Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
br/>
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

20 milyar dolarlık taklit

Dünyada taklit pazarının büyüklüğü 350 milyar doları aştı. Türkiye ise 20 milyar dolarlık taklit ürün pazarıyla dünya genelinde ilk 5 Ülke arasında bulunuyor.

23 Eylül 2019 - 23:00 'de eklendi ve 1402 kez görüntülendi. A+A-

20 milyar dolarlık taklit

Türkiye 20 milyar dolarlık taklit ürün pazarıyla dünya genelinde ilk 5 ülke arasında bulunuyor.

En çok taklit gözlük, tekstil, parfüm ve ayakkabıda yapılıyor.

Dünyada taklit pazarının büyüklüğü 350 milyar doları aştı. Türkiye ise 20 milyar dolarlık taklit ürün pazarıyla dünya genelinde ilk 5 memleket arasında bulunuyor.

Küresel olarak gümrüklerde yakalanan 70 milyarlık taklit ürünün % beşinin üretim yeri Türkiye.

Uluslararası markaların Türkiye pazarına girmesi ve ulusal markaların çoğalması ile beraber tescil, taklit ve paralel ithalat sektörün en önemli sorunları haline geldi.

İnternetten alışverişin yaygınlaşmasıyla taklit ürün pazarı daha da büyüyor.

Türkiye’de taklit üretimin en çok olduğu sektörler tekstil, parfüm, kundura ve kozmetik.

Sadece hazır giyim aksesuarları değil kozmetik, saat, gözlük, mücevher ürünlerinin haklarının savunulması için de gümrükler, halk kuruluşları ve emniyet güçleri ile beraber taklit ve düzmece ürüne karşı çalışmalar yapıyorlar.

Bilerek alıyoruz

Türkiye’de maalesef tüketicinin bilerek taklit ürün satın almakta olduğunu, bilmeden satın alan tüketicinin ise yok denecek kadar az. Yurttaş normalde pazardan aldığı malın taklit olduğunu bilerek alıyor.

Ancak yetkili mağazalardan orijinal diye aldığı bir malın düzmece çıkması halinde Tüketicinin Korunması Kanunu’ndan kaynaklanan haklarını arayabilir. Ayrıca her bir vilayet seviyesinde mevcut bulunan son kullanıcı hakem heyetlerine de başvurabilir.

İşin arkasındayız

Taklitle mücadele hususunda, baskınların belirli dönemlerde değil daimi olarak yapılması ve “pazara biz bu işin arkasındayız’ mesajının verilmesi gerekmekte olduğunu ifade eden yetkililer, TMD iletişim komitesinin gelecek zamanda bilhassa internetten satılan düzmece ürünlere yoğunlaşacağını aktardı.

Bilgi vereceğiz

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Sektörel Ekonomi Şûrası gibi birlik ve kurumlarla istişare ederek bu konulardaki düzenlemeler için çalışmaktadır.

Tüketicinin bir ürünün gerçek olup olmadığına dair bir sorusunun olmaması için o ürünü markanın kendi satış noktalarından ya da güvendiği multibranded mağazalardan almaları tavsiye ediiyor.

İnternetten kandırılma riski yüksek

1- Türkiye’den önemli miktarda taklit ürün ihracatı da yapılıyor. Bu manada en önemli ihracatın İran’a yapıldığı belirtiliyor. Avrupa’ya da Türkiye’den taklit mal gidiyor. Lacoste, Diesel, Adidas ve Nike en çok fazla taklit edilen markalar.

2- İnternet, sahteciliğin en çok büyük pazarlarından biri haline gelirken, bu yolla alınan her 3 üründen 1’inin düzmece olduğu ortaya çıkıyor.

3- Taklit ürünleri bilerek alanlar var fakat internetten alışverişte kandırılma riski çok fazla yüksek. Ürünün orijinal fotoğrafını koyup taklitlerini satıyorlar.

4- Taklit ürünler denetimden geçmediği için sıhhat açısından da çok büyük risk teşkil ediyor. Çoğu taklit ürün sağlığa uygun olmayan koşullarda üretiliyor.

5- Araştırmalara göre, yurt dışından alınan ürünlerin % 30’u düzmece çıkıyor. Türkiye’den dünyaya düzmece mal ihracı 5 sene önceye göre düşüş gösterdi ancak ithalat yükseliyor.

