a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

100′ lerce optisyenlik müessesesi kapanacak

Sınırlı sayıda sermaye sahibi temsilcilerinin yaptığı çalışmalar, perakendede ve tedarikte tekel oluşturmak, geleneksel optisyenlik müesseseleri ile küçük tedarikçileri yok etme çalışmalarıdır.

08 Ocak 2013 - 15:19 'de eklendi ve 7196 kez görüntülendi. A+A-

100′ lerce optisyenlik müessesesi kapanacak

taylankucuker

YÖNETMELİKLE İLGİLİ TEDİRGİN VE KAYGILI BEKLEYİŞİMİZ SÜRÜYOR.

Bilindiği üzere, fertlerin ve toplumun sağlığını korumak üzere, optisyen unvanının kullanılması, optisyenlik mesleğinin icra edilmesi ve optisyenlik müessesesinin açılması ve işletilmesiyle ilgili usul ve esaslar 5193 sayılı Kanun ve bu Kanuna istinaden çıkartılan 27/9/2004 tarih ve 25596 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan Optisyenlik Müesseseleri Hakkında Yönetmelik ile düzenlenmiştir.

27 Eylül 2004 tarihinde çıkan 25596 Sayılı Yönetmeliğin 24 maddesini düzeltmek için bugün önümüzde bir şans var yeni yönetmelik çalışması şu an makamda imzada bekliyor. Sektörümüzün beklentisi yeni yönetmelik çalışmasında reklâm konusunun tartışma konusu olmayacak şekilde talep ettiğimiz ve beklentilerimiz yönünde çözüme kavuşmasıdır.
.
Reklâm ve tanıtım
.
Kontakt lenslerin internet üzerinden satışı
.
Hazır okuma gözlükleri
.
AVM lerde ve Marketlerde Gözlükçülük
.
Sınırlı sayıda sermaye sahibi temsilcilerinin yaptığı çalışmalar, perakendede ve tedarikte tekel oluşturmak, geleneksel optisyenlik müesseseleri ile küçük tedarikçileri yok etme çalışmalarıdır. Sermaye birikimi olmayan geleneksel bir müessese nasıl reklâm verebilir?
.
100 LERCE OPTİSYENLİK MÜESSESESİ KAPANACAK
.
Gözlükçüleri talep yaratmaya haksız kazanç, haksız rekabet sağlamaya reklâm yolu ile yönlendirme yapmaya özendirmenin neye hizmet olduğu, kimin değirmenine su taşındığı açıktır. Mesleki mevzuatımıza göre, reçete ile satılan optik ürünler için reklâm kampanya yapılamayacağı çok açıktır.
.
Bu tür reklâmlar, vitrin yazıları, tabelalar  yukarda sıraladığımız problemlerin çözümünü, Sektör pazarının gelişmesini de sağlamaz. Bu sadece reklâmı yapan firmanın pazarını genişletir. Kamunun kıt kaynakları, sermaye sahiplerine aktarılması sağlanır.
.
Halk sağlığı göz ve görme sağlığı olumsuz etkilenir. Mesleğimize olan saygı ve güven azalır.
.
Tedarikçilerimiz, sahadaki ister zincir ister geleneksel müesseselerimizin sağlık mesleğine yakışır ciddiyet ve vakar içerisinde davranmalıdır. Reklâmları dillendiren, savunan cesaretlendiren, Mevcut bu anlayış mesleği sağlık mesleği değil, ticaret mesleği olarak algılayan tüccar zihniyettir. Reklâm yönlendirme, talep yaratarak kamu zararı, haksız rekabet ve haksız kazanca sebep olmaktadır.
.
Reklâmla yaratılacak rekabet, orantısız güç kullanımına sebep verecek geleneksel müesseselerin olumsuz etkilenmelerine yüzlercesinin kapılarına kilit asmalarına neden olacaktır.
Gözlükçüler ve meslek kuruluşları olarak Sağlık Bankalığından talep ve beklentimiz, Diğer sağlık mesleklerinde (Eczacılık, Tabiblik, Diş hekimliği) Reklâm ve tanıtım uygulamaları nasılsa? Sağlık mesleği olan gözlükçülük alanında da aynı şekilde düzenlenmesi ve uygulanmasıdır.
.
.
Taylan KÜÇÜKER
Anadolu Gözlükçüler ve Optisyenler Dernekleri Federasyonu başkanı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Güneşin zararlı etkilerini bilmiyoruz! Güneşin zararlı etkilerini bilmiyoruz!...

