Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Alcon Dünya Görme Günü’nde Göz Sağlığına Dikkat Çekiyor

Alcon Türkiye, Dünya Görme Günü kapsamında göz sağlığı konusuna dikkat çekmek amacıyla TOD Genel Başkanı Prof. Dr. İzzet Can’ın danışmanlığı ve destekleri ile yürüttüğü farkındalık çalışmalarına devam ediyor.

08 Ekim 2020 - 11:26 'de eklendi ve 1513 kez görüntülendi. A+A-

Alcon Dünya Görme Günü’nde  Göz Sağlığına Dikkat Çekiyor

Dünyada tedavi edilebilir körlük sebeplerinin yaklaşık yarısının halk arasında ‘göze perde inmesi’ olarak bilinen kataraktın oluşturduğuna dikkat çeken Prof. Dr. İzzet Can, günümüzde katarakt cerrahisinin geçmişte olduğundan farklı olarak hedeflerinin değiştiğini, öncelikle görme kalitesini amaçladığını , görme kalitesini bozan faktörlerin başında da sık görülmesi nedeniyle astigmatizmanın geldiğini belirtti.

Prof. Dr. Can katarakt cerrahisi yapılan hastaların en az üçte birinde görme kalitesini bozacak derecede anlamlı astigmatizmanın bulunduğunu, sık görüldüğü için bu durumun esasında bir halk sağlığı sorunu olduğunu vurguladı. Pandemi döneminin, göz sağlığı ile ilgili bahsedilen durumları değiştirmediğini söyleyen Prof. Dr. İzzet Can, hasta-doktor bulaş riskleri konusunda güncel önlemlerin daha da hassasiyetle alınması sonrasında katarakt ameliyatlarının ya da diğer göz ameliyatlarının, klinik imkanları izin verdiği sürece, aksatılmadan yapılabileceğini belirtti.
Kovid-19 sürecinde tartışılmaya başlayan konulardan biri olarak, kontakt lens kullanımıyla ilgili olarak konuşan Prof. Dr. İzzet Can, gerekli hijyen koşullarına uyulduğu sürece kontakt lenslerin kullanımının herhangi bir ilave risk oluşturmadığını belirtti.

İstanbul, 7 Ekim 2020 – Göz sağlığı alanında lider firmalar arasında yer alan Alcon, dünyada her yıl Ekim ayının ikinci perşembesi olan Dünya Görme Günü vesilesiyle yürüttüğü farkındalık çalışmalarına bu yıl da TOD Genel Başkanı Prof. Dr. İzzet Can’ın katkılarıyla devam etti. Prof. Dr. İzzet Can 2020 yılının daha önceden Dünya Sağlık Örgütünce “Dünya Görme Yılı” olarak belirlenmiş olduğunu belirtti. Kovid-19 pandemisi sürecinde göz sağlığı ve göz hijyeni konusunun her zamankinden daha da önem kazandığını kaydeden Prof. Dr Can, bu dönemde göz sağlığının pandemiye kurban edilmemesi, yıllık kontrollerin mutlaka düzenli olarak yapılması ve ihtiyaç duyulan ameliyatların ertelenmemesi gereğini vurguladı.

Pandemi sürecinde de göz sağlığına azami önem gösterilmesi gerektiğini söyleyen Prof. Dr. İzzet Can, en sık yapılan katarakt ameliyatlarından, göz içi enjeksiyon tedavilerine, kırma kusuru kontrollerinden, kontakt lens kullanımına dek göz hastalıkları alanındaki her türlü tıbbi ve cerrahi tedavinin zorunlu nedenler olmadıkça aksatılmaması gereğine işaret etti.

Katarakt ameliyatı öncesinde tüm hastaların en az üçte birinde görme kalitesi üzerinde olumsuz etkileri olacak boyutta astigmatizma sorunu olduğunu belirten Prof. Dr. Can, ameliyat sırasında kullanılacak bazı ilave tekniklerle bu sorunun azaltılabileceğine ya da torik göz içi lenslerinin kullanılması ile hemen tamamen giderilebileceğine işaret etti. “Astigmat düzetme işlevi gören torik göz içi lenslerinin 2018 Türk Oftalmoloji Derneği verilerine göre ameliyatlarda kullanılma oranı %2.75 iken, 2020 yılında, yapılan farkındalık çalışmaları ve eğitim programlarının bir sonucu olarak bu oranın %7’ye yükseldiği görülmektedir, ancak bu oran dahi ne yazık ki hala Avrupa ve Amerika ortalamalarının altındadır” diye ekledi.

