Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Birleşme Onaylandı

Avrupa Komisyonu, AB Birleşme Yönetmeliği uyarınca, GrandVision’ın EssilorLuxottica tarafından önerilen devralınmasını onayladı.

25 Mart 2021 - 12:40 'de eklendi ve 2497 kez görüntülendi. A+A-

Birleşme Onaylandı

Komisyon, GrandVision’ın koşullara tabi olarak EssilorLuxottica tarafından satın alınmasını onayladı.

Avrupa Komisyonu, AB Birleşme Yönetmeliği uyarınca, GrandVision’ın EssilorLuxottica tarafından önerilen devralınmasını onayladı. Onay, EssilorLuxottica tarafından sunulan taahhütlere tam uyum şartına bağlıdır.

Rekabet politikasından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Margrethe Vestager şunları söyledi: “EssilorLuxottica, Ray-Ban gibi önde gelen gözlük ürünleri markaları sunarken, GrandVision Avrupa’da önemli bir optik perakendecisidir. Derinlemesine araştırmamız, EssilorLuxottica’nın daha büyük bir perakende ayak izi elde ederek rakip gözlükçülerin EssilorLuxottica’nın Belçika, İtalya ve Hollanda’daki markalı gözlük ürünlerine erişimini azaltabileceğini gösterdi. Bu ülkelerdeki tüketiciler için daha az seçenek ve daha yüksek fiyatlı gözlük anlamına gelir. EssilorLuxottica tarafından önerilen çözümler, optik perakende düzeyinde rekabetin ulusal düzeyde canlı kalmasını ve bu ülkelerdeki müşterilerin yararına olmasını sağlayarak bu riski ele alacaktır. ”

Bugün alınan karar, GrandVision’ın, EssilorLuxottica tarafından önerilen satın alımına ilişkin derinlemesine bir araştırmayı takip ediyor. EssilorLuxottica , hem dünya çapında hem de Avrupa’da en büyük oftalmik lens ve gözlük tedarikçisidir ve Ray-Ban ve Oakley gibi çok geniş bir tanınmış marka portföyüne sahiptir. Ek olarak, EssilorLuxottica, özellikle İtalya ve Birleşik Krallık’ta optik ürünlerin perakende satışında aktiftir. GrandVision , GrandOptical ve Pearle gibi Avrupa’daki en büyük optik zincirlerinden bazılarını işleten, küresel olarak aktif bir gözlük perakendecisidir.

EssilorLuxottica, ürünlerini nihai tüketicilere yeniden satan GrandVision dahil olmak üzere optik perakendecilere satmaktadır.

Komisyon soruşturması
Komisyonun derinlemesine araştırması, özellikle EssilorLuxottica’nın optik ürünlerin (yani lensler ve gözlüklerin) toptan tedarikindeki güçlü pazar konumu ve GrandVision’ın bu ürünlerin perakende dağıtımındaki lider varlığının birleşiminden kaynaklanabilecek rekabet endişelerine odaklandı .

Komisyon, soruşturması sırasında Avrupa çapında 4.300’den fazla optisyenden geri bildirim aldı. Komisyon değerlendirmesinde, şirketlerin tedarik zincirinin her seviyesinde ne ölçüde mevcut olduğunu, perakendecilerin ne ölçüde alternatifleri olduğunu, bu ülkelerde başvuracak güvenilir tedarikçileri, en önemlilerini satan mağazaların oranını dikkate aldı. EssilorLuxottica bu ülkelerdeki markaları ve tüketicilerin beklenen tepkisi. Komisyon ayrıca, birleştirilmiş kuruluşun perakende rakiplerine uyguladığı toptan satış fiyatlarını artırma teşvikinin yanı sıra kendi mağazalarında tüketicilere uyguladığı perakende fiyatlarını yükseltme teşviğini değerlendirmek için de ekonomik modelleme gerçekleştirdi.

