a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

100′ lerce optisyenlik müessesesi kapanacak

Sınırlı sayıda sermaye sahibi temsilcilerinin yaptığı çalışmalar, perakendede ve tedarikte tekel oluşturmak, geleneksel optisyenlik müesseseleri ile küçük tedarikçileri yok etme çalışmalarıdır.

08 Ocak 2013 - 15:19 'de eklendi ve 7472 kez görüntülendi. A+A-

100′ lerce optisyenlik müessesesi kapanacak

taylankucuker

YÖNETMELİKLE İLGİLİ TEDİRGİN VE KAYGILI BEKLEYİŞİMİZ SÜRÜYOR.

Bilindiği üzere, fertlerin ve toplumun sağlığını korumak üzere, optisyen unvanının kullanılması, optisyenlik mesleğinin icra edilmesi ve optisyenlik müessesesinin açılması ve işletilmesiyle ilgili usul ve esaslar 5193 sayılı Kanun ve bu Kanuna istinaden çıkartılan 27/9/2004 tarih ve 25596 sayılı Resmi Gazetede Yayımlanan Optisyenlik Müesseseleri Hakkında Yönetmelik ile düzenlenmiştir.

27 Eylül 2004 tarihinde çıkan 25596 Sayılı Yönetmeliğin 24 maddesini düzeltmek için bugün önümüzde bir şans var yeni yönetmelik çalışması şu an makamda imzada bekliyor. Sektörümüzün beklentisi yeni yönetmelik çalışmasında reklâm konusunun tartışma konusu olmayacak şekilde talep ettiğimiz ve beklentilerimiz yönünde çözüme kavuşmasıdır.
.
Reklâm ve tanıtım
.
Kontakt lenslerin internet üzerinden satışı
.
Hazır okuma gözlükleri
.
AVM lerde ve Marketlerde Gözlükçülük
.
Sınırlı sayıda sermaye sahibi temsilcilerinin yaptığı çalışmalar, perakendede ve tedarikte tekel oluşturmak, geleneksel optisyenlik müesseseleri ile küçük tedarikçileri yok etme çalışmalarıdır. Sermaye birikimi olmayan geleneksel bir müessese nasıl reklâm verebilir?
.
100 LERCE OPTİSYENLİK MÜESSESESİ KAPANACAK
.
Gözlükçüleri talep yaratmaya haksız kazanç, haksız rekabet sağlamaya reklâm yolu ile yönlendirme yapmaya özendirmenin neye hizmet olduğu, kimin değirmenine su taşındığı açıktır. Mesleki mevzuatımıza göre, reçete ile satılan optik ürünler için reklâm kampanya yapılamayacağı çok açıktır.
.
Bu tür reklâmlar, vitrin yazıları, tabelalar  yukarda sıraladığımız problemlerin çözümünü, Sektör pazarının gelişmesini de sağlamaz. Bu sadece reklâmı yapan firmanın pazarını genişletir. Kamunun kıt kaynakları, sermaye sahiplerine aktarılması sağlanır.
.
Halk sağlığı göz ve görme sağlığı olumsuz etkilenir. Mesleğimize olan saygı ve güven azalır.
.
Tedarikçilerimiz, sahadaki ister zincir ister geleneksel müesseselerimizin sağlık mesleğine yakışır ciddiyet ve vakar içerisinde davranmalıdır. Reklâmları dillendiren, savunan cesaretlendiren, Mevcut bu anlayış mesleği sağlık mesleği değil, ticaret mesleği olarak algılayan tüccar zihniyettir. Reklâm yönlendirme, talep yaratarak kamu zararı, haksız rekabet ve haksız kazanca sebep olmaktadır.
.
Reklâmla yaratılacak rekabet, orantısız güç kullanımına sebep verecek geleneksel müesseselerin olumsuz etkilenmelerine yüzlercesinin kapılarına kilit asmalarına neden olacaktır.
Gözlükçüler ve meslek kuruluşları olarak Sağlık Bankalığından talep ve beklentimiz, Diğer sağlık mesleklerinde (Eczacılık, Tabiblik, Diş hekimliği) Reklâm ve tanıtım uygulamaları nasılsa? Sağlık mesleği olan gözlükçülük alanında da aynı şekilde düzenlenmesi ve uygulanmasıdır.
.
.
Taylan KÜÇÜKER
Anadolu Gözlükçüler ve Optisyenler Dernekleri Federasyonu başkanı
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
508 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirdi 508 milyon lira değerinde kaçak eşya ele...

