Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Delegelere Duyuru!

Optisyenlik alanında faaliyet gösteren Derneklerin seçtikleri (meslek mensubu) delegelerin katılımlarıyla Türk Optisyenler Birliği ilk Genel Kurulunun yapılacağı Sağlık Bakanlığımızca duyurulmuştu.

26 Nisan 2018 - 17:38 'de eklendi ve 1523 kez görüntülendi. A+A-

Delegelere Duyuru!

Değerli delegelerimiz,

Bilindiği üzere, 06/12/2017 tarihinde Yüce Meclisimizde kabul edilen ve 20/12/2017 tarihinde Sn. Cumhurbaşkanımız tarafından onaylanarak Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren Kanun maddesi gereği 20/12/2017 tarihinden önce optisyenlik alanında faaliyet gösteren Derneklerin seçtikleri (meslek mensubu) delegelerin katılımlarıyla Türk Gözlükçüler ve Optisyenler Birliği ilk Genel Kurulunun yapılacağı Sağlık Bakanlığımızca duyurulmuştu.

Bununla birlikte; Konfederasyon yönetimimiz tarafından, Kanun maddesinin Mecliste kabulü ile Resmi Gazetede yayımı arasında kalan 14 günlük sürede 25 adet daha derneğin kuruluş işlemleri için girişimlerde bulundukları tespit edilmiş ve bu cemiyetlerin anılan Genel Kurula müdahil olmaları durumunda doğacak hukuki ve sosyal sıkıntılar yine hukuki yollardan gerekli makamlara iletilmiş ve gerekli birimlerden duruma açıklık getiren hukuki görüşlerin Sağlık Bakanlığımız adına TİTCK’na iletilmesi sağlanmıştı.

Devamında; TİTCK’nca ilk Genel Kurul tarihi için 13/04/2018 tarihi işaret edilerek, 20/12/2017 tarihinden önce faaliyette bulunan 24 derneğe anılan günde delegeleri ile birlikte hazır bulunmaları daveti yapılmıştı.

Nitekim kanuni yeterliliklere sahip olmadıkları gerekçesiyle bu derneklerin anılan Genel Kurula katılma yönündeki talepleri TİTCK tarafından ret edilmişti. Genel Kurula çağrılmayan bu 25 dernek Ankara İdare Mahkemesine müracaatla ilgi Genel Kurula katılmak yönündeki taleplerini yargıya taşımışlardır. Bu girişim sonucu verilen yürütmeyi durdurma kararı neticesinde 13.04.2018 tarihinde yapılacak Birlik Genel Kurulu iptal edilerek, 20.04.2018 tarihine ertelenmiş ve davacı dernekler Sağlık Bakanlığı tarafından bu genel kurula davet edilmişlerdir.

Bu gelişmeler karşısında siz değerli meslektaşlarımızın hak ve hukuklarını korumak adına sorumluluk üstlenmiş meslek temsilcileriniz olarak, İstanbul, İzmir, Konya, Kayseri, Mersin ve Samsun dernek başkanlarımız almış oldukları ortak karar ile 20.04.2018 tarihinde davacı derneklerin katılımıyla yapılacak birlik genel kurulun iptali için dava açmış ve Ankara 9 İdare Mahkemesi Sağlık Bakanlığının geçen hafta yapmakta ısrarcı olduğu genel kurulun yapılamayacağına hükmederek yürütmenin durdurulması kararını vermiştir.

Bu vesile ifade etmek isteriz ki, idari yargı üzerinden yapmış olduğumuz bu girişim davalı idare durumunda kalan TİTCK’nun konu özelindeki tezlerini yine Kurumla birlikte ve aynı safta yargı zemininde savunmak amaçlı olup idareye karşı herhangi bir karşıtlık söz konusu değildir.

Bu karşı dava Konfederasyonumuza bağlı derneklerimiz tarafından şayet açılmamış olsaydı; yerli-yabancı sermaye şirketleri, sahibi oldukları (hukuku eksik ve kontrolleri altında bulunan 25 dernek vasıtasıyla) zincir mağazalar üzerinden Birlik yönetimini ele geçirerek, Odaların ve Birliğin tabi olacağı yönetmelikleri ve odaların kuruluşunu karara bağlayacak bir dizi önemli kararları alma yetki ve ehliyetine sahip olacaklardı.

Hali hazırda Ankara Bölge İdare Mahkemesinde devam eden davalarla ilgili olarak avukatımız tarafından gerekli tüm hukuki hazırlıklar yapılmış olup yeri ve zamanı geldiği zaman derneklerimiz ve tüm delegelerimiz adına hem taraf hem de müdahil olunacaktır.

