Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
br/>
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

132 yıl önce kontaktlens icad edildi!

Bugün Kanadalıların yaklaşık % 30’unun görüşünü düzelten dönüştürücü buluşun 132.yıldönümünü kutlamak için doktorlar, lenslerin nasıl geliştiğini inceliyor.

03 Ağustos 2019 - 17:18 'de eklendi ve 1566 kez görüntülendi. A+A-

132 yıl önce kontaktlens icad edildi!

132 yıl önceki hayatı düşünün. 1887’de millet, Pennsylvania Punxsutawney’deki ilk Groundhog Günü’nü ve Rocky Dağları’ndaki Banff Ulusal Parkı’nın yaratılmasını kutladılar.

Ayrıca kontakt lensin icat edildiği yıldı.

Bugün Kanadalıların yaklaşık% 30’unun görüşünü düzelten dönüştürücü buluşun 132. yıl dönümünü kutlamak için FYi doktorları, tıbbi cihazların kurulduğundan bu yana nasıl geliştiğini inceliyor.

İlk düşünceler

Her şeyin ardındaki teori, saygın mucit Leonardo da Vinci tarafından kavramsallaştırılan birçok fikirden biriydi. 1508 eskizinde bir kaseye su doldurmak, yüzünüzü yerleştirmek ve her zamankinden daha net bir şekilde görmek vardı. Her ne kadar 1823’te İngiliz astronom Sir John Herschel tarafından kontakt lensler araştırılmış olsa da, ilk kontakt lens 1887 yılına kadar üretilmemiştir. En eski form tüm gözü kaplayan camdan yapılmış camlardan oluşuyordu.

Cam üfleyici ve suni göz yapımcısı F. E. Muller tarafından hazırlanmış ve Almanya’nın Wiesbaden kentinde icat edilen buluş, çok saygınlık kazanmıştır ve çabaları için onurlu bir Tıp Doktoru olmuştur.

Kontakt lenslerin bu ilk versiyonlarındaki tek sorun, kullanıcının gözlerini lenslerin üzerinden kapatmasına izin vermemeleriydi. Cam lensler ağırdı ve beyazlar (sklera) dahil olmak üzere gözün tüm ön yüzeyini kapladılar. Korneaya oksijen tedarikinin azalması nedeniyle, bu temaslar sadece birkaç saat giyilebilir ve yaygın olarak kabul görmedi.

Hafifletmek

Sonraki yıllarda şişmiş cam ve plastik karışımlarıyla daha da gelişme kaydedildi. 1949’a gelindiğinde, kontakt lensler başarılı bir şekilde plastikten yapıldı ve sadece gözün korneasını kaplayacak şekilde tasarlandı. Bu erken sert lensler, polimetil metakrilat (PMMA) adı verilen gözeneksiz bir plastik malzemeden oluşuyordu. PMMA sert lensler gaz geçirgen olmadığından, her bir göz açıp kapayana kadar hareket edebilecek şekilde yerleştirilmişlerdir. Bu, oksijen taşıyan gözyaşlarının mercek altında hareket etmesine ve korneanın sağlıklı kalmasına izin verdi.

Düzgün takılmış, kornea PMMA kontakt lensleri 16 saat veya daha uzun süre kullanılabilir. Üretim tekniklerinde ilerleme ve göz doktorları arasındaki uzmanlık, 1950’lerde ve 1960’larda sert plastik kontakt lenslerin cazibesine neden oldu.

Gerçek anlaşma

Yumuşak bir kontakt lensin ilk resmi kullanımı 1960’ta Çekoslovakya’da bildirilmedi. Kimyagerler Otto Wichterle ve Drahoslav Lim, ilk hidrofilik (“su seven”) hidrojel yumuşak kontakt lens malzemesini icat ettiler. Keşif, 1971’de Amerika’da FDA onaylı ilk yumuşak kontakt lenslerin piyasaya sürülmesine neden oldu.

Ürünün adaptasyonu 1970’lerde ve 80’lerde devam etti; Amerikalı ve İngiliz üreticiler en fazla gelişime öncülük etti. Yumuşak kontakt lensler, 1971 yılında piyasaya sürülerek, daha sert PMMA lenslerinin popülaritesi azaltılmıştır. 1981’e kadar FDA, uzun (gece) aşınma için yeni yumuşak kontakt lensleri onayladı.

