Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

‘Yerli İHA’mız var ama güneş gözlüğümüz yok’

Milli sanayi hamlelerinin art arda hayata geçtiği günümüzde, üretim süreci daha basit olmasına karşın sanatsal birikim ve tasarım becerisi isteyen güneş gözlüğü pazarı dış ticarette kara delik oluşturuyor.

20 Nisan 2018 - 23:18 'de eklendi ve 1446 kez görüntülendi. A+A-

‘Yerli İHA’mız var ama güneş gözlüğümüz yok’

Türkiye’de son yıllarda yerli insansız hava araçları (İHA), tank ve roketler üretilirken yerli otomobil, yerli uçak ve yerli uydu üzerinde çalışmalar hızlandı.

Milli sanayi hamlelerinin art arda hayata geçtiği günümüzde, üretim süreci daha basit olmasına karşın sanatsal birikim ve tasarım becerisi isteyen güneş gözlüğü pazarı dış ticarette kara delik oluşturuyor.

Türkiye’de hali hazırda küresel ölçekte markalaşan bir güneş gözlüğü firması bulunmazken, 80 milyon nüfuslu Türkiye’nin güneş gözlüğü ihtiyacı, büyük markaların üretimini Çin’de yaptırdığı ürünlerle karşılanıyor.

Konuya ilişkin sorularını cevaplayan İstanbul Ticaret Odası (İTO) Gözlükçülük Meslek Komitesi Meclis Üyesi Numan Hocaoğlu, Türkiye’de yüzde 100 yerli üretim güneş gözlüğü bulunmadığını söyledi.

“Türkiye’de şu anda güneş gözlüğü üretimi mevcut değil”

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerinden yapılan derlemeye göre, geçen yıl en fazla güneş gözlüğü ithalatının Çin’den gerçekleştiğini aktaran Hocaoğlu, “Geçen yıl ‘Optik tarzda işlenmiş camları olan güneş gözlükleri’, ‘plastik camlı güneş gözlükleri’ ve ‘diğer güneş gözlükleri’ başlıklarında gerçekleştirilen ithalatta, adet ve tutar bazında ilk sırayı plastik camlı güneş gözlükleri aldı. Bu kalemde geçen yıl toplam 6 milyon 78 bin 213 güneş gözlüğü ithal edilirken, ödenen tutar 108 milyon 742 bin 413 dolar oldu. Toplamda ise Türkiye’ye 2017 yılında ithal edilen 7 milyon 8 bin 765 güneş gözlüğü için, 135 milyon 323 bin 748 dolar ödendi.” bilgilerini verdi.

Gözlükle ilgili işletmelerin bir kısmının daha çok montaj yaptığını ifade eden Hocaoğlu, “Türkiye’de şu anda güneş gözlüğü üretimi mevcut değil ancak son yıllarda enjeksiyon tabir ettiğimiz baskı şeklinde üretilen çerçevelere ithal güneş gözlüklerinin camları monte edilerek piyasaya güneş gözlüğü olarak arz edilmekte. Ancak bunların miktarı total anlamda düşündüğümüzde çok az kalmaktadır. Yüzde 1-2 civarını geçmemektedir.” değerlendirmesini yaptı.

“Güneş gözlüğü veya optik çerçeve imal eden bir firmamız yok”

Hocaoğlu, optik gözlük üretimi alanında yaklaşık 10 imalatçının bulunduğunu belirterek, “Üretimi Türkiye’de yapan meslektaşlarımız mevcut. Ancak bunlardan bir kısmı ürünlerinin bir kısım yedek parçalarını yurt dışından ithal ederek burada birleştirip üretim yapmakta bir kısmı da yüzde 60 -70’ler seviyesinde burada imalat yapıp geriye kalan kısımlarını ithal ederek, piyasaya arz etmektedir. Küresel çapta markalaşmış bir güneş gözlüğü veya optik çerçeve imalatı yapan firmamız henüz bulunmuyor.” diye konuştu.

Hükümetin son yıllarda yerli üretim için sağladığı “süper teşvik”lerin sektöre katkı sağladığını bildiren Hocaoğlu, şöyle konuştu:

“Yerli üretilen gözlüklerin gözlükçülük müesseselerinde satışında 5 TL gibi ek bir bedel devlet tarafından firmalara ödenmektedir. Bu da yerli üreticiye ek bir destek sağlamaktadır. Optik gözlüklerde dahi piyasada satılan tüm ürünlere oranla kıyaslama yapıldığı zaman yerli üretim payının yüzde 5-10 aralığında olduğunu söyleyebiliriz.

Ek vergi sektöre zarar veriyor

1 Haziran 2017 tarihinde gözlük ithalatında getirilen 29.6 oranındaki ek ek vergiler sadece gözlük çerçevelerin de değil gözlük yedek aksamına da getirildiğinden, ülkemizde üretim yapmak için mutlaka ithalat yapmak gerekiyor.

