a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Asıl Sorun Denetimsizlik!

Made in P.R.C etiketiyle piyasada bulunan birçok ürünü çoğumuz kullanıyoruz diyebiliriz. Maddi anlamda uygun ve kolay bulunabilir olması bizleri cezbediyor aslında.   Çin malı kalitesiz kullanışsız gibi asılsız iddialar ortada Çin mallarını savunuyor değilim bu yazıda sizlere neden Çin malı kullanmalıyız veya kullanmamalıyız ibaresini açıklamaya anlatmaya çalışacağım.   Çin malları gerçekten kalitesiz mi ucuzluğu bu […]

03 Temmuz 2015 - 14:16 'de eklendi ve 1232 kez görüntülendi. A+A-

Asıl Sorun Denetimsizlik!

Made in P.R.C etiketiyle piyasada bulunan birçok ürünü çoğumuz kullanıyoruz diyebiliriz. Maddi anlamda uygun ve kolay bulunabilir olması bizleri cezbediyor aslında.

 

Çin malı kalitesiz kullanışsız gibi asılsız iddialar ortada Çin mallarını savunuyor değilim bu yazıda sizlere neden Çin malı kullanmalıyız veya kullanmamalıyız ibaresini açıklamaya anlatmaya çalışacağım.

 

Çin malları gerçekten kalitesiz mi ucuzluğu bu yüzden mi kaynaklanıyor tabii ki hayır Çin’de üretimi gerçekleşen birçok ürün kaliteli ve kullanışlı bir yapıya sahip ancak ülkemize gelen malları incelemek lazım ülkemize gelen Çin malı ürünler neden çok ucuz? İthal ürünler piyasaya ilk sürüldüğünde fiyat bakımından ucuz olup müşteriye cazip kılınmak amaçlı piyasaya atıldı aslında kaliteli olan ürünler firmalar tarafından kötü lanse edildi ve pazarın geleceği düşünülmedi şu an da bile bu kötü imaj silinemiyor.

 

Teknolojide bir hayli ileride olan Çinliler neden kötü mal üretsin? Peki neden bu mallar ülkemize giriş yapıyor? TSE onayı olmadan satılan birçok mal var pazarımızda asıl sorun denetim mekanizmamız da.

 

Bunu düzeltmek kısa bir süreç mi tabii ki hayır öncelikle ülkemiz ve Çin’de yer alan ürünlere göz atmak lazım bu imajın bir nedeni daha taklit malların üretiminin hemen hemen hepsinin Çin malı olması, ünlü markaların bile bire bir aynısı Çinliler tarafından üretime geçirildi. Garanti kapsamı bulunmayan ürünleri alan bizler daha sonra bu ürünlerin kötülüğünden ve dayanıksızlığından şikayetçiyiz ancak asıl sorun az önce de belirttiğim gibi denetimsizlikten kaynaklı.

 

Çin Malının Zararları:
Ülkemize giren malları göz önünde bulunduracak olursak bu ürünler garanti kapsamı dışında ve en önemlisi birçok ciddi hastalıklara yol açabilen ürünler. Özellikle sağlık ve kozmetik ürünlerinden uzak durmanızı tavsiye ederim.

 

Araştırmalara göre 2 yıl gibi kısa bir sürede Çin pazarının ülkemizdeki gelişimi ve yerleşme alanı 2 milyar dolar gibi bir bütçeyle açıklanmıştır. Sağlık ürünlerinin ucuzluğu bakımından özellikle bayan kullanıcılar tarafından fazlasıyla tercih edilmekte ancak bu ürünler bünyeye aşırı zararlı ve kanserojen madde içermekte fiyatı bakımından cazip gelen bu ürünlerin kullanımı ülkemizde çok fazla ve Çin pazarı artık ülkemize hakim durumda. Bir diğer araştırmada ise ülkemize 1 milyon malın girdiği söyleniyor ancak bu rakam aslında çok daha fazla yine denetimsizlikten kaynaklanan bu sorunu devlet büyüklerimizin çözümlemesi gerekiyor.

 

Ne Gibi Zararlar Ortaya Çıkıyor?
Ayakkabılar,sağlık ürünleri,cep telefonları vs gibi ürünlerin yanı sıra kullanılan birçok Çin malı; kanser, alerji, radyasyon ve beyin hasarlı hastalıklara fazlasıyla gebe… Çin malı telefonların kalbi fazlasıyla yorduğu ise bilimsel olarak ortaya konulmuş bir gerçektir. Fakat bunların sonucunda kullanıcı herhangi bir hak iddia etmeye sahip değildir. Çünkü akıllı üretici bunları göz önünde bulundurarak garanti kapsamı dışında tuttuğu ürünleri ülkemize pazarlamaktadır.

 

Bu yüzden Made in P.R.C etiketine dikkat edelim ve bilinçli olalım maddi anlamda cazip gelebilir ancak ciddi zararlara yol açabilir…

 

 

Ali ERSOY

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
İlk optik kadını! İlk optik kadını!

Tüm kariyeri boyunca, gözlük camı tasarımı alanındaki tek kadın bilim insanıydı. Şimdi, ölümünden kırk yıl sonra, Glancy yenilikçi çalı...

İTO Gözlükçülük meslek komitesinin talebi! İTO Gözlükçülük meslek komitesinin taleb...

Optik sektörü olarak pandemi sürecinden ekonomik anlamda da en fazla zarar gören sektörlerin başında yer almaktadır....

İTO Geleneksel Sektör Buluşması İTO Geleneksel Sektör Buluşması

İstanbul Ticaret Odası Gözlükçülük meslek komitesinin organize ettiği geleneksel sektör buluşma toplantısı 16 Ocak 2022 tarihinde Cemil...

Zodyak 2 – Kahveler hazır mı? Zodyak 2 – Kahveler hazır mı?

Haftaya terazi, akrep ve yay burcuyla devam ediyoruz! Belki sonra önemli birkaç kişinin de haritasına bakarız. Özellikle istenilen ünlü...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
İlk optik kadını! İlk optik kadını!

Tüm kariyeri boyunca, gözlük camı tasarımı alanındaki tek ka...

İTO Gözlükçülük meslek komitesinin talebi! İTO Gözlükçülük meslek ko...

Optik sektörü olarak pandemi sürecinden ekonomik anlamda da ...

Zodyak 2 – Kahveler hazır mı? Zodyak 2 – Kahveler hazır...

Haftaya terazi, akrep ve yay burcuyla devam ediyoruz! Belki ...

Müessese çalışanlarına eğitim semineri Müessese çalışanlarına eğ...

Pandemi gerekçesiyle ertelenen ATO Akademi Optisyenlik Müess...

SGK, 2021 Ekim Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2021 Ekim Ayı Reçete...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Atilla Karip davayı kazandı! Atilla Karip davayı kazan...

Anayasa Mahkemesi Kararı sonrası anılan kararı esas alarak y...

Meleklerin Cinsiyeti Meleklerin Cinsiyeti

Örgütlü toplum siyaset için de sermaye için de tehdittir, SE...

Lütfen tuzağa düşmeyelim Lütfen tuzağa düşmeyelim...

Bazı grup mağaza ve kişilerin aşağıdaki örnek dilekçeleri do...

Neden lazer olmamalı? Neden lazer olmamalı?

Göz hassas bir organdır, önce bozmayın, sonra lütfen dokunma...

Bu söyleşiyi kaçırmayın! Bu söyleşiyi kaçırmayın!...

Sektörümüzü 2022 yılında neler bekliyor? Birlik ne gibi çalı...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyorum lütfen yorum yapınx
()
x