a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

BU KOMEDİYE KİM DUR DİYECEK ?

Türkiye de 24.000 eczane mevcut. 17 katrilyon yıllık ciroları var. Reklâm tanıtım vitrin yazıları tartışma yapılmayacak şekilde yasak. Gelelim gözlükçülük alanına, toplam yıllık ciro bir katrilyon civarın da ,5.000 gözlükçü mevcut. Vitrin yazıları, reklâm tanıtım gırla gidiyor. Dur diyen yok. Nasıl deleriz? Nasıl istismar ederiz? Kontakt lensi hazır okuma gözlüğünü nasıl müessese dışına çıkarırız satarız? […]

06 Aralık 2012 - 17:58 'de eklendi ve 1591 kez görüntülendi. A+A-

BU KOMEDİYE KİM DUR DİYECEK ?

Türkiye de 24.000 eczane mevcut. 17 katrilyon yıllık ciroları var. Reklâm tanıtım vitrin yazıları tartışma yapılmayacak şekilde yasak.

Gelelim gözlükçülük alanına, toplam yıllık ciro bir katrilyon civarın da ,5.000 gözlükçü mevcut. Vitrin yazıları, reklâm tanıtım gırla gidiyor. Dur diyen yok. Nasıl deleriz? Nasıl istismar ederiz? Kontakt lensi hazır okuma gözlüğünü nasıl müessese dışına çıkarırız satarız? Özetle zihni kurnazlık!!

Yeni yönetmelikte tartışma götürmeyecek şekilde, nasıl reçeteli reçetesiz ilaç ve reçeteli tedavilerin reklâmı yapılamıyorsa, gözlüğünde reklâmı engellemelidir. Bunun önünün açılması tüm sağlık mesleklerinde reklâmı tartışılır hale getirir. Reklâm perakendede tekel oluşturur. Reklâm talep  ve kamu zararı yaratır.

Yapılan reklâmlar çok komik, Antirefle kaplamalar tüketici yanıltılarak Altın gümüş bronz kaplama diye sunulmakta sanki üretimlerinde bu değerli madenler kullanılıyormuş gibi hastalar yanıltılmak taktadır.

Yasa gereği sadece optisyen gözlükçü unvanı, müeessese ismi olarak ta Gözlükçü optik unvanı kullanabiliriz. Reklâmlarda hangi farklı eğitimi aldılarsa kendilerine uzman unvanı vehmetmektedirler.

SGK logosu ve SGK yı çağrıştıracak sloganlar SGK nun iznine tabii olduğu halde, kimseden çekinmeden kullanılmaktadır.

Gazetelere odak noktası hassas işaretlenir ölçülür diye hastalar yanıltılmaktadır. Daha Odak noktası ile optik merkezi ayırt edemeyenler nasıl uzman olabiliyor? Bu komediye sulandırmaya, ciddiyetsizliğe kim dur diyecek?

Taylan KÜÇÜKER

Eczane vitrinlerine DİKKAT!

 06-12-2012  

ECZANE VITRINLERINDE “ILAÇLA ILGILI PROMOSYON VE REKLAMA DAYALI IFADELERIN” YER ALMAMASI GEREKTIĞI HAKKINDA.

38.A.00.003628
06.12.2012

BÖLGE ECZACI ODASI YÖNETİM KURULU BAŞKANLIĞI’NA

Konu: Eczane vitrinlerinde “ilaçla ilgili promosyon ve reklama dayalı ifadelerin” yer almaması gerektiği hakkında.

Birliğimize T.C. Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’ndan gelen 28.11.2012 tarih ve 112208 sayılı yazıda, “Kuruma ulaşan şikayetler ve yerinde yapılan denetimlerde saptandığı üzere, eczane vitrinlerinde ilaçla ilgili promosyon ve reklama dayalı ifadelerin yer aldığı, Eczacıların, eczacılık hizmetlerini yürütürken mesleki etik ilkelere uygun davranması gerektiğinden diğer eczaneler aleyhine rekabeti bozucu yöndeki ilaçta promosyon ve reklama dayalı uygulamaların, mevzuata uygunsuzlukla birlikte, mesleki açıdan da etik olmayan yönüyle titizlikle dikkat edilmesi gereken bir konu olduğu, bu tür uygulamaların 1262 sayılı İspençiyari ve Tıbbi Müstahzarlar Kanunu’nun 13 üncü maddesinde düzenlenen, ilaçları övme, reklamını yapma ve bunlara sahip olmadıkları özellikler atfetme yasağına aykırılık teşkil ettiği” belirtilmektedir.

