Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Amasya Üniversitesinde Optisyenlik Programı

Amasya’nın ihtiyacına hem de Türkiye’deki trendlere bakarak yeni programlar açmayı düşünüyoruz.

26 Haziran 2011 - 21:00 'de eklendi ve 2727 kez görüntülendi. A+A-

Amasya Üniversitesinde Optisyenlik Programı

Optisyenlik ve diyetisyenlik, en son senato kararımızda Sağlık yüksekokulumuza fizyoterapi ve rehabilitasyon, beslenme ve diyet programlarının açılması yönünde karar aldık ve YÖK’e gönderdik.

Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay, rektörlük binasında gazetecilere Amasya Üniversitesinin kısa, orta ve uzun vadedeki hedeflerini anlatarak, Amasya Üniversitesi’nin bir yapılanma sürecinde olduğunu anımsattı.

Amasya Üniversitesi’nde öncelikli olarak Elektrik Elektronikte, Elektrik Mühendisliğinde ve Makine Mühendisliğinde programlar açmaya çalıştıklarını ifade eden Orbay, şunları kaydetti:

“Yetişmiş öğretim üyesi bulma anlamında bazı çalışmalarımız var. Bu alanda öne çıkmış Selçuk Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Gazi Üniversitesi gibi üniversitelerden, bildiğimiz akademisyenlerden onların yetiştirdiği yüksek lisans doktora öğrencilerini buraya yönlendirmelerini istiyoruz. Bu alanda programların açılabilmesi için YÖK bazı yeni kriterler geliştirdi. Bu alanda yetişmiş doktora derecesine sahip öğretim üyelerine ihtiyacımız var. Dolayısı ile bundan sonraki çıkacağımız ilk ilanda fakültelere yönelik öğretim üyesi alımı gerçekleştireceğiz. Alım gerçekleştikten sonra da programa öğrenci alacağız. Şuan ihtiyaç öğretim üyesi.”

Amasya Üniversitesi’nin mevcut 55 öğretim üyesi olduğunu kaydeden Orbay, yeni ilana gittiklerini ifade ederek, lisans üstü programlarında özellikle ders yükü çok fazla olan birimlerden Eğitim Bilimleri, Okul Öncesi, Yabancı Dil, Türk Dili ve Tarih gibi programlara öğretim üyesi ve öğretim elemanları alarak bu açığı öncelikle kapatmak istediklerini vurguladı.

“İlk hedefimiz mimarlık ve teknoloji fakültelerini bire bir hayata geçirmek”diyen Orbay, şöyle devam etti:

“Bunları hayata geçirmek ne demek? Hem fiziksel alt yapısını hem de öğretim üyesi kadrolarını yapmak. Yüksek okullarımızı açıyoruz. Suluova’da, Gümüşhacıköy’de inşaatlar son hızıyla devam ediyor. Yeni dönemde öğrenci kapasitesindeki artış yüksek okullarımıza öğrenci alımı ile artacak. Suluova ve Gümüşhacıköy’deki yüksekokullarımıza öğrenci alacağız, Merzifon’da bazı yeni açılan programlarımıza yeni öğrenciler alacağız. Amasya’nın ihtiyacına hem de Türkiye’deki trendlere bakarak yeni programlar açmayı düşünüyoruz.

İklimlendirme ve soğutma, doğalgaz, optisyenlik ve diyetisyenlik, en son senato kararımızda Sağlık yüksekokulumuza fizyoterapi ve rehabilitasyon, beslenme ve diyet programlarının açılması yönünde karar aldık ve YÖK’e gönderdik. Bunların istihdam gibi bir problemi yok Türkiye’de. Maddi ve mesleki anlamda da mezuniyet sonrasında iyi bir istihdam var.”

Üniversitelerin temel üç işlevi olduğunu kaydeden Orbay, eğitim öğretim faaliyetleri, özgün, bilimsel ve nitelikli çalışmalar yapmak ve son olarak bu çalışmaları toplumla paylaşmak olduğunu belirtti.

Kısa vadede Amasya Üniversitesi olarak mevcut eğitim ve öğretim faaliyetlerinin akredite ortamlarda sürdürmek istediklerini bunun için de fiziki alt yapı ve akademik kadroları güçlendirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Orta vadede ise Mimarlık ve Teknoloji Fakülteleri adına attıkları adımları hatırlatan Orbay, bu fakültelerin öğretim üyesi ve laboratuvar ihtiyaçlarını karşılamayı uzun vade de ise sürekli eğitim merkezi kurmayı ve Amasya Üniversitesi’nin kapılarını şehir halkına açarak ihtiyaç duyulan çeşitli alanlarda istihdam da yaratacak kurslar açmayı planladıklarını kaydetti.

kAYNAk :  http://haber.optisyeninsesi.com/haberler/amasya-universitesinde-optisyenlik-programi-6982.html

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
OptisyeninSesi e dergi/ 87.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 87.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku...

Gözlük kullanımının yetersiz olmasının sebepleri nelerdir? Gözlük kullanımının yetersiz olmasının s...

Türkiye’de gözlük kullanım oranı ortalama yüzde 25-30 aralığında seyrettiği görülmektedir. Yıllık görme kusuru muayene ihtiyacının ise ...

Yeni kararlar açıklandı Yeni kararlar açıklandı

Kararlar kapsamında 81 il, düşük riskli mavi, orta riskli sarı, yüksek riski turuncu ve çok yüksek renkli kırmızı olarak renklere ayrıl...

Optometri Optometri

Haber sitemizin Sağlık Köşesi programında bu hafta Optometri konusunu moderatör İlker Ayaz, Göz Doktoru Timuçin Yıldırım ile değerlendi...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
OptisyeninSesi e dergi/ 87.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 8...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Gözlük kullanımının yetersiz olmasının sebepleri nelerdir? Gözlük kullanımının yeter...

Türkiye’de gözlük kullanım oranı ortalama yüzde 25-30 aralığ...

Yeni kararlar açıklandı Yeni kararlar açıklandı...

Kararlar kapsamında 81 il, düşük riskli mavi, orta riskli sa...

Ocak ayı katılım payı ödemesi Ocak ayı katılım payı öde...

Ocak ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığı...

Yalnızlık Yalnızlık

BİR KIŞ AKŞAMININ ANATOMİSİ VE YALNIZLIK...

Konumuz Kurum Fiyatları? Konumuz Kurum Fiyatları?

Sizlerin başlangıç ve sonuca verdiğiniz değeri biz sürece ve...

Sivas Sağlık Hizmetleri STK Platformu Sivas Sağlık Hizmetleri S...

Sivas ilinde sağlık alanında faaliyet gösteren STK ların kat...

Optisyenlik Müesseselerinin dikkatine! Optisyenlik Müesseselerin...

Bilgimiz ve iznimiz harici gerçekleşen bu satışların, sektör...

TİTCK Duyuru! TİTCK Duyuru!

Tekilleştirilmiş optik ürünlerin Titubb den ÜTS ye aktarımı ...

Kornea enfeksiyonuna neden olabilir Kornea enfeksiyonuna nede...

Sosyal yaşamda gözlüğün yerini alan kontakt lensi muayene ol...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Switch to mobile version
Daha fazla Haberler, Optisyen
Şanlıurfa’da Gözlükçüde korkutan yangın

Atatürk Bulvarı üzerinde bulunan bir iş hanında bulunan gözlükçü dükkanında, bilinmeyen bir nedenle yangın çıktı. Kısa sürede büyüyen yangın, dükkanın...

Kapat