Kataraktın göz merceğinin bulanıklaşarak daha az ışık geçirmesi ile giden bir hastalık olduğunu söyleyen Prof. Dr. Can, astigmatizmanın da göz yüzeyinin, özellikle kornea tabakasının, küresel yapısından saparak kadranlarındaki kırma güçlerinin eşitsizlik göstermesi ile geliştiğini belirtti. Prof. Dr. İzzet Can dünyada körlük nedenleri arasında birinci sırada yer alan ve ilaç veya gözlükle tedavisi ve ilerlemesinin durdurulması mümkün olmayan katarakt için tek tedavi yolunun ameliyat olduğunu belirtti. Prof Dr. Can “Günümüzde FAKO (Fakoemülsifikasyon) adı verilen rutin cerrahi teknikle bulanıklaşan mercek, ultrasonik titreşimlerle küçük parçalara ayrılarak aynı anda emiliyor. Ardından merceğin çevresindeki zarın içine yapay göz içi lens yerleştiriliyor. Hastaların ihtiyaçlarına göre tek odaklı veya çok odaklı lens seçenekleri kullanılabiliyor dedi. “Katarakt ameliyatı olan hastaların yaklaşık yüzde 38’inde ameliyatlarda astigmatizma düzeltici yaklaşımların kullanılmaması ameliyat sonrası gözlük bağımlılığına, ve kontrastı düşük görme kalitesi sorunlarına yol açmaktadır. Bu durum hem hasta sağlığı, hem de ekonomik anlamda bir kayıptır” dedi.

Pandemi sürecinde eğitimler hız kesmeden devam ediyor

Prof. Dr. Can, TOD olarak 2020 yılında da hekim eğitim ve tecrübe aktarım toplantılarına sanal platformlar aracılığı ile devam ettiklerini belirtti.

Bu misyon çerçevesinde Alcon’un eğitime ve gelişime verdiği koşulsuz desteği de takdir ettiğini söyleyen Prof. Dr. Can, başta 3.’sü düzenlenen Alcon IMPACT çalıştayı gibi, bilimsel projelerde TOD olarak destek vermeye devam edeceklerini söyledi. IMPACT çalıştayının geride kalan 3 yıl içerisinde daha fazla hastanın katarakt ile birlikte astigmat kusurlarının tedavi edilmesi noktasında önemli rol oynadığını belirterek, proje bilimsel danışma kurulunda yer alan hekimlere ve Alcon’a teşekkürlerini iletti.

Hijyen kurallarına uyulduğu müddetçe Kovid-19 sürecinde kontakt lens kullanımı güvenli

Kovid-19 sürecinde göz sağlığı açısından kontakt lens kullanımı oldukça merak edilen konulardan biri olduğunu belirten Prof. Dr İzzet Can, bu konuyla ilgili olarak şunları söyledi : “Kontakt lensler kullanım önerilerine uyulduğu takdirde oldukça güvenilir ve konforlu bir tedavi seçeneğidir. Kovid-19 sürecinde sağlıklı kişiler hijyen kurallarına maksimum önem vermek şartı ile kontakt lens kullanmaya devam edebilirler. Kontakt lenslerin koronavirüs yayılımını artırabileceği yönünde bilimsel bir veri bulunmamaktadır. Her dönemde dikkat edilmesi gereken kontakt lens bakımı ve hijyeni ile ilgili kurallar bu dönemde de geçerlidir. Bu kurallar arasında; lens takılması ve çıkarılması öncesi su ve sabun ile en az 20 saniye el yıkama sonrası temiz bir kâğıt havlu ile el kurulanması, öncelikle günlük lenslerin tercih edilerek her akşam atılması, kontakt lenslerin önerilen zamanda değiştirilmesi, lenslerin her akşam çıkarılarak lens solusyonunda önerilen süre ile dezenfekte edilmesi ve lens kabı hijyenine özen gösterilmesi yer almaktadır. Bunun yanısıra riskli ortamlarda ellerin göz ile temasından kaçınılması da önemlidir. Belki bunlar kadar önemli bir konu da göz doktoru reçetesi olmaksızın kontakt lens alınmaması gereğidir.

Kontakt lens alanında beklenen teknolojik yenilikler kullanıcıların konforunu daha da artıracaktır.

