Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Çocuk ve Gözlük

Araştırmalara göre her beş çocuktan birinde görme kusuru vardır ve gözlerin zayıflığını düzeltmek için gözlük takmak zorundadır. Bu çok önemlidir, çünkü beden gelişmeye devam etmektedir. Zamanında alınacak uygun önlemler ile bu sorun giderilebilir.

05 Temmuz 2017 - 22:04 'de eklendi ve 1469 kez görüntülendi. A+A-

Çocuk ve Gözlük

Yaklaşık beş çocuktan birinin görme kusuru vardır.

Bir çocuğun takacağı gözlük ile, kusurlu görme düzeltilebilir. Ancak çocuğunuzun bir görme bozukluğu çekip çekmediğini nasıl tespit edersiniz? Doğru gözlüğü nasıl buluyorsunuz? Çocuğunuz gözlüğe ihtiyacı var mı?

Bir çocuğun gözlüğü ne zaman gerekli?

Araştırmalara göre her beş çocuktan birinin görme kusuru vardır ve gözlerin zayıflığını düzeltmek için gözlük takmak zorundadır. Bu çok önemlidir, çünkü beden gelişmeye devam etmektedir. Zamanında alınacak uygun önlemler ile bu sorun giderilebilir.

Öncelikli olarak, görsel bir testin yapılması önerilir. Bununla birlikte, gözlerle ilgili bir sorun olup olmadığını kendiniz belirleyebilir ve gerekirse bir doktora danışabilirsiniz. Çocuğunuz çok sık gözlerini kırpıyorsa, gözlerini ovalıyorsa ya da özellikle ışığa duyarlı bir durumu varsa, bu görme bozukluğunun bir işareti olabilir. Bir diğer belirginlik, nesnelere olan uzaklığın yanlış değerlendirilmesidir.

Çocuğu ikna etmek

Her çocuk gözlük takmak konusunda heveslidir. Biraz daha ileri yaşlardaki bir çocuğa, çok daha seçici kelimeler kullanmalısınız. Çocuk gözlükleri çok çeşitli renklerde mevcuttur. Çerçeve üzerinde çocuklara uygun ve onları heveslendirecek desenli olanları mevcuttur. Çocuğunuz için çerçeve seçiminde, hangisinin daha iyi olduğuna karar vermesine izin verin.

Çerçeve ve gözlük

Çocukların hareketlidir, gözlükler buna göre dayanıklı olmalıdır. Hafif bir çerçeve olup, aşınmaya dayanıklı olmalıdır. Çerçeve basınç noktası yaratmamalıdır. Metal ve plastiklerin uygun malzemeler olduğu kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, metal çerçeveler yalnızca çocuğunuzun herhangi bir cilt alerjisi yoksa uygundur.

Bebekler için plastikten yapılmış, lastik bir bantla donatılmış gözlük çerçeveleri bulunmaktadır.Bu tip gözlükler rahat ve oldukça güvenli bir şekilde yüze oturmaktadır. Yumuşak kaplamalar, basınç noktalarının oluşmasını engeller.

Gözlük, burun köprüsünde geniş bir destek yüzeyi oluşturmalıdır. Bu, camların ağırlığının eşit dağılımını ve doğru baskı oluşmasını sağlar. Plastikten yapılmış camlar kırılmaz ve camdan daha hafiftir. Bir çarpışma durumunda çocuğunuzda herhangi bir yaralanma riski bulunmamaktadır. Bununla birlikte, yüzey daha hassastır – düzenli kontroller önemlidir, böylece görünürlük çizilmelerden etkilenmez.

Dış Görünüş

Bir çocuk gözlüğü, karşıdan bakıldığında çerçeve şekli yüz hatlarının dışına çıkmamalıdır. Yüz şekli çocuklarda olduğu kadar yetişkinlerde de farklılık gösterdiğinden çeşitli şekillerde gözlükler vardır. Bir gözlükçü bu konuda tavsiyelerde bulunabilir.

