Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Ani Görme Kayıplarına Dikkat!

Göz hastalıkları konusunda aciliyet sıralaması yapıldığında en başta ani görme kayıpları sayılabilir. Ani görme kayıpları kişilerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler.

30 Ocak 2019 - 1:06 'de eklendi ve 1644 kez görüntülendi. A+A-

Ani Görme Kayıplarına Dikkat!

Göz Hastalıkları ve Vitreo Retinal Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Hüseyin Sanisoğlu uyarıyor: “Kalıcı görme kayıplarıyla karşı karşıya kalmamak için yaşanan kayıp, kısa süreli de olsa kesinlikle ihmal edilmemeli, muhakkak bir göz hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.”

Ani görme kayıpları, hastanın en az 5, en fazla 10 saniye görme yetisini kaybetmesi olarak açıklanıyor. Kimi hastalar bu kaybı soluk ve silik görme olarak tanımlarken, kimileri de tüm görüş alanının kararması olarak betimliyor. Fakat şikayetlerin tanımı ve şiddeti her ne olursa olsun hastanın bir uzman hekim muayenesine tabii tutulması gerekiyor.

Retinal arter tıkanıklığı

Yaşanan ani görme kayıplarının altında çeşitli nedenler yatabilir. Bu nedenlerin başında da kanı göze taşıyan retinal arterlerin tıkanmasının yol açtığı damarsal problemler gelir. Göz damarlarında oluşan bu sorunlara ise genellikle kalp ve damar hastalıkları bulunan kişilerde rastlanır. Hastanın retinasına kan ulaşımını sağlayan damarların kapanması, retina tabakasında iskemi olarak adlandırılan kan akışında azalma ya da kesilme sorununun yaşanmasına yol açabilir. Bu sorun da zamanla gözde doku ölümü ve kalıcı görme kayıplarıyla sonuçlanabilir. Bu nedenle kalıcı görme kayıplarıyla karşı karşıya kalmamak için yaşanan kayıp, kısa süreli de olsa kesinlikle ihmal edilmemeli, muhakkak bir göz hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır. Beklenmedik bir ani görme kaybı yaşandığında kaos ortamı yaratılmamalı, gözlere dakikalar içerisinde müdahale edilmesi sağlanmalıdır. Eğer damar kısa süre içerisinde açılabilirse herhangi bir işlev ya da doku bozukluğu yaşanmadan iyileşme sağlanabilir.

Retinal ven tıkanıklığı

Görme kaybının önemli sebeplerinden biri de retinal ven tıkanıklığıdır. Bu problem, genellikle yaşlanmaya bağlı görülen ve diyabetik retinopatiden sonra en fazla karşılaşılan retinal damar hastalığıdır. Kendini ise göz arkasında yaşanan kanamalarla gösterir. Bu hastalar, çoğunlukla hızlı müdahale ve doğru tedavi ile düzelebilir. Ancak hastaların mutlaka düzenli kalp, damar, tansiyon ve arter tıkanıklık durumu takiplerine tabii tutulması gerekir. Ayrıca kan sulandırıcı ilaçlar da önerilebilir.

Akut vitre kanamaları

Üçüncü sırada sayılabilecek ani görme kaybı sebebi, akut vitre kanamalarıdır. Büyük oranla diyabet, bazen de hipertansiyon hastalarının yaşadığı bu problem, retina damarlarında ya da vitrede (gözün jel tabakasında) kanama oluşması ile gelişir.

Retina dekolmanı

Retina tabakalarında çeşitli sebeplerle yaşanan yırtılmalar ve birbirinden ayrılmalar olarak tanımlanabilecek retina dekolmanı da bir diğer görme kaybı sebebidir. Hastalar, çoğunlukla hastalığı makula bölgesine ulaşmadan fark edemez. Göz yaralanmaları ve göz içi kanamaları sonucu gelişen ani görme kayıpları da yaşanabilir. Ayrıca metil alkol zehirlenmesi olarak açıklanabilen sahte alkol kullanımı da geri dönüşsüz görme kayıplarına sebep olabilir.

