OptisyeninSesi
OptisyeninSesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

132 yıl önce kontaktlens icad edildi!

Bugün Kanadalıların yaklaşık % 30’unun görüşünü düzelten dönüştürücü buluşun 132.yıldönümünü kutlamak için doktorlar, lenslerin nasıl geliştiğini inceliyor.

03 Ağustos 2019 - 17:18 'de eklendi ve 1115 kez görüntülendi. A+A-

132 yıl önce kontaktlens icad edildi!

132 yıl önceki hayatı düşünün. 1887’de millet, Pennsylvania Punxsutawney’deki ilk Groundhog Günü’nü ve Rocky Dağları’ndaki Banff Ulusal Parkı’nın yaratılmasını kutladılar.

Ayrıca kontakt lensin icat edildiği yıldı.

Bugün Kanadalıların yaklaşık% 30’unun görüşünü düzelten dönüştürücü buluşun 132. yıl dönümünü kutlamak için FYi doktorları, tıbbi cihazların kurulduğundan bu yana nasıl geliştiğini inceliyor.

İlk düşünceler

Her şeyin ardındaki teori, saygın mucit Leonardo da Vinci tarafından kavramsallaştırılan birçok fikirden biriydi. 1508 eskizinde bir kaseye su doldurmak, yüzünüzü yerleştirmek ve her zamankinden daha net bir şekilde görmek vardı. Her ne kadar 1823’te İngiliz astronom Sir John Herschel tarafından kontakt lensler araştırılmış olsa da, ilk kontakt lens 1887 yılına kadar üretilmemiştir. En eski form tüm gözü kaplayan camdan yapılmış camlardan oluşuyordu.

Cam üfleyici ve suni göz yapımcısı F. E. Muller tarafından hazırlanmış ve Almanya’nın Wiesbaden kentinde icat edilen buluş, çok saygınlık kazanmıştır ve çabaları için onurlu bir Tıp Doktoru olmuştur.

Kontakt lenslerin bu ilk versiyonlarındaki tek sorun, kullanıcının gözlerini lenslerin üzerinden kapatmasına izin vermemeleriydi. Cam lensler ağırdı ve beyazlar (sklera) dahil olmak üzere gözün tüm ön yüzeyini kapladılar. Korneaya oksijen tedarikinin azalması nedeniyle, bu temaslar sadece birkaç saat giyilebilir ve yaygın olarak kabul görmedi.

Hafifletmek

Sonraki yıllarda şişmiş cam ve plastik karışımlarıyla daha da gelişme kaydedildi. 1949’a gelindiğinde, kontakt lensler başarılı bir şekilde plastikten yapıldı ve sadece gözün korneasını kaplayacak şekilde tasarlandı. Bu erken sert lensler, polimetil metakrilat (PMMA) adı verilen gözeneksiz bir plastik malzemeden oluşuyordu. PMMA sert lensler gaz geçirgen olmadığından, her bir göz açıp kapayana kadar hareket edebilecek şekilde yerleştirilmişlerdir. Bu, oksijen taşıyan gözyaşlarının mercek altında hareket etmesine ve korneanın sağlıklı kalmasına izin verdi.

Düzgün takılmış, kornea PMMA kontakt lensleri 16 saat veya daha uzun süre kullanılabilir. Üretim tekniklerinde ilerleme ve göz doktorları arasındaki uzmanlık, 1950’lerde ve 1960’larda sert plastik kontakt lenslerin cazibesine neden oldu.

Gerçek anlaşma

Yumuşak bir kontakt lensin ilk resmi kullanımı 1960’ta Çekoslovakya’da bildirilmedi. Kimyagerler Otto Wichterle ve Drahoslav Lim, ilk hidrofilik (“su seven”) hidrojel yumuşak kontakt lens malzemesini icat ettiler. Keşif, 1971’de Amerika’da FDA onaylı ilk yumuşak kontakt lenslerin piyasaya sürülmesine neden oldu.

Ürünün adaptasyonu 1970’lerde ve 80’lerde devam etti; Amerikalı ve İngiliz üreticiler en fazla gelişime öncülük etti. Yumuşak kontakt lensler, 1971 yılında piyasaya sürülerek, daha sert PMMA lenslerinin popülaritesi azaltılmıştır. 1981’e kadar FDA, uzun (gece) aşınma için yeni yumuşak kontakt lensleri onayladı.

