a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Anlayamıyorum – Nurhan ÜTÜCÜ

Barkod un su anki aşamasına bakarsanız bence kimse henüz bunun teorik olarak nasıl işleyeceği hakkında hiçbir fikre sahip değil . Taylan Hocam , Davet için teşekkür ederim. Bu toplantıda barkod ile ilgili gorus bildirilecek veya bilgiler de paylaşılacak anladığım kadarı ile . Lakin benim anlamadığım bir sey var ben bu barkod konusunda fikrimi beyan dahi […]

08 Şubat 2012 - 16:35 'de eklendi ve 1703 kez görüntülendi. A+A-

Anlayamıyorum – Nurhan ÜTÜCÜ

Barkod un su anki aşamasına bakarsanız bence kimse henüz bunun teorik olarak nasıl işleyeceği hakkında hiçbir fikre sahip değil .

Taylan Hocam ,

Davet için teşekkür ederim. Bu toplantıda barkod ile ilgili gorus bildirilecek veya bilgiler de paylaşılacak anladığım kadarı ile . Lakin benim anlamadığım bir sey var ben bu barkod konusunda fikrimi beyan dahi etmek istemeyecek duruma geldim . Cunku sapkadan tavsan çıkar gibi her gun başka bir piyango çıkıyor . Bence bunları konuşmak yerine eski gözlük çerçevesi ve camların ne olacağı hakkında bilgi isteyin cunku bu ürünlerin hepsini o günkü piyasa şartlarına uygun şekilde satın aldınız hatta satmadan KDV sini bile odediniz. Ama bunların ne olacağı muallakta cunku bunlara bir tüketim suresi verilmesi halinde bu ürünler 10 seneden once tükenemez . Size tanınacak süre bence 2 yıldan fazla olmayacak bu durumda bu ürünler ne olacak çöpe mi atılacak .

Barkod un su anki aşamasına bakarsanız bence kimse henüz bunun teorik olarak nasıl işleyeceği hakkında hiçbir fikre sahip değil .Ben bu istenenlerin sektorumuzde nasıl uygulanacağını anlayamıyorum . Sahsım adıma ben 2005 yılından beri bu sistemi zaten uyguluyorum ancak ne kadar da aslında bunu kendi iç sistemim için düzenlemiş olsam bile bunun arada bir hatası oluyor. Bu sistem sayesinde o hatayı nerede yaptığımızı daha erken farkediyoruz bu bir gerçek ama hata yapılmıyor değil. Biz bunu minimum oranda yapıyoruz ama bunun için bizim sevkiyat depomuzda yaptığımız sistem uç noktada ;her gozlugun ayrı bir ambalaj kutusu var ve hepsinin üzerinde barkodları var ve bunlar sıra numarası ile dizili ve bu alan 100m2. Buna rağmen hata olduğu oluyor peki optik magaza sahibi meslektaşlarımızın cogu böyle bir alanı yokken bunu nasıl sağlayacak kutuları saklayamayacaklarına gore . Bir pul defteri alıp barkodları onun içinde muhafaza mı edecekler . Cunku uygulamada barkod gözlüğe yapıştırıldığında son kullanıcı onu denerken veya rafta dururken zamanla yazıların silindiği bazen barkodların koptuğunu bazen de son kullanıcı rahatsız olduğu için bunların sokuldugune tanık olucaksınız.

Benim sahsi kanaatimce ürün kişiye özel bir ürün veya ambalajında satılan bir ürün olmadığı sürece bu sistemin tatbiki çok zordur tabi kendi iç sisteminizde kendinize ozel bir barkod sistemi kurmadığınız taktirde bunu kurmanız halinde o veriye her zaman ulaşma şansınız vardır cunku . Tabi bunların olması içinde size ilaveten yazılım , onu kullanabilecek bir personel ilerde yetersiz kalması halinde ek bir personel masraflarını da hesaplarınıza ilave etmeniz gerekecektir ve bunu da yapmanız sart gibi gözüküyor. Ayrıca bu işi yapacak personel kalifiye bir personel olmak zorundadır . Size 2 ilave personel maliyetini hesaplayacağım ve yazımı sonlandıracağım .

Maas 1350 TL olduğunu düşünelim. SSK Muthasar İşsizlik vs eklenince asagı yukarı bu rakam 2565 TL olur ikinci personel de 1000 TL olsun buna da . SSK Muthasar İşsizlik vs eklenince asagı yukarı bu rakam 1900 TL olur. İki kişinin aylık maliyeti 4465 TL dir senede 53580 TL eder . Gunde ortalama 5 recete yaparsanız ayda 125 recete eder senede 1500 tane. Yani reçete basına sadece ek personel maliyetiniz 35,72 TL eder. Sonucta sizden bir emek sarfetmeniz isteniyor karşılığında bu emeği kim verirse versin reçeteye maliyeti 36 TL. Daha biz buraya diğer hiçbir maliyet eklemedik.

Ya benim hesap bilgim cok eksik ya da ben maliyet hesaplamayı bilmiyorum . Ama sunu bilin bu rakamlar önünüze çıkacak rakamlardır .

Saygılarımla

Nurhan ÜTÜCÜ

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayat...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio, 87 yaşında vefat etti....

Van’da gümrük kaçakçılığı operasyonu Van’da gümrük kaçakçılığı operasyo...

Van’da polis ekiplerince düzenlenen gümrük kaçakçılığı operasyonlarında çok sayıda gözlük ele geçirildi....

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu...

Satışa sunulan mal ve hizmetlere ilişkin satış fiyatı, birim fiyatı, malın ayırıcı özelliği ve üretim yeri hususlarının belirtiliği Fiy...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 8...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio...

Van’da gümrük kaçakçılığı operasyonu Van’da gümrük kaçak...

Van’da polis ekiplerince düzenlenen gümrük kaçakçılığı opera...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu Müesseselerde Fiyat Etike...

Satışa sunulan mal ve hizmetlere ilişkin satış fiyatı, birim...

Avrupa Sağlık Sistemleri Avrupa Sağlık Sistemleri...

En temel insan haklarından biri olan sağlık, birçok ülkede a...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip ...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik T...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisye...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü ...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve bo...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekono...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm s...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx