a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

BU ACELECİLİĞİ ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUM… – Taylan KÜÇÜKER

  BARKOD UYGULAMASI SÜRECİNDE, BU ACELECİLİĞİ ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUM… Değerli bir başkanımız şöyle diyor, sitemiz 9.000 kere tıklandı. Sektörümüz barkod uygulamasına hazırlıklarını açıklamalarımız doğrultusunda tamamlamıştır. 25 Aralıkta Kayseri’de barkod uygulamaları konusunda bir toplantı tertip ettik. Bu toplantıda yaptığım konuşma içerisinde, arkadaşlar 01.01.2012 de barkod uygulamasına geçeceğiz. Kayserili meslektaşlarımız, barkod uygulaması ile ilgili hazırlıklarını tamamladı mı? […]

02 Ocak 2012 - 12:59 'de eklendi ve 1794 kez görüntülendi. A+A-

BU ACELECİLİĞİ ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUM… – Taylan KÜÇÜKER

 

BARKOD UYGULAMASI SÜRECİNDE, BU ACELECİLİĞİ ANLAMAKTA GÜÇLÜK ÇEKİYORUM…

Değerli bir başkanımız şöyle diyor, sitemiz 9.000 kere tıklandı. Sektörümüz barkod uygulamasına hazırlıklarını açıklamalarımız doğrultusunda tamamlamıştır.

25 Aralıkta Kayseri’de barkod uygulamaları konusunda bir toplantı tertip ettik. Bu toplantıda yaptığım konuşma içerisinde, arkadaşlar 01.01.2012 de barkod uygulamasına geçeceğiz. Kayserili meslektaşlarımız, barkod uygulaması ile ilgili hazırlıklarını tamamladı mı? Elinizdeki ürünleri barkodladınızmı? Yüz kişilik salonda sadece bir meslektaşımız el kaldırarak sürece hazır olduğunu beyan etti. Diğer meslektaşlarımız, panik stres içersinde ne yapacağını dahi bilmiyorlar. Sürecin kaos karmaşa ve acelecilikle yönetilmesi doğru değildir.

Türkiye’nin her tarafından, meslektaşlarımızdan telefon alıyorum. Cam üreticileri arıyor. Sordukları tek soru şu. Hocam ne yapacağız?

Bu sürece geçişte yangından mal kaçırır gibi bir aceleciliği anlayabilmiş değiliz.

Islak imza ile beyan, doğru mudur, bu muhataplarına ne getirir ne götürür? Başka daha pratik ve doğru yöntemler bulunamaz mı? Bize dayatılan her şeyi kabul etmek zorunda değiliz. Islak imzalı belgeler SGK verilecek diye açıklamada bulunuluyor, SGK na soruyoruz, bizim böyle bir talebimiz yoktur. Biz hak sahiplerimize verilen ürünlerin barkodlu olmasını istiyoruz. Nasıl barkodlarsınız o sizin tedarikçi ile aranızdaki problemdir açıklaması yapılıyor. Her optisyenlik müessesesinin 10 tedarikçi ile çalıştığını düşünelim. 50.000 adet yazılı evrak, kurumlar ve tedarikçiler tarafından, nasıl tasnif edilecek? Bu öneriniz kurumsallaşma teorinizle çelişmiyormu?

Bu sürece öncülük eden değerli başkanlarımıza bir kez daha üzülerek şu konuyu hatırlatmak isterim. Konfederasyonumuz 4 federasyon, 23 dernek, 3380 üyeyi temsil etmektedirler. Bizleri temsil etme, bizler adına görüşme yapma, karar alma yetkileri yoktur. Bizleri yok saymaları var olduğumuz gerçeğini asla değiştirmez. Böyle önemli ve ciddi bir konuda Bizlerin onayı alınmadan yapılacak her yanlış faaliyet sektöre fayda yerine telafisi mümkün olmayan zararlar meydana getirecektir.

İçimizde barkod konusuna hâkim, bizlere rehberlik yapacak çok değerlerimiz var. Bunlardan bir tanesi de Kayseri ilimizde faaliyet gösteren Ecz Gözlükçü Mehmet DİNÇEL. Neden bu meslektaşlarımızdan sektör olarak faydalanmıyoruz?

Aynı yönetim ve uygulama yanlışlığını, garanti belgesi ve fon uygulamasında yaşadık. Barkod süresinde iyi yönetmeliyiz. Arkasını iyi kurgulamadan acelecilikte yapılan hatalardan yaşanacak mağduriyetlerin telafisi mümkün olmayacaktır.

Bu uygulamada önümüzdeki en büyük engel stok affının gerekliliğidir. Çünkü barkod uygulaması hayata geçtiğinde envanterde ki ürünlere de uygulanacaktır. Envanterin resmi kayıtlı envanterle uyumlaştırılması çok önemlidir. Envanter, sadece optisyenlik müesseseleri için değil, ithalatçı ve üreticiler içinde çok önem arz ediyor. Aksi takdirde mali açıdan müesseseler çok büyük mağduriyetler yaşayabilir. Bu konu hiç konuşulmuyor.
Barkod gözlüğün neresine yapıştırılacaktır?  İlaç gibi bir kutu içerisinde satılmıyor! Poşetler üzerine yapışacaksa bunlar müessesede nasıl tasnif edilip arşivlenecek ve saklanacaktır? Bu pratiğin geliştirilmesi gereklidir.

Barkod uygulaması için, Uygulamaya sorunsuz geçmek amacıyla,
SGK ile Gözlükçü dernekleri ve Türkiye Gözlük sanayicileri arasında eşgüdümlü toplantılar, sürdürülmelidir Garanti belgesi fon, uygulamasından çektiğimiz mağduriyet ve sıkıntıları, barkod uygulamasında yaşamak istemiyoruz.

Saygılarımla

Optisyeninsesi Haber

Taylan KÜÇÜKER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Şehir Kulübü Şehir Kulübü

Sadullah bey! Dedi. Bu kasaba da işini ilimle fenle icra eden biri olarak, yine fenni sıfatını hak eden zatıalinizle çarpışmak ne saade...

Görmek! Görmek!

Düzenli Göz muayenelerini genel sağlık bakımının bir parçası haline getirecek düzenlemeleri yapmalıyız....

Optisyenlik “geleneksel el sanatları” mesleği değildir Optisyenlik “geleneksel el sanatları” me...

Genç nüfusuyla övünen Türkiye’nin nüfusu yaşlanma eğrisindedir ve presbiyobiye bağlı gözlük talebinde büyük artışlar beklenmelidir....

Geleneksel müesseseleri zor günler bekliyor Geleneksel müesseseleri zor günler bekli...

Sağlık mesleklerini piyasalaştırırsanız, ticaret mesleğine dönüşürsek sağlık harcamalarımız artar. Pazar sermaye lehine el değiştirir....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 8...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio...

Van’da gümrük kaçakçılığı operasyonu Van’da gümrük kaçak...

Van’da polis ekiplerince düzenlenen gümrük kaçakçılığı opera...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu Müesseselerde Fiyat Etike...

Satışa sunulan mal ve hizmetlere ilişkin satış fiyatı, birim...

Avrupa Sağlık Sistemleri Avrupa Sağlık Sistemleri...

En temel insan haklarından biri olan sağlık, birçok ülkede a...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip ...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik T...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisye...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü ...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve bo...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekono...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm s...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx