Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Bu uygulama mağdur edecek

Nöbetçi kavramı bizim mesleğimize uygulanabilecek bir uygulama değil. Bu uygulama ile biz ve vatandaş mağdur olacak” dedi.

06 Mayıs 2021 - 19:56 'de eklendi ve 1394 kez görüntülendi. A+A-

Bu uygulama mağdur edecek

Tam kapanma sürecinde genelgesiz uygulanan “nöbetçi gözlükçü” uygulamasına gözlükçüler tepkili.

Kocaeli Optisyen ve Gözlükçüler Odası Başkanı Mehmet Bayram yaptığı açıklamada, “Bu uygulama ile biz ve vatandaş mağdur olacak” dedi.

7 günlük dönemi boyunca uygulanacak olan sokağa çıkma kısıtlamaları sırasında Optisyenlik müesseseleri, yani gözlükçülerin faaliyetlerine geçici olarak ara verildiği duyurulmuştu. Bu karar sonrası gözlükçüler, verdikleri hizmetin kesintiye uğramaması için kapanma süresi boyunca çalışmaları gerektiğini dile getirdi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ’ya en sık sorulan sorulardan biri olan “Tam kapanmada gözlükçüler açık mı?” sorusuna Soylu, “Gözlükçüler için nöbetçi gözlükçü uygulamasını öneriyorum” sözleri ile genelge yazısı olmamasına rağmen bu uygulamaya geçildi.

VATANDAŞ MAĞDUR OLACAK
Ancak gözlükçüler ‘Nöbetçi gözlükçü’ uygulamasına tepkili. Optisyen ve Gözlükçüler Odası Başkanı Mehmet Bayram, tam kapanmada gözlükçü muamması hakkında açıklamalarda bulundu. Bayram, “Büyük bir bilgi kirliliği var. Ortalık kaos ortamına döndü.

Nöbetçi kavramı bizim mesleğimize uygulanabilecek bir uygulama değil. Bu uygulama ile biz ve vatandaş mağdur olacak” dedi.

Gözlükçüler Odası Başkanı Bayram, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Bu konuda büyük bir bilgi kirliliği var. Şimdi bize Sağlık bakanlığı 28.04 günü ‘Optikler tıbbi cihaz satıcı yerlerdir. Bu yüzden tam kapanmada optikler açıktırlar” genelgesi geldi. Sonra 2 sonra bir genelge daha yayınlandı. Bu genelgede ise “Bulaş riskini önlemek adına optikler 17 gün boyunca kapalı olacak” dendi.

“KAYMAKAMLIKLAR YANLIŞ YORUMLADI”
Ancak İçişleri genelgesinin ek 6. maddesinde ‘tıbbi cihaz satan yerler açıktır’ yazıyor. Ama kapalı diyor. Bu konuyu gazeteciler Süleyman Soylu ‘ya soruyorlar. Bakan Soylu ise “Gözlükçüler kapalı ama. Ben gözlükçülere nöbetçi uygulamasını öneriyorum” diyor.

Kaymakamlıklar ise bunu yanlış yorumluyor. Genelge yazısı olmaksızın odamızı bilgilendirmeden, Kaymakamlıklar nöbetçi uygulamasına geçiyor. Nöbet sisteminin optisyen-gözlükçü mevzuatına uygun olmadığına ve aynı zamanda e-61749811-000-307441 sayılı ve 01.04. 2021tarihli sağlık bakanlığı Türkiye ilaç ve tıbbi cihaz kurumunun göndermiş olduğu yazıda açık ve net olarak nöbet uygulamasının yapılamayacağını optisyenlik müesseselerine belirtmiştir.

“NÖBET UYGULAMASI İMKANSIZ”
Yani anlayacağınız ortalık kaos. Bu nöbetçi uygulaması bizim mesleğimiz için uygulanacak bir şey değil. Biz hastalarımız ile en az yarım saat birebir temasla gözlük beğendiriyoruz. Montaj ediyoruz. Eğer nöbet uygulaması olursa, her vatandaşın gözlük numarası değişiyor.

Bazen çok yüksek numaralar oluyor. Biz elimizde olmayan camlar için sipariş veriyoruz. Camlar 2-3 gün sonra geliyor. 3 gün sonra ben dükkanımı nasıl açacağım? Bu yüzden nöbet uygulaması imkânsız.

