Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Ani Görme Kayıplarına Dikkat!

Göz hastalıkları konusunda aciliyet sıralaması yapıldığında en başta ani görme kayıpları sayılabilir. Ani görme kayıpları kişilerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiler.

30 Ocak 2019 - 1:06 'de eklendi ve 699 kez görüntülendi. A+A-

Ani Görme Kayıplarına Dikkat!

Göz Hastalıkları ve Vitreo Retinal Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Hüseyin Sanisoğlu uyarıyor: “Kalıcı görme kayıplarıyla karşı karşıya kalmamak için yaşanan kayıp, kısa süreli de olsa kesinlikle ihmal edilmemeli, muhakkak bir göz hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.”

Ani görme kayıpları, hastanın en az 5, en fazla 10 saniye görme yetisini kaybetmesi olarak açıklanıyor. Kimi hastalar bu kaybı soluk ve silik görme olarak tanımlarken, kimileri de tüm görüş alanının kararması olarak betimliyor. Fakat şikayetlerin tanımı ve şiddeti her ne olursa olsun hastanın bir uzman hekim muayenesine tabii tutulması gerekiyor.

Retinal arter tıkanıklığı

Yaşanan ani görme kayıplarının altında çeşitli nedenler yatabilir. Bu nedenlerin başında da kanı göze taşıyan retinal arterlerin tıkanmasının yol açtığı damarsal problemler gelir. Göz damarlarında oluşan bu sorunlara ise genellikle kalp ve damar hastalıkları bulunan kişilerde rastlanır. Hastanın retinasına kan ulaşımını sağlayan damarların kapanması, retina tabakasında iskemi olarak adlandırılan kan akışında azalma ya da kesilme sorununun yaşanmasına yol açabilir. Bu sorun da zamanla gözde doku ölümü ve kalıcı görme kayıplarıyla sonuçlanabilir. Bu nedenle kalıcı görme kayıplarıyla karşı karşıya kalmamak için yaşanan kayıp, kısa süreli de olsa kesinlikle ihmal edilmemeli, muhakkak bir göz hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır. Beklenmedik bir ani görme kaybı yaşandığında kaos ortamı yaratılmamalı, gözlere dakikalar içerisinde müdahale edilmesi sağlanmalıdır. Eğer damar kısa süre içerisinde açılabilirse herhangi bir işlev ya da doku bozukluğu yaşanmadan iyileşme sağlanabilir.

Retinal ven tıkanıklığı

Görme kaybının önemli sebeplerinden biri de retinal ven tıkanıklığıdır. Bu problem, genellikle yaşlanmaya bağlı görülen ve diyabetik retinopatiden sonra en fazla karşılaşılan retinal damar hastalığıdır. Kendini ise göz arkasında yaşanan kanamalarla gösterir. Bu hastalar, çoğunlukla hızlı müdahale ve doğru tedavi ile düzelebilir. Ancak hastaların mutlaka düzenli kalp, damar, tansiyon ve arter tıkanıklık durumu takiplerine tabii tutulması gerekir. Ayrıca kan sulandırıcı ilaçlar da önerilebilir.

Akut vitre kanamaları

Üçüncü sırada sayılabilecek ani görme kaybı sebebi, akut vitre kanamalarıdır. Büyük oranla diyabet, bazen de hipertansiyon hastalarının yaşadığı bu problem, retina damarlarında ya da vitrede (gözün jel tabakasında) kanama oluşması ile gelişir.

Retina dekolmanı

Retina tabakalarında çeşitli sebeplerle yaşanan yırtılmalar ve birbirinden ayrılmalar olarak tanımlanabilecek retina dekolmanı da bir diğer görme kaybı sebebidir. Hastalar, çoğunlukla hastalığı makula bölgesine ulaşmadan fark edemez. Göz yaralanmaları ve göz içi kanamaları sonucu gelişen ani görme kayıpları da yaşanabilir. Ayrıca metil alkol zehirlenmesi olarak açıklanabilen sahte alkol kullanımı da geri dönüşsüz görme kayıplarına sebep olabilir.

Hızlı kilo kaybı

Hızlı kilo kaybedenler ve vücut şekillendirmek için takviye ürün kullananlar, risk grubunda bulunan diğer kişiler arasında yer alıyor. Bunun nedeninin de metabolizmadaki değişikliğin görme sinirinin beslenememesine yol açması olduğu düşünülüyor. Bu kayıplar, ileri yaşta görülebildiği gibi gençlerde de karşılaşılabiliyor.

Erken teşhis görme yetisini geri kazandırabiliyor

Gözün damar tabakasında yaşanan bu gibi bozulmalar sebebiyle yaşanan ani görme kayıplarında, ilaç ve lazer tedavileri ile görme geri kazandırılabiliyor. Altında yatan göz damarlarındaki problemlerin ve kalp – damar gibi sistemsel bozuklukların erken teşhisi de tedavide önemli rol oynuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Mido 2019 Optik Fuarı başlıyor Mido 2019 Optik Fuarı başlıyor

Dünyanın en büyük optik fuar organizasyonu olarak kabul edilen “MİDO FUAR” ı İtalya’nın Milano kentinde 23-25 Şubat 2019 tarihleri aras...

Çin’e gidecekler dikkat! Çin’e gidecekler dikkat!

Geçen ay ülke genelinde 1 milyon 143 bin 574 kişide bulaşıcı hastalık tespit edildi....

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine Sevenlerine Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

Optisyenler yedek astsubay olabilecek! Optisyenler yedek astsubay olabilecek!

Meslek Yüksek Okulu mezunları da yedek astsubay olarak askerlik görevini yerine getirebilecek....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Mido 2019 Optik Fuarı başlıyor Mido 2019 Optik Fuarı baş...

Dünyanın en büyük optik fuar organizasyonu olarak kabul edil...

Çin’e gidecekler dikkat! Çin’e gidecekler di...

Geçen ay ülke genelinde 1 milyon 143 bin 574 kişide bulaşıcı...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhumeye Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine Sevenlerine Cam...

Optisyenler yedek astsubay olabilecek! Optisyenler yedek astsuba...

Meslek Yüksek Okulu mezunları da yedek astsubay olarak asker...

Heterokromi Heterokromi

Heterokromisi olan bir bebek hem pediatr hem de göz doktoru ...

“ninetyoptik.com” Güneş sezonuna hazır! “ninetyoptik.com...

Ninety Optik, B2B sistemi ile TR90 ve Metal çerçeve çeşitlil...

Nihayet Oda birlik genel kurulu yapılacak! Nihayet Oda birlik genel ...

Türkiye Optisyenler ve Gözlükçüler Birliği, kurulacak odalar...

Türkiye’ de ve Dünya’ da Optik Sektörü Türkiye’ de ve Düny...

Optisyenlik, Sağlık sektörünün bir kolu olmasına rağmen göz ...

Türkiye’de 15 yaş üzeri nüfusun %30‘u gözlük kullanıyor. Türkiye’de 15 yaş üzeri n...

Avrupa’da gözlük kullanma oranı 50 den 65 ‘e kadar, Türkiye’...

Göz damlaları gözlüklerin yerini alabilir mi? Göz damlaları gözlüklerin...

Bilim insanları, korneadaki hasarı iyileştirebilen göz damla...

Magazin HABERLERİ
Web TV
CLOSE
CLOSE
Daha fazla Haberler, Sağlık
Reçetelerin yüzde 87’si e-Reçete oldu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk: "Geçtiğimiz yıl toplam 400 milyon reçetenin yüzde 87'si e-Reçete olarak düzenlendi."...

Kapat