Hızlı kilo kaybı

Hızlı kilo kaybedenler ve vücut şekillendirmek için takviye ürün kullananlar, risk grubunda bulunan diğer kişiler arasında yer alıyor. Bunun nedeninin de metabolizmadaki değişikliğin görme sinirinin beslenememesine yol açması olduğu düşünülüyor. Bu kayıplar, ileri yaşta görülebildiği gibi gençlerde de karşılaşılabiliyor.

Erken teşhis görme yetisini geri kazandırabiliyor

Gözün damar tabakasında yaşanan bu gibi bozulmalar sebebiyle yaşanan ani görme kayıplarında, ilaç ve lazer tedavileri ile görme geri kazandırılabiliyor. Altında yatan göz damarlarındaki problemlerin ve kalp – damar gibi sistemsel bozuklukların erken teşhisi de tedavide önemli rol oynuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Oda ve Birlik Genel Bilgilendirme Toplantısı Oda ve Birlik Genel Bilgilendirme Toplan...

“Sektörümüzde Yaşanan Güncel Gelişmeler (Oda ve Birlik), Sorunlar Ve Çözüm Önerileri” Konulu Sektör Toplantısına davetlisiniz....

Kontakt lensler alerjileri hafifletmeye yardımcı olur mu? Kontakt lensler alerjileri hafifletmeye ...

Özellikle mevsim değişikliklerinde ortaya çıkan, gözlerde kızarıklık, kaşıntı gibi Alerji belirtilerine karşı ABD’ de kontaktlens üzeri...

Çalışan memnuniyeti anketi Çalışan memnuniyeti anketi

Çalışma yaşamı insan ömrünün büyük bir bölümünü kapsamaktadır. Bu anlamda çalışma yaşamının kalitesini belirleyen çalışma koşulları bir...

“Optisyeninsesi Haber” Android uygulaması “Optisyeninsesi Haber” Android uygulamas...

Gözlük sektöründeki gelişmeleri, sektörel haberleri artık daha kolay takip edebilirsiniz. Sektör haberlerine daha hızlı ulaşmak mümkün....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Oda ve Birlik Genel Bilgilendirme Toplantısı Oda ve Birlik Genel Bilgi...

“Sektörümüzde Yaşanan Güncel Gelişmeler (Oda ve Birlik), Sor...

Kontakt lensler alerjileri hafifletmeye yardımcı olur mu? Kontakt lensler alerjiler...

Özellikle mevsim değişikliklerinde ortaya çıkan, gözlerde kı...

Çalışan memnuniyeti anketi Çalışan memnuniyeti anket...

Çalışma yaşamı insan ömrünün büyük bir bölümünü kapsamaktadı...

“Optisyeninsesi Haber” Android uygulaması “Optisyeninsesi Haber” An...

Gözlük sektöründeki gelişmeleri, sektörel haberleri artık da...

İnsanca yaşam gözlükçülerin hakkıdır! İnsanca yaşam gözlükçüler...

En kısa zamanda Türkiye’de Gözlükçü odaları kurulacak, yönet...

Atatürk’ ün Gözlüğü Atatürk’ ün Gözlüğü...

İçtimai hayatımızda fevkalade yeri olan gözlükçülük gerektiğ...

Optisyen adaylarını gelecekte neler bekliyor? Optisyen adaylarını gelec...

Aydın üniversitesinde genç gözlükçülük adayı meslektaşlarımı...

Optisyenlik’te güncel yaklaşımlar sempozyumu Optisyenlik’te günc...

Altınbaş Üniversitesi ev sahipliğinde düzenlenecek olan OPTİ...

İçimizden biri İçimizden biri

Yaşamımız boyunca toplumda farklı kimlik ve mesleklerle haya...

Beta Optik – NOVAX, Eğitim Buluşmaları ! Beta Optik – NOVAX, Eğiti...

Beta Optik, Free Form gözlük camı üretim teknolojisi ve inov...

Magazin HABERLERİ
Web TV
CLOSE
CLOSE
Daha fazla Haberler, Sağlık
Ninety Optik’ ten tanıtıma özel kampanya!

Kampanyalardan ve özel fiyatlardan yararlanmak için hemen üye olun fırsatları kaçırmayın! İlk siparişe özel %10 mal fazlası göndermeye devam ediyor.

Kapat