a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

BU ACELECİLİĞİ ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUM… – Taylan KÜÇÜKER

  BARKOD UYGULAMASI SÜRECİNDE, BU ACELECİLİĞİ ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUM… Değerli bir başkanımız şöyle diyor, sitemiz 9.000 kere tıklandı. Sektörümüz barkod uygulamasına hazırlıklarını açıklamalarımız doğrultusunda tamamlamıştır. 25 Aralıkta Kayseri’de barkod uygulamaları konusunda bir toplantı tertip ettik. Bu toplantıda yaptığım konuşma içerisinde, arkadaşlar 01.01.2012 de barkod uygulamasına geçeceğiz. Kayserili meslektaşlarımız, barkod uygulaması ile ilgili hazırlıklarını tamamladı mı? […]

02 Ocak 2012 - 12:59 'de eklendi ve 2666 kez görüntülendi. A+A-

BU ACELECİLİĞİ ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUM… – Taylan KÜÇÜKER

 

BARKOD UYGULAMASI SÜRECİNDE, BU ACELECİLİĞİ ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUM…

Değerli bir başkanımız şöyle diyor, sitemiz 9.000 kere tıklandı. Sektörümüz barkod uygulamasına hazırlıklarını açıklamalarımız doğrultusunda tamamlamıştır.

25 Aralıkta Kayseri’de barkod uygulamaları konusunda bir toplantı tertip ettik. Bu toplantıda yaptığım konuşma içerisinde, arkadaşlar 01.01.2012 de barkod uygulamasına geçeceğiz. Kayserili meslektaşlarımız, barkod uygulaması ile ilgili hazırlıklarını tamamladı mı? Elinizdeki ürünleri barkodladınızmı? Yüz kişilik salonda sadece bir meslektaşımız el kaldırarak sürece hazır olduğunu beyan etti. Diğer meslektaşlarımız, panik stres içersinde ne yapacağını dahi bilmiyorlar. Sürecin kaos karmaşa ve acelecilikle yönetilmesi doğru değildir.

Türkiye’nin her tarafından, meslektaşlarımızdan telefon alıyorum. Cam üreticileri arıyor. Sordukları tek soru şu. Hocam ne yapacağız?

Bu sürece geçişte yangından mal kaçırır gibi bir aceleciliği anlayabilmiş değiliz.

Islak imza ile beyan, doğru mudur, bu muhataplarına ne getirir ne götürür? Başka daha pratik ve doğru yöntemler bulunamaz mı? Bize dayatılan her şeyi kabul etmek zorunda değiliz. Islak imzalı belgeler SGK verilecek diye açıklamada bulunuluyor, SGK na soruyoruz, bizim böyle bir talebimiz yoktur. Biz hak sahiplerimize verilen ürünlerin barkodlu olmasını istiyoruz. Nasıl barkodlarsınız o sizin tedarikçi ile aranızdaki problemdir açıklaması yapılıyor. Her optisyenlik müessesesinin 10 tedarikçi ile çalıştığını düşünelim. 50.000 adet yazılı evrak, kurumlar ve tedarikçiler tarafından, nasıl tasnif edilecek? Bu öneriniz kurumsallaşma teorinizle çelişmiyormu?

Bu sürece öncülük eden değerli başkanlarımıza bir kez daha üzülerek şu konuyu hatırlatmak isterim. Konfederasyonumuz 4 federasyon, 23 dernek, 3380 üyeyi temsil etmektedirler. Bizleri temsil etme, bizler adına görüşme yapma, karar alma yetkileri yoktur. Bizleri yok saymaları var olduğumuz gerçeğini asla değiştirmez. Böyle önemli ve ciddi bir konuda Bizlerin onayı alınmadan yapılacak her yanlış faaliyet sektöre fayda yerine telafisi mümkün olmayan zararlar meydana getirecektir.

İçimizde barkod konusuna hâkim, bizlere rehberlik yapacak çok değerlerimiz var. Bunlardan bir tanesi de Kayseri ilimizde faaliyet gösteren Ecz Gözlükçü Mehmet DİNÇEL. Neden bu meslektaşlarımızdan sektör olarak faydalanmıyoruz?

