Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
br/>
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

COVID-19 Etkisiyle İşyeri Kira Sözleşmeleri

Kanun, Geçici 2’inci maddesi ile işyeri kiralarına ilişkin bir düzenleme getirmiştir. Sözü edilen maddeye göre; “1/3/2020 tarihinden 30/6/2020 tarihine kadar işleyecek iş yeri kira bedelinin ödenememesi kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmaz.

02 Nisan 2020 - 20:08 'de eklendi ve 3979 kez görüntülendi. A+A-

COVID-19 Etkisiyle İşyeri Kira Sözleşmeleri

Kiracının ve kiraya verenin yükümlülüklerini düzenleyen 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu’nun (“Türk Borçlar Kanunu”) 313. maddesi ve devamı maddelerinde kiracının borçları yer almaktadır.

Buna göre “Kiracı, kira bedelini ödemekle yükümlüdür.” Türk Borçlar Kanunu’nun, kira ödemelerine ilişkin ifa zamanı bakımından düzenlenmesi ise 314. Maddede yer almaktadır, buna göre; “Kiracı, aksine sözleşme ve yerel âdet olmadıkça, kira bedelini ve gerekiyorsa yan giderleri, her ayın sonunda ve en geç kira süresinin bitiminde ödemekle yükümlüdür.”

Kiracının yukarıda yer verilen maddeler kapsamında anılan borcunu yerine getirmeyerek kira bedelini ödememesi durumunda ise; Türk Borçlar Kanunu’nun 315. Maddesine göre; kiraya veren kiracıya yazılı olarak bir süre verecektir. Kiraya veren, ayrıca, bu yazılı bildiriminde, kira bedelinin kiracıya tanınan bu süre içerisinde de ödenmesi halinde sözleşmeyi feshedeceğini bildirebilir.

Bununla birlikte, Türk Borçlar Kanunu’nun 352. Maddesinin 2. fıkrasına göre, Kiracı, bir yıldan kısa süreli kira sözleşmelerinde kira süresi içinde; bir yıl ve daha uzun süreli kira sözleşmelerinde ise bir kira yılı veya bir kira yılını aşan süre içinde kira bedelini ödemediği için kendisine yazılı olarak iki haklı ihtarda bulunulmasına sebep olmuşsa, kiraya veren, kira süresinin ve bir yıldan uzun süreli kiralarda ihtarların yapıldığı kira yılının bitiminden başlayarak bir ay içinde, dava yoluyla kira sözleşmesini sona erdirebilir.

Kanun, Geçici 2’inci maddesindeki “1/3/2020 tarihinden 30/6/2020 tarihine kadar işleyecek iş yeri kira bedelinin ödenememesi kira sözleşmesinin feshi ve tahliye sebebi oluşturmaz.” Şeklindeki düzenleme ile; Türk Borçlar Kanunu’nun yukarıda yer verilen 315. Maddesinde yer alan, kira bedelinin ödenmemesi durumunda “sözleşmenin feshi” tehlikesini engellemektedir.

Bununla birlikte, Kanun’un Geçici 2’inci maddesi ile, 1/3/2020 tarihinden 30/6/2020 tarihine kadar işyeri kira bedellerinin ödenememesi nedeniyle, Türk Borçlar Kanunu’nun 352’inci maddesine dayanarak kiracının tahliye edilmesi de engellenmiştir.

Vurgulamak gerekir ki; Kanun’un Geçici 2. Maddesindeki bu düzenleme, kiraya verenin 1/3/2020 tarihinden 30/6/2020 tarihine kadar olan döneme ilişkin kira alacağını ortadan kaldırmamaktadır. Diğer bir ifadeyle; kiracının kira ödeme borcu devam etmektedir.

Kira bedelini ödemeyen kiracı, Kanun kapsamında, yalnızca, kira sözleşmesinin feshi ve tahliye tehlikesine karşı koruyucu şemsiye altına alınmıştır. Ancak, bu düzenleme, kira ödeme borcunu yerine getirmeyen kiracının temerrüde düşmesinin önüne geçmemektedir. Dolayısıyla, düzenlemenin bu haliyle devamı ve önümüzdeki süreçte yeni bir değişiklik olmaması durumunda, kira borcunu ödemeyen kiracının temerrüde düşmüş sayılacağı ve kiraya verenin de kendisinden “temerrüt faizi” talep edebileceği düşünülmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Tavuk karasına biyonik gözle hayat ışığı Tavuk karasına biyonik gözle hayat ışığı...

Doç. Dr. Nur Acar Göçgil, yaptığı açıklamada, bugüne dek dünyada yaklaşık 280 hastaya, ülkemizde de 13 hastaya uygulanan bu mucizevi te...

İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulaması! İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulaması!...

Müesseselerimizde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi atamamız gerekmektedir....

Gözlükçü Kamuoyunu Bilgilendirme Gözlükçü Kamuoyunu Bilgilendirme

Odamızın yönetim kurulunu " Geçici " olarak tarif etme aczi yetinde bulunanlar Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği Yönetmeliğini yeniden ...

Ordan, burdan… Ordan, burdan…

Her türlü göz kusurlarının ameliyatla tedavi edildiği ve bunun reklamlarının göze sokuldu bir dönemde Ali Sunal, Türk optik sanayi için...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Tavuk karasına biyonik gözle hayat ışığı Tavuk karasına biyonik gö...

Doç. Dr. Nur Acar Göçgil, yaptığı açıklamada, bugüne dek dün...

İş Sağlığı ve Güvenliği Uygulaması! İş Sağlığı ve Güvenliği U...

Müesseselerimizde iş güvenliği uzmanı ve işyeri hekimi atama...

Gözlükçü Kamuoyunu Bilgilendirme Gözlükçü Kamuoyunu Bilgil...

Odamızın yönetim kurulunu " Geçici " olarak tarif etme aczi ...

Ordan, burdan… Ordan, burdan…

Her türlü göz kusurlarının ameliyatla tedavi edildiği ve bun...

Kısa Çalışma Ödeneği Süresi ve İşten Çıkarma Yasağı Kısa Çalışma Ödeneği Süre...

4857 sayılı İş Kanunun geçici 10 uncu maddesinin birinci ve ...

Optisyenler’ in Lisans Eğitimi nasıl olacak? Optisyenler’ in Lis...

Dört yıllık lisans eğitimi veren bir üniversiteden mezun old...

Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu Müesseselerde Fiyat Etike...

Satışa sunulan mal ve hizmetlere ilişkin satış fiyatı, birim...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekono...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm s...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü ...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve bo...

Binlerce ürüne ek vergi neden getirildi? Binlerce ürüne ek vergi n...

Getirilen ek vergilerin üzerine konuşan sektör temsilcilerin...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Haberler, Mevzuat
İstanbul Odasının kurumlardan Covid-19 talepleri

Odamız olarak gerçekleştirdiğimiz çalışma ve görüşmeler sonucunda Birliğimiz aracılığı ile Kamu ve paydaş kurumlardan taleplerimiz oldu.

Kapat