Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat
Optisyenin Sesi Reklam
Optisyenin Sesi Reklam
Reklamı kapat

Tuvaletlerden tonlarca kontakt lens temizlendi

Arizona Eyalet Üniversitesi (ASU) çalışmasında, her yıl ABD atık sularına 10 ton kadar kontakt lens atıldığını tespit etti.

06 Mart 2019 - 14:25 'de eklendi ve 1418 kez görüntülendi. A+A-

Tuvaletlerden tonlarca kontakt lens temizlendi

Sonuçlar, atık suların kimyasal analizinden ve bir araştırmadan elde edildi, Bu da bilim adamlarını ABD kontakt lens kullanıcılarının % 15-20’sinin lenslerini lavaboya veya tuvalete attığını tahmin etmelerini sağladı.

ASU araştırmacısı ve doktora öğrencisi Charles Rolsky, “ABD’deki kabaca 45 milyon insanın yılda yalnızca 1,8-3,36 milyar tutarında kontakt lens kullandığını göz önüne alınırsa tuvaletlere atılan lens miktarının oldukça büyük bir rakam” olduğunu belirtti.

Bilim adamları, dokuz farklı plastik polimerden yapılan 13 farklı kontakt lens markasının kaderini inceledi. Ekip üyesi Sn. Varun Kelkar, temizlenen lenslerin, parçalandıkları ve mikroplastik kirliliğe katkıda bulundukları atık su arıtma tesislerinde bulunduğunu söyledi.

Charles Rolsky, ASU “Bu, ABD’deki kabaca 45 milyon insanın yılda 1,8-3,36 milyar lense ulaşan kontakt lens taktıklarını düşünen oldukça büyük bir rakam” dedi.

Kelkar, “Bitkinin mikropları ile uzun süreli muameleden sonra kontak lenslerin bağlarında gözle görülür değişiklikler olduğunu tespit ettik” dedi.

“Plastik yapısal gücünün bir kısmını kaybettiğinde, fiziksel olarak parçalanacaktır. Bu, sonuçta mikroplastiklerin oluşumuna yol açacak olan daha küçük plastik parçacıklara yol açar. ”

Ayrıca Lensler, Kanalizasyonlarda, çamurunun her bir kilogramında bir çift kontakt lensin birikmektedir. Kanalizasyon çamuru, çamur bertarafı ve toprak şartlandırması için toprakta rutin olarak uygulanan bol miktarda bir malzeme olduğundan, kontakt lenslerin varlığı, potansiyel olumsuz etkilerin yeterince anlaşılmadığı karasal ekosistemlere girmek için makro ve mikro plastiklerin bir yolunu yaratır.

Lenslerin temizlenmesi çevre için bir sorun olsa da, araştırmacılar insanlar için de olumsuz etkileri olabileceğini açıkladılar. Kontakt lensler, sudan daha yoğun olma eğiliminde olduklarından, özellikle de temasları yutabilen alt besleyicilerde, sudaki yaşam için bir tehdit oluşturabilecek şekilde batarlar.

Plastikler sindirilemez olduklarından, bu önemli ölçüde deniz hayvanlarının sindirim sistemini etkiler. Bu hayvanlar besin zincirinin bir parçası olduğu için, bazıları nihayetinde, plastik kirleticilere ve plastiklerin yüzeylerine yapışan kirletici maddelere istenmeyen maruz kalmalara yol açabilecek olan insan besinlerine yollarını bulabilirler.

Bulgular, önde gelen araştırmacı Profesör Rolf Halden’ın ABD’de kontakt lensler tarafından yaratılan atık miktarını ve plastik ambalajlarının yaklaşık 400 milyon diş fırçasına eşdeğer olduğunu söylediği ve gazetecilere verdiği açıklamada, Amerikan Kimya Derneği’nin her yıl Ulusal Konferansı ve Sergisi’nde (ACS) sunulmuştur.

“Bunlar önemli kirleticiler. Her yıl ABD atık suyunda biten milyarlarca lens var. Halden, yılda en az 20.000 kilogram kontakt lens yüküne katkıda bulunuyorlar ”dedi.

