Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
br/>
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

20 milyar dolarlık taklit

Dünyada taklit pazarının büyüklüğü 350 milyar doları aştı. Türkiye ise 20 milyar dolarlık taklit ürün pazarıyla dünya genelinde ilk 5 Ülke arasında bulunuyor.

23 Eylül 2019 - 23:00 'de eklendi ve 2485 kez görüntülendi. A+A-

20 milyar dolarlık taklit

Türkiye 20 milyar dolarlık taklit ürün pazarıyla dünya genelinde ilk 5 ülke arasında bulunuyor.

En çok taklit gözlük, tekstil, parfüm ve ayakkabıda yapılıyor.

Dünyada taklit pazarının büyüklüğü 350 milyar doları aştı. Türkiye ise 20 milyar dolarlık taklit ürün pazarıyla dünya genelinde ilk 5 memleket arasında bulunuyor.

Küresel olarak gümrüklerde yakalanan 70 milyarlık taklit ürünün % beşinin üretim yeri Türkiye.

Uluslararası markaların Türkiye pazarına girmesi ve ulusal markaların çoğalması ile beraber tescil, taklit ve paralel ithalat sektörün en önemli sorunları haline geldi.

İnternetten alışverişin yaygınlaşmasıyla taklit ürün pazarı daha da büyüyor.

Türkiye’de taklit üretimin en çok olduğu sektörler tekstil, parfüm, kundura ve kozmetik.

Sadece hazır giyim aksesuarları değil kozmetik, saat, gözlük, mücevher ürünlerinin haklarının savunulması için de gümrükler, halk kuruluşları ve emniyet güçleri ile beraber taklit ve düzmece ürüne karşı çalışmalar yapıyorlar.

Bilerek alıyoruz

Türkiye’de maalesef tüketicinin bilerek taklit ürün satın almakta olduğunu, bilmeden satın alan tüketicinin ise yok denecek kadar az. Yurttaş normalde pazardan aldığı malın taklit olduğunu bilerek alıyor.

Ancak yetkili mağazalardan orijinal diye aldığı bir malın düzmece çıkması halinde Tüketicinin Korunması Kanunu’ndan kaynaklanan haklarını arayabilir. Ayrıca her bir vilayet seviyesinde mevcut bulunan son kullanıcı hakem heyetlerine de başvurabilir.

İşin arkasındayız

Taklitle mücadele hususunda, baskınların belirli dönemlerde değil daimi olarak yapılması ve “pazara biz bu işin arkasındayız’ mesajının verilmesi gerekmekte olduğunu ifade eden yetkililer, TMD iletişim komitesinin gelecek zamanda bilhassa internetten satılan düzmece ürünlere yoğunlaşacağını aktardı.

Bilgi vereceğiz

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sektörel Ekonomi Şûrası gibi birlik ve kurumlarla istişare ederek bu konulardaki düzenlemeler için çalışmaktadır.

Tüketicinin bir ürünün gerçek olup olmadığına dair bir sorusunun olmaması için o ürünü markanın kendi satış noktalarından ya da güvendiği multibranded mağazalardan almaları tavsiye ediiyor.

İnternetten kandırılma riski yüksek

1- Türkiye’den önemli miktarda taklit ürün ihracatı da yapılıyor. Bu manada en önemli ihracatın İran’a yapıldığı belirtiliyor. Avrupa’ya da Türkiye’den taklit mal gidiyor. Lacoste, Diesel, Adidas ve Nike en çok fazla taklit edilen markalar.

2- İnternet, sahteciliğin en çok büyük pazarlarından biri haline gelirken, bu yolla alınan her 3 üründen 1’inin düzmece olduğu ortaya çıkıyor.

3- Taklit ürünleri bilerek alanlar var fakat internetten alışverişte kandırılma riski çok fazla yüksek. Ürünün orijinal fotoğrafını koyup taklitlerini satıyorlar.

4- Taklit ürünler denetimden geçmediği için sıhhat açısından da çok büyük risk teşkil ediyor. Çoğu taklit ürün sağlığa uygun olmayan koşullarda üretiliyor.

5- Araştırmalara göre, yurt dışından alınan ürünlerin % 30’u düzmece çıkıyor. Türkiye’den dünyaya düzmece mal ihracı 5 sene önceye göre düşüş gösterdi ancak ithalat yükseliyor.

6- Yapılan araştırmalara göre dahil pazarda internetten satılmak üzere Türkiye’ye ithal edilen yabancı menşeili ürünlerin % 10’unun düzmece olduğu ortaya çıkıyor.