Ticaret Bakanlığı, Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştirilen operasyonlarda 508 milyon lira değerinde çeşitli ürün, eşya ve araç yak...

Optic World İzmir Fuarına sayılı günler kaldı Optic World İzmir Fuarına sayılı günler ...

Ege bölgemizde ilk defa böylesine kapsamlı Uluslararası nitelikli bir sektör fuarı düzenlenecek....

Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’d...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek üzere 27 bin sözleşmeli personel, Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) sonucuna...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon optik zincirini s...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıyla 1951 yılında kurulan orta ölçekli bir Japon optik perakendecisi olan Was...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(14 Yorum)
Subscribe
Bildir
guest

14 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
sinan
sinan
11 Ocak 2013 16:34

KONU ANLAŞILMIŞTIR

Kamil Nuri GİZER
Kamil Nuri GİZER
10 Ocak 2013 23:55

Sayın yorumcu adınızı, müessesenizi saklayarak cesurca yaptığınız yorumları günlerdir okuyoruz, neye ve hangi fikre hizmet etmeye çalıştığınızı anlamak mümkün değil. Ancak yaptığınız yorumlara cevap vermek yersiz ve gereksizde olsa konfederasyon başkan yardımcımız büyük bir nezaketle size cevap vermiş, buna rağmen siz verilen cevabı saçmalamak ve mantıksız olmak olarak değerlendirmişsiniz. Sizin yorumunuz. Konfederasyonumuz gözlükçü kamuoyunu gerekli gördüğü her konuda ve her zaman gerçekler ışığında bilgilendirmiştir ve bilgilendirmeye devam edecektir. Bütün meslekdaşlarımızın üyesi oldukları dernekleri aracılığı ile Federasyonlarımızın ve Konfederasyonumuzun genel kurullarında delege olma hakları vardır aynı şekilde tüm meslekdaşlarımızın faaliyetlerimizi takip ve eleştirme hakkı kayıtsız şartsız vardır. Biz konfederasyon çatısı altında… Read more »

sinan
sinan
10 Ocak 2013 17:43

Sayın Konfederasyon Yetkilileri,
bir soru soruldu, cevaben saçmalandı… BİZ SİZE HİÇBİR SORU SORAMIYACAK MIYIZ… SORULAN EN BASİT SORUYA GENEL BAŞKAN YARDIMCINIZ MANTIKSIZ CEVAP VERİYOR… BİZ KİME SORU SORACAĞIZ..
BEN EN BASİT SORUYU BİR KEZ DAHA SEKTÖR ADINA SORUYORUM.. BU SORUYU KONFEDERASYON ADINA KİMSE CEVAPLAYAMAZ İSE YORUM TÜM SEKTÖRE….

1.Oda kanun taslağını kimler hazırladı
2.Hangi milletvekili imzaladı
3.Şu an hangi komisyonda
4.Sizin bundan haberiniz var mı.
BU HABERİ TÜM OPTİK SEKTÖRÜ ADINA SORUYORUM

