Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Tuvaletlerden tonlarca kontakt lens temizlendi

Arizona Eyalet Üniversitesi (ASU) çalışmasında, her yıl ABD atık sularına 10 ton kadar kontakt lens atıldığını tespit etti.

06 Mart 2019 - 14:25 'de eklendi ve 1337 kez görüntülendi. A+A-

Tuvaletlerden tonlarca kontakt lens temizlendi

Sonuçlar, atık suların kimyasal analizinden ve bir araştırmadan elde edildi, Bu da bilim adamlarını ABD kontakt lens kullanıcılarının % 15-20’sinin lenslerini lavaboya veya tuvalete attığını tahmin etmelerini sağladı.

ASU araştırmacısı ve doktora öğrencisi Charles Rolsky, “ABD’deki kabaca 45 milyon insanın yılda yalnızca 1,8-3,36 milyar tutarında kontakt lens kullandığını göz önüne alınırsa tuvaletlere atılan lens miktarının oldukça büyük bir rakam” olduğunu belirtti.

Bilim adamları, dokuz farklı plastik polimerden yapılan 13 farklı kontakt lens markasının kaderini inceledi. Ekip üyesi Sn. Varun Kelkar, temizlenen lenslerin, parçalandıkları ve mikroplastik kirliliğe katkıda bulundukları atık su arıtma tesislerinde bulunduğunu söyledi.

Charles Rolsky, ASU “Bu, ABD’deki kabaca 45 milyon insanın yılda 1,8-3,36 milyar lense ulaşan kontakt lens taktıklarını düşünen oldukça büyük bir rakam” dedi.

Kelkar, “Bitkinin mikropları ile uzun süreli muameleden sonra kontak lenslerin bağlarında gözle görülür değişiklikler olduğunu tespit ettik” dedi.

“Plastik yapısal gücünün bir kısmını kaybettiğinde, fiziksel olarak parçalanacaktır. Bu, sonuçta mikroplastiklerin oluşumuna yol açacak olan daha küçük plastik parçacıklara yol açar. ”

Ayrıca Lensler, Kanalizasyonlarda, çamurunun her bir kilogramında bir çift kontakt lensin birikmektedir. Kanalizasyon çamuru, çamur bertarafı ve toprak şartlandırması için toprakta rutin olarak uygulanan bol miktarda bir malzeme olduğundan, kontakt lenslerin varlığı, potansiyel olumsuz etkilerin yeterince anlaşılmadığı karasal ekosistemlere girmek için makro ve mikro plastiklerin bir yolunu yaratır.

Lenslerin temizlenmesi çevre için bir sorun olsa da, araştırmacılar insanlar için de olumsuz etkileri olabileceğini açıkladılar. Kontakt lensler, sudan daha yoğun olma eğiliminde olduklarından, özellikle de temasları yutabilen alt besleyicilerde, sudaki yaşam için bir tehdit oluşturabilecek şekilde batarlar.

Plastikler sindirilemez olduklarından, bu önemli ölçüde deniz hayvanlarının sindirim sistemini etkiler. Bu hayvanlar besin zincirinin bir parçası olduğu için, bazıları nihayetinde, plastik kirleticilere ve plastiklerin yüzeylerine yapışan kirletici maddelere istenmeyen maruz kalmalara yol açabilecek olan insan besinlerine yollarını bulabilirler.

Bulgular, önde gelen araştırmacı Profesör Rolf Halden’ın ABD’de kontakt lensler tarafından yaratılan atık miktarını ve plastik ambalajlarının yaklaşık 400 milyon diş fırçasına eşdeğer olduğunu söylediği ve gazetecilere verdiği açıklamada, Amerikan Kimya Derneği’nin her yıl Ulusal Konferansı ve Sergisi’nde (ACS) sunulmuştur.

“Bunlar önemli kirleticiler. Her yıl ABD atık suyunda biten milyarlarca lens var. Halden, yılda en az 20.000 kilogram kontakt lens yüküne katkıda bulunuyorlar ”dedi.

“Sonuçta, üreticilerin lenslerin sucul yaşamı nasıl etkilediği ve lenslerin deniz ortamında ne kadar hızlı bozuldukları hakkında daha fazla araştırma yapmasını umuyoruz.”

