Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Delegelere Duyuru!

Optisyenlik alanında faaliyet gösteren Derneklerin seçtikleri (meslek mensubu) delegelerin katılımlarıyla Türk Optisyenler Birliği ilk Genel Kurulunun yapılacağı Sağlık Bakanlığımızca duyurulmuştu.

26 Nisan 2018 - 17:38 'de eklendi ve 1651 kez görüntülendi. A+A-

Delegelere Duyuru!

Değerli delegelerimiz,

Bilindiği üzere, 06/12/2017 tarihinde Yüce Meclisimizde kabul edilen ve 20/12/2017 tarihinde Sn. Cumhurbaşkanımız tarafından onaylanarak Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Kanun maddesi gereği 20/12/2017 tarihinden önce optisyenlik alanında faaliyet gösteren Derneklerin seçtikleri (meslek mensubu) delegelerin katılımlarıyla Türk Gözlükçüler ve Optisyenler Birliği ilk Genel Kurulunun yapılacağı Sağlık Bakanlığımızca duyurulmuştu.

Bununla birlikte; Konfederasyon yönetimimiz tarafından, Kanun maddesinin Mecliste kabulü ile Resmi Gazetede yayımı arasında kalan 14 günlük sürede 25 adet daha derneğin kuruluş işlemleri için girişimlerde bulundukları tespit edilmiş ve bu cemiyetlerin anılan Genel Kurula müdahil olmaları durumunda doğacak hukuki ve sosyal sıkıntılar yine hukuki yollardan gerekli makamlara iletilmiş ve gerekli birimlerden duruma açıklık getiren hukuki görüşlerin Sağlık Bakanlığımız adına TİTCK’na iletilmesi sağlanmıştı.

Devamında; TİTCK’nca ilk Genel Kurul tarihi için 13/04/2018 tarihi işaret edilerek, 20/12/2017 tarihinden önce faaliyette bulunan 24 derneğe anılan günde delegeleri ile birlikte hazır bulunmaları daveti yapılmıştı.

Nitekim kanuni yeterliliklere sahip olmadıkları gerekçesiyle bu derneklerin anılan Genel Kurula katılma yönündeki talepleri TİTCK tarafından ret edilmişti. Genel Kurula çağrılmayan bu 25 dernek Ankara İdare Mahkemesine müracaatla ilgi Genel Kurula katılmak yönündeki taleplerini yargıya taşımışlardır. Bu girişim sonucu verilen yürütmeyi durdurma kararı neticesinde 13.04.2018 tarihinde yapılacak Birlik Genel Kurulu iptal edilerek, 20.04.2018 tarihine ertelenmiş ve davacı dernekler Sağlık Bakanlığı tarafından bu genel kurula davet edilmişlerdir.

Bu gelişmeler karşısında siz değerli meslektaşlarımızın hak ve hukuklarını korumak adına sorumluluk üstlenmiş meslek temsilcileriniz olarak, İstanbul, İzmir, Konya, Kayseri, Mersin ve Samsun dernek başkanlarımız almış oldukları ortak karar ile 20.04.2018 tarihinde davacı derneklerin katılımıyla yapılacak birlik genel kurulun iptali için dava açmış ve Ankara 9 İdare Mahkemesi Sağlık Bakanlığının geçen hafta yapmakta ısrarcı olduğu genel kurulun yapılamayacağına hükmederek yürütmenin durdurulması kararını vermiştir.

Bu vesile ifade etmek isteriz ki, idari yargı üzerinden yapmış olduğumuz bu girişim davalı idare durumunda kalan TİTCK’nun konu özelindeki tezlerini yine Kurumla birlikte ve aynı safta yargı zemininde savunmak amaçlı olup idareye karşı herhangi bir karşıtlık söz konusu değildir.

Bu karşı dava Konfederasyonumuza bağlı derneklerimiz tarafından şayet açılmamış olsaydı; yerli-yabancı sermaye şirketleri, sahibi oldukları (hukuku eksik ve kontrolleri altında bulunan 25 dernek vasıtasıyla) zincir mağazalar üzerinden Birlik yönetimini ele geçirerek, Odaların ve Birliğin tabi olacağı yönetmelikleri ve odaların kuruluşunu karara bağlayacak bir dizi önemli kararları alma yetki ve ehliyetine sahip olacaklardı.

Hali hazırda Ankara Bölge İdare Mahkemesinde devam eden davalarla ilgili olarak avukatımız tarafından gerekli tüm hukuki hazırlıklar yapılmış olup yeri ve zamanı geldiği zaman derneklerimiz ve tüm delegelerimiz adına hem taraf hem de müdahil olunacaktır.