sabit salman
sabit salman
10 Ocak 2013 15:41

Amigoluğun kimseye fayda getirmeyeceği bilinmelidir!. verdiğim mesajlar açık, içeriğine iyi bakılmalıdır. Ben durum tespiti yapmaya özen gösteriyorum. Anlamak isteyene tabiî ki. Verdiğim Linkteki yorumum Sayın Küçüker’in yukarıdaki yazısından önce yazılmıştır. http://www.optisyeninsesi.com/haberler/gozlukte-reklam-kamu-zarari-yaratir-18727.html Benzer şeylere dikkat çekiyoruz. Bir avuç yorumcu kendi içinde fikirlerini ortaya koyuyor fakat sektörün gerçek düşüncesi maalesef platformlara yansımıyor. Diğer yazılarımda da belirttim, değişim kaçınılmaz, önemli olan bu değişime ayak uydurabilecek kıvraklığın kazanılmasıdır. Butik gözlükçülük hakkında yazdığım görüşlerimin arkasındayım ve bu beceriye sahip müesseseler zincirlerin karşısında daima ayakta kalacaktır. Minibüs yolcusu nasıl taksiye binmez ise taksi müşterisi de mecbur kalmadıkça minibüse binmez!. Hitap edeceğin müşteri kitlesine göre işletme kurmak… Read more »

levent
levent
10 Ocak 2013 23:21
Reply to  sabit salman

sayın Sabit sen bir yerde sabitlenmiş dedim ya tetikçilik diye o mesele işte. Ama unutma maymun gözünü açtı.bizleri nasıl yıkacağını arar durur durumdasınPisikolojik savaş he.:)Allah kısmetini açık etsin bu numaraları artık yemezler.Tüm o dernek üyelerine selam fitne,fesat,curnal herşey var.Yakışır sizin gibi tetikçilere ve grup yalakalarına. :)Bozmayın moralinizi meslekdaşlarım ama bakın adam güzel bir laf etmiş,siz birlik olamassınız sizden bir m……….k olmaz demeye getiriyor.t budamı sizi fişeklemiyor.Çıkın artık inlerinizden,uyanın,haraketlenin,şu adamların ağzının payını verelim aynı YUNANİSTAN gibi.Sizlerde fikrinizi yazın gerçek adınızla tabi.korkmayın.Bol bereket selamlar.

sabit salman
sabit salman
11 Ocak 2013 16:52
Reply to  levent

Aynı kazanın içindeyiz!. suyun ısısının yükselmesi hepimiz için bir tehdittir. Siyasal yaşamdaki “ötekileştirme” hiç değilse sektör içinde oluşmamalı. Tespitlerime vereceğiniz bir cevap varsa fikirlerinizi paylaşmanız tartışmaya değer katacaktır. Her koyun kendi bacağından asılır dolayısıyla sürü mantığı ile hareket etmek bazen umulmadık sonuçlarla karşılaşmanıza neden olur. allahın verdiği aklı muhakeme yeteneği ve algılama seviyesini yükseltme yönünde geliştirmeniz gelecekte size yarar sağlayacaktır. Eğer bu sektörden ekmek yiyorsan yazdıklarımı anlamaya çalış bereketini görürsün!.

levent
levent
11 Ocak 2013 23:51
Reply to  sabit salman

Seninle aynı kazanda veya aynı kazandan olamayız.Zira hamurumuz farklı diye düşünüyorum.

sinan
sinan
9 Ocak 2013 08:20

Sayın Taylan Küçüker,
1.Oda kanun taslağını kimler hazırladı
2.Hangi milletvekili imzaladı
3.Şu an hangi komisyonda
4.Sizin bundan haberiniz var mı.
BU HABERİ TÜM OPTİK SEKTÖRÜ ADINA SORUYORUM

Taylan KÜÇÜKER
Taylan KÜÇÜKER
9 Ocak 2013 14:12
Reply to  sinan

SİNAN BEY,
BUYRUN AÇIKLAYIN ÖĞRENERLİM
SONUÇ NEDİR?
BÖYLE ÇALIŞMLAR ÇOK YAPILDI SİZ BANA SONUCU SÖYLEYİN!
ELBETTE DEĞERLİ BULUYORUM KİM YAPTIYSA YAPIYORSA
ODA OLMANIN YOLU BÖYLE MÜNFERİT ÇALIŞMALARLA OLMAZ
TÜM SEKTÖRÜN BİRLİKTE BİRARADA BU ÇALIŞMALARI YAPMASI İLE NETİCE ALINIR
EN ÖNEMLİSİ BİR VEKİLİN İMZALAMASI DEĞİLDİR.
EĞER BAHSETTİĞİNİZ KOMİSYON SAĞLIK BAKANLIĞI İSE
VE BAKANIMIZDA BU KONUYA SICAK BAKIYORSA SAĞKA ÇIKARIRIM YAPANA
İZMİRDE HAVALAR NASIL AYIN 27 DE ORADA OLACAĞIM BUYRUN GELİN
KONUŞALIM HEMDE TANIŞMIŞ OLURUZ.