6- Yapılan araştırmalara göre dahil pazarda internetten satılmak üzere Türkiye’ye ithal edilen yabancı menşeili ürünlerin % 10’unun düzmece olduğu ortaya çıkıyor.

Üretim merkezi çok büyük şehirler

TMB’nin verilerine göre İstanbul, Bursa, İzmir, Denizli, Gaziantep, Şanlıurfa gibi şehirler taklit ürünlerin üretim merkezi haline gelirken, başta Antalya olmak üzere Akdeniz’deki tüm turizm bölgeleri, Başkent Ankara , Trabzon, Edirne gibi vilayetler de taklit ürünlerin en çok fazla satıldığı vilayetler haline geldi.

2001’den bu yana düzmece mal ihracatına karşı toplu bir biçimde mücadelenin daha aktif olacağı düşüncesinden yola çıkılarak öncelikli olarak taklit ürünlerle mücadele ediliyor. Markaların taklit üretimleri, sahtecilik, haksız rekabet, paralel ithalat, tax kaybını önleme, yabancı markaların haklarının korunmasının yanında yatırımlarını artırma, üretime geçmeye teşviklendirme amacı ile çalışmalar yapılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Erkeklerin Tercihi; Mustang! Erkeklerin Tercihi; Mustang!

Araştırma şirketlerinin verilerine göre Mustang, en güvenilir ve en çok tercih edilen erkek gözlük markaları arasında en üst sırada yer...

OptisyeninSesi e dergi/ 72.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 72.Sayı

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden OptisyeninSesi e dergi, okuma alışkanlıklarını değiştirmeye devam ediyor....

Meslek icra yetkisi! Meslek icra yetkisi!

YÖK Başkanı Yekta Saraç, YÖK Genel Kurulu’nda gelecek yıl yapılacak YKS’den itibaren uygulanmak üzere üniversitelerin bazı bölümlerine ...

Adana Odası kayıtlara devam! Adana Odası kayıtlara devam!

X.Bölge Adana Optisyen ve Gözlükçüler odası başkanı İsmail Bozkurt, OptisyeninSesi haber aracılığıyla X. Bölge de bulunan tüm meslektaş...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Erkeklerin Tercihi; Mustang! Erkeklerin Tercihi; Musta...

Araştırma şirketlerinin verilerine göre Mustang, en güvenili...

OptisyeninSesi e dergi/ 72.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 7...

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden ...

Meslek icra yetkisi! Meslek icra yetkisi!

YÖK Başkanı Yekta Saraç, YÖK Genel Kurulu’nda gelecek yıl ya...

Adana Odası kayıtlara devam! Adana Odası kayıtlara dev...

X.Bölge Adana Optisyen ve Gözlükçüler odası başkanı İsmail B...

Barış pınarı harekatını destekliyoruz Barış pınarı harekatını d...

Ülkemizin başlatmış olduğu Barış Pınarı Harekatı Türkiye Cum...

Aydın odası başkanından SGK müdürüne ziyaret! Aydın odası başkanından S...

SGK Aydın İl Müdürü Zeynep YILMAZ ve Aydın İl Sağlık Müdürü ...

Birlik ve Beraberliğimizi Pekiştirmeliyiz! Birlik ve Beraberliğimizi...

Parçalanmanın en kolay yolu meslekte birlik beraberliği yok ...

Denetçi Optisyen-Gözlükçü Müracaatları  Denetçi Optisyen-Gözlükçü...

Optisyen / Gözlükçü unvanına sahip gerçek kişilerin Mesleki ...

Geleceğinize sahip çıkın! Geleceğinize sahip çıkın!...

Bütün amaç oda birlik sürecinin inşasına nasıl zarar verir a...

İl Sağlık Müdürlükleri Oda Kayıt İşlemleri Hakkında Bilgilendirdi İl Sağlık Müdürlükleri Od...

Verilen tarihe kadar (29/Kasım/2019) meslek odalarımıza kayı...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Ekonomi, Haberler
Başkandan Sektöre Sesleniş

İstanbul Optisyen ve Gözlükçüler odası genel başkanı sn. Turgut Vardi' nin Oda aidatları ve genel bilgilendirme konuşmasını OptisyeninSesi ayrıcalığıyla izleyebilirsiniz.

Kapat