a balloon
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Uzmanlar 100 optisyen yetiştirip, iş verdi

MÜNİH (CİHAN)- Almanya’da uzun süre işsiz kalanların sayısı iş piyasasındaki hareketlenmeye rağmen yerinde sayıyor. Bavyera ve Kuzey Ren-Vestfalya’da oldukça başarılı bir sonuç ortaya koyan Eckert Okulları ise bu sorunu Almanya çapında çözecek bir model önerdi.   Bu modele göre önce iş aranıyor, ondan sonra tam o işe göre mesleki eğitim alınıyor ve iş bulmak garanti […]

31 Temmuz 2015 - 13:55 'de eklendi ve 1316 kez görüntülendi. A+A-

Uzmanlar 100 optisyen yetiştirip, iş verdi

MÜNİH (CİHAN)- Almanya’da uzun süre işsiz kalanların sayısı iş piyasasındaki hareketlenmeye rağmen yerinde sayıyor. Bavyera ve Kuzey Ren-Vestfalya’da oldukça başarılı bir sonuç ortaya koyan Eckert Okulları ise bu sorunu Almanya çapında çözecek bir model önerdi.

 

Bu modele göre önce iş aranıyor, ondan sonra tam o işe göre mesleki eğitim alınıyor ve iş bulmak garanti oluyor. Almanya’da uzun süreden beri işsiz olanların sayısı yarım milyonu geçti. Bir yıldan fazla bir süre iş bulamayanlar uzun süreli işsizlik kategorisinde yer alıyorlar ve bu insanların mesleğe dönmeleri oldukça zor oluyor.

 

Doğu Bavyeralı mesleki ilerleme eğitimi uzmanları zanaatkârlar odası ile işbirliğine gitmiş ve Almanya’nın tamamında iş piyasasının ihtiyaç duyduğu optisyenleri yetiştirmeye başlamış. Uzmanlar 100 optisyen yetiştirip çalışacakları yeri göstermiş.

 

İş piyasasındaki imkânlar hiç olmadığı kadar artsa da uzun süreli işsizlerin sayısı azalmıyor. Bavyera’da mesleki eğitimi ilerletme hizmeti sunan Eckert Okulları ise meslek garantisi sunan bir projesi ile Almanya’nın diğer bütün eyaletlerine örnek olabilecek bir çalışma yürütüyor. Oldukça başarılı bir çalışma ortaya koyan Eckert Okulları, Bavyera’nın en büyük mesleki eğitimi ilerletme kurumu Jobcenter’lar ile birlikte yeni yollar deniyor ve patlama yaşayan iş piyasasında bu zamana kadar şansı yaver gitmeyenlere yardımcı oluyor. Eckert Okulları Bavyera ve Kuzey Ren-Vestfalya’dan (KRV) sonra Almanya çapında ekol olmayı hedefliyor.

 

SONUÇTAN İŞLETMELER DE MEMNUN

Eckert Okulları Satış Müdürü Harald Hauptmann, bu zamana kadar yapıldığı gibi önce mesleki ilerleme eğitimi alıp ardından iş aramadıklarını söylüyor. Bu durumda iş aramanın sık sık başarısızlıkla sonuçlandığına dikkat çeken Hauptmann, kendilerinin ise önce iş yeri aradıklarını ardından da iş başvurusunda bulunan kişiye bu ile uygun olacak şekilde eğittiklerini söyledi.

 

Eckert Okulları bunu sağlamak için hem şirketlerle hem de iş ajanslarıyla temas kuruyor. İlk pilot projeler ise modelin işe yaradığını gösteriyor. Münih’te uzun süredir işsiz olan 16 aday McDonaldsDeutschland ile işbirliği sayesinde eğitim alıyor. Adaylar kursları bitirir bitirmez sözleşmeyi imzalayacaklar ve servis bilgisini haiz kalifiyeli mutfak elemanı olarak çalışmaya başlayacaklar. McDonalds bu personeli bulmakta zorlandığı için Eckert Okulları’nın bu çalışması iki taraf için de avantaj sağlıyor. İş garantisi ise kursa katılanlar için ayrı bir enerji kaynağı.

 

AĞ DAHA DA GENİŞLEYECEK

Eckert Okulları’nın takip ettiği model, uzun süre işsiz kalanların tekrar iş bulmakta en çok zorlandığı eyaletlerin başında gelen KRV’de de büyük ilgi görüyor. Kuruluş bu eyalette de hizmet sektöründe çalışmış işsizleri özel bir eğitimden geçirerek mobilya montajcısı olmalarını sağlıyor. Adaylar eğitimi bitirdiklerinde mobilya şirketi XXXLutz’ ta çalışacak.

optisyeninsesilogo

Etiketler :
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Kar körlüğüne dikkat! Kar körlüğüne dikkat!

Göz uzmanı Prof. Dr. Ayşe Öner Öztürk, soğuk hava dalgasıyla birlikte ülkemizi etkisi altına alan kar yağışının, göz sağlığı için tehli...

İngiltere’de sektör anketi İngiltere’de sektör anketi

Yapılan bir anket, pandeminin geniş kapsamlı etkisinin yanı sıra endüstri profesyonellerinin kalıcı olarak benimsediği yenilikleri ve u...

Gözler ne zaman ölüneceğini gösteriyor Gözler ne zaman ölüneceğini gösteriyor...

British Journal of Ophthalmology isimli dergide yayınlanan bir bilimsel çalışma ile gözlerin insanın biyolojik yaşını, dolayısıyla da g...

İmtiyaz İmtiyaz

İmtiyaz; Haksız Kazancın Kanun Gücüyle Kazanımıdır....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüle
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Kar körlüğüne dikkat! Kar körlüğüne dikkat!

Göz uzmanı Prof. Dr. Ayşe Öner Öztürk, soğuk hava dalgasıyla...

İngiltere’de sektör anketi İngiltere’de sektör...

Yapılan bir anket, pandeminin geniş kapsamlı etkisinin yanı ...

Gözler ne zaman ölüneceğini gösteriyor Gözler ne zaman ölüneceği...

British Journal of Ophthalmology isimli dergide yayınlanan b...

İmtiyaz İmtiyaz

İmtiyaz; Haksız Kazancın Kanun Gücüyle Kazanımıdır....

SGK Sözleşme Ücreti Ödeme İşlemleri SGK Sözleşme Ücreti Ödeme...

2022 yılı SGK Sözleşmesi için Kurum tarafından daha önceden ...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Müessese çalışanlarına eğitim semineri Müessese çalışanlarına eğ...

50 kişi ile sınırlanan toplantıya tam katılım sağlandı. Prog...

Zodyak 3 – Hayat bazen tatlıdır! Zodyak 3 – Hayat bazen ta...

Herkese merhabalar! Sonbaharın burçlarına geldiğimizi hisset...

Mavi ışık ve Fotobiyolojik ürün güvenliği Mavi ışık ve Fotobiyoloji...

Mavi ışık korumasını öne çıkararak Kimi? Neyi? Kimden? korum...

Vefat ve Başsağlığı Vefat ve Başsağlığı

Merhuma Allah’tan Rahmet, Kederli Ailesine, Sevenlerine, Cam...

Magazin HABERLERİ
Web TV
0
Fikirlerinizi bekliyorum lütfen yorum yapınx
()
x