Üretim merkezi çok büyük şehirler

TMB’nin verilerine göre İstanbul, Bursa, İzmir, Denizli, Gaziantep, Şanlıurfa gibi şehirler taklit ürünlerin üretim merkezi haline gelirken, başta Antalya olmak üzere Akdeniz’deki tüm turizm bölgeleri, Başkent Ankara , Trabzon, Edirne gibi vilayetler de taklit ürünlerin en çok fazla satıldığı vilayetler haline geldi.

2001’den bu yana düzmece mal ihracatına karşı toplu bir biçimde mücadelenin daha aktif olacağı düşüncesinden yola çıkılarak öncelikli olarak taklit ürünlerle mücadele ediliyor. Markaların taklit üretimleri, sahtecilik, haksız rekabet, paralel ithalat, tax kaybını önleme, yabancı markaların haklarının korunmasının yanında yatırımlarını artırma, üretime geçmeye teşviklendirme amacı ile çalışmalar yapılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
“Türkiye de Optisyenlik” konferansı yapıldı “Türkiye de Optisyenlik” kon...

Cumhuriyet Üniversitesi SHMYO Optisyenlik Programı öğrencilerinin katılımı ile “Türkiye’de Optisyenlik “konulu bir konferans düzenlenmi...

SGK, TİTUBB/ ÜTS kaydı hakkında duyuru SGK, TİTUBB/ ÜTS kaydı hakkında duyuru...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), TİTUBB/ÜTS bayilik kaydı hakkında bir duyuru yaptı. TİTUBB/ÜTS kayıt/bildirim işlemi tamamlanmamış tıbbi ...

Samsun Odası kayıtları tamamladı Samsun Odası kayıtları tamamladı

Samsun Optisyen-Gözlükçüler Odası'na kayıt olma mecburiyeti olduğunu ve 3 aylık süre içinde 440 üye kaydı yaparak kurulma çalışmalarını...

‘NOVAX, Silmo İstanbul’da yine yoğun ilgi gördü. ‘NOVAX, Silmo İstanbul’da yine yoğun ilg...

Silmoİstanbul 2019 Uluslararası Optik Fuarı başarıyla tamamlandı. 21-24 Kasım 2019 tarihleri arasında İFM’de düzenlenen fuarda, Beta Op...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
“Türkiye de Optisyenlik” konferansı yapıldı “Türkiye de Optisye...

Cumhuriyet Üniversitesi SHMYO Optisyenlik Programı öğrencile...

SGK, TİTUBB/ ÜTS kaydı hakkında duyuru SGK, TİTUBB/ ÜTS kaydı ha...

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), TİTUBB/ÜTS bayilik kaydı hakkı...

Samsun Odası kayıtları tamamladı Samsun Odası kayıtları ta...

Samsun Optisyen-Gözlükçüler Odası'na kayıt olma mecburiyeti ...

‘NOVAX, Silmo İstanbul’da yine yoğun ilgi gördü. ‘NOVAX, Silmo İstanbul’da...

Silmoİstanbul 2019 Uluslararası Optik Fuarı başarıyla tamaml...

OptisyeninSesi e dergi/ 74.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 7...

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden ...

Eczacılar başkanını seçti Eczacılar başkanını seçti...

Türk Eczacıları Birliği 42 Olağan Büyük Kongresinde seçimler...

2020 yılı OptikKoop yılı olacak! 2020 yılı OptikKoop yılı ...

2012 yılında kurulan Optik Koop aradan geçen sekiz yıl içind...

“Türkiye’de Optisyenlik “Konulu Konferans “Türkiye’de Optisye...

Cumhuriyet Üniversitesi SHMYO Optisyenlik Programı öğrencile...

Alcon Vision Care İş Birimi Direktörlüğü’ne Özge Yaprak Arslanalp atandı Alcon Vision Care İş Biri...

Alcon Vision Care İş Birimi Direktörlüğü’ne yeni atama gerçe...

Yakan, Birlik Genel başkanlığına aday Yakan, Birlik Genel başka...

Memleketçi Sanayici ve İşadamları Derneği (MİSİAD) Genel Baş...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Ekonomi, Haberler
Başkandan Sektöre Sesleniş

İstanbul Optisyen ve Gözlükçüler odası genel başkanı sn. Turgut Vardi' nin Oda aidatları ve genel bilgilendirme konuşmasını OptisyeninSesi ayrıcalığıyla izleyebilirsiniz.

Kapat