Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Bir gözlüğün camı nasıl olmalıdır?

Sadece gözlük camı alırken veyahut seçerken aklınızdaki sorulara cevap bulduktan sonra optisyeninizin söylediklerini dikkate alarak gözleriniz için ideal bir gözlük camı seçmenizi temenni etmekteyiz.

18 Eylül 2020 - 15:49 'de eklendi ve 1899 kez görüntülendi. A+A-

Bir gözlüğün camı nasıl olmalıdır?

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün size anlatacağımız konu ihtiyacınız olan bir gözlüğün camı nasıl olmalıdır? Sorusuna cevap aramaktır.

Göz hastalığı olan hastaların yaptığı hataların yüksek oranı gözlük camları hakkında bilgisi olmadan gözlük camı almasıdır. Bu hata ilerleyen zamanlarda göz diyoptrilerinin yükselmesine ve göz gelişimine olumsuz yönde etkilemektedir.

Göz muayenesini tamamlayan bir hastanın optisyenlik müessesesine gittikten sonraki işlemler de hastanın bilinçli olmadığını var sayıp hasta üzerinde yorumlama yapar isek;

Bu gibi olaylarda bilinçli olmayan hastaların her hangi bir suçu olmayıp, bu suçun en önemli unsuru olan optisyenlik müesseselerinden kaynaklanmasındandır. Bir hasta optisyenlik müessesesine geldiği zaman optisyenlerin öncelik olarak göz rahatsızlığı olan hastanın şikayetini ve oluşan sorunun ne zaman tetiklendiğini öğrenmesi lazımdır.

Şikayet öğrenildikten ve tanısına uygun olarak bilgiler toplandıktan sonra öncelik olarak hastanın göz kusuruna uygun olarak gözlük camları hakkında bilgilendirme yapılmalıdır. Yapılan bilgilendirme sonrası hastanın göz rahatsızlığına uygun olan gözlük camı verilmelidir.

Şimdi gözlük camlarında dikkat edilmesi gereken özellikler nelerdir?

Tek odaklı gözlük camlarında, tek odaklı camlar “Presbiyopi ” dışındaki görme kusurlarını (yakın, orta, uzak) tüm görüş mesafelerinde tamamen düzeltebilir. Tek odaklı camlarla sadece uzak, orta mesafe veya yakın mesafe görüşü düzeltilebilir. Her üç mesafede düzeltme yapılabilmesi için presbiyop kişinin 3 farklı tek odaklı gözlüğe ihtiyacı olacaktır. Bunun içinde presbiyopik görme bozukluğu olan hastanın Progresif gözlük camına ihtiyacı vardır.

Bu camlara tek odaklı camlar denmesinin sebebi görme görüşünün sadece bir tanesinin düzeltilmesi ve gözün sadece bir alanda odaklamasını sağlamasından kaynaklanır.

İnsan gözleri dalga boyları 400nm ile 700nm arasında bulunan ışınlara duyarlıdır. Bundan ötürü gözlük camınızı seçer iken bu bilgilere dikkat etmenize gerek duyulmaktadır.

Optisyenlik müessesinde bulunan optisyen tarafından anlatıldıktan sonra tek odaklı camınıza ek olarak;

Tek odaklı gözlük camınızda Ultraviyole (UV) Kaplamasının bulunması,Ultraviyole ışınların ise 100nm ile 400nm dalga boylarından geldiğinden, insan gözünün ise 400nm ile 700nm arasındaki dalga boylarına duyarlı olduğu için insan gözü Ultraviyole (UV) korumasına ihtiyaç duymaktadır. Bundan dolayı gözlük camlarımızın Ultraviyole (UV) korumalı olması gerekir.

Tek odaklı gözlük camınızda Süper Hidrofobik Kaplama bulunması, gözlük camınızda gözünüzü rahatsız edebilecek toz veya çiziklere karşı daha dirençli olmasını sağlar. Bu korumadan dolayı gözünüzün daha iyi bir görüntü oluşmasını sağlar. Bu görüntüden dolayı gözünüz rahatsızlık çekmeyecektir.

İsteğe bağlı olarak ta Optifog kaplama eklenebilir. Optifog kaplama gözlük camı ile beraber verilen bezi ile silindiği taktirde gözlük camının buğulanmaması ve daha berrak bir görüntü oluşmasını sağlar.