Derinlemesine pazar araştırmasının ardından Komisyon, işlemin, başlangıçta bildirildiği üzere, rakip gözlükçülerin Belçika, İtalya ve Hollanda’daki EssilorLuxottica ürünlerine erişimini kötüleştirebileceğine dair endişeleri vardı.  Komisyon özellikle şunu tespit etti:

• Tüm bu ülkelerde çerçevelerin toptan tedarik seçim veya yetiştirme azaltarak erişim gözlük üretilen ve örneğin birleşecek yapının dağıtılan perakendecilere rekabet için daha zor hale getirmek için Çerçeveler için perakendecilerden alınan fiyatlar, bu pazarlardaki rekabeti zayıflatacak ve nihayetinde daha yüksek fiyatlara veya tüketiciler için daha az seçeneğe yol açacaktır.

• İtalya, işleme ek olarak, böylece en büyük oyuncu yaratarak, zincirleri yoluyla piyasada faaliyet gösteren iki büyük perakendecileri bir araya getirecek. Bu İtalyan pazarındaki rekabeti önemli ölçüde zayıflatacak ve sonuçta tüketicilere zarar verecektir.

Önerilen çareler
EssilorLuxottica, Komisyon tarafından tespit edilen rekabet endişelerini gidermek için Komisyon’un endişeli olduğu ülkelerin her birinde perakende operasyonlarının bir kısmını elden çıkarmayı teklif etti. Özellikle:

• Belçika, GrandOptical zincir ve 35 mağaza satışı marka adı olmadan edilecektir. Satın alan kişi, bu mağazaları kendi seçtiği adla yeniden markalandırırken bir lisansa sahip olacaktır.

• Italya, birleştirilmiş varlık zinciri “ile GrandVision” birlikte 72 mağaza ile EssilorLuxottica en VistaSi zincirinin bütün kapsamaktadır. 174 mağaza olmak üzere toplam, VistaSi markası aktarılacak ve “GrandVision by” mağazaları ya VistaSi’ye ya da alıcının kendi markasına yeniden markalanacaktır.

• Hollanda , EyeWish zincirinden 142 mağaza birlikte marka adıyla satılacak. Birleştirilen varlık, bu zincirdeki bazı mağazaları tutacak ve onları yeni bir adla yeniden markalaştırmak zorunda kalacak.

• Çözüm paketi, geçici tedarik ve destek düzenlemeleri dahil olmak üzere, elden çıkarma işinin alıcıya sorunsuz bir şekilde aktarılmasını sağlamak için ek önlemler de içerir.

Komisyon, taahhütler tarafından değiştirilen önerilen işlemin artık rekabet endişesi yaratmayacağı sonucuna varmıştır. Özellikle, çareler, bu ülkelerde ulusal düzeyde güvenilir bir optik perakende rakibi oluştururken veya güçlendirirken, birleşen kuruluşun perakende ayak izini sınırlar ve rakiplerin Belçika, İtalya ve Hollanda’daki optik çerçevelere erişimini kısıtlama teşvikini azaltır. Komisyon’un kararı, taahhütlere tam olarak uyulmasına bağlıdır.

Şirketler ve ürünler
EssilorLuxottica , Paris merkezli bir Fransız-İtalyan dikey entegre çokuluslu şirkettir. İtalyan Luxottica Grubu’nun Fransız Essilor International ile birleşmesinden sonra 1 Ekim 2018’de kuruldu. EssilorLuxottica, (i) oftalmik (düzeltici) lens geliştirmenin tasarımdan üretime ve toptan satışa kadar her aşamasında, (ii) gözlük tasarımı, üretimi ve dağıtımı, yani optik çerçeveler ve güneş gözlüklerinde ve (iii) perakende satışlarında aktiftir. dünya çapında 9.100’den fazla perakende mağazasına sahip optik ürünler. EssilorLuxottica’nın kurulmasına yol açan işlem, 1 Mart 2018’de Komisyon tarafından koşulsuz olarak onaylandı .

GrandVision , küresel olarak müşterilere göz bakımı sağlamaya odaklanan, optik perakende satışta aktif olan Hollanda merkezli küresel bir oyuncudur. GrandVision, göz testleri gibi göz bakımı hizmetleri sağlar ve çerçeveler ve lensler, kontakt lensler ve kontakt lens bakım ürünleri dahil olmak üzere reçeteli gözlükler ve hem düz hem de reçeteli lensli güneş gözlükleri dahil olmak üzere çeşitli ürünler satar. GrandVision, Avrupa, Kuzey ve Latin Amerika ve Asya’da 40’tan fazla farklı ülkede 7.000’den fazla mağaza işletmektedir.