Bilindiği gibi başta 1262 sayılı Yasa olmak üzere 6197 sayılı Eczacılar ve Eczaneler Hakkında Kanun, Türk Eczacıları Deontoloji Tüzüğü ve Beşerî Tıbbi Ürünlerin Tanıtım Faaliyetleri Hakkında Yönetmelik hükümleri ilaçla ilgili promosyon ve reklam yapılmasını yasaklamaktadır.

Bir örneği ek’te yer alan yazıda, eczane vitrinlerinde ilaçla ilgili promosyon ve reklama dayalı ifadelere yer veren eczacıların uygulamalarını derhal sonlandırmaları gerektiği, bu şekilde faaliyet gösteren eczacılar hakkında 6197 ve 1262 sayılı Kanunlar kapsamında yer alan ve deontoloji kurallarına aykırı olan fiilleri için bağlı bulundukları İl Sağlık Müdürlüklerince işlem yapılacağı bildirilmektedir. bildirilmektedir.

Bilgilerinizi ve konunun tüm üyelerinize duyurulmasını saygılarımla rica ederim.

Uzm.Ecz.Harun KIZILAY
Genel Sekreter

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı ne kadar?

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteyen birçok genç için staj, kariyer yolculuğunun en önemli adımlarından biridi...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hakkı

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nasıl kullanılacak? Bilinen adıyla işçi olanlar 4857 sayılı İş Kanunu kapsamınd...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaşma

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bayramlaşma törenine katıldık....

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sektör. Nüfusumuz bu yazı yazıldığında 86 milyon 154 bin 607. İşte bu kadar ki...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Taylan Küçüker
Taylan Küçüker
7 Aralık 2012 11:26

Bakanlığınız tarafından konfederasyonumuza gönderilen 19/04/2011 tarihli ve B.10.0.IEG.017.00.04/ sayılı görüş ise aynen “anılan hükümlere göre, optisyenlik müessesesine ait reklamlarda, yazılı ve görsel basınla, vitrinlerde mesleki faaliyete ilişkin bilgiler dışında satışa sunulan mal ve hizmetlerin satış teknikleri ve pazarlamasına yönelik herhangi bir bilginin bulunamayacağı, reçete ile satılan optisyenlik ürünleri hakkında da reklam yapılamayacağı, ancak güneş gözlüklerinin tamamen ticari bir olgu içerisinde değerlendirilmesi gerektiği düşünülmektedir.” Şeklindedir.

Reklamlarla İlgili TC Sağlık Bakanlığının Bize göre de Doğru olan Hukuki Görüşünün tamamını okumak için lütfen aşağıdaki linki tıklayınız.

http://haber.optisyeninsesi.com/haberler/reklamlara-bakanlik-gorusu-2-17431.html

Taylan KÜÇÜKER

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
2024 yılı stajyer maaşı ne kadar? 2024 yılı stajyer maaşı n...

İş dünyasına adım atmak, öğrenmek ve deneyim kazanmak isteye...

Mesul Müdürlerin İzin Hakkı Mesul Müdürlerin İzin Hak...

Ve yaz geldi. Optisyenler izini hakketti. Şimdi izinler nası...

Sivas’ ta Bayramlaşma Sivas’ ta Bayramlaş...

Valimiz Sn. Yılmaz Şimşek'in ev sahipliğinde, düzenlenen bay...

‘Gözlük’lere dikkat! ‘Gözlük’lere dikkat!...

Ülkemizde gözlük sektörü milyonlarca dolarlık önemli bir sek...

Gözlük takmak kazancı artırıyor! Gözlük takmak kazancı art...

Bangladeşli işçilerin katıldığı bir araştırmada gözlük kulla...

Güneş gözlüğünüzü 2-3 yılda bir değiştirin! Güneş gözlüğünüzü 2-3 yıl...

Nasıl ki lens veya numaralı gözlüklerinizi yeniliyorsanız, g...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafında...

2024’te fuarcılık hizmetlerine 83 milyon TL bütçe 2024’te fuarcılık hizmetl...

İzmir Ticaret Odası (İZTO) 2023 yılında fuarcılık hizmetleri...

Bazı insanlar daha yüksek hızda görüyor Bazı insanlar daha yüksek...

Yapılan araştırmalar sonucunda bazı insanların daha yüksek h...

Optisyen adayları nerede staj yapacak? Optisyen adayları nerede ...

Stajyer öğrenciler; eğitim gereği uygulamalı öğrenim yapmala...

Magazin HABERLERİ
Web TV