a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Bir bardak suda fırtına

Bir haftadır sitelerdeki ve sosyal medyadaki yazıları okuyorum. Yine bir bardak su ile fırtınalar kopartıyoruz. Yorumlar gırla gitsin….. 03/11/2014 tarihinde mükerrer sayı ile yayınlanan Resmi Gazetede 2014 Programının Uygulanması ve İzlenmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararında Sağlıkta meydana gelen açığın kapatılması amacıyla kemer sıkma politikası izleyeceğini ifade etmektedir. Ama hangi sağlık giderleri olduğu net olmakla birlikte […]

12 Kasım 2013 - 10:13 'de eklendi ve 1044 kez görüntülendi. A+A-

Bir bardak suda fırtına

sokakgozlukcuBir haftadır sitelerdeki ve sosyal medyadaki yazıları okuyorum.

Yine bir bardak su ile fırtınalar kopartıyoruz. Yorumlar gırla gitsin…..

03/11/2014 tarihinde mükerrer sayı ile yayınlanan Resmi Gazetede 2014 Programının Uygulanması ve İzlenmesine Dair Bakanlar Kurulu Kararında Sağlıkta meydana gelen açığın kapatılması amacıyla kemer sıkma politikası izleyeceğini ifade etmektedir.

Ama hangi sağlık giderleri olduğu net olmakla birlikte diş, gözlük ve bazı ilaçların devlet tarafından karşılanmaması algılanmaktadır.

Devlet hak sahiplerine diş tedavisini dört yılda, gözlüklerini ise üç yılda karşılamakta. Hangimiz dişlerinin tamamını devlet tarafından tedavisini yaptırmaktayız.

Vatandaşların birçoğu diş tedavilerinde verilen süre nedeniyle dişlerini kendi ceplerinden karşılamaktadır. Gözlükler ise devletin vermiş olduğu katkısının tercih edileni karşılamaması nedeniyle zaten aradaki farkı yine kendi ceplerinden ödemektedirler.

Sağlıkta oluşan açığın müsebbibi dişçiler ve gözlükçüler mi?

Bundan üç ay önce 9 Temmuz 2013 tarihinde Sağlık Bakanlığında yapılan toplantıda optik ödemelerin SGK tarafından yapılmamasını öneren sektör temsilcilerinin olduğunu hepimiz bilmekteyiz.

SGK ödemeleri kaldırdığı zaman açık kapanmayacaktır aksine daha çok katlayarak artacaktır.

Neden mi; göz hekimleri tarafından reçete yazılsa dahi vatandaş gözlükçüye gitmeyerek, sağlıksız ürün alarak gözünde başka rahatsızlık oluşacak bu nedenle devlet daha çok sağlık gideri ödemek zorunda kalacaktır.

Diş tedavilerine ödemelerini ortadan kaldırmakla kalp, mide gibi organlarda oluşacak rahatsızlıklar artarak bunlara ödenen sağlık giderlerinde artışlar meydana gelecektir.

Daha çok trafik kazaları olacak çünkü görmeyen bir millet olacağız. Daha çok cahil insan yetişecek görmediğini okuyamayan ve anlamayan nesiller yetişecek.

Bizlerde; ne reçete, ne TITUBB’ la, ne algı, ne sözleşme ve ne de vergi ile uğraşacağız. Dükkanları kapatır, ürünleri pazarda satarız. Neden böyle diyorum, geçenlerde Levent pazarında renge renk gözlükler satıyorlardı.

Ne cezası var, ne TITUBB, ne de vergisi….

Devlet tasarruf eder neyle biliyor musunuz? Bizlerin reçetelerini inceleyen personelle, reçetelerin muhafazası için arşivle ve ayrıca Kurum çalışanlarının Sayıştay’ a hesap vermekle olacaktır.

Türkiye optik ve optometrik derneğinin sitesinde 2014 yılı sözleşmesi için öneriler istenmektedir. Bizlerin öneri vermemize gerek yok bence devlet önermiş önereceğini…..

Ne diyelim saldım çayıra Mevlam kayıra!

Kazançlarınız bol ve yüzünüzde gülücükler eksik olmasın.
SAYGILARIMLA

 

SAMİ TÜZÜN

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
29. SILMO d’Or’un kazananları 29. SILMO d’Or’un kazananlar...

SILMO d'Or, Paris'teki SILMO Fuarında 29. kez verildi. 24 Eylül 2022'de fuar merkezinde açıklanan on tasarım ve inovasyon kategorisinin...

Oğlumun aklına uyup gözlükçü açtık! Oğlumun aklına uyup gözlükçü açtık!...

