a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

25 ARALIK 2011 –KAYSERİ TOPLANTISI

Toplantı City One otelinde Uğur optik makinenin sponsorluğun da yapıldı, 11.30 da başlayan toplantı, 16.30 a kadar sürmüştür. Toplantıya 100 den fazla meslektaşımız katıldı. Çok seviyeli, katılımcı çözüm odaklı bir toplantı oldu TGSD başkanı, Sayın Mehmet DİBİ davetimizi kırmayarak, toplantımıza katılmıştır. Kendisine meslektaşlarımız adına teşekkür ederiz. Sivas gözlükçüler Derneği başkanı Gökhan GÖRKEN, Anadolu federasyonu başkanı […]

26 Aralık 2011 - 16:30 'de eklendi ve 2033 kez görüntülendi. A+A-

25 ARALIK 2011 –KAYSERİ TOPLANTISI

Toplantı City One otelinde Uğur optik makinenin sponsorluğun da yapıldı, 11.30 da başlayan toplantı, 16.30 a kadar sürmüştür.

Toplantıya 100 den fazla meslektaşımız katıldı. Çok seviyeli, katılımcı çözüm odaklı bir toplantı oldu

TGSD başkanı, Sayın Mehmet DİBİ davetimizi kırmayarak, toplantımıza katılmıştır. Kendisine meslektaşlarımız adına teşekkür ederiz.

Sivas gözlükçüler Derneği başkanı Gökhan GÖRKEN, Anadolu federasyonu başkanı Taylan KÜÇÜKER, Kayseri Gözlükçüler ve optistyenler derneği başkanı Ahmet Alibaşoğlu ,tedarikçi Seyit Ercan TETİK ve tolga bey toplantımıza katılmışlardır.

Barkod ile ilgili değerlendirme ve sunum, Sayın Mehmet DİBİ ve Taylan KÜÇÜKER tarafından, popülist ve demagojiden uzak Inter aktif olarak ve çözüm odaklı yönetmiştir.

Sayın Mehmet DİBİ, garanti belgesi, standarlar, barkod uygulaması süreci ile ilgili GENİŞ VE genel bir değerlendirme yaparak katılmacıları bilgilendirmiştir.

Taylan KÜÇÜKER, yaptığı konuşmasında,

Barkod uygulaması devlet projesidir.

1) Devlet yılda sağlık harcamalarına 46 katrilyon harcamaktadır. Bu GSMH ‘nın  %6,5 kadardır. Tüm dünyada sağlık harcamaları ülke ekonomilere artan büyük yükler getirmektedir. Devlet ilaçta üretimden ithalattan hastaya ulaşana kadar her aşamayı izlemektedir. İlaçta karekod uygulamasına geçmiştir. Son olarak ta faz 2 denetimler başlamıştır. devlet tıbbi cihaz yönetmenliğine giren her ürünü izlemek takip etmek istiyor, sıra gözlük cam çerçevelerine geldi, barkod uygulaması ile medula optik provizyon sistemine, kayıt dışı, sahte, imitasyon, taklit ürünlerin girmesini önlemeyi amaçlamaktadır.

2) Üyelerimize ve Türkiye’de ki meslektaşlarımıza, 1 Ocak 2012 den itibaren barkod suz ürün almamaları önerilmiştir.

3) Bu süreçte gözlükçü ne yapacaktır?

TİTUBB ( Türkiye ilaç, tıbbi cihaz ulusal bilgi bankasına kayıtlarının yapılması gerekmektedir?

Bu kayıtlar nasıl yapılacaktır? Kayıtlar TC Sağlık Bakanlığı tarafından toplu yapılacaktır. Daha önce kayıt yaptırmış, mükerrer yaptırdığını düşünen, meslektaşlarımız için endişe edilecek bir durum yoktur. Kayıt işlemleri Sağlık Bakanlığımız tarafından henüz yapılmamıştır, kayıt yapıldığında bildirilen mail adreslerine şifreleri bildirilecektir.

4) Gözlükçüye getireceği faydalar nelerdir?

•Barkod uygulamasına geçildiğinde, garanti belgesinin reçeteye eklenmesi işlemine son verilecektir. Bu garanti belgesi uygulamasının kalktığı anlamına gelmiyor. Garanti belgelerlerini gözlük kullanıcılarına yine vereceğiz ama reçete eklenmesi işlemine son verilecektir.
•Barkod uygulaması ile birlikte, reçeteye barkodlar yapıştırılacağı için, reçete arkasına hak sahibinin kendi el yazısı ile beyanının alınması işlemine son verilecektir .
•Kayıt dışı ucuz kalitesiz ürünlerin sisteme girerek meslektaşlarımız arasındaki haksız rekabetin önlenmesine sağlayacağı katkı, mesleğe olan güven saygı ve kaliteyi artırarak çıtayı yükseltecektir.  
 