Pek çok insan, güneş gözlüklerinin yalnızca plajda sıcak ve güneşli bir günde takılması gerektiğine inanıyor....

Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, 1700 bijuteri ürünü, 190 şemsiye ve 18 kol saati ele geçirildi....

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni karar!

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48 sayılı Kararı aynen şöyledir:...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı ödemesi

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığınız banka hesaplarınıza gönderilmesi planlanmaktadır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(14 Yorum)
Abonelik
Bildir
guest
14 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
sinan
sinan
9 yıl önce

KONU ANLAŞILMIŞTIR

Kamil Nuri GİZER
Kamil Nuri GİZER
9 yıl önce

Sayın yorumcu adınızı, müessesenizi saklayarak cesurca yaptığınız yorumları günlerdir okuyoruz, neye ve hangi fikre hizmet etmeye çalıştığınızı anlamak mümkün değil. Ancak yaptığınız yorumlara cevap vermek yersiz ve gereksizde olsa konfederasyon başkan yardımcımız büyük bir nezaketle size cevap vermiş, buna rağmen siz verilen cevabı saçmalamak ve mantıksız olmak olarak değerlendirmişsiniz. Sizin yorumunuz. Konfederasyonumuz gözlükçü kamuoyunu gerekli gördüğü her konuda ve her zaman gerçekler ışığında bilgilendirmiştir ve bilgilendirmeye devam edecektir. Bütün meslekdaşlarımızın üyesi oldukları dernekleri aracılığı ile Federasyonlarımızın ve Konfederasyonumuzun genel kurullarında delege olma hakları vardır aynı şekilde tüm meslekdaşlarımızın faaliyetlerimizi takip ve eleştirme hakkı kayıtsız şartsız vardır. Biz konfederasyon çatısı altında… Read more »

sinan
sinan
9 yıl önce

Sayın Konfederasyon Yetkilileri,
bir soru soruldu, cevaben saçmalandı… BİZ SİZE HİÇBİR SORU SORAMIYACAK MIYIZ… SORULAN EN BASİT SORUYA GENEL BAŞKAN YARDIMCINIZ MANTIKSIZ CEVAP VERİYOR… BİZ KİME SORU SORACAĞIZ..
BEN EN BASİT SORUYU BİR KEZ DAHA SEKTÖR ADINA SORUYORUM.. BU SORUYU KONFEDERASYON ADINA KİMSE CEVAPLAYAMAZ İSE YORUM TÜM SEKTÖRE….

1.Oda kanun taslağını kimler hazırladı
2.Hangi milletvekili imzaladı
3.Şu an hangi komisyonda
4.Sizin bundan haberiniz var mı.
BU HABERİ TÜM OPTİK SEKTÖRÜ ADINA SORUYORUM

sabit salman
sabit salman
9 yıl önce

Amigoluğun kimseye fayda getirmeyeceği bilinmelidir!. verdiğim mesajlar açık, içeriğine iyi bakılmalıdır. Ben durum tespiti yapmaya özen gösteriyorum. Anlamak isteyene tabiî ki. Verdiğim Linkteki yorumum Sayın Küçüker’in yukarıdaki yazısından önce yazılmıştır. https://www.optisyeninsesi.com/haberler/gozlukte-reklam-kamu-zarari-yaratir-18727.html Benzer şeylere dikkat çekiyoruz. Bir avuç yorumcu kendi içinde fikirlerini ortaya koyuyor fakat sektörün gerçek düşüncesi maalesef platformlara yansımıyor. Diğer yazılarımda da belirttim, değişim kaçınılmaz, önemli olan bu değişime ayak uydurabilecek kıvraklığın kazanılmasıdır. Butik gözlükçülük hakkında yazdığım görüşlerimin arkasındayım ve bu beceriye sahip müesseseler zincirlerin karşısında daima ayakta kalacaktır. Minibüs yolcusu nasıl taksiye binmez ise taksi müşterisi de mecbur kalmadıkça minibüse binmez!. Hitap edeceğin müşteri kitlesine göre işletme kurmak… Read more »

