OptisyeninSesi
OptisyeninSesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Çocuk ve Gözlük

Araştırmalara göre her beş çocuktan birinde görme kusuru vardır ve gözlerin zayıflığını düzeltmek için gözlük takmak zorundadır. Bu çok önemlidir, çünkü beden gelişmeye devam etmektedir. Zamanında alınacak uygun önlemler ile bu sorun giderilebilir.

05 Temmuz 2017 - 22:04 'de eklendi ve 1054 kez görüntülendi. A+A-

Çocuk ve Gözlük

Yaklaşık beş çocuktan birinin görme kusuru vardır.

Bir çocuğun takacağı gözlük ile, kusurlu görme düzeltilebilir. Ancak çocuğunuzun bir görme bozukluğu çekip çekmediğini nasıl tespit edersiniz? Doğru gözlüğü nasıl buluyorsunuz? Çocuğunuz gözlüğe ihtiyacı var mı?

Bir çocuğun gözlüğü ne zaman gerekli?

Araştırmalara göre her beş çocuktan birinin görme kusuru vardır ve gözlerin zayıflığını düzeltmek için gözlük takmak zorundadır. Bu çok önemlidir, çünkü beden gelişmeye devam etmektedir. Zamanında alınacak uygun önlemler ile bu sorun giderilebilir.

Öncelikli olarak, görsel bir testin yapılması önerilir. Bununla birlikte, gözlerle ilgili bir sorun olup olmadığını kendiniz belirleyebilir ve gerekirse bir doktora danışabilirsiniz. Çocuğunuz çok sık gözlerini kırpıyorsa, gözlerini ovalıyorsa ya da özellikle ışığa duyarlı bir durumu varsa, bu görme bozukluğunun bir işareti olabilir. Bir diğer belirginlik, nesnelere olan uzaklığın yanlış değerlendirilmesidir.

Çocuğu ikna etmek

Her çocuk gözlük takmak konusunda heveslidir. Biraz daha ileri yaşlardaki bir çocuğa, çok daha seçici kelimeler kullanmalısınız. Çocuk gözlükleri çok çeşitli renklerde mevcuttur. Çerçeve üzerinde çocuklara uygun ve onları heveslendirecek desenli olanları mevcuttur. Çocuğunuz için çerçeve seçiminde, hangisinin daha iyi olduğuna karar vermesine izin verin.

Çerçeve ve gözlük

Çocukların hareketlidir, gözlükler buna göre dayanıklı olmalıdır. Hafif bir çerçeve olup, aşınmaya dayanıklı olmalıdır. Çerçeve basınç noktası yaratmamalıdır. Metal ve plastiklerin uygun malzemeler olduğu kanıtlanmıştır. Bununla birlikte, metal çerçeveler yalnızca çocuğunuzun herhangi bir cilt alerjisi yoksa uygundur.

Bebekler için plastikten yapılmış, lastik bir bantla donatılmış gözlük çerçeveleri bulunmaktadır.Bu tip gözlükler rahat ve oldukça güvenli bir şekilde yüze oturmaktadır. Yumuşak kaplamalar, basınç noktalarının oluşmasını engeller.

Gözlük, burun köprüsünde geniş bir destek yüzeyi oluşturmalıdır. Bu, camların ağırlığının eşit dağılımını ve doğru baskı oluşmasını sağlar. Plastikten yapılmış camlar kırılmaz ve camdan daha hafiftir. Bir çarpışma durumunda çocuğunuzda herhangi bir yaralanma riski bulunmamaktadır. Bununla birlikte, yüzey daha hassastır – düzenli kontroller önemlidir, böylece görünürlük çizilmelerden etkilenmez.

Dış Görünüş

Bir çocuk gözlüğü, karşıdan bakıldığında çerçeve şekli yüz hatlarının dışına çıkmamalıdır. Yüz şekli çocuklarda olduğu kadar yetişkinlerde de farklılık gösterdiğinden çeşitli şekillerde gözlükler vardır. Bir gözlükçü bu konuda tavsiyelerde bulunabilir.