5) Barkod uygulaması ne zaman başlayacaktır?

Geçtiğimiz Çarşamba günü,sektör temsilcilerinin katılımı ile  TC Sağlık Bakanlığında yapılan toplantıda,

Optisyenlik müesseselerinin TİTUBB kayıtlarının yapılmasının henüz gerçekleşmediği, bazı çerçeve tedarikçilerinin TİTUBB kayıtlarını bitiremedikleri, cam tedarikçilerinin, çoğunluğunun bu kayıt işlemlerini yaparak barkodlarını alamadığı gerekçeleri ile SGK hak sahiplerine sunulan sağlık hizmetinin kesintiye uğramaması amacıyla makul bir süre uzatılmasına karar verilmiştir. Uzatılan süre SGK tarafından ilan edildiğinde sizlere duyurulacaktır.

6)  TİTUBB kayıtlarından sonra, gözlükçüler olarak bizlerin yapması gereken en önemli acil konu elimizdeki envanterimizdeki ürünlerin barkod lanmasıdır .Bu konuda son derece deneyimli ve bilgili olan özen Eczane optik sahibi sayın Mehmet Dinçel ÖZEN optik sahibi ,tüm önerileri ,artısı eksisi ile analiz ederek katılımcılara muhteşem bir sunum yapmıştır .

Sonuç olarak ta bu uygulama için çok pratik tüm katılımcılar tarafından da desteklenen bir öneri ve proje sunmuştur. Barkod nedir? karekod nedir? katılımcılara izah etmiştir.

Bu projeyi tartışma kaos karmaşa yaratılmaması amacıyla bu yazı içerisinde açıklanmamıştır. Bu öneri Mehmet DİBİ tarafından Konf Bşk Rıfat KÜPELİ, Mehmet DİBİ, Abdullah AYDIN ve diğer temsilcilerle oluşturulacak bir üst komisyonda masaya yatırılarak sektöre açıklanacaktır.

Elimizde bulunan, tedarikçisi olmayan ürünler için geçici barkod uygulaması yine Ecz Mehmet Dinçel bey tarafından, katılımcıların sorduğu, her soruyu, çok güzel izah etmiştir. Bu konu ile ilgilide bir çözüm önerisi geliştirilerek üst kurulda tekrar analiz edilerek sektöre açıklanmasının uygun olacağına karar verilmiştir.

Kavgasız gürültüsüz, dedikodusuz sadece mesleğin konuşulduğu, hepimizin özlemle beklediği muhteşem bir toplantı olmuştur. Tüm katılımcılara ve meslektaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyorum

Taylan KÜÇÜKER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayat...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio, 87 yaşında vefat etti....

Van’da gümrük kaçakçılığı operasyonu Van’da gümrük kaçakçılığı operasyo...

Van’da polis ekiplerince düzenlenen gümrük kaçakçılığı operasyonlarında çok sayıda gözlük ele geçirildi....

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Camiamıza Sabır ve Başsağlığı Dileriz....

Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu...

Satışa sunulan mal ve hizmetlere ilişkin satış fiyatı, birim fiyatı, malın ayırıcı özelliği ve üretim yeri hususlarının belirtiliği Fiy...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Abonelik
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 8...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio...

Van’da gümrük kaçakçılığı operasyonu Van’da gümrük kaçak...

Van’da polis ekiplerince düzenlenen gümrük kaçakçılığı opera...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Müesseselerde Fiyat Etiketi zorunluluğu Müesseselerde Fiyat Etike...

Satışa sunulan mal ve hizmetlere ilişkin satış fiyatı, birim...

Avrupa Sağlık Sistemleri Avrupa Sağlık Sistemleri...

En temel insan haklarından biri olan sağlık, birçok ülkede a...

Seyretme uzaklığı ne kadar olmalı? Seyretme uzaklığı ne kada...

Körlüğün öncelikli ve yaygın sebepleri arasında ırsiyet oldu...

Gözlük! Gözlük!

Görmek ne kadar güzel bir duygu. Görebilme yeteneğine sahip ...

SUT ve EK 3D Değişiklik Talebi SUT ve EK 3D Değişiklik T...

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği olarak optisye...

Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü ...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve bo...

Atık camlar yeniden ekonomiye kazandırılıyor Atık camlar yeniden ekono...

Türkiye'de özellikle son yıllarda atağa geçen geri dönüşüm s...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx