a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Bir Nefes Sıhhat.

 Hekimler bu sözün anlamını daha iyi bilenlerdendir. Tabii başına gelen en iyi bilir ve hissederek yaşar. Bu arada belki de sözün asıl kaynağına atıf yapmamız gerekiyor. Malumunuz bu sözün aslı ‘Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi’dir. Kanuni Sultan Süleyman bu sözü, daha doğrusu beyti, kırk altı […]

11 Nisan 2011 - 13:42 'de eklendi ve 1699 kez görüntülendi. A+A-

Bir Nefes Sıhhat.

 Hekimler bu sözün anlamını daha iyi bilenlerdendir. Tabii başına gelen en iyi bilir ve hissederek yaşar. Bu arada belki de sözün asıl kaynağına atıf yapmamız gerekiyor.

Malumunuz bu sözün aslı ‘Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi’dir.

Kanuni Sultan Süleyman bu sözü, daha doğrusu beyti, kırk altı yıl hükümdarlık yaptıktan sonra hasta yatağında söylemiştir. O zamanki süper gücün, elli yıla yaklaşan iktidar sahibinin, bir nefes sıhhat özlemini ve sıhhatin değerini ortaya koyan veciz bir ifadesi olarak tarihimizde yer almıştır. Hekimlerin odalarını veya masalarını süsleyen bir söz olmuştur.
 
Bu arada sözün sahibi ile ilgili birkaç satır yazmadan geçmeyelim. Kendisi Yavuz Sultan Selim’in oğlu olup, onuncu padişah ve yetmiş beşinci halifedir. Altı buçuk milyon km2 olarak aldığı toprakları, neredeyse on beş milyon km2’ye çıkarmıştır. Altı dil konuşabilen Kanuni Sultan Süleyman, zamanının gerçekten süper gücüdür. Belgrad’ın Fethi, Mohaç Savaşı, Viyana Kuşatması, Preveze Deniz Zaferi, Rodos’un Fethi, Trablus’un Alınması, Cezayir’in Fethi, Estergon, Hint seferleri ilk aklımıza gelenleridir. Adaleti ve kanun koyuculuğu onun adı olmuştur. Mimar Sinan bu dönemin unutulmazlarındandır. Kırk altı yıllık, neredeyse yarım asırlık gerçek ve adaletli bir dünya hakimiyetinin ardından bu sözü söylemesi bize sağlığın ve bir nefes sıhhatin önemini daha iyi anlatıyor.
 
Ne para ne makam, dünya sizin olsa bir nebze sağlığın yerini hiçbir şey tutmuyor. Biz sağlıkçılar da bunun önemini biliyoruz, ancak tabii ki bizzat başınıza gelmesi veya yaşamanız daha etkileyici oluyor; hastalık gelmeden sağlığın değerini bilmemiz konusunda bizleri uyarıyor. Bu açıdan bakıldığında sağlığı korumanın ve sağlıklı günlerin değerini bilmenin önemi ortaya çıkıyor.
Başta sigara, alkol, gıda denetimi, çevre sağlığı, aşılama, rutin sağlık kontrolleri, temizlik gibi birçok konu burada yer alıyor. İçinde bulunduğumuz Sağlık Haftası’nda toplumu bilgilendirmenin  ve bilinçlendirmenin önemi vurgulanıyor.
 
Sağlık bir kere kaybedildikten sonra hem geri kazanma garantimiz yok hem de maddi ve manevi olarak bize daha pahalıya mal oluyor. Hem kişisel hem de topluma karşı olan görevimiz açısından koruyucu hekimlik ve koruyucu sağlık hizmetleri önemli. İşin önemli bir kısmı devlete düşüyor. Denetim, düzenleme, ülke çapında alınacak kararlar, işin devlet tarafından yapılacak kısımlarını oluşturuyor. Biz klinisyen hekimler de her ne kadar sonuçlarla, yani hastalıklarla uğraşsak da; bu alana, yani koruyucu hekimliğe daha çok destek olmalı ve önem vermeliyiz. Nefes gitmeden nefesin değerini bilmeli ve bildirmeliyiz.

 Prof. Dr. Özge ARDIÇOĞLU, Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi FTR Kliniği Şefi 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik v...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Anadolu topraklarında Anadolu halkıyla birleşerek top yekûn savaşarak kazanıla...

Davetlisiniz Davetlisiniz

Optisyenlik Öğrencileri için Kariyer Geliştirme ve Prizmatik Camlar Atölye Eğitimi etkinliğine tüm optik sektörü davetlidir....

Güney Kore ticari heyeti İstanbul’a geliyor! Güney Kore ticari heyeti İstanbul’...

Kore’li firmalar ürünlerini Türkiye’de pazarlamak ve iş görüşmeleri yapmak üzere İstanbul’da Taksim Point Otel‘de olacaklardır....

Dayanıklı Sektör Dayanıklı Sektör

ZVA rakamları: Genç yeteneklerle ilgili endişeleri olan dayanıklı sektör...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü ...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Ana...

Davetlisiniz Davetlisiniz

Optisyenlik Öğrencileri için Kariyer Geliştirme ve Prizmatik...

Güney Kore ticari heyeti İstanbul’a geliyor! Güney Kore ticari heyeti ...

Kore’li firmalar ürünlerini Türkiye’de pazarlamak ve iş görü...

Dayanıklı Sektör Dayanıklı Sektör

ZVA rakamları: Genç yeteneklerle ilgili endişeleri olan daya...

Kornea nakline kadar gidebilir Kornea nakline kadar gide...

Kontakt lenslerle yüzmek göz enfeksiyonlarına, tahrişe ve ko...

Şiir ve Tırışka Şiir ve Tırışka

Kasabamızın lise öğrencileri çıkardıkları okul gazetesine re...

Fatura/ Reçete teslim süresinin uzatılması Fatura/ Reçete teslim sür...

Ramazan Bayramı tatilinin 02-03-04 Mayıs 2022 tarihlerine de...

Mark Zuckerberg, moda devlerinin peşinde Mark Zuckerberg, moda dev...

Geçtiğimiz hafta Milano’ya yolculuk eden Zuckerberg, gözlük ...

SGK Reçete bedelleri ödemesi SGK Reçete bedelleri ödem...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Yeni bir sektör doğuyor! Yeni bir sektör doğuyor!...

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi Dijital Uzmanlık, İzl...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx
()
x