a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Amasya Üniversitesinde Optisyenlik Programı

Amasya’nın ihtiyacına hem de Türkiye’deki trendlere bakarak yeni programlar açmayı düşünüyoruz.

26 Haziran 2011 - 21:00 'de eklendi ve 3218 kez görüntülendi. A+A-

Amasya Üniversitesinde Optisyenlik Programı

Optisyenlik ve diyetisyenlik, en son senato kararımızda Sağlık yüksekokulumuza fizyoterapi ve rehabilitasyon, beslenme ve diyet programlarının açılması yönünde karar aldık ve YÖK’e gönderdik.

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, rektörlük binasında gazetecilere Amasya Üniversitesinin kısa, orta ve uzun vadedeki hedeflerini anlatarak, Amasya Üniversitesi’nin bir yapılanma sürecinde olduğunu anımsattı.

Amasya Üniversitesi’nde öncelikli olarak Elektrik Elektronikte, Elektrik Mühendisliğinde ve Makine Mühendisliğinde programlar açmaya çalıştıklarını ifade eden Orbay, şunları kaydetti:

“Yetişmiş öğretim üyesi bulma anlamında bazı çalışmalarımız var. Bu alanda öne çıkmış Selçuk Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Gazi Üniversitesi gibi üniversitelerden, bildiğimiz akademisyenlerden onların yetiştirdiği yüksek lisans doktora öğrencilerini buraya yönlendirmelerini istiyoruz. Bu alanda programların açılabilmesi için YÖK bazı yeni kriterler geliştirdi. Bu alanda yetişmiş doktora derecesine sahip öğretim üyelerine ihtiyacımız var. Dolayısı ile bundan sonraki çıkacağımız ilk ilanda fakültelere yönelik öğretim üyesi alımı gerçekleştireceğiz. Alım gerçekleştikten sonra da programa öğrenci alacağız. Şuan ihtiyaç öğretim üyesi.”

Amasya Üniversitesi’nin mevcut 55 öğretim üyesi olduğunu kaydeden Orbay, yeni ilana gittiklerini ifade ederek, lisans üstü programlarında özellikle ders yükü çok fazla olan birimlerden Eğitim Bilimleri, Okul Öncesi, Yabancı Dil, Türk Dili ve Tarih gibi programlara öğretim üyesi ve öğretim elemanları alarak bu açığı öncelikle kapatmak istediklerini vurguladı.

“İlk hedefimiz mimarlık ve teknoloji fakültelerini bire bir hayata geçirmek”diyen Orbay, şöyle devam etti:

“Bunları hayata geçirmek ne demek? Hem fiziksel alt yapısını hem de öğretim üyesi kadrolarını yapmak. Yüksek okullarımızı açıyoruz. Suluova’da, Gümüşhacıköy’de inşaatlar son hızıyla devam ediyor. Yeni dönemde öğrenci kapasitesindeki artış yüksek okullarımıza öğrenci alımı ile artacak. Suluova ve Gümüşhacıköy’deki yüksekokullarımıza öğrenci alacağız, Merzifon’da bazı yeni açılan programlarımıza yeni öğrenciler alacağız. Amasya’nın ihtiyacına hem de Türkiye’deki trendlere bakarak yeni programlar açmayı düşünüyoruz.

İklimlendirme ve soğutma, doğalgaz, optisyenlik ve diyetisyenlik, en son senato kararımızda Sağlık yüksekokulumuza fizyoterapi ve rehabilitasyon, beslenme ve diyet programlarının açılması yönünde karar aldık ve YÖK’e gönderdik. Bunların istihdam gibi bir problemi yok Türkiye’de. Maddi ve mesleki anlamda da mezuniyet sonrasında iyi bir istihdam var.”

Üniversitelerin temel üç işlevi olduğunu kaydeden Orbay, eğitim öğretim faaliyetleri, özgün, bilimsel ve nitelikli çalışmalar yapmak ve son olarak bu çalışmaları toplumla paylaşmak olduğunu belirtti.

Kısa vadede Amasya Üniversitesi olarak mevcut eğitim ve öğretim faaliyetlerinin akredite ortamlarda sürdürmek istediklerini bunun için de fiziki alt yapı ve akademik kadroları güçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Orta vadede ise Mimarlık ve Teknoloji Fakülteleri adına attıkları adımları hatırlatan Orbay, bu fakültelerin öğretim üyesi ve laboratuvar ihtiyaçlarını karşılamayı uzun vade de ise sürekli eğitim merkezi kurmayı ve Amasya Üniversitesi’nin kapılarını şehir halkına açarak ihtiyaç duyulan çeşitli alanlarda istihdam da yaratacak kurslar açmayı planladıklarını kaydetti.

kAYNAk :  http://haber.optisyeninsesi.com/haberler/amasya-universitesinde-optisyenlik-programi-6982.html

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’d...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 27 bin sözleşmeli personel, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon optik zincirini s...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıyla 1951 yılında kurulan orta ölçekli bir Japon optik perakendecisi olan Was...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yönel...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse yüzde 70 kadar arttı. Çocukların ihtiyaçları hiç bitmiyor. Yeni ürünlere m...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Teknolojileri Fuarı’’ nın 08 – 10 Mart 2024 tarihleri arasında FUARİZMİR’ de ger...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek ü...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon op...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıy...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı k...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Tekno...

Optik Reçetelerinin Geçerlilik Süresi Optik Reçetelerinin Geçer...

Mahkeme kararı doğrultusunda optik gözlük camlarının hastala...

KVKK KVKK

Ali, iyi bir gözlükçü. İyi bir esnaf. Uzun yıllarını mesleği...

Fatura/Reçete Teslim Süresinin Uzatılmasına İlişkin Duyuru Fatura/Reçete Teslim Süre...

Kurumumuzla sözleşmeli tüm sağlık hizmeti sunucularının fatu...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Kasım 2023 SGK Reçete bedelleri ödemesi Kasım 2023 SGK Reçete bed...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Magazin HABERLERİ
Web TV