Prof. Dr. İzzet Can kontakt lenslerde yeni teknolojilerden de bahsederek “Kontakt lensler uzun süredir miyop, hipermetrop ve astigmat gibi kırma kusurlarının düzeltilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Son 10 yılda teknolojideki hızlı değişimler kontakt lens kullanım pratiklerinin de değişmesine sebep olmuştur. Yüzey teknolojileri kontakt lens konforu için önem kazanmıştır. Yeni lens materyalleri sayesinde kontakt lensler gözde hissedilmeyecek kadar konforlu tıbbi cihazlar haline gelmişlerdir. Yeni lens nemlendirme teknolojisi ile lenslerin ıslanabilirliğinin artması sonucunda da kontakt lensler gün sonu konforunu da sağlar duruma gelmişlerdir.

Yakın gelecekte de kontakt lenslere yerleştirilen kablosuz nano-sensörler hayatımızda önemli bir yer tutacak gibi görünmektedir. Bu gibi teknolojilerle 40 yaş üstü bireylerde yakın görme bozukluğunu düzeltecek nano-LCD panelli kontakt lensler ya da artırılmış gerçeklik gözlükleri ile birlikte kullanılan ve sarı nokta hastalarının günlük hayatını kolaylaştıracak kontakt lens teknolojilerinden bahsetmek mümkün olacaktır.” dedi.

 

Alcon Hakkında

Alcon, insanların daha iyi görmelerine yardımcı olan global bir göz sağlığı şirketidir. Yetmiş yılı aşkın bir miras ile göz sağlığında dünya lideri olarak, görmeyi iyileştirmek ve insanların hayatlarını güzelleştirmek için en geniş ürün portföyünü sunmaktadır. Cerrahi ve Vision Care alanındaki ürünleri ile, her yıl 140’ı aşkın ülkede katarakt, glokom, retina hastalıkları ve refraktif kusurlar gibi rahatsızlıkları yaşayan 260 milyondan fazla kişinin yaşamına dokunmaktadır. 20 binden fazla çalışanı, yenilikçi ürünleri, göz sağlığı profesyonelleri ile işbirliği ve kaliteli göz sağlığı hizmetlerine erişimi ilerleten programları ile yaşam kalitesini artıran çalışmalar yapmaktadır.

 

Daha fazla bilgi için www.tr.alcon.com

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yeni Kılavuz Yeni Kılavuz

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu tarafından güncel Tıbbi Cihaz Satış, Reklam Ve Tanıtım Yönetmeliği’nin Uygulanmasın...

Haftanın Gündemi- 4 Haftanın Gündemi- 4

Her hafta sektörümüzdeki gelişmeleri değerlendirdiğimiz “Haftanın Gündemi” programımızda bu hafta “2021 Yılı SGK Sözleşmeleri” Sözleşme...

OptisyeninSesi e dergi/ 83.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 83.Sayı

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebilir, 7/24 Erişim, İndir & Oku...

Güneş Gözlüklerinde Denetim! Güneş Gözlüklerinde Denetim!

21 Eylül tarihinde uygulamaya konulan İthal edilen Güneş gözlüklerinin akredite laboratuvarlar tarafından yapılacak testlerin uygulanış...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Yeni Kılavuz Yeni Kılavuz

Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu tarafınd...

OptisyeninSesi e dergi/ 83.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 8...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

Güneş Gözlüklerinde Denetim! Güneş Gözlüklerinde Denet...

21 Eylül tarihinde uygulamaya konulan İthal edilen Güneş göz...

Pandemi nedeniyle 48 Optik şubesini kapatıyor! Pandemi nedeniyle 48 Opti...

48 optik şubesinin kapatılacağı ve toplam 4 bin kişinin işin...

Yeni teşvik paketi TBMM’ye sunuldu Yeni teşvik paketi TBMM&#...

Yeni paket ile birlikte, kısa çalışma ödeneği şirketleri ala...

Koronavirüsle bağlantılı çıktı! Koronavirüsle bağlantılı ...

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsün bir belirtisi d...

Sınav Sonuçları Açıklandı Sınav Sonuçları Açıklandı...

Sınav sonuçları ayrıca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığın...

İş Arıyorum İş Arıyorum

Bu 20 milyonluk şehirde durmaksızın dönen bu ticari hayata t...

“Çin malı” etiketi koydurma şartına protesto “Çin malı” et...

Hong Kong'dan ABD'nin ithal ettiği ürünlere "Çin malı" etike...

’Meslek örgütlerine düzenleme’ ’Meslek örgütlerine düzen...

Cumhurbaşkanı, Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve diğer meslek ...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Haberler, Sağlık
Oda Kanununa AYM göründü!

5193 sayılı optisyenlik Hakkında Kanuna açılan bir dava sonucunda Anayasa’ nın bazı maddelerine aykırı olduğu kanısına ulaşılması nedeniyle Anayasa Mahkemesi’ne...

Kapat