“Sonuçta, üreticilerin lenslerin sucul yaşamı nasıl etkilediği ve lenslerin deniz ortamında ne kadar hızlı bozuldukları hakkında daha fazla araştırma yapmasını umuyoruz.”

Arıtılmış atık çamurdan elde edilen kontakt lensler çevreye zarar verebilir.
Çalışma bulgularından hareketle araştırmacılar, istenmeyen kirlenmenin kontakt lens kullanımından kaynaklanan etkilerini sınırlandırmak için üreticilere ulaşmaya da başladılar.

Halden, “Üreticilerin ürün ambalajı, kontakt lenslerin nasıl düzgün bir şekilde atılacağına ilişkin bilgiler sağlaması basit bir ilk adım olacaktır;

“Arzu edilen uzun vadeli bir sonuç, kullanım sonrasında atıl olması için ince ayarlanmış, çevreye zararsız ve bozulabilir polimerlerden lensler oluşturmak olacaktır.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER HABERLER
Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve boyasında yüksek oranda kurşun içerdiği saptanan market gözlükleri piyasadan ...

Ahlaka Övgü Ahlaka Övgü

İyi insan olmak başkaları ile ilgili bir şey değildir, bizim kendimizle ilgili bir şeydir, kimse yokken de insanız, bu yüzden önemlidir...

SGK İstanbul adres değişikliği SGK İstanbul adres değişikliği

Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü Cibali Merkez Müdürlüğü 'nün adresi değişmiştir....

Kızgın demirleri soğutma zamanı gelmedi mi ? Kızgın demirleri soğutma zamanı gelmedi ...

Bazılarınca tüm bu çalışmalar olmamış gibi, yaşanılan ve sürdürülen hizmetler yok sayılarak sadece sınırlı sayıda geçmiş zaman içinde o...

HABER HAKKINDA GÖRÜŞLERİNİZİ BELİRTMEK İSTERMİSİNİZ?(Yorum Yok)

.. Kimler Neler Demiş?

avatar
  Subscribe  
Bildir
Gezginin Dünyası
SON EKLENEN HABERLER
Çocuklarda güneş gözlüğü kullanmalıdır Çocuklarda güneş gözlüğü ...

ABD’de camı yüzde 100 UV filtreli olmasına rağmen çerçeve bo...

Ahlaka Övgü Ahlaka Övgü

İyi insan olmak başkaları ile ilgili bir şey değildir, bizim...

SGK İstanbul adres değişikliği SGK İstanbul adres değişi...

Sosyal Güvenlik Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü Cibali Merkez M...

Kızgın demirleri soğutma zamanı gelmedi mi ? Kızgın demirleri soğutma ...

Bazılarınca tüm bu çalışmalar olmamış gibi, yaşanılan ve sür...

Dünyada en yüksek doktor maaşı veren 10 ülke! Dünyada en yüksek doktor ...

Türkiye’de bu durum hekimlerce ‘en yakınları bile inandırmay...

Seminer Daveti Seminer Daveti

Türkiye'de Optisyenlik mesleğinin güncel durumu konu başlıkl...

“www.turkoptik.com” Sitemiz hakkında “www.turkoptik.com&...

www.turkoptik.com isimli sitemizi gelişen teknoloji altyapıs...

Yurt dışından gözlük siparişi verenler dikkat! Yurt dışından gözlük sipa...

Çin başta olmak üzere yurtdışındaki e-ticaret sitelerinden y...

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı 19 Mayıs Atatürk’ü ...

Çanakkale Savaşı kahramanı olan Mustafa Kemal kurtuluşun Ana...

EssilorLuxottica: Anlaşmazlık çözüm anlaşması imzalandı EssilorLuxottica: Anlaşma...

EssilorLuxottica ve Deflin S.à.rl'nin, grup yönetimi sorunla...

Magazin HABERLERİ
Web TV
CLOSE
CLOSE
Daha fazla Haberler, Veri Bankası
Polarize Güneş Gözlükleri

Işık kendi doğrultusunda giderken aşağı yukarı, sağa sola hareket eder. Polarize eden, yani kutuplaştıran filtreler ise ışığın sadece bir yönde...

Kapat