Uygunluk kültürü

1982 yılında, dünyanın ilk tek kullanımlık kontakt lensi tanıtıldı. MIA lensi, Danimarkalı mucit Michael Bay, karısı Inga ve kızı Annette’den seçildi. 1996 itibariyle, göz lens nasıl temizlenir bir günlük tek kullanımlık yumuşak lensler mevcuttu.

Silikon-hidrojel kontakt lensler gibi çeşitli malzemeler 2000’li yıllarda pazara girmiş ve gece ortokeratolojisi ile hasta tedavisine başlamıştır.

Günümüzde, genellikle daha keskin görüş sağlayan ve yumuşak lenslerle karşılaştırıldığında son derece verimli oksijen geçirgenliği sağlayan sert gaz geçirgen kontakların mevcudiyetine rağmen, Amerika Birleşik Devletleri’nde öngörülen kontakt lenslerin% 90’ından fazlası yumuşak lenslerdir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Optisyen-Gözlükçüler Odaları göreve başlıyor. Optisyen-Gözlükçüler Odaları göreve başl...

Türkiye genelindeki Optisyen-Gözlükçüler odalarının kuruluşuna dair mazbatalar, birlik yönetimince bölgelerde kurulacak Oda temsilciler...

Reçeteye yazılan talimat herkesi duygulandırdı Reçeteye yazılan talimat herkesi duygula...

Afyonkarahisar Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Opr. Dr. Gökhan Saçkan'ın personele yönelik reçeteye yazdığı talimat herkesi d...

Gençlere çok önemli 20 öğüt! Gençlere çok önemli 20 öğüt!

İşin olumsuz yanlarına takılıp kalmayın. İntikam hırsıyla yanmayın. Hep ileriye, geleceğe bakın. Küçük şeylerden de zevk alın....

Birlik hakkında soruşturma açıldı Birlik hakkında soruşturma açıldı

Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, soruşturma açılan birliklere kararın tebliğ edilmesini takiben kamuoyunun bilgis...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Optisyen-Gözlükçüler Odaları göreve başlıyor. Optisyen-Gözlükçüler Odal...

Türkiye genelindeki Optisyen-Gözlükçüler odalarının kuruluşu...

Reçeteye yazılan talimat herkesi duygulandırdı Reçeteye yazılan talimat ...

Afyonkarahisar Sağlık Müdürlüğü Kamu Hastaneleri Başkanı Opr...

Gençlere çok önemli 20 öğüt! Gençlere çok önemli 20 öğ...

İşin olumsuz yanlarına takılıp kalmayın. İntikam hırsıyla ya...

Birlik hakkında soruşturma açıldı Birlik hakkında soruşturm...

Rekabet Kurulu tarafından alınan soruşturma kararları, soruş...

‘Opti’ 2020 için hazırlanıyor! ‘Opti’ 2020 i...

Yaklaşık 60.000 metrekare. Bir önceki yılda olduğu gibi, opt...

ABD’li dev Türkiye’ye hızlı girdi ABD’li dev Türkiye’ye hız...

Uzun zamandır Türk pazarında satış yapan ABD’nin en önemli s...

Cep Telefonu ve Tabletler görme kaybını hızlandırıyor Cep Telefonu ve Tabletler...

Toledo Üniversitesi uzmanları tarafından yapılan araştırmada...

Kayıt dışı üretime Ürün Takip Sistemi darbesi Kayıt dışı üretime Ürün T...

Dünyada tek olan Ürün Takip Sistemi ile tıbbi cihaz ve kozme...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Tarihsel süreç içerisinde gözlüğün gelişimi Tarihsel süreç içerisinde...

Kullanma oranının yüksekliği, toplumun gelişmişlik düzeyinin...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Gündem, Haberler
27 yılda on binlerce optisyen mezun oldu

Her dört gençten birinin işsiz olduğu, diplomanın işsizlik belgesi yerine geçtiği, istihdamın sağlanamadığı, gençlerimizin yarınlarından umutsuz olduğu bir ülke kaderimiz...

Kapat