Gözlüklerin mükemmel oturduğundan ve çocuğunuzdan etkilenmeyeceğinden emin olmak için birkaç model denemek gerekmektedir. Çocuğunuz hala büyüyor, bu nedenle uygunluğun düzenli olarak kontrol edilmesi önerilir.

Kontakt lensler – alternatif mi?

Genel olarak, çocuğunuzun gözlük yerine kontakt lens kullanmasını engelleyecek hiçbir şey yoktur. Uygun bir alternatif olup olmadıkları öncelikle görme sorununa bağlıdır. Ancak, bebeklerde ve küçük çocuklarda, günlük lenslerin kullanımı ve çıkartılması genellikle zordur.

Temel okul çağından başlayarak, çocuklar yavaş yavaş kendilerini idare etmeyi öğrenebilirler. Nadiren sekizli yaşlardan önce kontakt lenslerin güvenli bir şekilde kullanıldığı görülmüştür.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Haksız Rekabet ortamı yaratan firmalara düzenleme! Haksız Rekabet ortamı yaratan firmalara ...

Bazı optisyenlik müesseseleri ile rekabet şansınızı ortadan kaldıran firmalar arasındaki dikey anlaşmalara son vermek için Rekabet Kuru...

Kadro Mücadelesine Devam! Kadro Mücadelesine Devam!

Optisyenlerin Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ile Sağlık Sosyal Güvenlik Merkezlerinin Optik Servislerine atamalarının yapılması için k...

Bir dönem kapanıyor! Vergi sistemi değişecek Bir dönem kapanıyor! Vergi sistemi değiş...

Yatırımın önünde engel haline dönüşen KDV sisteminde değişiklik için harekete geçildi. "Önce öde, sonra devletten al" dönemi kapanacak....

Optisyenlik Meslek Yüksek Okulları Optisyenlik Meslek Yüksek Okulları

2017 sınav sonucuna göre Üniversite tercihi yapacak olan ve önlisans ( iki yıllık ) program olan Optisyenlik başarı sıralaması ile bu b...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Haksız Rekabet ortamı yaratan firmalara düzenleme! Haksız Rekabet ortamı yar...

Bazı optisyenlik müesseseleri ile rekabet şansınızı ortadan ...

Kadro Mücadelesine Devam! Kadro Mücadelesine Devam!...

Optisyenlerin Sosyal Güvenlik İl Müdürlükleri ile Sağlık Sos...

Bir dönem kapanıyor! Vergi sistemi değişecek Bir dönem kapanıyor! Verg...

Yatırımın önünde engel haline dönüşen KDV sisteminde değişik...

Optisyenlik Meslek Yüksek Okulları Optisyenlik Meslek Yüksek...

2017 sınav sonucuna göre Üniversite tercihi yapacak olan ve ...

Sektörün sıkıntısı veri eksikliği! Sektörün sıkıntısı veri e...

Sektörümüzün, günlük işleyişi esnasında ve/veya özel projele...

Sağlık sektöründe 60 bin kurumun e-Fatura’ya geçirilmesi planlanıyor Sağlık sektöründe 60 bin ...

Sosyal Güvenlik Kurumu’na fatura düzenleyen tüm özel hastane...

Gözlük Kullanıcılarının Cam Tercihleri! Gözlük Kullanıcılarının C...

Okan Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu Opti...

LVMH yönetim ekibine Nicola Brandolese’yi atadı LVMH yönetim ekibine Nico...

Nicola Brandolese gözlük devi Luxottica’dan Mayıs ayında Fra...

Optisyenlik Okulları Hakkında Bildiri! Optisyenlik Okulları Hakk...

Optisyenler Platformu Optisyenlik Meslek Yüksek Okullarının ...

Ataması yapılmayınca bunalıma girdi. Ataması yapılmayınca buna...

Ataması yapılmadığı için bir süredir bunalımda olduğu öğreni...

Magazin HABERLERİ
Web TV