Birlik delegelerimizin, meslek etiğinden ve yöneticilik sorumluluğundan uzak, taraflı, ucuz kahramanlık peşinde koşan kişi yâda kişilerin paylaşım ve sözlerine itibar etmemelerini ve her konuda olduğu gibi bu konu özelinde de yapılacak duyuruları başta Konfederasyonumuz olmak üzere Resmi Dernek sitelerimiz üzerinden yapılacak paylaşımlardan takip etmelerini önemle rica ederiz.

Bilgilerinize, saygılarımızla,

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Optisyenlik Programına ne kadar ilgi gösterildi? Optisyenlik Programına ne kadar ilgi gös...

Geçen yıla göre lisansta yaklaşık 6 bin, önlisansta ise 60 bin kontenjan azaldı....

Opak Optik’ ten Optisyenlik Müesseselerine Duyuru Opak Optik’ ten Optisyenlik Müesse...

Opak Optik firmasının, son günlerde yaşadığımız zorlu şartlar nedeniyle, almış oldukları kararları sizlerle paylaşıyoruz....

“Yumuşak Kontakt Lensler Ve Teknolojileri” Bilimsel toplantısı yapıldı “Yumuşak Kontakt Lensler Ve Teknol...

Dünyaca ünlü kontakt Lens üreticisi ALCON firması tarafından organize edilen, gerek toplumumuzun göz sağlığı, gerekse optisyenlik müess...

OptisyeninSesi e dergi/ 58.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 58.Sayı

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden OptisyeninSesi e dergi, okuma alışkanlıklarını değiştirmeye devam ediyor. S...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)

1
.. Kimler Neler Demiş?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Atilla Karip Recent comment authors
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Atilla Karip
Ziyaretçi
Atilla Karip

Konfederasyon bugüne kadar gözlükçülerin lehine ne yaptı ki bundan sonrada ne yapsın konfederasyonun aklı başına yeni gelmiştir sermayenin yürütmeyi durdurma kararına karşı şahsım 25/04/2018 tarihinde delege olarak müdahil olma kararı alarak mahkemeye müracaat ettim mahkeme müdahil olarak katılmamı kabul ettikten sonra kendi whats App gurubumda paylaştım. Nasıl oldularsa biz niye müdahil olmamışız diyerek müdahil olmaya karar vermişler. Günaydın hayırlı olsun Konfederasyonun bugüne kadar ismi var kendisi yoktur. Dolayısıyla herkes koltuk peşindedir Emek hırsızlığı yapan oda birliği biz kurduk diye gezen şahıs ve tüzel kişiliğin adını kullanan bir grup koltuk meraklısı kişilerden meslektaşlarımın uzak durmasını önemle rica ediyorum. Oda ve birliği… Read more »

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Optisyenlik Programına ne kadar ilgi gösterildi? Optisyenlik Programına ne...

Geçen yıla göre lisansta yaklaşık 6 bin, önlisansta ise 60 b...

Opak Optik’ ten Optisyenlik Müesseselerine Duyuru Opak Optik’ ten Opt...

Opak Optik firmasının, son günlerde yaşadığımız zorlu şartla...

“Yumuşak Kontakt Lensler Ve Teknolojileri” Bilimsel toplantısı yapıldı “Yumuşak Kontakt Le...

Dünyaca ünlü kontakt Lens üreticisi ALCON firması tarafından...

OptisyeninSesi e dergi/ 58.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 5...

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden ...

Fırsatçılık değil, indirim yaptı! Fırsatçılık değil, indiri...

Nazilli’de işletmeci Gürsel Baytok, döviz yükselişini fırsat...

GOK ve TOOMD Başkanı Sn. Turgut Vardi’ den Dolar Tepkisi GOK ve TOOMD Başkanı Sn. ...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği, Gözlükçüler v...

Alanya’da 300 dolar bozdurana güneş gözlüğü bedava Alanya’da 300 dolar bozdu...

Antalya'nın Alanya ilçesinde bir gözlük mağazasının sahibi, ...

Optik Koop niçin kuruldu? Optik Koop niçin kuruldu?...

Evet Kooperatifler nedir? Sektör olarak bize nasıl katkı sağ...

Kırma Kusurları Toplumların Ekonomik Gelişmesini Sınırlar Kırma Kusurları Toplumlar...

Geçmişte uygulanan fon, döviz fiyatlarındaki yüksek artış, e...

Optisyenlik MYO’ ları arası bilgi yarışması Optisyenlik MYO’ la...

İstanbul Ticaret Odası Gözlükçülük Meslek Komitesi ile Türki...

Magazin HABERLERİ
Web TV