Arıtılmış atık çamurdan elde edilen kontakt lensler çevreye zarar verebilir.
Çalışma bulgularından hareketle araştırmacılar, istenmeyen kirlenmenin kontakt lens kullanımından kaynaklanan etkilerini sınırlandırmak için üreticilere ulaşmaya da başladılar.

Halden, “Üreticilerin ürün ambalajı, kontakt lenslerin nasıl düzgün bir şekilde atılacağına ilişkin bilgiler sağlaması basit bir ilk adım olacaktır;

“Arzu edilen uzun vadeli bir sonuç, kullanım sonrasında atıl olması için ince ayarlanmış, çevreye zararsız ve bozulabilir polimerlerden lensler oluşturmak olacaktır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Oda ve Birlik Genel Kurulu Açılış Konuşması Oda ve Birlik Genel Kurulu Açılış Konuşm...

TITCK Başkan yardımcısı sn. Recep Uslu' nun Gözlükçüler ve Optisyenler oda ve birlik genel kurulunda yapmış olduğu açılış konuşması...

Başkanlarla Oda ve Birlik üzerine söyleşi Başkanlarla Oda ve Birlik üzerine söyleş...

Gözlükçüler ve Optisyenler odası birlik genel kurulundan sonra bu akşam saatlerinde başkanlarımıza yaptığımız tele röportajda meslektaş...

Oda ve Birlik yönetim kurulu seçildi Oda ve Birlik yönetim kurulu seçildi

17 Mart 2018 tarihinde Ankara' da Sağlık bakanlığı toplantı salonunda düzenlenen genel kurul seçim sonucu belli oldu. ...

Birlik Genel kurulu başlıyor Birlik Genel kurulu başlıyor

Yıllardır meslektaşlarımızın hayali olan Oda ve Birlik genel kurulu tüm engelleme çalışmalarına rağmen bugün Ankara' da gerçekleşiyor....

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Oda ve Birlik yönetim kurulu seçildi Oda ve Birlik yönetim kur...

17 Mart 2018 tarihinde Ankara' da Sağlık bakanlığı toplantı ...

Birlik Genel kurulu başlıyor Birlik Genel kurulu başlı...

Yıllardır meslektaşlarımızın hayali olan Oda ve Birlik genel...

İşporta güneş gözlükleri denetlenmiyor! İşporta güneş gözlükleri ...

Türkiye’de güneş gözlükleri işporta da dâhil olmak üzere hal...

Göç ya da nereden nereye? Göç ya da nereden nereye?...

Dükkanınızın müşterileri, hastaları bile sizde bir iz bırakı...

SGK, 2018 Aralık Ayı Reçete Bedelleri Ödemesi SGK, 2018 Aralık Ayı Reçe...

Kurum ile Bankaların protokolleri sona erdiği için artık ban...

2019/Ütsg-04 Sayılı Tekil Takip Kapsamındaki Ürünlerin İç – Dış Barkodları Üzerinden Takip Edilebilmeleri Hakkında Duyuru 2019/Ütsg-04 Sayılı Tekil...

Bilindiği üzere; 12 Haziran 2017 tarihi itibari ile tıbbi ci...

TOOMD, İstanbul Koop ve Okan Üniversitesi öğrenci buluşmaları TOOMD, İstanbul Koop ve O...

TOOMD ve İstanbul Optikoop , 13 Mart 2019 tarihi Çarşamba gü...

Reçetelerin yüzde 87’si e-Reçete oldu Reçetelerin yüzde 87̵...

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk...

İlk optik kadını! İlk optik kadını!

Tüm kariyeri boyunca, gözlük camı tasarımı alanındaki tek ka...

Optiğin ham maddesi CR 39’un hikâyesi Optiğin ham maddesi CR 39...

CR 39 monomerinin sanayide ilk kullanımı fiberglass içerikli...

Magazin HABERLERİ
Web TV
Daha fazla Haberler, Veri Bankası
Polarize Güneş Gözlükleri

Işık kendi doğrultusunda giderken aşağı yukarı, sağa sola hareket eder. Polarize eden, yani kutuplaştıran filtreler ise ışığın sadece bir yönde...

Kapat