levent
levent
9 yıl önce
Yanıtla  sabit salman

sayın Sabit sen bir yerde sabitlenmiş dedim ya tetikçilik diye o mesele işte. Ama unutma maymun gözünü açtı.bizleri nasıl yıkacağını arar durur durumdasınPisikolojik savaş he.:)Allah kısmetini açık etsin bu numaraları artık yemezler.Tüm o dernek üyelerine selam fitne,fesat,curnal herşey var.Yakışır sizin gibi tetikçilere ve grup yalakalarına. :)Bozmayın moralinizi meslekdaşlarım ama bakın adam güzel bir laf etmiş,siz birlik olamassınız sizden bir m……….k olmaz demeye getiriyor.t budamı sizi fişeklemiyor.Çıkın artık inlerinizden,uyanın,haraketlenin,şu adamların ağzının payını verelim aynı YUNANİSTAN gibi.Sizlerde fikrinizi yazın gerçek adınızla tabi.korkmayın.Bol bereket selamlar.

sabit salman
sabit salman
9 yıl önce
Yanıtla  levent

Aynı kazanın içindeyiz!. suyun ısısının yükselmesi hepimiz için bir tehdittir. Siyasal yaşamdaki “ötekileştirme” hiç değilse sektör içinde oluşmamalı. Tespitlerime vereceğiniz bir cevap varsa fikirlerinizi paylaşmanız tartışmaya değer katacaktır. Her koyun kendi bacağından asılır dolayısıyla sürü mantığı ile hareket etmek bazen umulmadık sonuçlarla karşılaşmanıza neden olur. allahın verdiği aklı muhakeme yeteneği ve algılama seviyesini yükseltme yönünde geliştirmeniz gelecekte size yarar sağlayacaktır. Eğer bu sektörden ekmek yiyorsan yazdıklarımı anlamaya çalış bereketini görürsün!.

levent
levent
9 yıl önce
Yanıtla  sabit salman

Seninle aynı kazanda veya aynı kazandan olamayız.Zira hamurumuz farklı diye düşünüyorum.

sinan
sinan
9 yıl önce

Sayın Taylan Küçüker,
1.Oda kanun taslağını kimler hazırladı
2.Hangi milletvekili imzaladı
3.Şu an hangi komisyonda
4.Sizin bundan haberiniz var mı.
BU HABERİ TÜM OPTİK SEKTÖRÜ ADINA SORUYORUM

Taylan KÜÇÜKER
Taylan KÜÇÜKER
9 yıl önce
Yanıtla  sinan

SİNAN BEY,
BUYRUN AÇIKLAYIN ÖĞRENERLİM
SONUÇ NEDİR?
BÖYLE ÇALIŞMLAR ÇOK YAPILDI SİZ BANA SONUCU SÖYLEYİN!
ELBETTE DEĞERLİ BULUYORUM KİM YAPTIYSA YAPIYORSA
ODA OLMANIN YOLU BÖYLE MÜNFERİT ÇALIŞMALARLA OLMAZ
TÜM SEKTÖRÜN BİRLİKTE BİRARADA BU ÇALIŞMALARI YAPMASI İLE NETİCE ALINIR
EN ÖNEMLİSİ BİR VEKİLİN İMZALAMASI DEĞİLDİR.
EĞER BAHSETTİĞİNİZ KOMİSYON SAĞLIK BAKANLIĞI İSE
VE BAKANIMIZDA BU KONUYA SICAK BAKIYORSA SAĞKA ÇIKARIRIM YAPANA
İZMİRDE HAVALAR NASIL AYIN 27 DE ORADA OLACAĞIM BUYRUN GELİN
KONUŞALIM HEMDE TANIŞMIŞ OLURUZ.

