a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Ankara da büyük buluşma!

T.C. Sağlık Bakanlığı’ nda başkanlar yeni yönetmelik taslağı hakkında görüşlerini bildirdi. T.C.Sağlık Bakanlığında 09 Temmuz 2013, bugün sektörümüzün miladı sayılacak yeni yönetmeliğin görüşülmesi için TİTCK Başkanı Dr. Saim Kerman başkanlığında, 3. Kat Yeşim toplantı salonunda, kurum başkanının daveti üzerine Ankara da bir toplantı düzenlendi. Daha önce derneklerin ve konfederasyonun incelemesi için verilen yönetmelik taslağının son […]

09 Temmuz 2013 - 23:39 'de eklendi ve 1066 kez görüntülendi. A+A-

Ankara da büyük buluşma!

yonetmelikT.C. Sağlık Bakanlığı’ nda başkanlar yeni yönetmelik taslağı hakkında görüşlerini bildirdi.

T.C.Sağlık Bakanlığında 09 Temmuz 2013, bugün sektörümüzün miladı sayılacak yeni yönetmeliğin görüşülmesi için TİTCK Başkanı Dr. Saim Kerman başkanlığında, 3. Kat Yeşim toplantı salonunda, kurum başkanının daveti üzerine Ankara da bir toplantı düzenlendi. Daha önce derneklerin ve konfederasyonun incelemesi için verilen yönetmelik taslağının son hali üzerinde çalışan yönetimler, bugünkü toplantıda görüşlerini belirttiler.

Toplantıya GOK yönetiminden başkan Sn. Fatih İşçimen, Sn. Taylan Küçüker, Sn. Kamil Nuri Gizer, Sn. Burçin Küçükören, Sn. Serkan yakan, Sn. Vedat Durak, Anadolu Federasyonu ve T.O.O.M.Derneğinden Genel Başkan Sn.Turgut Vardi, Genel Başkan yardımcısı Sn. İlker Ayaz, Yönetim kurulu üyesi Sn. Ramazan Özmutlu, Ankara Tüm Optisyenler ve Gözlükçüler derneğini temsilen Başkan Sn. Mahmut Yetim, T.O.O.M.A.Derneğini temsilen Genel Başkan Sn. Abdullah Aydın, Genel Başkan yardımcısı Sn. Erdoğan Esmer, Sn. Semih Saraçoğlu, Kadri Sertaç Karaca, Engin Çankal, Türkiye Gözlük Sanayicileri derneğini temsilen Sn. Mehmet Dibi, yönetim kurulu üyesi Sn. Murat Balcı ve Niğde Tüm Gözlükçü İşverenler derneğini temsilende Genel Başkan Sn. İsa Alpat ve yönetim kurulu katılmışlardır.

Zaman zaman hararetlenen toplantıda TİTCK Başkanı Dr. Saim Kerman tüm yöneticileri dinlemiş ve almış olduğu görüşlerin değerlendirilerek yeni yönetmeliğin şekillendirileceğini ve dosyanın sektörümüze en yararlı olacak şekilde düzenlenerek üst makamlara sunulacağını ifade etmiştir.

TİTCK Başkanı Dr. Saim Kerman Programının yoğunluğu nedeniyle toplantının ikinci bölümünü kurum başkan yardımcısı Sn. Dr. Ercan Şimşek yönetmiştir. Toplantıya kurumu temsilen ayrıca Ruhsatlandırma şube müdürü Sn. İsmail Başyayla da katılmıştır.

Ankara Tüm Optisyenler ve Gözlükçüler Dernek Başkanı Sayın Mahmut Yetim kuruma gönderdiği yazılara gelen cevaplar ile ilgili ve 5193 sayılı Optisyenlik Müesseseleri Hakkında Kanun’un 7. Maddesi ilk fıkrası ve 8. Madde için ayrı ayrı her zaman olduğu gibi hukuki mücadele yapacağını ifade etti.

T.o.o.m.a.derneği reklamların serbest bırakılması ve optometrinin bir an önce ülkemize gelmesini, gurup mağazalarda çalışan, cam kesen, çerçeve satan kişilerin yerine optisyen çalıştırılması gerektiğini ve bu sebepten dolayıda m.y.okullarının çoğalması gerektiğini açıklamışlardır.

Konfederasyon yetkilileri ise optisyenlik müesselerinin sağlık hizmet sunucusu olması ve fertlerin , toplumun sağlığını koruma görevini optisyen ve gözlükçülere vermesi nedeniyle ve reçete ile satışı yapılan özlük cam ve çerçeve ile numaralı, numarasız kontakt lensler için reklam yapmamaları gerektiğini, verilmiş hakların saklı kalması şartıyla, mesul müdürlüğün kaldırılması, optisyenlik meslek yüksek okullarının kontenjanlarının biran önce sınırlandırılması, yeni açılacak optisyenlik müesseselerinin nüfusa göre sınırlandırılması gerektiğini belirtmişlerdir.

