OptisyeninSesi
OptisyeninSesi
Optisyenin Sesi Reklam
Ada Optical
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Şamar oğlanı gözlükçü !

18 Ocak 2014 tarih ve 28886 sayılı Optisyenlik Müesseseleri Hakkında Yönetmeliğin 19 uncu maddesince müesseselerimiz tarafından kabul edilen reçetelerin ( Gözlük- Lens ) kayıt defterine kayıt yapılması zorunludur.

24 Kasım 2016 - 15:44 'de eklendi ve 3392 kez görüntülendi. A+A-

Şamar oğlanı gözlükçü !

Değerli meslektaşlarım,

Yazımın başlığından da anlaşılacağı gibi yeter artık gözlükçüleri şamar oğlanına çevirdiler…

15 yıldır bu sektörün içinde bulunan biri olarak toptancılıktan gelerek şu an perakende sektöründe devam etmekteyim. Hepimizinde bildiği gibi bana göre çok saçma ve gereksiz olan.

18 ocak 2014 tarih ve 28886 sayılı optisyenlik müesseseleri hakkında yönetmeliğin 19 uncu maddesince müesseslerimiz tarafından kabul edilen reçetelerin ( gözlük- lens ) kayıt defterine kayıt yapılması zorunludur.

Maddesine dayanarak denetlemeye gelen bana göre gözlükçülüğün (g) sini bile bilmeyen denetleme memurları fahiş idari para cezası kesmektedir.

Gelin birlikte bir kaç maddede bu konuya el atalım.

Madde 19 –

(1) optisyenlik müessesesinde, ek-4’te gösterilen ve il müdürlüğü tarafından yaprak adedi tasdik edilmiş reçete kayıt defteri kullanılması zorunludur.

(2) Müesseselere gelen gözlük ve kontakt lens reçeteleri, hasta onayından sonra mesul müdür tarafından tarih konulup imzalanır ve reçete kayıt defterine aynı gün kaydedilir.

(3) Kayıtlar, elektronik ortamda da tutulabilir. Hastaların bilgilerine ait gerekli kayıtların elektronik ortamda saklanmasının, değiştirilmesinin ve silinmesinin önlenmesi ve gizliliğin ihlal edilmemesi için fiziki, manyetik veya elektronik müdahalelere ve olası suistimallere karşı gerekli idari ve teknik tedbirlerin alınması halinde, birinci fıkrada belirtilen yazılı kayıt şartı aranmaz.

Bu konudaki gerekli idari ve teknik tedbirlerin alınmasından ve periyodik olarak denetlenmesinden mesul müdür sorumludur. Elektronik ortamdaki veriler, güvenli yedekleme sistemiyle düzenli olarak yedeklenir.

(4) elektronik ortamdaki kayıtların, denetim veya başkaca resmî amaçla istendiğinde, bilgisayar ekranında izlenen verilerle daha önceki çıktıların tutarlılık göstermesi zorunludur.

Evet gözlükçülük mevzuatı madde 19’un 3 ve 4 fıkralarında aslında benim ve benim gibi cezalara maruz kalan bir çok arkadaşın bu cezalara itiraz etmesinin ne kadar haklı olduğu bir gerekçesidir.

Günümüz elektronik çağıdır ve artıklar kayıtlar medula sisteminde kayıtlıdır ve buna ek olarak artık reçeteler e-reçete olarak işlenmektedir ve reçeteler üzerinde müdahale ve suistimal olması söz konusu bile olamaz peki ozaman bu maddenin neden değiştirilmediği kimlerin bundan ne çıkarı olduğu araştırılması lazımdır aşağıda belirttiğim duyuru yazısı da bu dediklerimi onaylar cinstendir.

Değerli üyelerimiz,
Kurum tarafından, optik e-reçete ve e-rapor geçiş süreci için gerçek ortama aktarılma tarihi 15.06.2015 tarihi olarak belirlenmiş olup, belirtilen tarihe kadar çalışmalarınızın tamamlanması gerekmektedir. 15.06.2015 tarihinden itibaren manuel optik raporu ve reçetesi kabul edilmeyecektir.
Bilgilerinize sunulur.

T.C. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı
Hizmet sunumu genel müdürlüğü

18.05.2015
Duyuru

Medula optik uygulamasında e-reçete ve e-rapor süreçlerine geçiş işlemleri hakkında duyuru
kurumumuz medula uygulamaları performans iyileştirme çalışmaları devam etmekte olup, gelişen teknolojiye göre yazılımlarımız sürekli güncellenmektedir.

Bu kapsamda medula optik reçete ve raporlarının da elektronik ortama dönüştürme çalışmaları kurumumuzca tamamlanmış olup, 20.05.2015 tarihinden itibaren tüm türkiye’de pilot olarak başlatılacaktır.

Pilot çalışma süresince sağlık hizmet sunucuları tarafından düzenlenen optik reçetelerinin manuel (kağit)olarak düzenlenmesi işlemine devam edilecek olup, 15.06.2015 tarihi itibariyle optik e-reçete uygulamasına gerçek ortamda geçildiğinde manuel (kağıt) reçete tamamen kaldırılacaktır.
Bilgilerinizi rica ederim.