Uygunluk kültürü

1982 yılında, dünyanın ilk tek kullanımlık kontakt lensi tanıtıldı. MIA lensi, Danimarkalı mucit Michael Bay, karısı Inga ve kızı Annette’den seçildi. 1996 itibariyle, göz lens nasıl temizlenir bir günlük tek kullanımlık yumuşak lensler mevcuttu.

Silikon-hidrojel kontakt lensler gibi çeşitli malzemeler 2000’li yıllarda pazara girmiş ve gece ortokeratolojisi ile hasta tedavisine başlamıştır.

Günümüzde, genellikle daha keskin görüş sağlayan ve yumuşak lenslerle karşılaştırıldığında son derece verimli oksijen geçirgenliği sağlayan sert gaz geçirgen kontakların mevcudiyetine rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’nde öngörülen kontakt lenslerin% 90’ından fazlası yumuşak lenslerdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Yıl 1938 Türkiye ye Kontaktlens Geldi. Yıl 1938 Türkiye ye Kontaktlens Geldi.

Göz Hastalıkları Mütehassısı Sotiri Kondorupudis, Galatasaray'daki muayenehanesinde, gözlük yerine hastalarının, göz bebeklerinin önüne...

Çalışma Komisyonlarına üye alımları başladı Çalışma Komisyonlarına üye alımları başl...

Benimde bir düşüncem var, bende görev almak istiyorum, bende mesleğim için çalışabilirim diyen her meslektaşımızı bu komisyonlarda görm...

İstanbul Odası bölge temsilcileri arıyor İstanbul Odası bölge temsilcileri arıyor...

Bölgelerde bulunan Optisyen /Gözlükçü meslektaşlarımızın sayısına göre belirlenecek olan temsilci sayısı ve başvuru sonuçları duyurulac...

Sorumlu Müdür belgesi alacakların dikkatine! Sorumlu Müdür belgesi alacakların dikkat...

Tıbbi cihaz satış merkezlerinde çalışmak üzere "sorumlu müdür", "satış tanıtım elemanı” ve "klinik destek elemanı” yeterlilik belgeleri...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Yıl 1938 Türkiye ye Kontaktlens Geldi. Yıl 1938 Türkiye ye Konta...

Göz Hastalıkları Mütehassısı Sotiri Kondorupudis, Galatasara...

Çalışma Komisyonlarına üye alımları başladı Çalışma Komisyonlarına üy...

Benimde bir düşüncem var, bende görev almak istiyorum, bende...

İstanbul Odası bölge temsilcileri arıyor İstanbul Odası bölge tems...

Bölgelerde bulunan Optisyen /Gözlükçü meslektaşlarımızın say...

Sorumlu Müdür belgesi alacakların dikkatine! Sorumlu Müdür belgesi ala...

Tıbbi cihaz satış merkezlerinde çalışmak üzere "sorumlu müdü...

2.Meslek İçi Eğitim Programı 2.Meslek İçi Eğitim Progr...

Kocaeli Optisyen ve Gözlükçüler odası meslektaşlarımızın mes...

Boşa aidat ödemeyin! Boşa aidat ödemeyin!

Türkiye Optik ve Optometrik Meslekler Derneğimize 2020 yılı ...

OptisyeninSesi e dergi/ 75.Sayı OptisyeninSesi e dergi/ 7...

Dijital platform da optik sektörünün sesi olmaya devam eden ...

SGK Sözleşme süresi uzatıldı! SGK Sözleşme süresi uzatı...

Kurumumuzla sözleşmeli olup 2020 yılında da halen hizmet alı...

SGK, 2019 Ekim Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2019 Ekim Ayı Reçete...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

Mustang’dan Erkeklere Özel Alternatifler Mustang’dan Erkeklere Öze...

Modadan vazgeçmeden, hem cool hem de kullanışlı optik çerçev...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Gündem, Haberler
27 yılda on binlerce optisyen mezun oldu

Her dört gençten birinin işsiz olduğu, diplomanın işsizlik belgesi yerine geçtiği, istihdamın sağlanamadığı, gençlerimizin yarınlarından umutsuz olduğu bir ülke kaderimiz...

Kapat