LEVENT
LEVENT
9 yıl önce

REKLAMI VE İNTERNET SATIŞLARINI DESTEKLEYEN,GRUPLARIN DİBİNDEN AYRILMAYAN,DEVLET KADEMESİNDE SÜREKLİ ZARARIMIZA KARARLAR ALDIRMAYA ÇALIŞAN,TÜRKİYE İÇİN KAZANÇ GİBİ GÖRÜNEN FAKAT BUTİK GÖZLÜKÇÜLERİ BİTİRECEK OLAN OPTİMETRİYİ DESTEKLEYEN,KAPALI KAPILAR ARDINDA MESLEK DÜŞMANI GRUPLARLA ANLAŞMALAR YAPIP ONLARI SPONSOR OLARAK GÜNÜNÜ GÜN EDEN,GÜNÜ GELDİĞİNDE KİRLİ BİR MENDİL GİBİ DEF EDİLECEK OLAN, KULLANILMAYA MÜSAİT,BAKANLIĞI LAF OYUNLARIYLA YANILTIP TÜRKİYEDEKİ NİHAİ TÜKETİCİ, AVRUPAYA AİT İNTERNET SİTELERİNDEN LENS ALIŞ VERİŞİ YAPIYOR DÖVİZ KAYBINA SEBEB OLUYOR DEYİP YALANDAN ÇALIŞMALAR YAPAN,SANKİ ÜLKESİNİN MENFAATİNİ DÜŞÜNÜYOMUŞ GİBİ DAVRANAN, İNTERNET SATIŞLARININ ÖNÜNÜ AÇMAYA ÇALIŞAN,(HALBUKİ O ALIŞ VERİŞLERDEKİ UPS VE DHL GİBİ TAŞIYICI FİRMALARIN POSTA MASRAFLARINI GÖSTERMEYEN),ÜRÜNLERİ ÇOK UCUZMUŞTA YERLİ ESNAFI ETKİLİYORMUŞ BİZDE BU İŞİ YAPALIM… Read more »

sabit salman
sabit salman
9 yıl önce

Nasıl bir gözlükçülük var kafalarda anlamak mümkün değil. Reklam tabii ki olacak. Olmalıdır da!. Sadece kullanılacak dile dikkat edilmelidir. Bu sektörde kapsamlı ilk reklam kampanyası Fahri Kuz optik tarafından yapıldı. Bu kampanya her ne kadar reklamvereni büyütmüşse de küçük firmalara da büyük katkı sağlamıştır. Ülke sathında binlerce kişi elde gazete küpürü bu camdan istiyorum diye gözlükçüsüne başvurmuştur. Progresiv camın güncel hayatta yaygınlaşmasında bu reklamın payı büyüktür.(Hatalı uygulamalar nedeni ile de bu ürüne bir o kadar da haksız olumsuz imaj yüklemiştir o da ayrı bir konu) İnceltilmiş cam – antirefle cam talepleri bu reklamlarla halkın gündemine girmiştir. Gözlükçüler bu reklamlardan oldukça… Read more »

LEVENT
LEVENT
9 yıl önce
Yanıtla  sabit salman

TETİKÇİLERE,SAHTE İSİMLİ,ÇAKMA İNTERNET ADRESLERİNE KİMİN YAZDIĞI BELLİ OLMAYAN YAZILARA DİKKAT.HİÇ BİR MESLEK ERBABI BU FİKRİ KABUL ETMEZ.BU FİKİRLER SADECE TETİKÇİLERE AİTTİR.