Not: Optik e-reçete ve e-rapor geçiş sürecimiz için gerçek ortama aktarılma tarihi 15.06.2015 tarihi olarak belirlenmiş olup, belirtilen tarihe kadar çalışmalarınızın tamamlanması gerekmektedir.
15.06.2015 tarihinden itibaren manuel optik raporu ve reçetesi kabul edilmeyecektir.
Bunlara emsal olarak eczacılar odası mevzuatı madde 45’i sizler için yazıyorum e-reçeteye geçiş yapmadan önce eczacılardada reçete kayıt deferi zorunlu olduğu halde e-reçeteye geçiş yapıldıktan sonra mevzuat değişikliği yapılarak aşağıda belirteceğim şekilde değiştirilmiştir ve reçete kayıt defter zorunluluğu ortadan kalkmıştır.

Eczane defter ve kayıtları

Madde 45 –

(1) eczanede satışı yapılan tüm ilaçlar elektronik ortamda kaydedilir. Bu kayıtlar denetimlerde istenilmesi hâlinde sunulmak üzere saklanır.

(2) eczanelerde teftiş defteri, personel defteri ve stajyer defteri tutulur. Defterler eczacıların bağlı oldukları eczacı odalarından temin edilir ve eczacı odalarına tasdik ettirilir.

Değerli meslektaşlarım,

Gözlükçülük mevzuatı madde 19 3ve 4 fıkrasında belirtilen ile eczacılar mevzuatı madde 45 1 fıkrasında anlatılmak istenen aynı olmasına rağmen yorum farkı olarak gözlükçülerde reçete kayıt defteri denilen saçmalığın kaldırılmaması gözlükçülerin hiç bir hakkını koruyamayan STK faciasıdır.

Bu kadar mağdur olan arkadaşlarımızın hakkının gasp edilmesidir.

Sonuç olarak 2011 yılından itibaren aynı fiyat gözlük cam ve çerçevelerine zam yapmayan devletimize söylemek istediğim bin bir çeşit mağazalarda ve sokaklarda satılan işporta gözlüklere mi yanarsınız, sanal ortamda satılan lens, gözlük ve camlarına mı yanarsınız her yıl kiralarımıza, aldığımız ürünlere yapılan zamma mı yanarsınız, tv lerde boy boy reklam yapan optik firmasına mı yanarsınız, yok yok siz yinede sgk ya ve vergi dairesine bir lira borcu olmayan ve olmamak zorunda olan gözlükçülere saçma bir prosedür yüzünden 10,617 tl ceza kesin.

Türkiye’de emsal bir karar olmamasına karşı 4 gözlükçü arkadaş bu haklı olduğumuz davamızı hukuk önünde aramak için davamızı açmış bulunmaktayız.

Mağdur olan arkadaşlar hakkını aramak isterlerse irtibata geçebilirler.

Hepinize teşekkür ederim işlerinizde bol kazanç ve kolaylıklar dilerim..

Murat Ünal/ Berra optik

murat.unal78@hotmail.com

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Gözlükçü Kamuoyuna Duyuru Gözlükçü Kamuoyuna Duyuru

2012 yılında T.O.O.M.D. Yönetim Kurulun’ da Mesleğe hizmet etmek amacı ile göreve başladım. Geçen bu süre zarfında Derneğimizin Konfede...

Reçete Kayıt Defteri Cezalarına Emsal Karar Reçete Kayıt Defteri Cezalarına Emsal Ka...

Reçete kayıt defterine kayıt edilmeyen reçeteler ile ilgili olarak mahkeme, optisyenlik müessesesini haklı buldu....

BU HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTER MİSİNİZ?(2 Yorum)

Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Gözlükçü Kamuoyuna Duyuru Gözlükçü Kamuoyuna Duyuru...

2012 yılında T.O.O.M.D. Yönetim Kurulun’ da Mesleğe hizmet e...

Reçete Kayıt Defteri Cezalarına Emsal Karar Reçete Kayıt Defteri Ceza...

Reçete kayıt defterine kayıt edilmeyen reçeteler ile ilgili ...

İstanbul Eczacılar Odası Optik Komisyonu ile Gerçekleştirilen Toplantı İstanbul Eczacılar Odası ...

İstanbul Eczacılar Odası Optik Komisyonunun daveti üzerine 2...

Kontaktlens Satışlarımız Başladı!!!! Kontaktlens Satışlarımız ...

İktisadi işletmemizden Alcon firmasına ait lens ve solüsyonl...

TC Sağlık Bakanlığı Uyardı! TC Sağlık Bakanlığı Uyard...

Bir derneğin yapmış olduğu şikayet üzerine, İl sağlık müdürl...

ABD, “Genç Araştırmacı Ödülü” bir Türk’ e verildi. ABD, “Genç Araştırm...

Aydın, ABD Savunma Bakanlığı Deniz Araştırmaları Ofisi tara...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah tan Rahmet, Kederli Ailesine Sevenlerine ve Ca...

İşsizlik Sayısında Artış! İşsizlik Sayısında Artış!...

İşsizlik sayısında artış! 2016 yılında bir önceki yıla göre ...

Optisyenlik Müesseseleri Teknik Donanımları Optisyenlik Müesseseleri ...

Türkiye'de binlerce iş yerini ilgilendiren İş Sağlığı ve Güv...

Türk hekimden Türkiye’de ilk, dünyada ikinci retina nakli Türk hekimden Türkiye’de ...

Travma sonucu retinasında delik oluşan hastaya retina nakli ...

Magazin HABERLERİ
Web TV