a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

2006 YILINDA İPTAL EDİLEN YÖNETMELİK MADDELERİ VE DENETLEME FORMU HAKKINDA ÇOK ÖNEMLİ DUYURU

27 Eylül 2004 tarih ve 25596 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Optisyenlik Müesseseleri Hakkında Yönetmelik’in 14 maddesi ile Ek-6 denetleme formunun iptali istemi ile açılan dava sonucunda, Danıştay 10. Dairesi, 30/05/2006 tarihli kararı ile, iptali istenen 10 madde ile ilgili iptal talebini reddederek, 7/c, 9, 26, 27. maddeler ile Ek-6 denetleme formunu iptal etmiştir.  […]

03 Mart 2011 - 0:10 'de eklendi ve 1339 kez görüntülendi. A+A-

2006 YILINDA İPTAL EDİLEN YÖNETMELİK MADDELERİ VE DENETLEME FORMU HAKKINDA ÇOK ÖNEMLİ DUYURU

27 Eylül 2004 tarih ve 25596 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren Optisyenlik Müesseseleri Hakkında Yönetmelik’in 14 maddesi ile Ek-6 denetleme formunun iptali istemi ile açılan dava sonucunda, Danıştay 10. Dairesi, 30/05/2006 tarihli kararı ile, iptali istenen 10 madde ile ilgili iptal talebini reddederek, 7/c, 9, 26, 27. maddeler ile Ek-6 denetleme formunu iptal etmiştir. 

Derneğimiz tarafından düzenlenen toplantılarda, Yönetmelik aleyhine açılmış olan iptal davasının sonuçları hakkında hukuk servisimiz tarafından üyelerimize gerekli bilgiler verilmiş olmasına rağmen, meslektaşlarımızın konu hakkındaki bilgilerinin halen eksik olduğu görülmüş ve bu konuda bilgilerin tazelenmesi amacı ile iptal kararının web sayfamızda yayınlanması gerekmiştir. 

Kanun ve Yönetmelik hükümlerinde mevcut boşluklar ve denetimlerde kullanılan Ek-6 denetleme formunun iptal edilmesi, yapılan denetimler sonucunda tespit edilen bir çok aykırılığın cezalandırılması ve ortadan kaldırılabilmesi adına Sağlık Müdürlüklerinin elini kolunu bağlamıştır.

Optisyenlik müesseselerinin faaliyetlerini düzenleyen Yönetmelik’in en önemli kısmının iptali ile sonuçlanan davanın, günümüzde yaşanan birçok aykırılık hakkında Sağlık Müdürlükleri tarafından ceza düzenlenmediği ve daha da ileri gidilerek derneğimizin bu konularda sessiz kaldığı hatta bunları teşvik ettiği yönünde karalama faaliyeti sürdüren malum yapının üyeleri tarafından açılmış olması son derece manidardır.

Mesleki mevzuatımız gereği yasaklanmış olan eylemlerin mevzuattaki açık yasak hükmüne rağmen engellenemiyor olmasının tek nedeni mevzuata aykırı yasak eyleme bağlanan herhangi bir ceza hükmü olmaması, var olan cezaların ise iptal ettirilmiş olmasıdır.

Derneğimiz, sektörde karşılaşılan mevzuata aykırı durumlar hakkında hiçbir zaman popülist bir yaklaşım sergilememiş, sorunlara yasal prosedür çerçevesinde müdahale etmiş,  hukuki olarak yapılması gerekli işlemleri yaparak söz konusu aykırılıklarla ilgili yetkili makamların işlemlerinin sonucunu beklemiştir. 