Taylan KÜÇÜKER
Taylan KÜÇÜKER
9 yıl önce
Yanıtla  sabit salman

TREND DEYİMİYLE ARZU ETTİĞİNİZ TABLO BUYSA ,BİZ BÖYLE BİR DEĞİŞİM VE GELİŞİM İSTEMİYORUZ Almanya da Pazar payı yaklaşık 12 katrilyon, Türkiye ile kıyaslandığında 10 katından fazla. Almanya’da mesleğimiz sağlık, ticaret el sanatı mesleği olarak sınıflandırılmıştır. Türkiye’de Sağlık mesleği olarak düzenlenmiştir. Almanya’da yaklaşık 12.000 optisyenlik müessesesi bulunmaktadır. İlk 10 zincir sayısı 1.555 dir. Bu rakam Almanya daki toplam müessese sayısının %15 i civarında olmasına rağmen Pazar payının %36 nı almaktadır.Almanya’da 1.200 optisyen işsizdir. Sadece Filman ın cirosu, Türkiye’deki 5000 gözlükçünün cirosundan fazladır. Şahsi kanaitimce 10 sene sonrasında Türkiye’de 500-600 zincir mağaza sayısı ile ,pazarın %40-50 si zincir mağazalar tarafından ,geri kalan… Read more »

katıp
katıp
9 yıl önce

Sayın usdat, Kısaca cevap vermek ısterım.maalesef meslektaslarım kendı onundekı yogurda bakmadan evvel baskalarınıın kasıgına goz atıyor. Bu meslegı bu hale getıren de bızler degılmıyız. Bunca yıl magazalarımızda zorunlu bulunması gereken pupılla metreyı kullanmayan da bızız. A dıyerek B yı satanda Butun bunaları yaptıgımız surece bızlerde odak noktası ıle odak merkezı arasındakı farkı ayırt edemeyecegızmyıllarca karsımızdakı musterılere hasta muamelesı yapmadıkmı. Insanların kusurları uzerınden para kazanma yolunu secmedık mı? Dogru durust olarak meslegını ıcra edenlerı tenzıh ederek soyluyorum. Yıllarca ınsanlara antrefleyı anlatmaya calıstık, yerı geldı adını dogru telaffuz bıle edemedık.musterılerımız nasıl olsa anlamıyor dıyerek kandırdık. Eeeee hal boyle oluca mı antrefleye altın… Read more »

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Güneşin zararlı etkilerini bilmiyoruz! Güneşin zararlı etkilerin...

Pek çok insan, güneş gözlüklerinin yalnızca plajda sıcak ve ...

Eskişehir de kaçak gözlük operasyonu Eskişehir de kaçak gözlük...

Araçta yapılan aramada kaçak olduğu belirlenen 1850 gözlük, ...

Aidatlar ile ilgili yeni karar! Aidatlar ile ilgili yeni ...

Anayasa Mahkemesinin 12.12.1989 gün ve 1989/11 Esas, 1989/48...

Mayıs ayı katılım payı ödemesi Mayıs ayı katılım payı öd...

Mayıs ayına ait optik katılım payı fatura bedelleri çalıştığ...

Taziye Mesajı Taziye Mesajı

Canımızı Askeri cenaze töreni ile son yolculuğuna uğurladık....

Teoman’ a gözlük reklamından 17 Milyon! Teoman’ a gözlük re...

Başarılı müzisyen söylenenlere göre hem saat hem de gözlük m...

Sgk reçeteleri ve hatalar hakkında! Sgk reçeteleri ve hatalar...

Yaklaşan yaz ayları ve Kurum personelinin yıllık izinlerde o...

Kamuoyuna Duyuru Kamuoyuna Duyuru

Muğla Optisyen-Gözlükçüler Odası Yönetim Kurulu ve üyeleri o...

Katılım Paylarına yeni düzenleme! Katılım Paylarına yeni dü...

Hükümetin ek bütçe teklifi, SGK tarafından hastalardan alına...

Ray-Ban’in sahibi 87 yaşında hayatını kaybetti Ray-Ban’in sahibi 8...

Güneş gözlüğü markası Ray-Ban'in sahibi Leonardo Del Vecchio...

Magazin HABERLERİ
Web TV
14
0
Fikirlerinizi bekliyoruz. Lütfen yorum yapınx