Bu dükkan hızlı bir şekilde her şeyi yutacak kadar büyük bir kara deliktir. Ben bu mesajı çoktan aldım ama yine oğluma ve hanıma laf an...

Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız...

Kamu sektörü ile özel sektör arasında köprü olan bu odalar, asli görevleri olan üyelerinin gelişmesine katkı sunarken ürettikleri proje...

Ağustos ayı katılım payı ödemesi Ağustos ayı katılım payı ödemesi

Ağustos ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(2 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

2 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
engin ufuk vural
engin ufuk vural
13 Kasım 2013 16:56

Merak Ediyorum Hangi Meslekte Genel Giderleriniz Sürekli Artarken (elektrik Su makina Kira,Sigorta Pirimleri),Ürün maliyetleriniz 4-5′ e katlarken Bide Üstüne Reçetede Kalem rengi farklı diye Sattığınız Ticari malın parası Sizden kesilirken.Satış Fiyatı Sürekli Düşer.Acaba Dünyada Bir Örneği daha varmıdır. Eski abilerimiz Hep Derdi 1 Reçeteye 3 küçük altın alırdık diye (450) Şimdilerde 3 Reçeteye 1 küçük altının zor alıyoruz %93 Fİyatları Düşürmüşsünüz zaten Daha nereye düşürceksiniz ki Geriye %7 kalmış Onuda alın Sizin olsun. En Azından “Gözlükçüler 1’e alıp Devlete 100’e satıyor amk” İzlemininden kurtuluruz. Veya Elinde Yakın Uzak Reçetesi olunca Mağazamıza ortakmış gibi tavırlara giren insanlardan.

MURAT TURAN
MURAT TURAN
12 Kasım 2013 14:50

Benim şahsi görüşümdür:
Devlet gözlük ödemesi yapmasın, sektörün kaliteye ihtiyacı var. 10bin-30bin civarında bir dükkan açılabiliyorsa, girişimcilikten kasıt buysa, bu meslek zaten dibe vurmuştur. Devlet ödeme yapmazsa en azından kurum gözlükçüsü tabiri biter, belki kapatan olur.
Eğer bağkurumu, sigorta pirimimi, elemanın maaşını(varsa), bırakın maaşı sattığın ve parasını aldığın camın faturasını ödeyemiyorsan, kusura bakmasın ama o gözlükçü kapansın arkadaş. O bensem bende kapatayım. Hak eden, hakkıyla yapan kalsın. Hiiç kusura bakmayın ama suçlu sektörün eskileri.
Devletin suçu şu esnafa yönelik politika geliştirmedi. Nufusa dayalı esnaf ve zanaat erbablarına ruhsat verseydi, esnafımız bu halde olmazdı.
Saygılarımla.

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
29. SILMO d’Or’un kazananları 29. SILMO d’Or̵...

SILMO d'Or, Paris'teki SILMO Fuarında 29. kez verildi. 24 Ey...

Oğlumun aklına uyup gözlükçü açtık! Oğlumun aklına uyup gözlü...

Bu dükkan hızlı bir şekilde her şeyi yutacak kadar büyük bir...

Ankara Ticaret Odası seçimlerinde adayız Ankara Ticaret Odası seçi...

Kamu sektörü ile özel sektör arasında köprü olan bu odalar, ...

Ağustos ayı katılım payı ödemesi Ağustos ayı katılım payı ...

Ağustos ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalışt...

Komitelerle başardık Komitelerle başardık

İTO’nun sektör temsilcilerinin buluştuğu müşterek toplantıda...

Çocukları ve gençleri bekleyen tehlike: Körlük Çocukları ve gençleri bek...

Hollandalı uzmanlara göre, yakın gelecekte çocuk ve gençler ...

Ek Yerleştirmeler Sonrası Optisyenlik Programları Ek Yerleştirmeler Sonrası...

Ek yerleştirme sonuçları incelendiğinde, boşta kalan 1050 ko...

Gözlerinizi ovuşturunca daha net görüyorsanız dikkat! Gözlerinizi ovuşturunca d...

Gözlerinizi ovuşturduğunuzda ya da göz kapaklarınıza dokunup...

Antik Çağdan, Günümüze Gözlük Antik Çağdan, Günümüze Gö...

Yüzyıllardır insanlarda görme kusuru olmuştur. 13. Yüzyılda ...

İŞKUR – Staj Portalı Yayında İŞKUR – Staj Portalı Yayı...

Lise, üniversite, yüksek lisans ve doktora öğrencilerimize s...

Magazin HABERLERİ
Web TV