu kadar yüksekokul varken birde sizin dediğiniz gibi diploma verilirse o diplomaları alır tuvalet kağıdı yaparsınız.başka bir işe yaramaz..Dernek kurmak için izin bile almaya gerek olmayan şu zamanda dernek kurabilirsiniz ama kanun değiştirmek dernek kurmak kadar kolay değildir.

ismail uğur
ismail uğur
7 Temmuz 2013 23:54
Reply to  EMİN SAMİ

diploma diye bu kadar ortalığa düşülmesine bir anlam veremiyorum, hemen hemen bütün ünv.optisyenlik bölümü açılıyor ve çok düşük puanla alım yapılıyor. türkiyede zaten diploma açığı yok artık fazlası var,.sizdeki bu diploma sevdasını bir türlü anlamıyorum

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Mesleki Sorunlarımız, Müşterek toplantıda ele alındı Mesleki Sorunlarımız, Müş...

20. dönemin son ortak toplantısı 20 Eylül 2022 tarihinde İTO...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Ulusal görme tarama programı Ulusal görme tarama progr...

Görmenin normal gelişimini engelleyecek risk etmenlerini sap...

Sektör açıklama bekliyor! Sektör açıklama bekliyor!...

Ağustos ayı başından bu yana Johnson&Johnson firmasının üret...

Gözlük imparatoru geride ne kadar miras bıraktı? Gözlük imparatoru geride ...

Bir yetimhaneden gözlük imparatorluğuna giden çarpıcı yaşamı...

Arıkan İş ortakları ile buluşuyor Arıkan İş ortakları ile b...

Kurulduğu 1985 yılından bu yana saat ve gözlük sektöründe is...

Katkı payı revize edilmeli! Katkı payı revize edilmel...

Türkiye'de devletin gözlük çerçevesi ve camı için verdiği de...

Magazin HABERLERİ
Web TV