LEVENT
LEVENT
8 Ocak 2013 17:52

REKLAMI VE İNTERNET SATIŞLARINI DESTEKLEYEN,GRUPLARIN DİBİNDEN AYRILMAYAN,DEVLET KADEMESİNDE SÜREKLİ ZARARIMIZA KARARLAR ALDIRMAYA ÇALIŞAN,TÜRKİYE İÇİN KAZANÇ GİBİ GÖRÜNEN FAKAT BUTİK GÖZLÜKÇÜLERİ BİTİRECEK OLAN OPTİMETRİYİ DESTEKLEYEN,KAPALI KAPILAR ARDINDA MESLEK DÜŞMANI GRUPLARLA ANLAŞMALAR YAPIP ONLARI SPONSOR OLARAK GÜNÜNÜ GÜN EDEN,GÜNÜ GELDİĞİNDE KİRLİ BİR MENDİL GİBİ DEF EDİLECEK OLAN, KULLANILMAYA MÜSAİT,BAKANLIĞI LAF OYUNLARIYLA YANILTIP TÜRKİYEDEKİ NİHAİ TÜKETİCİ, AVRUPAYA AİT İNTERNET SİTELERİNDEN LENS ALIŞ VERİŞİ YAPIYOR DÖVİZ KAYBINA SEBEB OLUYOR DEYİP YALANDAN ÇALIŞMALAR YAPAN,SANKİ ÜLKESİNİN MENFAATİNİ DÜŞÜNÜYOMUŞ GİBİ DAVRANAN, İNTERNET SATIŞLARININ ÖNÜNÜ AÇMAYA ÇALIŞAN,(HALBUKİ O ALIŞ VERİŞLERDEKİ UPS VE DHL GİBİ TAŞIYICI FİRMALARIN POSTA MASRAFLARINI GÖSTERMEYEN),ÜRÜNLERİ ÇOK UCUZMUŞTA YERLİ ESNAFI ETKİLİYORMUŞ BİZDE BU İŞİ YAPALIM… Read more »

sabit salman
sabit salman
8 Ocak 2013 15:58

Nasıl bir gözlükçülük var kafalarda anlamak mümkün değil. Reklam tabii ki olacak. Olmalıdır da!. Sadece kullanılacak dile dikkat edilmelidir. Bu sektörde kapsamlı ilk reklam kampanyası Fahri Kuz optik tarafından yapıldı. Bu kampanya her ne kadar reklamvereni büyütmüşse de küçük firmalara da büyük katkı sağlamıştır. Ülke sathında binlerce kişi elde gazete küpürü bu camdan istiyorum diye gözlükçüsüne başvurmuştur. Progresiv camın güncel hayatta yaygınlaşmasında bu reklamın payı büyüktür.(Hatalı uygulamalar nedeni ile de bu ürüne bir o kadar da haksız olumsuz imaj yüklemiştir o da ayrı bir konu) İnceltilmiş cam – antirefle cam talepleri bu reklamlarla halkın gündemine girmiştir. Gözlükçüler bu reklamlardan oldukça… Read more »

LEVENT
LEVENT
8 Ocak 2013 17:55
Reply to  sabit salman

TETİKÇİLERE,SAHTE İSİMLİ,ÇAKMA İNTERNET ADRESLERİNE KİMİN YAZDIĞI BELLİ OLMAYAN YAZILARA DİKKAT.HİÇ BİR MESLEK ERBABI BU FİKRİ KABUL ETMEZ.BU FİKİRLER SADECE TETİKÇİLERE AİTTİR.