“REÇETELERİN SÜRESİ 10 GÜN”
Sağlık Bakanlığı’nın geçtiğimiz aylarda yayınlanan “Optik gözlükçüler nöbetçi olamaz” kararı var. Ama şimdi Sağlık Bakanlığı nöbet uygulaması var diyor. Bu uygulama yanlış, ortada bir kaos var. Meslektaşlarımızla konuşuyoruz. Bizim müesseselerimizin ya tam açılması ya da tam kapatılması gerekiyor. Doktorlar gözlük reçetesi yazıyor. Ama gözlüğün alınacağı yer kapalı. Reçetelerin ise 10 gün süresi var. 17 gün tam kapanmada bu iş nasıl olacak?

“FATURALARIMIZ ÇÖPE GİDECEK”
Biz her ay sonu müşterilerin reçetelerinin faturasını kesiyoruz. Faturayı 7 gün içinde kesmemiz gerekiyor. Bizim bu kapanma yüzünden bir ay boyunca yaptığımız faturaların hepsi çöpe gitmiş olacak. Her türlü biz ve vatandaş mağdur oluyor.5193 sayılı Optisyenlik hakkında kanun ve 28886 Sayılı Optisyenlik hakkında kanun incelendiğinde Nöbet uygulamasının neden uygulanamayacağı çok acık. Yayınlanan duyuruların kanuna açıkça muhalefet ettiği, sağlığı açısından telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağı çok açık.

“BULAŞ RİSKİ ARTACAK”
Burada yapılması gereken Türkiye’de 8.000 Optisyenlik müessesesi faaliyet gösteriyor. Nöbet uygulaması sayıyı minimuma indirecek ancak vatandaşları kısıtlı sayıda faaliyet gösteren Optisyenlik müesseslerine yığılmasına sebep olacak bu da bulaş riskini arttıracaktır. Bakanlığın sivil toplum örgütlerimiz ve sektör temsilcilerimizin görüşü alınmadan yayınladığı bu duyuru, sahada sorunlara sebep olmuştur.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Favor Optik B2B sitesi açıldı Favor Optik B2B sitesi açıldı

Tüm sektörlerde olduğu gibi optik sektörü de online B2B üzerine yoğunlaşmaya başladı....

Sektör Anayasa Mahkemesinin kararına kilitlendi! Sektör Anayasa Mahkemesinin kararına kil...

Danıştay’a açılmış olan dava sonucu, Danıştay’ın vermiş olduğu kararın sektörümüz açısından önemli olduğu düşüncesiyle bu kararı görüşl...

Başkentlerin en kuzeylisi! Reykjavik Başkentlerin en kuzeylisi! Reykjavik

Dünyanın en tatlı evlerini bulunduran sıcacık şehirlerden biri olan şehrin kafeleri, pubları restoranları çok tatlı gerçekten. Küçük bi...

Covid-19 Salgınının Etkisi Covid-19 Salgınının Etkisi

Sektör Mensublarının pandemi döneminde yaşamış oldukları ekonomik sorunlar...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Favor Optik B2B sitesi açıldı Favor Optik B2B sitesi aç...

Tüm sektörlerde olduğu gibi optik sektörü de online B2B üzer...

Sektör Anayasa Mahkemesinin kararına kilitlendi! Sektör Anayasa Mahkemesin...

Danıştay’a açılmış olan dava sonucu, Danıştay’ın vermiş oldu...

Başkentlerin en kuzeylisi! Reykjavik Başkentlerin en kuzeylisi...

Dünyanın en tatlı evlerini bulunduran sıcacık şehirlerden bi...

Covid-19 Salgınının Etkisi Covid-19 Salgınının Etkis...

Sektör Mensublarının pandemi döneminde yaşamış oldukları eko...

E- Rapor uygulaması hakkında duyuru E- Rapor uygulaması hakkı...

Ayakta Tedavide Kullanılan Hazır Tıbbi Malzemelerin, Görmeye...

İstihdam için soru önergesi verildi İstihdam için soru önerge...

Çeşitli alanlardaki sağlık teknikerlerinin istihdamına ilişk...

Luxottica’dan yeni bir hamle daha! Luxottica’dan yeni bir ha...

Luxottica’dan yeni bir hamle daha, ünlü İtalyan Mazzucchelli...

TTB: #TedirginOlmaAşıOl TTB: #TedirginOlmaAşıOl

Kendinizi, sevdiklerinizi ve toplumu korumak için aşınızı ol...

6 milyon liralık gözlük çaldılar 6 milyon liralık gözlük ç...

İngiltere’de sosyete gözlükçüsü soyuldu!...

Aslında Boştu! Aslında Boştu!

Bir umut devam ederiz yaşamaya, tüm kötülüklere, iğrençlikle...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Gündem, Haberler
Atlantik’in Akdenizlisi: Lizbon

Büyüleyici bir tarihi güzelliği, sakinliği, dinginliği ile adeta yaşayan bir sanat eseri bir şehir.

Kapat