Birlik delegelerimizin, meslek etiğinden ve yöneticilik sorumluluğundan uzak, taraflı, ucuz kahramanlık peşinde koşan kişi yâda kişilerin paylaşım ve sözlerine itibar etmemelerini ve her konuda olduğu gibi bu konu özelinde de yapılacak duyuruları başta Konfederasyonumuz olmak üzere Resmi Dernek sitelerimiz üzerinden yapılacak paylaşımlardan takip etmelerini önemle rica ederiz.

Bilgilerinize, saygılarımızla,

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Güneş gözlüğüne dudak uçuklatan harcama! Güneş gözlüğüne dudak uçuklatan harcama!...

Türkiye İstatistik Kurumu verileri ilginç bir istatistiği ortaya koydu. Türkiye'nin güneş gözlüğü ithalatı 5 yılda toplam 628 milyon 74...

TOOMD yönetiminde yeni dönem görev dağılımı gerçekleştirildi TOOMD yönetiminde yeni dönem görev dağıl...

39. Olağan Genel Kurul toplantısı sonrası seçilen MYK üyeleri 18 Mayıs 2018 tarihinde en yaşlı üye Sayın Turgut VARDİ başkanlığında ilk...

ASD Market Week 2018 Fuarı ASD Market Week 2018 Fuarı

Katılımcı 2700 firma, 45.000'in üzerinde ziyaretçi ve 100.000 den fazla ürün çeşidinin yer aldığı fuara dünyanın farklı ülkelerinden ge...

Yangın gözlükçüye sıçradı. Yangın gözlükçüye sıçradı.

İzmir Bornova'da bulunan bir iş yerinde çıkan yangın maddi hasara yol açtı. Alevler yanında bulunan gözlükçü dükkanına da sıçradı. ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)

.. Kimler Neler Demiş?

1 Yorum - "Delegelere Duyuru!"

avatar
  Subscribe  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Atilla Karip
Ziyaretçi
Konfederasyon bugüne kadar gözlükçülerin lehine ne yaptı ki bundan sonrada ne yapsın konfederasyonun aklı başına yeni gelmiştir sermayenin yürütmeyi durdurma kararına karşı şahsım 25/04/2018 tarihinde delege olarak müdahil olma kararı alarak mahkemeye müracaat ettim mahkeme müdahil olarak katılmamı kabul ettikten sonra kendi whats App gurubumda paylaştım. Nasıl oldularsa biz niye müdahil olmamışız diyerek müdahil olmaya karar vermişler. Günaydın hayırlı olsun Konfederasyonun bugüne kadar ismi var kendisi yoktur. Dolayısıyla herkes koltuk peşindedir Emek hırsızlığı yapan oda birliği biz kurduk diye gezen şahıs ve tüzel kişiliğin adını kullanan bir grup koltuk meraklısı kişilerden meslektaşlarımın uzak durmasını önemle rica ediyorum. Oda ve birliği… Read more »
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Güneş gözlüğüne dudak uçuklatan harcama! Güneş gözlüğüne dudak uçu...

Türkiye İstatistik Kurumu verileri ilginç bir istatistiği or...

TOOMD yönetiminde yeni dönem görev dağılımı gerçekleştirildi TOOMD yönetiminde yeni dö...

39. Olağan Genel Kurul toplantısı sonrası seçilen MYK üyeler...

ASD Market Week 2018 Fuarı ASD Market Week 2018 Fuar...

Katılımcı 2700 firma, 45.000'in üzerinde ziyaretçi ve 100.00...

Yangın gözlükçüye sıçradı. Yangın gözlükçüye sıçradı...

İzmir Bornova'da bulunan bir iş yerinde çıkan yangın maddi h...

Artık plasiyer beklemeye, çantadan model seçmeye son! Artık plasiyer beklemeye,...

Ninety Optik, çevrimiçi alışverişin hayatımıza sağladığı kol...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü ...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Ana...

“Beta Optik” NOVAX, Eğitim Programları sürüyor! “Beta Optik” ...

Eğitim yılının sonlarına gelindiği bu günlerde, Üniversitele...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine ve C...

Polisten kaçak güneş gözlüğü operasyonu Polisten kaçak güneş gözl...

DENİZLİ'de polisin düzenlediği operasyonda, ünlü markaların ...

Genel kurula katılamayacaklar! Genel kurula katılamayaca...

15-20 Aralık 2017 tarihleri arasında kurulan, derneklerin Bi...

Magazin HABERLERİ
Web TV