Birleşme kontrol kuralları ve prosedürleri
İşlem 23 Aralık 2019’da Komisyon’a bildirildi ve Komisyon 6 Şubat 2020’de derinlemesine bir soruşturma başlattı.
Komisyon, cirosu belirli eşiklerin üzerinde olan şirketleri içeren birleşme ve devralmaları değerlendirme ( Birleşme Yönetmeliğinin 1. Maddesine bakınız ) ve EEA’da veya bunun önemli bir bölümünde etkili rekabeti önemli ölçüde engelleyecek yoğunlaşmaları önleme görevine sahiptir .

Bildirilen birleşmelerin büyük çoğunluğu rekabet sorunları yaratmaz ve rutin bir incelemeden sonra silinir. Bir işlemin bildirildiği andan itibaren, Komisyonun onay vermesi (Aşama I) veya derinlemesine bir araştırma başlatması (Aşama II) konusunda karar vermek için genellikle 25 iş günü vardır: Devam eden Faz II birleşme soruşturma üç bulunmamaktadır. HHiH tarafından DSME önerilen edinimi, Air Canada tarafından Transat önerilen edinimi ve Aon tarafından Willis Towers Watson önerilen edinimi.

23 Mart 2021 tarihinde alınan kararların komisyon raporunu görmek için tıklayınız.

Komisyon’un M.9569 dava numarası altında kamu dava sicilinde bulunacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Bayramdan önce açma talebi Bayramdan önce açma talebi

İş yerlerinin bayramdan önce açılmasını talep eden TESK Genel Başkanı Palandöken, "İnternet firmalarıyla rekabet etme gücü olmayan küçü...

Bir garip gece! Bir garip gece!

‘’Bir garip gece bu gece ‘’ diye düşündü. Ne öten cırcır böcekleri var, ne de bir yıldız....

Anneler gününüz kutlu olsun Anneler gününüz kutlu olsun

Anneler günü geleneği, Antik Yunanlıların Yunan mitolojisindeki pek çok tanrı ve tanrıçanın annesi olan Rhea onuruna verdikleri yıllık ...

Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamal...

Sosyal Medya Etkileyicileri Tarafından Yapılan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Bayramdan önce açma talebi Bayramdan önce açma taleb...

İş yerlerinin bayramdan önce açılmasını talep eden TESK Gene...

Bir garip gece! Bir garip gece!

‘’Bir garip gece bu gece ‘’ diye düşündü. Ne öten cırcır böc...

Anneler gününüz kutlu olsun Anneler gününüz kutlu ols...

Anneler günü geleneği, Antik Yunanlıların Yunan mitolojisind...

Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz Ticari Reklam ve Haksız T...

Sosyal Medya Etkileyicileri Tarafından Yapılan Ticari Reklam...

Kadir Gecesi Kadir Gecesi

Kadir Gecesi, İslam inancına göre Kur'an'ın, Allah tarafında...

Kartelleşmeye karşıyız Kartelleşmeye karşıyız...

Türkiye gözlük sektörünün en az %80 ine sahip olacak; tekel ...

GrandVision Şili’ deki mağazalarını satıyor GrandVision Şili’ d...

Şu anda sadece Türkiye'de GrandVision'ın Ülkemizde bulunan A...

Sektör mutlu olmadı! Sektör mutlu olmadı!

17 sene sonra yapılan %10 zam hastalarımızın mağduriyetini g...

Reçete teslim tarihi süresi uzatıldı Reçete teslim tarihi süre...

Kurumumuz ile sözleşmeli tüm sağlık hizmeti sunucularının Ni...

Bu uygulama mağdur edecek Bu uygulama mağdur edecek...

Nöbetçi kavramı bizim mesleğimize uygulanabilecek bir uygula...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Ekonomi, Haberler
OptisyeninSesi e dergi/ 88.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku

Kapat