Aynı yönetim ve uygulama yanlışlığını, garanti belgesi ve fon uygulamasında yaşadık. Barkod süresinde iyi yönetmeliyiz. Arkasını iyi kurgulamadan acelecilikte yapılan hatalardan yaşanacak mağduriyetlerin telafisi mümkün olmayacaktır.

Bu uygulamada önümüzdeki en büyük engel stok affının gerekliliğidir. Çünkü barkod uygulaması hayata geçtiğinde envanterde ki ürünlere de uygulanacaktır. Envanterin resmi kayıtlı envanterle uyumlaştırılması çok önemlidir. Envanter, sadece optisyenlik müesseseleri için değil, ithalatçı ve üreticiler içinde çok önem arz ediyor. Aksi takdirde mali açıdan müesseseler çok büyük mağduriyetler yaşayabilir. Bu konu hiç konuşulmuyor.
Barkod gözlüğün neresine yapıştırılacaktır?  İlaç gibi bir kutu içerisinde satılmıyor! Poşetler üzerine yapışacaksa bunlar müessesede nasıl tasnif edilip arşivlenecek ve saklanacaktır? Bu pratiğin geliştirilmesi gereklidir.

Barkod uygulaması için, Uygulamaya sorunsuz geçmek amacıyla,
SGK ile Gözlükçü dernekleri ve Türkiye Gözlük sanayicileri arasında eşgüdümlü toplantılar, sürdürülmelidir Garanti belgesi fon, uygulamasından çektiğimiz mağduriyet ve sıkıntıları, barkod uygulamasında yaşamak istemiyoruz.

Saygılarımla

Optisyeninsesi Haber

Taylan KÜÇÜKER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları içerler, kavga ederler, küfür ederler ama beddua etmezler dedi....

Yaşamın Değeri Yaşamın Değeri

Tutum bir seçimdir. Mutluluk bir seçimdir. İyimserlik bir seçimdir. İyilik bir seçimdir. Vermek bir seçimdir. Saygı bir seçimdir. Yaptı...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafından Cebrail aracılığıyla Peygamberimiz Hz.Muhammed'e (S.A.V) vahyedilmeye baş...

Yöneticilerin kafası neden karışık? Yöneticilerin kafası neden karışık?

Dijital çağa ayak uyduramayan “analog” kalmış yöneticiler görevlerini sürdürmekte ısrarcı olacaksa acilen “dijital zihniyet kartı” edin...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Sevdandan Bulasın Sevdandan Bulasın

Biz ah etmeyi asırlar önce bıraktık. Bizim buranın insanları...

Optisyenlik mevzuatı hatırlatmaları Optisyenlik mevzuatı hatı...

Optisyenlik müessesesi açıp işletmek isteyenler, müessesenin...

Vefat ve başsağlığı Vefat ve başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, C...

Şubat 2024 SGK Reçete bedelleri ödemesi Şubat 2024 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Ehliyet reformu: Gönüllü öz değerlendirme işe yarayabilir mi? Ehliyet reformu: Gönüllü ...

Araştırmalar ve kazalar, 70 yaş ve üzeri kişilerin en azında...

Sağlık İstatistikleri yıllığı yayınlandı Sağlık İstatistikleri yıl...

Sağlık Bakanlığı tarafından her yıl hazırlanan Sağlık İstati...

Taklitlerine dikkat! Taklitlerine dikkat!

Konuşma dilindeki sahte veya kopya (kopya) terimleri, yasal ...

Sektörün gelişimi için bu anketi cevaplayın! Sektörün gelişimi için bu...

Sektörün güçlü ve zayıf yönlerini belirlemek ve çözüm öneril...

Sektör istişare toplantısı Sektör istişare toplantıs...

Toplantıda, tıbbi cihaz sektörüne yönelik genel değerlendirm...

Kaçak gözlük operasyonu Kaçak gözlük operasyonu...

Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde bir yolcu otobüsünün bagajınd...

Magazin HABERLERİ
Web TV