Taylan KÜÇÜKER
Taylan KÜÇÜKER
8 Ocak 2013 18:59
Reply to  sabit salman

TREND DEYİMİYLE ARZU ETTİĞİNİZ TABLO BUYSA ,BİZ BÖYLE BİR DEĞİŞİM VE GELİŞİM İSTEMİYORUZ Almanya da Pazar payı yaklaşık 12 katrilyon, Türkiye ile kıyaslandığında 10 katından fazla. Almanya’da mesleğimiz sağlık, ticaret el sanatı mesleği olarak sınıflandırılmıştır. Türkiye’de Sağlık mesleği olarak düzenlenmiştir. Almanya’da yaklaşık 12.000 optisyenlik müessesesi bulunmaktadır. İlk 10 zincir sayısı 1.555 dir. Bu rakam Almanya daki toplam müessese sayısının %15 i civarında olmasına rağmen Pazar payının %36 nı almaktadır.Almanya’da 1.200 optisyen işsizdir. Sadece Filman ın cirosu, Türkiye’deki 5000 gözlükçünün cirosundan fazladır. Şahsi kanaitimce 10 sene sonrasında Türkiye’de 500-600 zincir mağaza sayısı ile ,pazarın %40-50 si zincir mağazalar tarafından ,geri kalan… Read more »

katıp
katıp
9 Ocak 2013 10:32

Sayın usdat, Kısaca cevap vermek ısterım.maalesef meslektaslarım kendı onundekı yogurda bakmadan evvel baskalarınıın kasıgına goz atıyor. Bu meslegı bu hale getıren de bızler degılmıyız. Bunca yıl magazalarımızda zorunlu bulunması gereken pupılla metreyı kullanmayan da bızız. A dıyerek B yı satanda Butun bunaları yaptıgımız surece bızlerde odak noktası ıle odak merkezı arasındakı farkı ayırt edemeyecegızmyıllarca karsımızdakı musterılere hasta muamelesı yapmadıkmı. Insanların kusurları uzerınden para kazanma yolunu secmedık mı? Dogru durust olarak meslegını ıcra edenlerı tenzıh ederek soyluyorum. Yıllarca ınsanlara antrefleyı anlatmaya calıstık, yerı geldı adını dogru telaffuz bıle edemedık.musterılerımız nasıl olsa anlamıyor dıyerek kandırdık. Eeeee hal boyle oluca mı antrefleye altın… Read more »

Hocaoğlu Optik
SON EKLENEN HABERLER
508 milyon lira değerinde kaçak eşya ele geçirdi 508 milyon lira değerinde...

Ticaret Bakanlığı, Gümrük Muhafaza ekiplerince gerçekleştiri...

Optic World İzmir Fuarına sayılı günler kaldı Optic World İzmir Fuarına...

Ege bölgemizde ilk defa böylesine kapsamlı Uluslararası nite...

Optisyen alım ilanı Resmi Gazete’de! Optisyen alım ilanı Resmi...

İlana göre, Bakanlığın taşra teşkilatında istihdam edilmek ü...

EssilorLuxottica Japon optik zincirini satın aldı EssilorLuxottica Japon op...

İtalyan-Fransız grubu, Luxottica Japonya iştiraki aracılığıy...

Pahalı gözlük vatandaşı kiralamaya yöneltti Pahalı gözlük vatandaşı k...

'Mağazadan almak istediğim tüm ürünler son aylarda neredeyse...

Online Davetiyeniz hazır Online Davetiyeniz hazır

OPTIC World İzmir 2024 - Optik, Gözlük, Oftalmoloji Ve Tekno...

Optik Reçetelerinin Geçerlilik Süresi Optik Reçetelerinin Geçer...

Mahkeme kararı doğrultusunda optik gözlük camlarının hastala...

KVKK KVKK

Ali, iyi bir gözlükçü. İyi bir esnaf. Uzun yıllarını mesleği...

Fatura/Reçete Teslim Süresinin Uzatılmasına İlişkin Duyuru Fatura/Reçete Teslim Süre...

Kurumumuzla sözleşmeli tüm sağlık hizmeti sunucularının fatu...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, kederli ailesine, sevenlerine, sab...

Magazin HABERLERİ
Web TV