Mevzuata aykırı eylemler nedeniyle derneğimize yapılan tüm başvurular titizlikle incelenmekte, hukuk servisimizce de aykırılık görülmesi halinde gerekli işlemlerin yapılması amacı ile yasaların belirlemiş olduğu mercilere gerekli başvurular yapılmaktadır. Yapılan başvurularımız mevzuat çerçevesinde incelenerek mevzuata aykırılık tespit edilmesi halinde gerekli cezai müeyyide uygulanmaktadır. Ancak, derneğimiz “Mesleğimizin Güvencesi” olduğunu iddia eden oluşumun yaptığı gibi, yapılan eylem hakkında yetkili makamın kararı olmadan, hiçbir meslektaşını teşhir etmemiştir ve etmeyecektir.

İptal kararı ile ortaya çıkan boşluğun ve uygulamada karşılaşılan birçok aksaklığın (reklam faaliyetleri, tabelalar, vitrin yazıları vb) çözüme kavuşturulması adına gerekli olan yasal dayanağın oluşturulması için Sağlık Bakanlığı nezdinde yürüttüğümüz yasal düzenleme çalışmalarımız devam etmektedir.

Danıştay 10. Dairesi 2004/13011 E., 2006/3660 K. numaralı ilamı için tıklayınız.

İptal edilen denetleme formu için tıklayınız.

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneği

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
2023 SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri 2023 SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri...

Dekontu 31/01/2023 tarihi mesai saati bitimine kadar sözleşme işlemlerinin yürütüldüğü sosyal güvenlik il müdürlüğüne veya ilgili sağlı...

TOGB Davalar ile ilgili açıklama TOGB Davalar ile ilgili açıklama

Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği Yönetmeliğinin bazı maddelerinin iptali davalarında verilen mahkeme kararları hakkında üyelerimizin b...

Gözlük Çerçevesi Aksamı Gözetim Tebliğinde Değişiklik Yapıldı Gözlük Çerçevesi Aksamı Gözetim Tebliğin...

Yeminli Mali Müşavirlik Gözetim Kapsamı Ürünler Faaliyet Tasdik Raporu'nun her 12 (on iki) ayda bir İthalat Genel Müdürlüğüne iletilmes...

TOGB Açıklaması TOGB Açıklaması

Sektörümüzdeki tekelleşmenin önüne geçerek meslektaşlarımızın haklarını korumak için hukuki mücadelemiz devam etmektedir. ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
Farkedilin
SON EKLENEN HABERLER
Bu nasıl bir garanti uygulamasıdır? Bu nasıl bir garanti uygu...

Günde neredeyse 18 saat kullanılan çerçeveler için 2 sene ga...

Marcolin’in Yeni Pazarlama Direktörü: Alessio Puleo Marcolin’in Yeni Pa...

Gözlük devi Marcolin, Alessio Puleo'yu Grup Pazarlama Direkt...

2023 SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri 2023 SGK Sözleşme Ücreti ...

Dekontu 31/01/2023 tarihi mesai saati bitimine kadar sözleşm...

OptisyeninSesi e dergi/ 110.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 1...

Türkiye’ nin optik dijital dergisi, Tüm cihazlarda erişilebi...

İlk optik kadını! İlk optik kadını!

Tüm kariyeri boyunca, gözlük camı tasarımı alanındaki tek ka...

Gözlük alacaklar fiyatlar karşısında çaresiz Gözlük alacaklar fiyatlar...

Pandemi döneminde getirilen ek vergiler, dövizin yukarı yönd...

Arıkan, LEE COOPER Markası ile MIDO Fuarı’nda yurt dışı pazarına açılıyor! Arıkan, LEE COOPER Markas...

Renkli ve enerjik tasarımlarıyla sektörde ön plana çıkan Lee...

Stil sahibi erkeklerin tercihi; Mustang Eyewear Stil sahibi erkeklerin te...

Metal sapların dikkat çektiği koleksiyonda farklı tasarımlar...

TOGB Davalar ile ilgili açıklama TOGB Davalar ile ilgili a...

Türk Optisyen Gözlükçüler Birliği Yönetmeliğinin bazı maddel...

İmaj her şeydir! İmaj her şeydir!

Çılgın dondurmacı gibi kıvrak danslarla gözlük tanıtımını be...

Magazin HABERLERİ
Web TV