İthalattaki ek vergi yükünün çok yüksek oluşundan dolayı maliyetler artmaktadır. Özellikle Çin’de üretilen ürünlerin fiyatına baktığımızda, Biz de üretilenlerin maliyeti yüksek olduğundan rekabet etme şansımızın az olduğu görülmektedir.”

“VERGİLERİN DÜŞÜRÜLMESİ SEKTÖRÜMÜZÜ CANLANDIRACAK”

Sektördeki vergi yükünün hafifletilmesi veya düşürülmesini isteyen Hocaoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bir an önce vergilerin düşürülmesi veya kaldırılması yönünde hükümetimizin alacağı bir karar sektörümüzün ticari anlamda canlanmasında ve gelişmesine büyük oranda katkı sağlayacaktır. Ayrıca Orta Doğu ülkelerine ve yakın komşularımıza da hem yerli üretilen ürünlerin pazarlanmasında hem de uzak doğu’dan ithal ettiğimiz optik veya güneş gözlüklerinin satışı konusunda piyasayı canlandıracaktır diye düşünüyorum.” dedi.

 “ARAŞTIRIP YERLİ GÖZLÜKLERİ TEMİN EDEBİLİRLER”

Türkiye Gözlük Sanayicileri Derneği (GÖZSANDER) Başkanı Mehmet Dibi ise Türkiye’de son yıllarda gözlük üretimiyle ilgili yerli teşebbüslerin sayısının arttığını belirterek, “Bugün ülkemizde aslında yerli güneş gözlüğü üretimi var. Ancak ihracat yaparak küresel ölçekte bilinen bir markamız yok. Vatandaş da bilinen ve yaygın markalara yöneliyor. O nedenle hem bize sorumluluk düşüyor tanıtım ve reklam konusunda hem de vatandaşlarımıza görev düşüyor. Araştırıp yerli gözlükleri temin edebilirler.” diye konuştu.

Dibi, yerli üretim gözlüklerin yaygınlaşması için bu alanda faaliyette bulunan işletmelerin markalaşma yolculuğunda elini güçlendirecek kolaylıklar beklediklerini de sözlerine ekledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Güneş gözlüğüne dudak uçuklatan harcama! Güneş gözlüğüne dudak uçuklatan harcama!...

Türkiye İstatistik Kurumu verileri ilginç bir istatistiği ortaya koydu. Türkiye'nin güneş gözlüğü ithalatı 5 yılda toplam 628 milyon 74...

TOOMD yönetiminde yeni dönem görev dağılımı gerçekleştirildi TOOMD yönetiminde yeni dönem görev dağıl...

39. Olağan Genel Kurul toplantısı sonrası seçilen MYK üyeleri 18 Mayıs 2018 tarihinde en yaşlı üye Sayın Turgut VARDİ başkanlığında ilk...

ASD Market Week 2018 Fuarı ASD Market Week 2018 Fuarı

Katılımcı 2700 firma, 45.000'in üzerinde ziyaretçi ve 100.000 den fazla ürün çeşidinin yer aldığı fuara dünyanın farklı ülkelerinden ge...

Yangın gözlükçüye sıçradı. Yangın gözlükçüye sıçradı.

İzmir Bornova'da bulunan bir iş yerinde çıkan yangın maddi hasara yol açtı. Alevler yanında bulunan gözlükçü dükkanına da sıçradı. ...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

İlk Yorum Hakkı Senin!

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Güneş gözlüğüne dudak uçuklatan harcama! Güneş gözlüğüne dudak uçu...

Türkiye İstatistik Kurumu verileri ilginç bir istatistiği or...

TOOMD yönetiminde yeni dönem görev dağılımı gerçekleştirildi TOOMD yönetiminde yeni dö...

39. Olağan Genel Kurul toplantısı sonrası seçilen MYK üyeler...

ASD Market Week 2018 Fuarı ASD Market Week 2018 Fuar...

Katılımcı 2700 firma, 45.000'in üzerinde ziyaretçi ve 100.00...

Yangın gözlükçüye sıçradı. Yangın gözlükçüye sıçradı...

İzmir Bornova'da bulunan bir iş yerinde çıkan yangın maddi h...

Artık plasiyer beklemeye, çantadan model seçmeye son! Artık plasiyer beklemeye,...

Ninety Optik, çevrimiçi alışverişin hayatımıza sağladığı kol...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü ...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Ana...

“Beta Optik” NOVAX, Eğitim Programları sürüyor! “Beta Optik” ...

Eğitim yılının sonlarına gelindiği bu günlerde, Üniversitele...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine ve C...

Polisten kaçak güneş gözlüğü operasyonu Polisten kaçak güneş gözl...

DENİZLİ'de polisin düzenlediği operasyonda, ünlü markaların ...

Genel kurula katılamayacaklar! Genel kurula katılamayaca...

15-20 Aralık 2017 tarihleri arasında kurulan, derneklerin Bi...

Magazin HABERLERİ
Web TV