a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

2006 YILINDA İPTAL EDİLEN YÖNETMELİK MADDELERİ VE DENETLEME FORMU HAKKINDA ÇOK ÖNEMLİ DUYURU

27 Eylül 2004 tarih ve 25596 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Optisyenlik Müesseseleri Hakkında Yönetmelik’in 14 maddesi ile Ek-6 denetleme formunun iptali istemi ile açılan dava sonucunda, Danıştay 10. Dairesi, 30/05/2006 tarihli kararı ile, iptali istenen 10 madde ile ilgili iptal talebini reddederek, 7/c, 9, 26, 27. maddeler ile Ek-6 denetleme formunu iptal etmiştir.  […]

03 Mart 2011 - 0:10 'de eklendi ve 1469 kez görüntülendi. A+A-

2006 YILINDA İPTAL EDİLEN YÖNETMELİK MADDELERİ VE DENETLEME FORMU HAKKINDA ÇOK ÖNEMLİ DUYURU

27 Eylül 2004 tarih ve 25596 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Optisyenlik Müesseseleri Hakkında Yönetmelik’in 14 maddesi ile Ek-6 denetleme formunun iptali istemi ile açılan dava sonucunda, Danıştay 10. Dairesi, 30/05/2006 tarihli kararı ile, iptali istenen 10 madde ile ilgili iptal talebini reddederek, 7/c, 9, 26, 27. maddeler ile Ek-6 denetleme formunu iptal etmiştir. 

Derneğimiz tarafından düzenlenen toplantılarda, Yönetmelik aleyhine açılmış olan iptal davasının sonuçları hakkında hukuk servisimiz tarafından üyelerimize gerekli bilgiler verilmiş olmasına rağmen, meslektaşlarımızın konu hakkındaki bilgilerinin halen eksik olduğu görülmüş ve bu konuda bilgilerin tazelenmesi amacı ile iptal kararının web sayfamızda yayınlanması gerekmiştir. 

Kanun ve Yönetmelik hükümlerinde mevcut boşluklar ve denetimlerde kullanılan Ek-6 denetleme formunun iptal edilmesi, yapılan denetimler sonucunda tespit edilen bir çok aykırılığın cezalandırılması ve ortadan kaldırılabilmesi adına Sağlık Müdürlüklerinin elini kolunu bağlamıştır.

Optisyenlik müesseselerinin faaliyetlerini düzenleyen Yönetmelik’in en önemli kısmının iptali ile sonuçlanan davanın, günümüzde yaşanan birçok aykırılık hakkında Sağlık Müdürlükleri tarafından ceza düzenlenmediği ve daha da ileri gidilerek derneğimizin bu konularda sessiz kaldığı hatta bunları teşvik ettiği yönünde karalama faaliyeti sürdüren malum yapının üyeleri tarafından açılmış olması son derece manidardır.

Mesleki mevzuatımız gereği yasaklanmış olan eylemlerin mevzuattaki açık yasak hükmüne rağmen engellenemiyor olmasının tek nedeni mevzuata aykırı yasak eyleme bağlanan herhangi bir ceza hükmü olmaması, var olan cezaların ise iptal ettirilmiş olmasıdır.

Derneğimiz, sektörde karşılaşılan mevzuata aykırı durumlar hakkında hiçbir zaman popülist bir yaklaşım sergilememiş, sorunlara yasal prosedür çerçevesinde müdahale etmiş,  hukuki olarak yapılması gerekli işlemleri yaparak söz konusu aykırılıklarla ilgili yetkili makamların işlemlerinin sonucunu beklemiştir. 

Mevzuata aykırı eylemler nedeniyle derneğimize yapılan tüm başvurular titizlikle incelenmekte, hukuk servisimizce de aykırılık görülmesi halinde gerekli işlemlerin yapılması amacı ile yasaların belirlemiş olduğu mercilere gerekli başvurular yapılmaktadır. Yapılan başvurularımız mevzuat çerçevesinde incelenerek mevzuata aykırılık tespit edilmesi halinde gerekli cezai müeyyide uygulanmaktadır. Ancak, derneğimiz “Mesleğimizin Güvencesi” olduğunu iddia eden oluşumun yaptığı gibi, yapılan eylem hakkında yetkili makamın kararı olmadan, hiçbir meslektaşını teşhir etmemiştir ve etmeyecektir.

İptal kararı ile ortaya çıkan boşluğun ve uygulamada karşılaşılan birçok aksaklığın (reklam faaliyetleri, tabelalar, vitrin yazıları vb) çözüme kavuşturulması adına gerekli olan yasal dayanağın oluşturulması için Sağlık Bakanlığı nezdinde yürüttüğümüz yasal düzenleme çalışmalarımız devam etmektedir.

Danıştay 10. Dairesi 2004/13011 E., 2006/3660 K. numaralı ilamı için tıklayınız.

İptal edilen denetleme formu için tıklayınız.

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kahramanmaraş SGK Duyuru Kahramanmaraş SGK Duyuru

Eylül 2023 (dahil) döneminden itibaren sözleşmelerinin yürütümü, teslimi, incelenmesi, itirazların değerlendirilmesi ve ödeme işlemleri...

Haziran 2023 SGK Reçete bedelleri ödemesi Haziran 2023 SGK Reçete bedelleri ödemes...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık bankalar gelen ödemeleri bir gün bekletemeyeceklerdir. Ödemelerinizi almanız g...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

19. Bölge Güneydoğu optisyen ve gözlükçüler odası yönetim kurulu üyesi ve meslektaşımız, Sayın Doğan Kızılelma'nın annesi hakkın rahmet...

Mayıs 2023 SGK Reçete bedelleri ödemesi Mayıs 2023 SGK Reçete bedelleri ödemesi...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık bankalar gelen ödemeleri bir gün bekletemeyeceklerdir. Ödemelerinizi almanız g...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
Uzağı görememek küresel bir sorun haline geldi? Uzağı görememek küresel b...

Çocuklarda uzağı görememe sorunu küresel bir sağlık krizine ...

Dijital Tabelalar Hakkında Bakanlık Görüşü Dijital Tabelalar Hakkınd...

Müessese vitrininde faaliyeti ile ilgili bilgileri, satışını...

Üniversite hastaneleri Covid-19 uyarısı yaptı Üniversite hastaneleri Co...

Ankara’daki üniversite hastanelerinin yönetimlerinin alt bir...

Neden lazer olmamalı? Neden lazer olmamalı?

Göz hassas bir organdır, önce bozmayın, sonra lütfen dokunma...

1 milyar kişide görme bozukluğu bulunuyor 1 milyar kişide görme boz...

Dünya genelinde yaklaşık 1 milyar insanın, önlenebilecek vey...

Üretim kapasitesini artıran firma ihracata başladı Üretim kapasitesini artır...

Üretim kapasitesini ve istihdam sayısını artıran firma, yurt...

Ağustos ayı katılım payı ödemesi Ağustos ayı katılım payı ...

Ağustos ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalışt...

İzmir Ticaret Odası fuara gönderiyor! İzmir Ticaret Odası fuara...

İzmirli Meslektaşlarımız Silmo Fuarına İzmir Ticaret Odası k...

Gözlük Cinsi Eşyaların Sınıflandırılması Gözlük Cinsi Eşyaların Sı...

Bakanlığımıza intikal eden muhtelif bilgilerden, gözlük çerç...

Gümrük kaçakçılarına fırsat verilmedi! Gümrük kaçakçılarına fırs...

Hakkari'de gümrük kaçağı gözlük 804 litre akaryakıt ve telef...

Magazin HABERLERİ
Web TV