Türkiye Gözlük sanayicileri derneği temsilcileri, reklamların sadece tedarikçilerimiz tarafından değil sektörün her kesimi tarafından serbestçe yapılabilmesi gerektiğini, derneklerine üye yerli üreticilerinin geleneksel müesseseler tarafından desteklenmesini, internetten reçete ile satılan ürünlerin, optisyenlik müessesi dışında satışının yapılamayacağını, güneş gözlüklerinin çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından, Sağlık bakanlığına geçirilmesini ve sadece Optisyenlik Müesselerinde satılması gerektiğini ve bu konu da sağlık bakanlıgınında desteklemesini istediler.

Türkiye Gözlük Sanayicileri Derneği yönetim kurulu üyesi Sn. Murat Balcı, halkımızın göz sağlığını korumak adına sağlık bakanlığının desteği ile kamu spotlarının oluşturulması ile göz sağlığının öneminin anlatılması gerektiğini söyledi.

Niğde Tüm Gözlükçü işverenler derneği Genel başkanı Sn. İsa Alpat ise mesul müdürlerimizin batı şehirlerini tercih etmesi sebebiyle Güney doğu ve Doğu Anadolu bölgesinde optisyenlik müesseseleri, mesul müdür bulamadıkları için kendilerine geçici bir belge verilmesini, Gözlükçü işverenlere uzaktan eğitim verilmesini, üniversite sınavlarına girmeden optisyenlik programlarına direkt kayıt yaptırabilmelerini talep etti. Staj yerinede kendi müesseselerinde çalıştıkları için staja gerek kalmayacağını söyledi.

Yeni çıkacak yönetmeliğin sektörümüze hayırlı olmasını diliyoruz.

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’d...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 27 bin sözleşmeli personel, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon optik zincirini s...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıyla 1951 yılında kurulan orta ölçekli bir Japon optik perakendecisi olan Was...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yönel...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse yüzde 70 kadar arttı. Çocukların ihtiyaçları hiç bitmiyor. Yeni ürünlere m...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Teknolojileri Fuarı’’ nın 08 – 10 Mart 2024 tarihleri arasında FUARİZMİR’ de ger...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(6 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

6 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
cans
cans
11 Temmuz 2013 22:36

böyle bir şey hiç adil olmaz biz üniversite sınavına hazırlanıp emek para verip özel üniversiteye gittik benim sınıfımda 50 yaşında adam var onlar çalışıp bu sınavı kaazandıysa herkez kazansın böyle bir şey adil değil alın teri dökülmeden para kazanılmaz sağlıkla ilgili bi bölüm dıştan okunmaz!!!

murat
murat
11 Temmuz 2013 17:54

bakanlığın hazırladığı derneklere ve konferederasyona incelemek üzere gönderdiğini söylediğiniz ve elinizde bulunan yeni yönetmelik taslağını bizimde göreceğimiz ve değerlendirebileceğimiz şekilde sitede yayınlayabilirseniz seviniriz.en azından bizde eleştirilerimizi belirtmiş oluruz.

kemal
kemal
11 Temmuz 2013 09:10

İNŞALLAH HAYIRLARA VESİLE OLUR EMEKLER BOŞA ÇIKMAZ EMEĞİ GEÇEN HERKESE ŞÜKRANLARIMI SUNARIM

hakan
hakan
10 Temmuz 2013 10:38

inşaallah bu kanun ramazan ayının yüzü suyu hürmetine çıkarda dükkanımızı kapatmaktan kurtuluruz

ismail uğur
ismail uğur
11 Temmuz 2013 23:52
Reply to  hakan

çok merak ediyorum bu güne kadar kaç kere mesül müdür yüzünden dükkan kapattınız, sizin ki emek harcamadan bir şeyler elde etmek. optisyenilik bölümünü okumuş olan, okuyan insanların hakkına girmek. alın o diplomanın hayrını görün sonra…

selahattin
selahattin
12 Temmuz 2013 13:43
Reply to  ismail uğur

görmdiysen duy ben bir işyerimi kapattım sırf diplomaya sebep…..yemin de ederim…

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek ü...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon op...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıy...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı k...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Tekno...

Optik Reçetelerinin Geçerlilik Süresi Optik Reçetelerinin Geçer...

Mahkeme kararı doğrultusunda optik gözlük camlarının hastala...

KVKK KVKK

Ali, iyi bir gözlükçü. İyi bir esnaf. Uzun yıllarını mesleği...

Fatura/Reçete Teslim Süresinin Uzatılmasına İlişkin Duyuru Fatura/Reçete Teslim Süre...

Kurumumuzla sözleşmeli tüm sağlık hizmeti sunucularının fatu...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Kasım 2023 SGK Reçete bedelleri ödemesi Kasım 2023 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Magazin HABERLERİ
Web TV