Bu gözlük camlarının kaplamasına ek olarak;

Bilgisayar ve telefon ile çok uğraşıyorsanız, bilgisayar ve telefondan insan gözüne gelen fazlası ile zarar veren mavi ışınlara karşı ise Ultraviyole (UV) korumasına ek olarak Ultraviyole (UV) + Blue (Mavi) Kaplama kullanabilirsiniz.
Bilgisayar ve telefon kullanıcılarına Blue (Mavi) Kaplama neden kullanılması önerilir?

Mavi ışık, hem doğal hemde yapay görünen bir ışık olması ile birlikte düşük dalga boyuna sahip yüksek enerjili bir ışık olarak bilinmektedir.

Mavi ışınlar görünür Yüksek Enerjili (HEV) ışınlar olarak adlandırılır. Kısa ve güçlü dalgalara sahip mavi ışınlar uzun ve zayıf ışınlardan daha kolay titreşir. Bu titreşimler ise gözün içerisine rahat bir şekilde nüfuz ederek gözde tembellik, yorgunluk, uyku düzeninde bozukluk, bulanık görme, görüntüde odaklanamama vb. sorunların oluşmasını sağlar.
En önemlisi olarak Mavi ışık gözün arkasında bulunan retinaya direk olarak ulaşır. Bu ışınlar retinaya zarar vererek Makula Dejenerasyonu ve görmede eksiklik yani görme kaybının başlamasına sebep olmaktadır.

Bunları yaptıktan sonra ise en önemlisi her ihtimallere karşı gözlüğünüzde odak ayarlarınızı yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Sevgili arkadaşlar sizlere tek odaklı camlar hakkında kısa bir özet olarak anlatacaklarım bunlardır. Sadece gözlük camı alırken veyahut seçer iken aklınızdaki sorulara cevap bulduktan sonra optisyeninizin söylediklerini dikkate alarak gözleriniz için ideal bir gözlük camı seçmenizi temenni etmekteyiz.

Sağlıcakla kalmanız dileği ile…

 

Optisyen Yusuf Gökhan

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yeni Kılavuz Yeni Kılavuz

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu tarafından güncel Tıbbi Cihaz Satış, Reklam Ve Tanıtım Yönetmeliği’nin Uygulanmasın...

Haftanın Gündemi- 4 Haftanın Gündemi- 4

Her hafta sektörümüzdeki gelişmeleri değerlendirdiğimiz “Haftanın Gündemi” programımızda bu hafta “2021 Yılı SGK Sözleşmeleri” Sözleşme...

OptisyeninSesi e dergi/ 83.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 83.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku...

Güneş Gözlüklerinde Denetim! Güneş Gözlüklerinde Denetim!

21 Eylül tarihinde uygulamaya konulan İthal edilen Güneş gözlüklerinin akredite laboratuvarlar tarafından yapılacak testlerin uygulanış...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(1 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest
1 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Bünyamin
Bünyamin
1 ay önce

Böyle bir bilgi için yusuf beye teşekkür ederim böyle bilgilerin Yusuf beyden gelmesini ve devamlılığını rica ediyorum

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Yeni Kılavuz Yeni Kılavuz

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu tarafınd...

OptisyeninSesi e dergi/ 83.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 8...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Güneş Gözlüklerinde Denetim! Güneş Gözlüklerinde Denet...

21 Eylül tarihinde uygulamaya konulan İthal edilen Güneş göz...

Pandemi nedeniyle 48 Optik şubesini kapatıyor! Pandemi nedeniyle 48 Opti...

48 optik şubesinin kapatılacağı ve toplam 4 bin kişinin işin...

Yeni teşvik paketi TBMM’ye sunuldu Yeni teşvik paketi TBMM&#...

Yeni paket ile birlikte, kısa çalışma ödeneği şirketleri ala...

Koronavirüsle bağlantılı çıktı! Koronavirüsle bağlantılı ...

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün bir belirtisi d...

Sınav Sonuçları Açıklandı Sınav Sonuçları Açıklandı...

Sınav sonuçları ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığın...

İş Arıyorum İş Arıyorum

Bu 20 milyonluk şehirde durmaksızın dönen bu ticari hayata t...

“Çin malı” etiketi koydurma şartına protesto “Çin malı” et...

Hong Kong'dan ABD'nin ithal ettiği ürünlere "Çin malı" etike...

’Meslek örgütlerine düzenleme’ ’Meslek örgütlerine düzen...

Cumhurbaşkanı, Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve diğer meslek ...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Haberler, Özgür Köşe
Ödenmeyen Dernek Aidatları!

Geçmişten gelen eksik aidatlar hakkında T.C. İstanbul Valiliği Dernekler İl Müdürlüğü tarafından yapılan bildirimler gereği bu işlemleri yapmak zorundayız.

Kapat