Gözlüklerin mükemmel oturduğundan ve çocuğunuzdan etkilenmeyeceğinden emin olmak için birkaç model denemek gerekmektedir. Çocuğunuz hala büyüyor, bu nedenle uygunluğun düzenli olarak kontrol edilmesi önerilir.

Kontakt lensler – alternatif mi?

Genel olarak, çocuğunuzun gözlük yerine kontakt lens kullanmasını engelleyecek hiçbir şey yoktur. Uygun bir alternatif olup olmadıkları öncelikle görme sorununa bağlıdır. Ancak, bebeklerde ve küçük çocuklarda, günlük lenslerin kullanımı ve çıkartılması genellikle zordur.

Temel okul çağından başlayarak, çocuklar yavaş yavaş kendilerini idare etmeyi öğrenebilirler. Nadiren sekizli yaşlardan önce kontakt lenslerin güvenli bir şekilde kullanıldığı görülmüştür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Oda ve Birlik yasasının ardından… Oda ve Birlik yasasının ardından…...

Evet gün akşama döndüğünde sinirler yatışmış, gizli olmayan meclis tutanakları arşivden çıkarılıp incelemeler yapılmış oldu....

Optisyenlere kadro istedi! Optisyenlere kadro istedi!

TBMM Genel Kurul Konuşmasında Gözlükçüler ve Optisyenler Odaları-Birliği hakkında ve Optisyenlerin SGK ile İl Sağlık Müdürlüklerine ata...

Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği Kuruluyor Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği Kurulu...

Optisyenlik Hakkında Kanun'a tabi meslek mensupları; mesleki faaliyetlerini geliştirip kolaylaştırmak, meslektaşlar arasında yardımlaşm...

Safilo, üçüncü çeyrekte düşüş kaydetti Safilo, üçüncü çeyrekte düşüş kaydetti...

Gucci lisansının sonlandırılması İtalyan gözlük üreticisi Safilo’nun mali sonuçları üzerindeki ağır etkisini sürdürüyor....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

Bildir
avatar
wpDiscuz
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Oda ve Birlik yasasının ardından… Oda ve Birlik yasasının a...

Evet gün akşama döndüğünde sinirler yatışmış, gizli olmayan ...

Optisyenlere kadro istedi! Optisyenlere kadro istedi...

TBMM Genel Kurul Konuşmasında Gözlükçüler ve Optisyenler Oda...

Türk Optisyen-Gözlükçüler Birliği Kuruluyor Türk Optisyen-Gözlükçüler...

Optisyenlik Hakkında Kanun'a tabi meslek mensupları; mesleki...

Safilo, üçüncü çeyrekte düşüş kaydetti Safilo, üçüncü çeyrekte d...

Gucci lisansının sonlandırılması İtalyan gözlük üreticisi Sa...

Gözlükçülerin 77 yıllık hasreti bitti Gözlükçülerin 77 yıllık h...

Gözlükçüler ve Optisyenler Konfederasyonu Genel Başkanı Turg...

Oda ve Birlik Kanun incelemesi Oda ve Birlik Kanun incel...

Asıl üzücü olanı, üniversitelerde etik ve ahlak üzerine ders...

Optisyenlere istihdam meclis gündemine girdi Optisyenlere istihdam mec...

Yarın TBMM Genel Kurulunda Oda-Birlik kanun değişikliği geçm...

Gözlükçülerden birlik kurma talebi… Gözlükçülerden birlik kur...

Ege Gözlükçüler ve Optisyen Dernekleri Federasyonu Başkanı K...

Hata yapıyorsunuz! Hata yapıyorsunuz!

Optisyenler Platformu yönetimi olarak 07 Ağustos 2017 tarihi...

“Gözlükçüler sizin iş tamam” “Gözlükçüler sizin ...

TBMM bahçesini ellerinde güllerle dolduran meslektaşlarımızı...

Magazin HABERLERİ
Web TV